Iohannis, întrebat ce șanse mai sunt pentru anticipate: Tocmai au scăzut

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 18:18 Actualitate | Esenţial


Iohannis PNL
Foto: Facebook
Președintele Klaus Iohannis a fost întrebat, luni seară, ce șanse mai sunt în acest moment pentru organizarea alegerilor anticipate, răspunzând: "Tocmai au scăzut șansele".

Întrebat de un jurnalist, luni seară, la Cotroceni, ce șanse mai sunt în acest moment pentru organizarea alegerilor anticipate, Iohannis a răspuns: "Tocmai au scăzut, sub 50%. Au scăzut șansele".

Șeful statului a subliniat că este clar că suntem într-o situație politică complicată, însă i s-ar părea foarte riscant să fie perpetuat până în decembrie acest interimat. "Întoarcerea la electorat este soluția corectă, dar ea nu se poate realiza doar prin voința presedintelui, a afirmat Iohannis".

Ședința Camerei Deputaților și a Senatului programată luni de la ora 16.00 pentru votul de învestire a Cabinetului Orban II a fost suspendată din lipsă de cvorum. PSD, Pro-România, ALDE și UDMR anunțaseră că nu participă la ședință.

De altfel, toate planurile politice au fost date peste cap, după ce Curtea Constituțională a decis luni că există conflict juridic între preşedinte şi Parlament privind desemnarea liderului PNL Ludovic Orban în funcţia de premier.

Conform unui comunicat, CCR a stabilit că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, astfel că șeful statului trebuie să facă o nouă propunere.

Care este procedura pentru anticipate

Alegerile parlamentare anticipate, care au ca efect scurtarea mandatului parlamentar, pot fi declanşate la iniţiativa preşedintelui României, în baza articolului 89 din Constituţia României.

Astfel, preşedintele poate să dizolve parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea guvernului, în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

Decizia preşedintelui de a declanşa alegeri înainte de termen este precedată de consultarea sa cu preşedinţii celor două camere şi a liderilor grupurilor parlamentare.

De asemenea, în cursul unui an, parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată şi nu în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă (art. 89, alin. 2 din Constituţie).

Pentru a se ajunge la o solicitare de învestitură în Parlament, Guvernul în funcţie trebuie să îşi dea demisia sau să fie demis în urma unei moţiuni de cenzură.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6250 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Nu voi desemna un alt premier, asta-i pofta (Luni, 24 februarie 2020, 18:23)

    Fides [utilizator]

    Orban1, Orban2, Orban3...da PSD e vinovat de criza, sa se stie. Ca PNL nu a gresit!
    • +1 (1 vot)    
      Constitutia lui Iorgovan e de vina (Marţi, 25 februarie 2020, 12:33)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      in constitutia tarilor avansate se spune simplu.
      liderul partidului castigator devine seful guvernului
      si
      odata ce o motiunea de cenzura duce la demiterea guvernului se vor face alegeri.

      simplu si eficient. nici o legatura cu presedintele dupa cum vezi.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai Orban a castigat vreo o alegere? (Marţi, 25 februarie 2020, 13:39)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        In 2004 -PNL+PD: 34%
        In 2008 -PNL -18.6%
        In 2012- USL: PSD si PNL au scos: 60,03%.
  • +5 (13 voturi)    
    ”Guvernul meu” (Luni, 24 februarie 2020, 18:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tot ce promis PNL a ratat. Adunatora e mincinosi, care mai recent a inceput sa inglobeze tot mai multe elemente toxice din PSD
  • +6 (8 voturi)    
    presedinte (Luni, 24 februarie 2020, 18:30)

    ------ [utilizator]

    Pacat ca sansele alegerilor anticipate ,poate au esuat dar de cand este tara asta legile au fost facute de-o mana de oameni si mereu in avantajul lor,cred ca in felul acesta mereu vom fi la periferia Europei-- pensionari anticipate ,salarii speciale, pensii speciale etc. si multa greata.
  • +2 (8 voturi)    
    Cauta si efectul. (Luni, 24 februarie 2020, 19:28)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...eram sigur ca va fi respinsa de CCR. Dupa ce Orban a propus sa taie pensia speciala a magistratilor, a venit raspunsul prompt, mai bine prostimea PSD-ista, dar cu banii in buzunar, decat PNL-ul care le taie veniturile suplimentare. O pensie de vreo 15000 euro e bine venita. In al doilea rand Liviuta a avut grija sa-si bage oamenii in CCR, asa sa nu ne minunam. Inca puterea e la PSD.
  • +1 (11 voturi)    
    Raspunsul este de bun simt ! (Luni, 24 februarie 2020, 19:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Dar de bun simt era sa spui ca au scazut si datorita grabei si nepriceperii cu care ai actionat si tu, nu numai PNL !

    PS. Nota : Iohannis tocmai ce a declarat ca este treaba premierului sa stranga majoritatea !
    Ha-ha-ha ! Asta o stie pana si motanul meu ! Dar cum e cu asigurarile pe care le dadeai Klause romanilor cand erai intrebat : "Si cum veti proceda, d-le Presedinte " ? (sa se ajunga la alegeri anticipate - n.m.) si tu raspundeai zambind superior : "Veti vedea"?

    PPS. Prostii de penelisti or sa planga in pumni pt faptul ca i-au dat un cec in alb lui Ludo Mandolinarul si l-au crezut pe Premierul de la Grivco ! :)))))
  • +3 (9 voturi)    
    Cu parere de rau constat.... (Luni, 24 februarie 2020, 19:29)

    gigiN [utilizator]

    ...ca dl.Iohannis este din ce in ce mai putin convingator,mai apatic.Sper sa nu semene cu presedintele "invins"smilica.
  • +1 (3 voturi)    
    Iar ai infrant ? Tot din Balti sunt si juristii (Luni, 24 februarie 2020, 19:49)

    deval [utilizator]

    vostrii ? Credeti ca ramanem normali la cap cu dorneanu stapan la ccr pana in martie 2022 si cu alti cretinoizi ca stan si deliorga pana in 2028 ??????????!!!!!!!!
    Sau mai corect , credeti ca mai ramane ceva de Romania pana isi termina ei mandatul ? Nu de alta dar trebuie sa isi ia pensiile alea speciale............
  • +2 (4 voturi)    
    blegul. (Luni, 24 februarie 2020, 20:34)

    mnicku [utilizator]

    doarme non stop