Cîțu spune că s-a retras ca să-i facă loc lui Orban. „Rămân la Finanțe”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 16:39 Actualitate | Politic


Orban și Cîțu
Foto: Facebook
​Florin Cîțu susține într-o postare pe Facebook că a acceptat nominalizarea ca premier în logica anticipatelor, însă pentru că această variantă nu mai există acum s-a retras pentru a-l lăsa pe Ludovic Orban să fie premier, acest lucru fiind necesar pentru ca PNL să aibă succes în alegeri.

„Gestul meu trebuie interpretat în contextul prin care trece astăzi România. Sunt un om de partid și înțeleg să fiu alături de partid și de Președintele lui în momentele dificile. Cred cu tărie că pentru avea succes, în alegerile care vin, Președintele partidului trebuie să fie și Prim-Ministru. Decizia Președintelui Klaus Iohannis de a mă desemna pentru funcția de Prim-Ministru a fost o onoare. Însă ea a fost luată în contextul în care alegerile anticipate erau o soluție agreată de majoritatea partidelor. Această variantă nu mai există astăzi”, a scris Florin Câțu pe Facebook.

El adaugă că decizia de a se retrage a luat-o urmărind „evoluția situației prin care trece România astăzi”. „Rămân la finanțe”, a precizat el.


Președintele Klaus Iohannis a luat act de decizia lui Cîțu.

„Domnul Florin Vasile Cîțu și-a depus astăzi mandatul de prim-ministru desemnat. Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a luat act de această decizie și urmează să facă o declarație de presă în cursul acestei seri”, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.

Mutarea liberalilor vine în contextul în care Curtea Constituțională a blocat scenariul anticipatelor, declarând neconstituțională ordonanța în acest sens. Mai mult, șansele ca Guvernul Cîțu să fie învestit erau foarte mari, toate partidele, cu excepția PSD, anunțând că îl vor vota. Astfel, PNL se afla în situația de a avea un premier care fusese desemnat pentru a fi respins, în logica planului pentru anticipate.

Potrivit unor surse liberale, președintele ar urma să-l desemneze din nou premier pe Ludovic Orban, care de această dată să formeze un guvern, cel mai probabil cu PMP și USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6481 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ma doare capu (Joi, 12 martie 2020, 16:52)

    liviu_ [utilizator]

    ba ciume galbene si rosii, chiar va bateti joc de noi!
    voi faceti blaturi (se vede clar din actiunile si declaratiile acestor "minunate" 2 partide) si pe noi ne paste criza economica si virusu la usa?!

    ba voi sunteti nebuni?!

    daca maine nu o sa fie 4.9 euro mare lucru!
    • +5 (7 voturi)    
      Asa a procedat Gorman in 1972 (Joi, 12 martie 2020, 21:20)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cam asa a procedat Tom Gorman in timpul semifinalei din 1972 de la Turneul Masters împotriva lui Stan Smith de la Barcelona.
      Gorman s-a prefacut ca a fost rănit la spate în timpul meciului, si, cu toate ca avea minge de meci, la 7–6, 6–7, 7–5, 5–4 40–30 a abandonat. Știind că, dacă va câștiga meciul, nu il va putea invinge pe Ilie Năstase in finala, el i-a spus arbitrului că nu poate continua și s-a retras. Aceasta i-a permis lui Smith să joace în finală, unde a fost invins de Năstase în cinci seturi
  • +6 (12 voturi)    
    Deci cascatul asta recunoaste ca de fapt (Joi, 12 martie 2020, 17:19)

    xrogo [utilizator]

    presedintele Johann iar a incalecat Constitutia, si ca nominalizarea lui a fost facuta la misto, din nou si ca interesul lor, a penelistilor e sa nu ramana Orban somer, ce coronavirus, ce sanatatea romanilor, politica tembela a lor sa traiasca!
  • 0 (8 voturi)    
    Poate la tarabă! (Joi, 12 martie 2020, 17:30)

    Houthi [utilizator]

    Domn Cîțu,avem tarabe libere,așa că ar fi mai bine să iei una in primire.Nu ne mai stresa!
  • 0 (8 voturi)    
    Intre Covid 19 si Citu... (Joi, 12 martie 2020, 17:32)

    salvatore [utilizator]

    ... aleg Covid. Abandonul lui Vasilica "Liniuta" e cel mai bun lucru care i se putea intampla Romaniei in momentul de fata. Bine, cel mai si cel mai bun ar fi fost demisia Fikusului, dar nu indraznesc sa sper pana acolo.
  • +6 (10 voturi)    
    Cat de senin recunoaste Catu faptul ca el era (Joi, 12 martie 2020, 17:37)

    Susufler0 [utilizator]

    o simpla papusa !

    Super distractiva este insa zicerea asta: "Pentru a avea succes in alegerile care vin, presedintele partidului trebuie sa fie si primministru"!

    Care succes in alegerile care vin, Catule ! Prin circul pe care l-ati facut tocmai v-ati futat sansele pt la toamna !
    Adica PSD si-a batut joc de noi timp de 30 de ani solo sau in diverse combinatii si acum vine PNL care prin tot ce face arata ca vrea sa-si bata si el joc de mine in urmatorii ani !

    Acum inteleg partidele istorice PNL si PSD (FSN) de ce nu inghit USR. Pt ca e ceva nou care isi doreste sa faca politica altfel decat acest USL recte PNL si PSD)

    PS. HN, sper ca vei intelege si vei accepta micile licente folosite in text !
    O zi buna !
  • +6 (8 voturi)    
    pai conasul Citu... (Joi, 12 martie 2020, 17:47)

    ..13 [utilizator]

    daca vroia sa ii lase locul unuia mai priceput precum este dl. Orban atunci refuza propunerea Presedintelui si ne scutea si de audieri si de si de etc...

    Rateurile astea dau rau de tot la electorat.

    ce drac face PNL-ul jocurile #ciumeirosii???
  • +1 (7 voturi)    
    Mare om , mare caracter... (Joi, 12 martie 2020, 17:52)

    asd555 [utilizator]

    .. Kutzu asta...
    • +2 (2 voturi)    
      acum (Joi, 12 martie 2020, 19:10)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui asd555

      sa va vedem ? Cine nu voteaza Orban = nu vrea stabilitate in fata amenintatii cu covid19 !
  • +7 (9 voturi)    
    Mai faceti voi alba-neagrea cu candidatii (Joi, 12 martie 2020, 19:59)

    clint [utilizator]

    si o sa patiti fix ca la ultimele alegeri locale pentru Bucuresti. Mai tineti minte? Uite Busoi, nu e Busoi ca are fata de tantalau, e de fapt Orbnan, nu mai e Orban ca are putina treaba la DNA, uite-l pe Marian Munteanu, ba nu, nu mai e MM ca e cam fascist - hai ba luati-l de acilea pe Predoiu si nu mai faceti atatea mofturi !
  • +3 (7 voturi)    
    Exact (Joi, 12 martie 2020, 20:25)

    yol [utilizator]

    De ce avea nevoie tara asta, in momentele astea. De niste idioti pana in maduva oaselor.
    Sa o spui cu asa dezinvoltura ca tu esti doar teleghidat, de carton, un zero....
  • +1 (1 vot)    
    Da, bai, esti un om de partid (Joi, 12 martie 2020, 22:49)

    fat.cat [utilizator]

    Numai asta conteaza pentru tine, am inteles. Doar n-am crezut ca fix tu, dintre toti iubitorii astia de tara, o sa ai vreo urma de cojones. Altfel n-ai fi in partidul ala.
    P. S. Ati observat ca prostii, in incercarea de a-si justifica rateurile, reusesc cumva sa se afunde si mai rau in rahat, cu cat incearca mai bombastic si lacrimogen sa se explice?
     F•cking marii barbati ai neamului, baga-mi-as piciorul.