VIDEO Iohannis: Convoc partidele la consultări mâine. Solicit imperativ Parlamentului ca săptămâna viitoare să fie învestit un guvern cu puteri depline / Decizia lui Cîțu dovedește maturitate politică

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 19:22 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi seara, că va convoca consultări cu partidele parlamentare începând de vineri, de la ora 13.00, după ce Florin Cîțu și-a depus mandatul, și a cerut "imperativ" Parlamentului ca săptămâna viitore să fie învestit un guvern cu puteri depline. "Răfuielile politice nu își au rostul, traversăm o perioadă complicată", a spus Iohannis. El a susținut că decizia lui Cîțu "dovedește maturitate politică", în contextul crizei coronavirus.

Declarațiile lui Klaus Iohannis:
  • Domnul Florin Cîțu și-a depus astăzi mandatul de prim-ministru desemnat, un gest politic pe care îl respect. Este o hotărâre care dovedește maturitate politică, în contextul complicat provocat de coronavirus.
  • Vreau să subliniez că această decizie nu schimbă cu nimic faptul că România are, în acest moment, un Guvern care funcționează, Guvernul Orban, care a dovedit că acționează cu toată hotărârea și responsabilitatea și ia toate deciziile necesare pentru a stopa răspândirea infecțiilor cu noul coronavirus. Datorită acestor măsuri, chiar dacă mai drastice, dar luate la timp, în România numărul infectărilor a rămas destul de mic.
  • Suntem cu toții responsabili să găsim cât mai urgent o soluție democratică la actuala situație politică. Așadar, am decis convocarea consultărilor cu partidele parlamentare pentru mâine, începând cu ora 13:00.
  • Nu avem niciun moment de pierdut. Solicit imperativ Parlamentului să lucreze cu celeritate, astfel încât săptămâna viitoare să fie învestit un Guvern cu puteri depline, un guvern împreună cu care pot să mă dedic sută la sută combaterii efectelor răspândirii noului coronavirus, având atunci la dispoziție toate pârghiile pentru a lua măsurile ce se impun.
  • Prioritatea zero în aceste zile este protejarea sănătății oamenilor. De aceea, repet, răfuielile și meciurile politice nu-și au deloc rostul în actualul context.
  • Traversăm o perioadă foarte complicată, fără precedent, în care lucrurile evoluează rapid și imprevizibil. Autoritățile care gestionează situația creată de noul coronavirus au luat din timp măsurile necesare pentru a limita efectele negative. Dar pentru a fi cu adevărat eficiente, aceste măsuri, instituite de Guvern, trebuie urmate cu strictețe de fiecare dintre noi.
  • Respectarea fără excepție a regulilor de igienă reprezintă principala linie de apărare împotriva răspândirii virusului și cu toții putem contribui din acest punct de vedere la diminuarea riscului de contaminare.
  • Limitarea cât de mult posibil a contactului social, evitarea aglomerațiilor, flexibilizarea programului de lucru sunt alte măsuri care contribuie foarte mult la reducerea transmiterii virusului.
  • Carantina sau autoizolarea acolo unde se impun sunt obligatorii, oricât de neplăcute ar fi sau oricât disconfort temporar ar crea. Nedeclararea tuturor informațiilor către medici și ignorarea restricțiilor de autoizolare sau de carantină pot avea efecte foarte grave atât asupra persoanei care face aceste lucruri, cât și asupra apropiaților săi sau chiar asupra întregii comunități.
  • Împiedicând răspândirea virusului în comunitate, câștigăm timp prețios pentru a lupta cu acest flagel.
  • Comportându-ne responsabil și prudent sprijinim în mod direct atât medicii, cât și oamenii bolnavi care au realmente nevoie de îngrijire de specialitate.
  • Peste tot în lume, în cazul unei epidemii sau pandemii, sistemul medical este supus unei presiuni uriașe. Depinde de fiecare dintre noi să punem umărul la atenuarea acestei presiuni. Ajutând medicii, îi ajutăm practic pe semenii noștri a căror viață sau sănătate ar fi în mare pericol fără asistență medicală.
  • O atitudine prudentă și responsabilă nu echivalează sub nicio formă cu panica.
  • Evitați propagarea de știri false, alarmiste, nu contribuiți la diseminarea unor informații care produc isterie, anxietate și comportamente iraționale. Dacă auziți un zvon, nu îl răspândiți mai departe și descurajați-i pe ceilalți să o facă.
  • Pandemia de informații false și de minciuni este extrem de periculoasă și de nocivă.
  • Informați-vă doar din surse oficiale. Urmăriți comunicările publice făcute de instituțiile statului, urmăriți canalele oficiale de transmitere a știrilor. Am constatat cu toții cât de mult rău pot produce asemenea știri false, precum cele care circulă acum - cică orașe întregi din România urmează să intre în carantină. Nu ne aflăm într-un asemenea scenariu. Nu luați cu asalt magazinele și farmaciile.
  • Într-o formă sau alta, într-o proporție mai mare sau mai mică, toți suntem afectați de contextul actual. Sunt sectoare ale economiei care suferă pierderi grele în aceste zile, sunt multe companii a căror activitate este periclitată.
  • Din acest motiv, am prezidat ieri prima ședință a unui grup de lucru interinstituțional constituit special pentru a identifica acele căi și soluții directe menite să sprijine aceste sectoare și mediul de afaceri. În urma procesului de analiză, vom veni cu măsurile care pot ajuta direct și eficient.
  • Deși nimeni nu poate oferi garanții, sunt optimist că vom trece împreună cu bine peste această grea încercare pentru români și pentru România. Separați suntem slabi în fața oricărei vulnerabilități, pe când împreună, cu omenie, încredere și spirit de întrajutorare, vom reuși să depășim toate obstacolele.
Florin Cîțu și-a depus mandatul de premier desemnat joi, anunțul venind cu mai puțin de 10 minute înaintea ședinței Parlamentului pentru votul de învestitură, ședință în care erau șanse foarte mari ca Executivul să treacă.
    Florin Cîțu susține într-o postare pe Facebook că a acceptat nominalizarea ca premier în logica anticipatelor, însă pentru că această variantă nu mai există acum s-a retras pentru a-l lăsa pe Ludovic Orban să fie premier, acest lucru fiind necesar pentru ca PNL să aibă succes în alegeri.
      Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că Ludovic Orban a făcut presiuni asupra lui Florin Cîțu de a renunța la desemnare. Președintele Klaus Iohannis, care a girat scenariul, ar urma să-l desemneze din nou pe Orban pentru funcția de premier. Strategia este că, din nou desemnat, Orban să formeze un Guvern, cel mai probabil cu PMP și USR.
        Mutarea liberalilor vine în contextul în care Curtea Constituțională a blocat scenariul anticipatelor, declarând neconstituțională ordonanța în acest sens. Mai mult, șansele ca Guvernul Cîțu să fie învestit erau foarte mari, toate partidele, cu excepția PSD, anunțând că îl vor vota. Astfel, PNL se afla în situația de a avea un premier care fusese desemnat pentru a fi respins, în logica planului pentru anticipate.






        Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















        13928 vizualizari

        • +5 (33 voturi)    
          Ooh, stop! (Joi, 12 martie 2020, 19:32)

          El Ciupacabra [utilizator]

          With your feet on the air and your head on the ground
          Try this trick and spin it, yeah
          Your head will collapse
          But there's nothing in it
          And you'll ask yourself
          Where is my mind?
          Where is my mind?
          Where is my mind?
          Way out in the water
          See it swimmin'
          Klausica, parca pentru tine au fost scrise versurile astea, parol! :)
            #showComment#showComment#showComment
        • +19 (45 voturi)    
          Un singur cuvint! (Joi, 12 martie 2020, 19:40)

          Sthelian [utilizator]

          Sictir!
        • +11 (45 voturi)    
          Ai cerut voie de la Grivco? (Joi, 12 martie 2020, 19:51)

          Ochii_pe_voi [utilizator]

          Fikusul de la Cotroceni se joaca de vreo 4 luni de-a România. Opriti-l ca bun simt nu are ca sa taca.
            #showComment
        • +2 (28 voturi)    
          Acesti doi ageamii politici (Klaus si Ludo) (Joi, 12 martie 2020, 19:53)

          Susufler0 [utilizator]

          isi dau incontinuu (voit) cu stangu'-n dreptu' si uite-asa, cea mai slaba varianta de PSD din istorie care ar fi iesit singura de la guvernare in noiembrie cu un 12-15% voturi creste datorita lor, nefacand absolut nimic !
          Trebuie sa fii nebun sa nu mizezi si pe USR, dupa ce 30 de ani PSD singur sau in diverse combinatii (INCLUSIV cu PNL !) si PNL, in diverse coalitii plus singur, au aratat cat de nemernice partide pot fi !

          Pe cine nu lasi sa moara (PSD), nu te lasa sa traiesti !

          Daca nu se va vota masiv USR in toamna, vorba asta se va adeveri !

          Indrazniti si votati un partid nou USR in locul variantei USL (PNL, PSD) !
          O seara buna !
        • +16 (34 voturi)    
          Dilibau (Joi, 12 martie 2020, 20:01)

          Georgiana1995 [utilizator]

          Vă mai votează nimeni bă,băgaţi ţara în groapă
            #showComment
        • -10 (18 voturi)    
          Daca am avea (Joi, 12 martie 2020, 20:03)

          dragossorin [utilizator]

          Un presedinte mai infipt nu ar face parlamentul si PCR ul pardon CCR ul ce vor, presedintele pe cat de multa legitimitate are fiind proaspat ales pe ata de putin se impune, ori la cata legitimitate are poate sa puna CCR ul si parlamentul in ce pozitie vrea
        • +3 (23 voturi)    
          foarte ciudat (Joi, 12 martie 2020, 20:04)

          Mazeta [utilizator]

          Nimic despre PSD??
        • +5 (19 voturi)    
          Domnule Presedinte Imun (Joi, 12 martie 2020, 20:11)

          briciu [utilizator]

          Datorita Epidemiei de Coronavirus parca Circul este interzis prin lege !!
        • +7 (35 voturi)    
          Unde esti Viorico ???!!! (Joi, 12 martie 2020, 20:11)

          Incomod3 [utilizator]

          iarta-ne si hai inapoi !!!!
        • +8 (30 voturi)    
          Valar Morghulis (Joi, 12 martie 2020, 20:16)

          Fides [utilizator]

          Istoria nu-l va ierta. Unii cred ca amaratul de Citu a aruncat PNL la groapa de gunoi. Klaus a facut asta. Orban da coliva. Valar Dohaeris.
        • +7 (19 voturi)    
          nu avem nevoie de criza asta!!! (Joi, 12 martie 2020, 20:24)

          cristi_an [utilizator]

          nu acum!
        • +14 (26 voturi)    
          Tâmpenie politică (Joi, 12 martie 2020, 20:39)

          Googlescu [utilizator]

          Asta nu dovedește maturitatea politică a lui Cîțu, dovedește tâmpenia politică a "cotroceanului".
          Conform costituției după consultările cu partidele trebuia să aleagă un candidat care să fie cu șanse să fie ales premier. Dacă din două nominalizări s-a ajuns la un astfel de fisco încât nici o nominalizare să nu ajungă nici macar pâna la vot arată în principu cât de aerian poate fi acest personaj. Binențeles plecând de la premiza că este interesat de binele țării și acționează conform constituției, nu conform unor jocuri politice - nici nu mă gândesc să-l acuz de așa ceva ;-)
          ( tot timpul am fost cu o gândire de dreapta, dar permiteți-mi să-mi fie scârbă de ce se perece în politica românească în zilele noastre )
        • +14 (28 voturi)    
          Gripa Galbena (Joi, 12 martie 2020, 20:41)

          voxpopulix [utilizator]

          Am stat ore in ploaie sa-l votez pe Iohannis dar ce facut astazi PNL este dezgustator.

          Si de ce? Ca sa-l puna premier pe betivul ala rasuflat de Obran care in viata lui nu a facut ceva cum trebuie.

          Romania avea nevoie de un guvern stabil imediat, ati ales calcule politice peste siguranta noastra, a parintilor si copiiilor nostri.

          Sper ca 2020 sa fie ultimul an in care PNL mai exista ca partid.

          Din 2020 inainte fara Ciuma Rosie, fara Gripa Galbena!
            #showComment#showComment#showComment
        • +16 (26 voturi)    
          Decizia lui Cîțu dovedește maturitate politică (Joi, 12 martie 2020, 21:20)

          miculescu-rucar [utilizator]

          zici tu dulap nerindeluit de sibiu.
          dar tu, tu cand l-ai numit ai dat dovada de cras infantilism politic.
          " Solicit imperativ Parlamentului", in ce calitate?
          in calitatea de reprezentant al defunctului imperiu austroungar?
          nu-ti dai seama cat de caraghios esti!?
          PS: sper ca dupa alegerile parlamentare sa se declanseze procedura de suspendare a acestui neavenit in fruntea bucatelor romanesti!
        • +14 (22 voturi)    
          Johannis, uselistul (Joi, 12 martie 2020, 21:28)

          Imperialistu [utilizator]

          Nu ma surprinde catusi de putin. Nu ma surprinde nici cinismul lui Orban. Acesti doi indivizi sunt incapabili de rusine.
        • +5 (11 voturi)    
          poate acum (Joi, 12 martie 2020, 22:22)

          meditatorul [utilizator]

          s-a lamurit lumea cum e cu johanis si pnl...
        • 0 (8 voturi)    
          criza (Joi, 12 martie 2020, 22:24)

          clujanu [utilizator]

          Partidele politice in combinatie cu CC a Romaniei in ultimii ani si-au batut joc de neam si tara . Prioritatile lor au fost salarii speciale, pensii speciale de zeci de mii de lei, angajarea amantelor si rudelor in posturi bine platite, precum si salvarea infractorilor. Azi ne aflam in fata unei crize fara precedent iar Ciolacu presedintele PSD a afirmat ca se bucura ca premierul desenat si-a depus demisia. Sa te bucuri ca s-a declansat criza este o atitudine CRIMINALA!
        • -2 (8 voturi)    
          Mos Iohan si coronavirusu' (Joi, 12 martie 2020, 22:59)

          ww [utilizator]

          "— Ofițeri, subofițeri, caporali și soldați! Comănduirea pieții a dat ordin pă cum ca să venim să apărăm țara împotriva vrășmașului nostru comun, epizotia. Epizotia este foarte primejdioasă și să arată mai cu samă la dobitoace."

          Am si eu o mare nedumerire: vad ca inca sunt multi romani care pun faptele lui Klaus Hohenzollern Voda pe seama prostiei. Oameni buni, chiar nu vedeti ca individul asta a transformat deliberat si sistematic România in republica bananiera? Nu vedeti ca am regresat de la alegerea acestui individ cu cel putin 30 de ani ca stat si am fost aliniati cu republicile africane si sud-americane? Chiar nu vedeti ca anticipatele au fost noua Cumintenie a Pamantului (adica o marota si o gogorita bune de umplut ziarele si mintea romanilor cu nimicuri) si ca Romania e pastrata pentru intoarcerea pe cai mari a psd-alde sau cum se vor numi in toamna? Chiar nu intelegeti ca Rambo&pnl&usr&ciolos nu fac altceva decat ce au facut si in 2016, deschid cale libera psd?
          Daca lucrurile o iau razna, fiti siguri ca baiatu are avionul pregatit, la fel cum stramosii sai au avut trenurile cu cale libera pana in Vest.
          Nu invatam nimic din istoria asta blestemata ...
        • +7 (13 voturi)    
          Johannis (Joi, 12 martie 2020, 23:11)

          oracolul [utilizator]

          Este uimitor tupeul omului! Pur și simplu uimitor! Azi, exista șansa de a investi un guvern cu puteri depline. Dar premierul desemnat, după audierile propunerilor de miniștri în parlament, cu o jumătate de oră înaintea votului, și-a „depus mandatul”! Pur și simplu! Iar individul de la Cotroceni consideră gestul „de maturitate”! Și somează parlamentarii să voteze, neîntârziat, un guvern! Să fia asta o stare de vertij cauzată de abstinența forțată de la călătorii?
        • 0 (8 voturi)    
          si stare de urgenta cand ? (Joi, 12 martie 2020, 23:33)

          irma [utilizator]

          si stare de urgenta cand ?
        • -2 (12 voturi)    
          Bhai vouă va este dor (Vineri, 13 martie 2020, 0:23)

          Observatory [utilizator]

          de ciuma roșie , pp’ k pe Veorica , o tzara de huligani care Votează in prostie, comunismul lui Ceashka Balbaitul..
          Va meritați soarta și oamenii disperați au ales alta soarta...
          PS
          Am auzit ca băgați pastile ca “aia” vor sa se întoarcă ?
          La ce ? La porcina voastră comunista !
        • +5 (13 voturi)    
          PNL si acest Iohannis sunt un dezastru pentru RO (Vineri, 13 martie 2020, 0:58)

          KTerinca [utilizator]

          Sper sa fie taxati de romani, asa cum merita.
        • +1 (3 voturi)    
          Biiine de tot... (Vineri, 13 martie 2020, 6:51)

          Ark_ro [utilizator]

          Eu zic sa ne grabim.... ca pare sa fie o urgenta...
        • 0 (2 voturi)