UPDATE Ludovic Orban a renunțat la mandatul de premier desemnat / Nicolae Ciucă, favorit să-i ia locul (surse)

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 18:37 Actualitate | Politic


Iohannis si Orban
Foto: Facebook PNL
UPDATE Ludovic Orban a renunțat la mandatul de premier desemnat, a confirmat președintele Klaus Iohannis marți seară. HotNews.ro a scris anterior despre intenția liderului PNL. Potrivit unor surse politice convergente, favorit pentru mandatul de premier este Nicolae Ciucă, actualul ministru al Apărării.

Întrebat dacă Nicolae Ciucă este o variantă optimă de premier, Iohannis a răspuns: „Varianta optimă pe care o văd o veți afla imediat ce mă hotărăsc”.

Potrivit surselor HotNews.ro, actualul ministru al Apărării, Nicolae Ciucă, este favorit pentru preluarea mandatului de premier, fiind de așteptat ca acesta să conducă guvernul până la alegerile la termen, în condițiile în care șansele pentru anticipate au scăzut dramatic, după decizia CCR de ieri.

Premierul Ludovic Orban a avut în această după amiază o discuție cu președintele Klaus Iohannis.

Până la ora publicării acestei știri, Ludovic Orban nu a putut fi contactat.

Klaus Iohannis: În această seară, Ludovic Orban și-a depus mandatul de prim-ministru desemnat

Președintele Klaus Iohannis a fost întrebat, luni seară, ce șanse mai sunt în acest moment pentru organizarea alegerilor anticipate, răspunzând: "Tocmai au scăzut șansele". Întrebat de un jurnalist, luni seară, la Cotroceni, ce șanse mai sunt în acest moment pentru organizarea alegerilor anticipate, Iohannis a răspuns: "Tocmai au scăzut, sub 50%. Au scăzut șansele".

Șeful statului a subliniat că este clar că suntem într-o situație politică complicată, însă i s-ar părea foarte riscant să fie perpetuat până în decembrie acest interimat. "Întoarcerea la electorat este soluția corectă, dar ea nu se poate realiza doar prin voința presedintelui, a afirmat Iohannis".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8276 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    /// (Marţi, 25 februarie 2020, 18:48)

    GemstonePig [utilizator]

    Bun de tot psd!!! a facut cum avrut si i-a iesit tot pana la urma. Acum psd va fi ''in opozitie'' si repeta sccenariul castigator din 2016
    • +1 (5 voturi)    
      Vorbesti despre ulciorul (Marţi, 25 februarie 2020, 19:49)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      care tot melge?
  • +1 (5 voturi)    
    Militarizarea guvernului? (Marţi, 25 februarie 2020, 19:09)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...sa intelegem ca guvernul va fi preluata de armata? Sunt constienti cei de la CCR, cu decizia lor de ieri?
    Incredibil unde s-a ajuns in Tara, din cauza unor inconstienti!
  • -6 (8 voturi)    
    Cea mai bună variantă de PM (Marţi, 25 februarie 2020, 19:43)

    Nyk1 [utilizator]

    Fie cel mai bun doctor epidemiolog din țară, fie cel mai bun manager de spital din țară. Prietenii știu de ce.

    Și Ciucă e variantă bună, căci va fi nevoie de Armată într-o situație de criză à la Wuhan.
    • +3 (5 voturi)    
      Lol (Marţi, 25 februarie 2020, 20:19)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tonta, lasa-ne.
  • +1 (7 voturi)    
    Ciuca (Marţi, 25 februarie 2020, 19:50)

    Mazeta [utilizator]

    Ca în țările din America Latină, până la urmă tot la o juntă militară se ajunge. Gheneralul Ciuca, după victoriile strălucitei din Afganistan, va fi pus acum să lupte cu talibanii din România.
  • +2 (4 voturi)    
    Klause, Ludovice, Raresele, ne impuiati capul (Marţi, 25 februarie 2020, 21:19)

    Susufler0 [utilizator]

    pana mai ieri alaltaieri ca aveti totul sub control !
    Ati avut pe dracu ! Cel putin hahalera aia de Rares Bogdan s-a dat la fund, dupa ce in urma cu o saptamana ii linistea prin intermediul presei pe romani : "Aveti incredere in Klaus Iohannis, aveti incredere in Presedinte, pt ca stie ce face si face in interesul romanilor " !
    Deci acum liberalii o sa se milogeasca de PSD sa accepte un guvern politic condus de un "neutru" (Ciuca) pt a putea guverna !

    PS. Si ce frumos incepuse totul la 26 mai 2019 !!
  • +1 (1 vot)    
    pe surse (Miercuri, 26 februarie 2020, 9:11)

    costelo999 [utilizator]

    cica ficus iohanis de pe malul cibinului, i-ar fi zis lu orbanivirus " ludovic du bist kaput"
  • +1 (1 vot)    
    Orban si-a jucat foarte prost (Miercuri, 26 februarie 2020, 10:59)

    John M. [utilizator]

    mandatul dat de un electorat satul de prostia comunistilor. S-a repezit cu 25 de ordonante la fel cum faceau ceilalti, plus altele care puteau astepta pana la alegeri.