Șeful CCR, la Antena 3: Nu știu de unde s-a înțeles că ne-am pronunțat că președintele nu putea să-l desemneze pe Orban. Noi am reproșat că a fost propus, cum declară candidatul, ca să pice

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 20:52 Actualitate | Politic


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Președintele Curții Constituționale, Valer Dorneanu, a declarat la Antena 3, că judecătorii CCR au admis sesizarea PSD privind desemnarea lui Ludovic Orban, nu pentru că președintele nu-l putea desemna pe acesta din nou premier, ci pentru că „nu a fost propus pentru a coagula un guvern, ci a fost propus - cum declară candidatul - ca să pice”.

„Practic Ludovic Orban a refuzat învestirea ca și candidat de prim-ministru desemnat. Tot ce a făcut a făcut în sensul să nu fie învestit. Acesta a fost sensul, nu să indicăm președintelui pe cine să numească în continuare”, a mai spus el.

Declarațiile lui Dorneanu, la Antena 3:

  • Nu știu de unde s-a înțeles că noi în decizia noastră ne-am pronunțat că președintele nu putea să-l desemneze pe primul ministru Orban sau că președintele nu are voie să aleagă și să desemneze candidat pentru funcția de prim ministru orice altă persoană.
  • Ceea ce am spus noi este următorul lucru: potrivit Articolului 101, aliniatul 3 din Constituție, președintele, în caz de criză, după căderea unui guvern, propune Parlamentului candidat de prim ministru, o persoană, dacă nu există un partid majoritar, o persoană care să fie degajată de dialogul dintre președinte și partidele politice, dialog care să evoce, care să indice o persoană capabilă să coaguleze o majoritate parlamentară care să formeze guvernul.
  • Deci, ceea ce am reproșat noi ca și existență a conflictului, este faptul că persoana nominalizată, nu vorbesc aici de Ludovic Orban, vorbesc de candidatul care a fost propus, nu a fost propus pentru a coagula un guvern, ci a fost propus - cum declară candidatul - ca să pice, ca să fie rejectat. Deci sensul prevederilor constituționale este ca o propunere care se degajă să fie făcută cu scopul formării unui Guvern care să asigure continuitatea funcționării statului, a statului de drept.
  • Practic Ludovic Orban a refuzat învestirea ca și candidat de prim-ministru desemnat. Tot ce a făcut a făcut în sensul să nu fie învestit.
  • Acesta a fost sensul, nu să indicăm președintelui pe cine să numească în continuare.
Curtea Constituţională a României a stabilit, luni, că există conflict juridic între preşedinte şi Parlament privind desemnarea liderului PNL Ludovic Orban în funcţia de premier. Conform unui comunicat, CCR a stabilit că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, astfel că șeful statului trebuie să facă o nouă propunere.

Președintele Klaus Iohannis a lansat luni seară un nou atac la adresa PSD, spunând că nu comentează decizia CCR și că așteaptă motivarea, dar că "ceea ce face PSD este o sfidare fără precedent la adresa oamenilor", generând o nouă criză prin sesizarea Curții. Iohannis a subliniat că nu va desemna un premier din partea PSD și a exclus și ideea unui guvern de uniune națională.

Iohannis a spus că nu va comenta decizia Curții Constituționale, așteptând motivarea Curții.

Ludovic Orban susține că decizia Curții Constituționale potrivit căreia este neconstituțională desemnarea sa ca premier nu reprezintă „nicio lovitură”. Comentariul pe care l-a făcut Orban, înainte de a intra la ședința parlamentului pentru un nou vot de învestitură. Ulterior, premierul s-a lansat într-un atac la Curtea Constituțională pe care a acuzat-o de „partizanat evident în favoarea PSD”.

„Nu e nicio prevedere constituțională care îl împiedică pe președintele României să nominalizeze un candidat cum sunt eu. Nu putem să nu constatăm un partizanat evident în favoarea PSD care s-a manifestat sistemic”, a spus Orban.

El a adăugat că nu înțelege „pe ce text constituțional s-a bazat” CCR care a invocat o decizie din 2014 referitoare la un proiect de revizuire, în condițiile în care în 2018 o altă decizie spune că acestea „nu pot face parte din jurisprudență”.

„Este clar că deciziile CCR afectează atribuțiile constituționale ale președintelui. Președintele este persoana publică cu cea mai mare legitimitate. (...) Voința oamenilor nu poate fi înfrântă de o majoritate conjucturală, nici de deciziile CCR pentru că mai devreme sau mai târziu această voință a cetățeanului se va exprima prin vot”, a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26463 vizualizari

  • +30 (62 voturi)    
    Antena trei = URSS tudei (Luni, 24 februarie 2020, 20:56)

    un domn [utilizator]

    Fie ca expectorați saliva sau mictionati :.. nu uitați

    https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase


    Deoarece banii Dumneavoastră sunt la Varan
    • +38 (46 voturi)    
      Rușine (Luni, 24 februarie 2020, 23:37)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ăștia au ajuns să judece constituționalitatea după impresii artistice nu după lege. Să le mărim pensiile speciale ca să-și bage mințile-n cap.
      • +22 (28 voturi)    
        mai rau, impun o gandire ca norma suprema (Marţi, 25 februarie 2020, 2:38)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui gebica

        Curtea tocmai a facut o invitatie la ipocrizie (ca nu erau politicienii destul de ipocriti).

        Rationamentul de baza al Curtii (desigur ambalat in cuvinte marete), spune asa:
        1) actorii politici, dar mai ales Presedintele trebuie sa actioneze cu "buna credinta" astfel incat alegerile anticipate sa fie pe cat posibil evitate, pentru ca ele sunt exceptia, si intr-o societate democratica .... (bla, bla, bla...).
        2) indiferent care este scopul lor real, ei (actorii politici, dar mai ales Presedintele) trebuie sa mimeze ca au facut totul ca alegerile anticipate sa fie evitate. Nu au voie sa spuna ce gandesc si ce urmaresc cu adevarat.

        Asa ceva, zice, Curtea, nu se face. Ei trebuie sa se faca, ca lucreaza. Practic, doctrina de viata a PSD rasufla prin toti porii acestei decizii...
        • +18 (22 voturi)    
          CCR incalca constitutia, (Marţi, 25 februarie 2020, 7:46)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          Art 2. cu ambele puncte:
          (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
          (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
          Si se manifesta ca un grup care ia decizii dupa bunul plac. Alegerile sunt printre caramizile de baza a democratiei, chiar si cele anticipate.
          • +15 (17 voturi)    
            dorneanu e un dobitoc comunist (Marţi, 25 februarie 2020, 10:04)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

            Punct. si ailalti de la ccr sunt. Punct.
        • +16 (20 voturi)    
          Acum Presedintele Iohannis... (Marţi, 25 februarie 2020, 8:06)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          Merge la Orban si ii zice:
          Bai, domnu Orban te juri pe sa moara ma-sa care nu vrea sa ie ales prim-ministru.
          Orban zice: Da!
          Vedeti tovarasu Dorneanu? Acum e harasho?
          Hai, sus de la scara, sa plecam din statie!

          B)
          Totusi, CCR tot nu a raspuns inca sesizarii lui Ciolaxu care zicea ca nu-i constitutionala numirea lui Orban ca a fost demis, nu ca vorbeste gura fara el.
          Practic ccr doar s-a autosesizat pe o impresie de-a lui dorneanu.
          Si onoarea nereperata a lui Ciolaxu?
          • +2 (12 voturi)    
            @inapasevedeinvers: (Marţi, 25 februarie 2020, 10:24)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            Iohannis si Orban s-au comportat de parca desemnarea primului ministru nu se voteaza in Parlament, in Camerele reunite (intr-o imensa Sufragerie, in care am gasit toate panaramele mai vechi sau mai noi din politica romaneasca) ci de catre cetateni in cabinele de vot, respectiv au tipat in gura mare ce au ei de gand sa faca, pt a-i convinge pe romani sa-i voteze ! Si au facut chestia asta de vreo 2 saptamani, de dimineata pana seara , dand declaratii preluate de toata mass-media !
            Pe pariu ca daca erau in locul lor pesedistii una spuneau in gura mare la vedere ("Votati-ne, va rugam sa votati investirea guvernului") si alta, in spatele usilor inchise, adica, alta faceau : manevrau sa pice guvernul ! Nu spun ca ar fi avut sanse de reusita nu ca liberalii, dar spun ca in veci nu ar fi dat motive adversarilor sa-i tarasca la CCR.

            PS. Si acum concluzia pe care o voi repeta cu obstinatie pana la momentul alegerilor (la termen, din pacate !) : "PSD - PNL, aceiasi mizerie, doar ca penelistii sunt totusi (mult) mai prosti decat pesedistii"!
            • +5 (7 voturi)    
              Corect! (Marţi, 25 februarie 2020, 10:58)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              In locul lui Orban eu as fi abordat votul de investitura ca si cum as avea si sanse sa treaca.
              In cazul in care ar fi trecut mai putea sa le forteze mana cu diverse chestii, care bineinteles nu puteau fi musai puse in program.
              Dar daca tot ai ocazia sa fortezi nota...
              Mai baga o data cu 2 tururi sau desfiintarea SS si ar mai fi fost cateva de jucat.
              Ori la bal ori la spital!
              Din pacate, realitatea politica apare astfel: nicio majoritate nu se poate forma in parlament decat fie in jurul PSD fie in jurul PNL.
              Noii veniti sunt inca necopti, ca sa nu zic imaturi.
              • +6 (6 voturi)    
                Curatenia de Primavara Este (Marţi, 25 februarie 2020, 11:39)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                prioritara !

                600 de pubele cu zoaie si fetide sa fie umplute cu 600 deseuri din Fostul Cartier Uranus !
              • +6 (6 voturi)    
                @Inapasevedeinvers: (Marţi, 25 februarie 2020, 11:53)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                Cata vreme politicienii se vor gandi mai intai la ei si abia apoi la noi (daca se vor gandi, desi incep sa ma indoiesc profund de chestia asta) tot astfel se va intampla, ca acum !
                Nu stiu daca noii veniti sunt inca necopti sau imaturi, ori noi am inceput sa gandim in niste tipare false, greoaie, vechi.
                Vezi tu, nu doar partidele, politicienii, trebuie sa se reformeze, ci si cei care voteaza ! Daca totusi, noi ne inselam si au dreptate partidele acestea noi (in speta este vorba de unul singur) ? De ce ar trebui sa se maturizeze corporatistii care voteaza USR si nu functionarii si pensionarii si liber profesionistii care voteaza PNL ?
                Crede-ma, este o tema la care ar trebui sa reflectam profund !
                • +2 (2 voturi)    
                  Ma refer strict la politcieni... (Marţi, 25 februarie 2020, 13:45)

                  Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Care nu reusesc sa atraga nici macar corporatisti in numar suficient.
                  Ei se contrazic permanent pe teme cum ar fi despre sexul ingerilor in timp ce noi asteptam sa se canalizeze pe un proiect.
                  Ei conteaza in continuare pe faptul ca nu vrem sa mai avem PSD/PNL dar ... atat.
                  Totusi, politica e pe voturi. Sa te prefaci ca PNL ar fi trebuit sa rastoarne guvernul Dancila fara compromisuri cu adversari (citeste "tradari in toata regula") si sa le reprosezi ca au reusit, e dovada de imaturitate (ca sa nu-i acuz de ipocrizie, caci atunci ar fi la fel).
                  Cum, altfel ar fi cazut guvernul dancila?
                  Tipand "alegeri anticipate"? Cum? cand majoritatea PSD era atat de
                  confortabila ... altfel decat asa cum a facut? Pasul 2 care ar fi fost? Sa strigi blat??
                  • +1 (1 vot)    
                    Ce-a fost, ce n-a fost, cert este (Marţi, 25 februarie 2020, 15:49)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                    ca de castigat a avut doar PSD !
                    A scapat cu ajutorul lui Orban si al PNL de Dancila si de oamenii lui Dragnea ! I-a servit castanele fierbinti lui Orban (luandu-i manusile de protectie !) si in tot acest timp ii arunca si alte si alte castane fierbinti pe care prostul asta le prinde (si se arde !) la ordinul lui Iohannis, care Iohannis ii spune senin lui Ludo acum : "Rolul tau e sa strangi majoritatea, nu al meu" dupa ce saptamani intregu ii tot dadea asigurari ca o sa fie bine ! Cine ? Omul cu cele mai putine puteri din politica romaneasca. De acu si puterea de a numi discretionar candidatul de PM s-a cam dus !
                    Cat nu il mai sufar eu pe Basescu, dar ce dreptate avea cand spunea ca Iohannis intra in dispute constitutionale cu o Curte ostila fara ca macar sa analizeze mai inainte daca nu ar fi mai bine sa nu creeze conflicte prin care sa interpreteze Constitutia ! Si, uite, exact asta face Presedintele acum. Exagerand un pic ( dar ma ia deja cu frisoane), nu mai e mult pana cand Klaus ne va duce catre o Republica Parlamentar, in care Presedintele e ales de Parlament !
                    Revenind, ar trebui sa riscam cu noii politicieni ! Pe cei vechi ii stim, stim cate parale fac, de ce nu am incerca sa tragem lozul castigator ?
                    PS. Cum sa reuseasca Barna si USR cand sunt tinta atacurilor intregului spectru politic , de la stanga la dreapta, a presei mainstream si in general a unei mass -medii care pare sa isi facut un tel din a vana si dobori USR ul si pe conducatorii lui ! Niciodata nu s-a mai intamplat asa ceva in Romania post decembrista !
                    • +1 (1 vot)    
                      Eu, personal risc cu cei noi (Marţi, 25 februarie 2020, 18:49)

                      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      Daca vrei sa stii am votat Ion Ratiu la ora 3 dupa miezul noptii, cand dupa legea de acum trebuia sa fie oprit votul de mult, numai ca sa fiu impacat cu mine, desi stiam ca era inutil.
                      Din pacate nu suntem atat de multi.
                      • +2 (2 voturi)    
                        La fel am votat si eu ! (Marţi, 25 februarie 2020, 22:03)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                        Ca si tine merg pe mana lor !
                        In 1990 am fost presedintele unei sectii de votare de la liceul CFR Grivita (eram judecator la vremea aceea ) ! La mine in sectie s-a votat pana la 5 dimineata. Iar la 6 dimineata bateau in usa muncitorii care plecau la servici , ca vor sa voteze ! Este singura data cand am votat cu PNL sau cu reprezentantul lor. Dupa aceea am votat coalitiile de dreapta si presedintii impusi de ele !
                        Totdeauna am fost mai putini ca ei, pt ca dreapta nu e monolit si asa e si normal ! Dar trebuie ca dreapta sa actioneze unit ! O seara buna !
                        • +1 (1 vot)    
                          Inca una si ma duc (Miercuri, 26 februarie 2020, 8:38)

                          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          Eu am votat Ratiu pentru ca mi se parea cel mai Liberal, in timp ce Campeanu era doar un fost comunist vopsit cu acuarela care nu rezista la ploaie.
                          Dar atunci aglomeratia era produsa de cei care veneau sa voteze iliescu, ca auzisera la televizor ca vin mosierii ... Am fost de trei ori la sectie fara sa resusesc sa intru. Ce vremuri!!
                          • +1 (1 vot)    
                            @Inapasevedeinvers: (Miercuri, 26 februarie 2020, 13:30)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                            Tin minte ca la 5 cand am rasturnat urnele cu voturi si a inceput numaratoarea, toa'sa de la FSN (semana ca trasaturi generale cu mamica lu Vulvuta !!! radia de fericire (la 50 de iliescu erau si cate doi trei de Campeanu si vreun Ratiu). Cand am ajuns spre baza aceea ce fusese muntele de buletine de vot a inceput sa se albeasca pt ca la 20 de buletine vreo 15 erau cu Campeanu si Ratiu si restul cu Iliescu ! De atuncea, noi astia de dreapta eram "boieri" ! Vorba ta : Ce vremuri ! Dar ma grabesc sa te completez : Bine ca au trecut ! :))

                            PS si tot ca sa incerc sa fiu in ton cu tine iti zic (e adevarat, e cam tarziu, dar asta e) : Ura si la gara ! :))))
      • +17 (21 voturi)    
        Nefericitul Valer este Președintele (Marţi, 25 februarie 2020, 8:00)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui gebica

        CCR,adică Curtea Constituțională a Rusiei.
        Primește ordinele în scris,sub semnătură.
        Urâtă creatură este acest filorus.
  • +37 (61 voturi)    
    E impotriva Consttutiei? (Luni, 24 februarie 2020, 21:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sau e o găselnita de-a colaboratorului CRIMINALULUI Iliescu pe nume Dorneanovitch - aceasta otreapa de judecator scula a Moscovei si un comunist cu vechi stadii de ticalos. E unul din cei care a distrus ROMANIA si a pervertit Constitutia in favoarea infractorilor. Puscaria pe viata ar fi prea blanda pentru aceast gunoi.
    • -6 (12 voturi)    
      Eu bjudec (Luni, 24 februarie 2020, 22:38)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      tu judeci
      el/ea judeca
      noi judecam
      voi judecati
      ei ele judeca.

      CCR tra...
    • -19 (39 voturi)    
      pune'ti ochelarii (Luni, 24 februarie 2020, 22:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      deci, ochelarii pe ei.
      mai draga, sunt noua judecatori si fiecare are aceiasi constitutie in mana.
      si acolo scrie care e procedura de desemnare.
      deci, a cazut guvernul prin motiune, presedintele trebuia sa inceapa prin consultarea scenei politice, si in urma analizei sa desemneze un pm care are sau poate forma o majoritate.
      deabia dupa ce constata ca acel propus are sprijin parlamentar, il desemneaza.
      se pare ca inaltimea sa, her kaizar n'a mers pe procedura constitutionala.
      deci, de la capat.
      si la a treia oare va trebui sa inceapa din nou cu consultari, etc.
      sica si klausica vor sa sara etape, au luat'o pe scurtatura.
      asta a zis ccr. adica, faceti naibii cum scrie la carticiaca aia.
      adica, la trecerea timpului...
      c'asa'i in tenis. cand esti la serviciu, tre' sa dai in teren.
      • +13 (19 voturi)    
        si cum constata ca are sau nu sprijin? (Marţi, 25 februarie 2020, 8:25)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Nu cumva Parlamentul prin vot decide asta?
        Nea Dorneanu tocmai s-a sters la fund cu dreptul Presedintelui de a nominaliza un Prim-Ministru si cu dreptul Parlamentului de a il vota.
        La ce bun sa mai avem partide, alegeri , bla-bla, daca 9 oameni numiti controleaza de facto toata politica.
        PS in Constitutie nu scrie nicaieri ca nu poti fi nominalizat fiindca ai facut o declaratie politica.
        • -6 (12 voturi)    
          pai, (Marţi, 25 februarie 2020, 9:26)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          la fel cum a constatat sica cand a depus el motiunea.
          adica, prin consultari intre partide, nu numai sa cheme klauz partidele la vrajeala, formalitate.
          adica, sica sa mearga la borno si la tomac, si la Kelemen hunu si sa negocieze sprijinul palavramentar. si impreuna sa'l asigure pe kaizar cum ca au ce le trebie.
          asa cum se face in italia, unde negocierile intre partide dureaza un timp, pana ce propusul p.m. a strans suficient sprijin si primeste asigurari de la aliati in acest sens.
          ei au pus un guvern care sa cada.
          exact cum au facut cand fura in usl, alaturi de psd, cand au schimbat sefii de la camere si advocatu boborului intr'o zi, martea neagra, parca.
          naravuri vechi, la vremuri.....hahahaha, noi !
          • +6 (10 voturi)    
            Tirada ta este Bizara (Marţi, 25 februarie 2020, 9:50)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Încerci sa bagatelizezi situația, însă Subliminal Accepți Modelul Fetid al P$D care își construiește “majoritatea” prin Shpaga și Mita ( ai uitat de geanta de bani trimisa de Adamescu excrocul de la Astra ASIGURARI in Parlament ?) nu prin Respinzabililatea Partidelor !
            Ca Shica Orbán nu este Responsabil de ceea ce face este o Alta Discuție !
        • -7 (11 voturi)    
          asa cum au facut (Marţi, 25 februarie 2020, 9:46)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          si ei, cu marii lor aliati, cand s'au strans s'al dea jos pe mru, si apoi sa'l propuna pe dottore.
          i'au demonstrat lui base ca au majoritate.
          prin folosirea armeticii, asa cum a facut si sica can' a adunat voturi pt. motiune.
          negociere, se cheama in politica vanzarea si cumpararea de voturi.

          sica, dupa trei luni la viktoria, a pierdut si sprijonu' tineretului progresist, presupusii aliati de baza.
          daca a vrut guvern minoritare, a ramas minoritar.
  • +30 (48 voturi)    
    radio sant (Luni, 24 februarie 2020, 21:03)

    anion [utilizator]

    Dorneanu asculta ce zic babele, maturatorii si hingherii. Pai unde este conflictul constitutional daca te-ai luat dupa ce a zis Orban? Ii sunt cenzurate vorbele? Deci trebuia sa zica vreau premier. Dar audierile ce au mai fost? Nu ai auzit nimic de pe acolo? Mare ti-e gradina!
  • +39 (59 voturi)    
    Ce idiot! (Luni, 24 februarie 2020, 21:05)

    Cataleya [utilizator]

    Pai si Ciolacu a anuntat cu surle si trambite ca PSD va boicota votul!
    In cazul asta nu i se pare lui Dorneanu nimic neconstitutional?
    Sau Parlamentul are rolul de a boicota alegerea unui premier?
    Dorneanu asta e de-a dreptul cretin!
    • 0 (4 voturi)    
      usl (Marţi, 25 februarie 2020, 9:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cand pnl era infratit cu psd, au boicotat toate lucrarile palavramentului timp de doua luni.
      si, fara rusine si'au luat si lefurile.
      n'au invatat nimic, istoria repetata.
  • +34 (54 voturi)    
    CCR (Luni, 24 februarie 2020, 21:09)

    Ilidia [utilizator]

    Individul asta e o javra PSD-sta...Halal motivatie. A admis sesizarea "stiind el" ca parlamentul va respinge acest guvern...De unde stia?Asa i-au spus ciracii lui din PSD...Sa nu mai vorbim si de l. romana, vedeti de cate ori a spus "ca si"...
  • +27 (49 voturi)    
    dar (Luni, 24 februarie 2020, 21:10)

    andrei1232000 [utilizator]

    nu s-a sesizat CCR asupra faptului ca onor Parlamentul a boicotat votul? Si ce l-a deranjat pe tov. Dorneanu, niste declaratii in presa? daca au fost pentru inducere in eroare? acestea sunt dovezi? declaratii mai mult sau mai putin politice? CCR s-a facut de ras.
  • +33 (47 voturi)    
    /// (Luni, 24 februarie 2020, 21:12)

    GemstonePig [utilizator]

    BAAAAAA, tu esti CCR nu sugerezi nu admonestezi nu reprosezi !! spui daca elegalsau nu si nu spui ca trebuie sa faca assa sau altfel.
    ESTE CONSTITUTIONALSAU NU.
    ATAT
  • +27 (47 voturi)    
    Ei, na, la asta nu ma asteptam... (Luni, 24 februarie 2020, 21:19)

    LiviuX [utilizator]

    Avem o ccr care a ajuns sa citeasca si gandurile! Ca nu stiu sa existe vreo declaratie oficiala ca a fost propus ca sa pice, si nici nu pot crede ca ccr-ul se ia dupa zvonuri, pareri. Cred ca acolo sunt niste oameni fantastici, ce zic eu oameni, sunt supra-oameni!
    • +1 (1 vot)    
      P.S. Dar chiar daca ar fi asa... (Marţi, 25 februarie 2020, 15:38)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ce articol din Constitutie interzice asta?
  • +38 (52 voturi)    
    De ce merge PSD-isutl la Antena 3? (Luni, 24 februarie 2020, 21:30)

    Kivek [utilizator]

    "Noi am reproșat că a fost propus, cum declară candidatul, ca să pice "


    De unde stie CCR ca 'o sa pice"???
    De unde stie CCR cine are majoritatea in Parlament inaintea voturlui?
    De ce judeca CCR pe declaratii politice???
    • +26 (36 voturi)    
      acum e clar (Luni, 24 februarie 2020, 22:12)

      pier [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ca vom scapa de acesti penali dar nu as vrea pur si simplu sa scapam de ei. As vrea si ceva pedeapsa, in afara de faptul ca trebuie sa ramina fara speciale cit mai repede. Si adusi urgent din startosfera lor la conditia de muritor, desi mai superior din pacate.
      • +11 (11 voturi)    
        1907 (Marţi, 25 februarie 2020, 7:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pier

        #inStrada
  • +33 (45 voturi)    
    Dar voi ati dat sentinta INAiNTE de vot (Luni, 24 februarie 2020, 21:35)

    CezarN [utilizator]

    Nu ati asteptat nici macar votul.
    In plus, ca sa pice, trebuie sa se voteze. Nu vezi niciun impediment, nicio umbra de neconstitutionalitate in REFUZUL parlamentarilor se a-si indeplini obligatiile?

    Daca un primministru trebuie desemnat cu un scop pozitiv, de a fi ales, un parlamentar nu este acolo tot pentru ceva pozitiv, pentru a face, discuta, amenda, vota, respinge legi nu pentru A REFUZA sa faca asta? Este ales acolo pentru A PARTICIPA nu pentru A NEPARTICIPA la sedinte.
  • +40 (50 voturi)    
    pai unde putea sa scurme dorneanu! (Luni, 24 februarie 2020, 21:36)

    Antenistontel [utilizator]

    daca nu in latrina3?!
  • +37 (49 voturi)    
    CCR latra public la Latrina 1 ? ! (Luni, 24 februarie 2020, 21:39)

    mirceacr [utilizator]

    Latrina 1 este televiziunea de casa a CCR ?! Interesant. Mai evident decat atat nu se poate arata ca CCR este "subordonata".
  • +33 (45 voturi)    
    dispari (Luni, 24 februarie 2020, 21:40)

    mache [utilizator]

    panarama de om... cum stii tu tot ce misca in politica cand pe tine n'ar trebui sa te intereseze subiectul... de unde spanac stii tu ce majoritate se face in Parlament mama omida?
  • +32 (44 voturi)    
    Lol (Luni, 24 februarie 2020, 21:40)

    mitg [utilizator]

    Ce cauta jigodia la latrine?
  • +21 (29 voturi)    
    dorneanu (Luni, 24 februarie 2020, 21:41)

    graygoose [utilizator]

    Deci aia au judecat ce a declarat Orban, au facut o analiza semantica de fapt! Ce legatura are asta cu Constitutia, intentia unui sef de partid de a face o strategiie politica? E cumva epoca lui Stalin din nou? Am ajuns rau, oameni buni! Sat fara caini! Pacat ca nu am facut dreptul pe la Spiru sau alte pocnitori ca ma umpleam de $$$ pana acum la stilul in care se practica justitia in aceasta faimoasa natiune! Cata lipsa de logica, incredibil!
  • +15 (23 voturi)    
    Deja vu (Luni, 24 februarie 2020, 21:42)

    feroviarul123 [utilizator]

    „Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”
    Adică putea sa-l nominalizeze pe nea Sica dar doar daca vrea sa fie premier.
    Belgia a intrat oficial în Cartea Recordurilor Guinness pentru ţara cu cea mai lungă perioadă fără un guvern oficial, în data de 30 martie împlinindu-se 290 de zile de la alegerile anticipate din 13 iunie 2010,
    Hai sa facem si noi un record ma băieți. Ca oricum frecați menta in Parlament.
  • +15 (23 voturi)    
    Nu stiu (Luni, 24 februarie 2020, 21:42)

    Casargoz [utilizator]

    Nu stiu de ce am înțeles ca avem o Constituție.
    Nu avem. E atât de proasta încât la orice decizie a unui actor politic trebuie sa vina Curtea sa ne lumineze.
    O curte care nu a fost în stare sa explice de ce un referendum valid nu se aplica. Dar deciziile care muta constituția de la o Republica semiprezidentiala la una parlamentara după cum vrea PSD se aplica obligatoriu.
    Singura soluție înainte de anticipate este un referendum de modificare a Constituției astfel încât “conflictele” rezolvate de CCr sa nu mai existe.
  • +20 (26 voturi)    
    CA SA VEZI.... (Luni, 24 februarie 2020, 21:52)

    minus [utilizator]

    Pai stimabile, in cazul asta ce ai constatat ca este neconstitutional in afacerea asta, declaratia candidatului sau intentia Presedintelui?

    Caci asta ai constatat doar: "a fost propus - cum declară candidatul - ca să pice, ca să fie rejectat". Acum spui ca propunerea Presedintelui era acceptabila daca nu vorbea candidatul? Pai parca nu era acceptabila fiindca nu exista o majoritate, de parca toate guvernele au fost conduse de majoritari!

    Curat constitutional, dar vorba filozofului Becali: o Constitutie e o Constitutie, mai da-o mortii ei de Constitutie!
  • +17 (25 voturi)    
    Fa Doino, e ilegal, e neconstitutional sa vrei (Luni, 24 februarie 2020, 21:53)

    deval [utilizator]

    alegeri anticipate, sa vrei stabilitate ?!!
    Spune Fa, sa intelegem si noi ?! Sa spuna ccr pe gunoiul asta de Constitutie cum se pot face alegeri anticipate, daca ne da voie si ce trebuie sa declare candidatul ?
    Se spune ca autorii Constitutiei au urmarit sa existe o oarecare stabilitate . Cum ? In criza ?! Suntem dementi ? Toti ? Desi exista posibilitatea ca Presedintele sa dizolve parlamentul , toti constitutionalistii spun ca e practic imposibil ? Pai cu buna credinta a fost facuta Constitutia asta ? In chilotii lui dorneanu stau interpretarile ?
    Cum Fa, tu te uiti la ce declara ''candidatul'', sau in Constitutie , fa ? Candidatul vorbeste cu mine, cetatean fa, nu cu tine !! Sau ai decis si tu ca dancileza, care a anuntat mutarea ambasadei Isdraelului ca asa a auzit la tv ca asta vor face americanii ???!!
  • +18 (26 voturi)    
    "ca si" toti psd-istii (Luni, 24 februarie 2020, 21:57)

    panduru [utilizator]

    dorneanu utilizeaza la fiecare fraza "ca si". Poate n-ar fi rau ca macar un judecator CCR sa nu stalceasca limba romana! Mai lipseste "decat"....
  • +22 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 februarie 2020, 22:04)

    [anonim]

  • +19 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 februarie 2020, 22:10)

    [anonim]

  • +17 (25 voturi)    
    baaa... (Luni, 24 februarie 2020, 22:10)

    g01an [utilizator]

    hai sictir deja.
  • +18 (26 voturi)    
    CCR-ul face motivarea la A3? (Luni, 24 februarie 2020, 22:36)

    Cactus Jack [utilizator]

    …incredibil, se cunoaste ca A3 este subventionat si , finantat de PSD, adica sta in slujba acestora. Din seara aceasta presupunem ca si Dorneanu este. Prin personalitatea domniei sale, se influienteaza CCR.ul si se aplica decizii PSD-iste?. Unde a decazut Romania, doar la Chavez si Maduro am mai vazut asemanatoare.
  • +7 (15 voturi)    
    Oare cheita lui dorneanu&ciracii o fi in SIPA ? (Luni, 24 februarie 2020, 22:47)

    deval [utilizator]

    Numai niste tenebre de genul asta pot explica ce se spovedeste idiotul asta lui Aghiuță !!
    Desigur ca El vorbeste nu doar la TVR sau intr-o conferinta de presa (doamne fereste!) si nu cu noi cu cu Aneta 3 si privitoriilor........
    Nu cred ca exista un pamantean normal la cap care sa vina cu o astfel de argumentatie !! Doar un zombificat care plateste cuiva tacerea pentru cine stie ce crime, s-ar putea expune astfel.......
    Dornene, Colacule, desenele animate cu schimbarea de doua ori a guvernului prin demisia ministrilor si apoi renumirea lor , tot in scopul stabilitatii a fost fă ?!!
  • +8 (12 voturi)    
    Analiza tip CCR (Luni, 24 februarie 2020, 23:25)

    ipolitic [utilizator]

    "A fost odata ca-n poveste
    A fost ca niciodata.."
    In aceste versuri poetul Lucian Blaga descrie
    in imagini apocaliptice drama plecarii unui
    sergent la Vaslui, ucis miseleste de doi ciobani
    la o vanatoare de mistret argintiu.
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo, tovarăși (Marţi, 25 februarie 2020, 0:17)

    ranuhasu [utilizator]

    Ați găsit chichița, ce să zic. Cum sa mai zici acum ca mintile impaienjenite de comunism nu sunt sprințar de creative?...
  • +17 (17 voturi)    
    Da' de cand CCR judeca pe declaratii (Marţi, 25 februarie 2020, 0:37)

    Falx_D [utilizator]

    politice (semnalate de PSD, apropo) si nu pe texte de Constitutie? Deci PSD merge la CCR si le spune ca presedintele si premierul desemnat au declarat ca ar vrea ca guvernul sa nu treaca, iar CCR a judecat plecand de la aceasta premisa. In plus CCR a aburit-o DELIBERAT pe tema ca un premier poate nominalizat de mai multe ori, sugerand ca Orban nu putea fi nominalizat a doua oara (initial in toate stirile din presa asta s-a spus), de-aia Dorneanu a iesit la TV sa clarifica ca " vai, nuuu, noi nu asta am vrut sa spunem". Dar efectul dorit de ei (si PSD) era deja atins
    Asta o tactica de manipulare tipic bolsevica .
  • +10 (10 voturi)    
    CCR nu este interesata de soarta tzarii. (Marţi, 25 februarie 2020, 6:18)

    radu222 [utilizator]

    Tragic este ca CCR nu este interesata de soarta tzarii, ca este in prapastie ca urmare a politicii duse de PSD din 2012 pana in 2019, este interesata de conservarea puterii PSD si de mentinerea privilegiilor date multora, inclusiv membrilor CCR care au si salariu f.mare si pensie speciala.
    Tzara poate sa se duca de rapa, CCR nu vede asta. Nu este intersata de faptul ca tzara traieste din datorii care vor trebuii platite de copii si nepotii nostri. Nu ne intereseaza viitorul copiilor si nepotilor nostri.
    Dar ma intreb, chiar CCR nu rspunde pentru ceea ce face?
  • +10 (10 voturi)    
    Shefu'ccr la Halena 3 (Marţi, 25 februarie 2020, 6:41)

    Dalinar [utilizator]

    Partz, partz, fleoshc…..
  • +14 (14 voturi)    
    CCR si Antena 3 (Marţi, 25 februarie 2020, 7:20)

    sixf [utilizator]

    Miros de primavara si Piata Victoriei
  • +5 (5 voturi)    
    Seful ccr a uitat (Marţi, 25 februarie 2020, 7:51)

    consumator2 [utilizator]

    A uitat sa spuna ca a fost incalcat si principiul bicameralismului. De obicei asta e motivatia atunci cand „constata“ ne-constitutionalitatea! :)))
  • +15 (15 voturi)    
    E clar ca e o problema laCCR (Marţi, 25 februarie 2020, 8:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In nicio tara din UE seful de institutie similara nu iese la Tv sa explice ce si cum au decis judecătorii.
    Oricum a iesit la o antena si s-a adresat doar unui public țintă.
    De ce nu la TVR?
    Sunt ridicoli si penibili prin deciziile pe care le dau.
    Spre. Ex. Tocmai ei judecă si decid in speta privind cumularea pensiei cu salariul din instituțiile publice.
    Au pensii lunare de +25000 lei plus salarii de + 40000 Lei.
    Sa tot judeci si sa fii moral!
    Lupul moralist de la CCR.
    Moral, daca interziceau cumulul amintit, ramaneau in istorie cu un plus.
    Asa raman numai cu minus.
    Iar societatea se primenea cu 100 sau 200 de mii de noi salariați care ocupau locurile dinozaurilor care cumulează pensia cu salariul.
  • +7 (9 voturi)    
    CCR nu poate fi data in judecata? (Marţi, 25 februarie 2020, 8:39)

    marc.andre [utilizator]

    Ar fi o posibilitate?
    • +8 (8 voturi)    
      Avocata Elenina Nicuţ a invins ccr al pcr in (Marţi, 25 februarie 2020, 9:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      instanta , cand procurorul comunist dorneanu a decis ca opiniile separate, cele concurente si stenogramele sedintelor ccr , nu se publica !!
    • +3 (3 voturi)    
      Trebuie atacata in instanta aceasta hotarare (Marţi, 25 februarie 2020, 11:39)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      De mai multe organizatii, avovati, persoane fizice... iar noi... trebuie sa ne spunem parerea demonstrand in piata pasnic! Trece timpul...
  • -3 (7 voturi)    
    De unde se vede ca zicalele si (Marţi, 25 februarie 2020, 9:21)

    xrogo [utilizator]

    cimiliturile romanilor sunt vechi dar totusi actuale, zic batranii, gura bate curul, tot asa si la Orban, de-abia numit si se lauda cum o sa cada guvernul sau!
  • +6 (8 voturi)    
    la TV (Marţi, 25 februarie 2020, 10:30)

    Ademordna [utilizator]

    Stai ca nu pricep. Ce cauta otreapa asta la TV? Deci actorii politici si institutionali nu au voie sa critice CCR ca e ingerinta in justitie dar javra asta mafiota poate sa mearga la tembeliziune sa-si faca reclama si sa explice cum vrea muschiul lui sa functioneze tara?
    Mai sa fie!
    Intelegeti macar acum de ce USR pune ca prioritate reforma constitutionala?
  • +4 (6 voturi)    
    De cand? (Marţi, 25 februarie 2020, 11:41)

    sim18 [utilizator]

    De cam o curte constitutionala apare la o televiziune partizana sa isi spuna parerea inainte sa se publice motivarea? Trebuie destituit acest individ... cine poate sa faca acest demers?
  • 0 (2 voturi)    
    Valere bata-te norocul ! (Marţi, 25 februarie 2020, 12:13)

    tontu [utilizator]

    CCR n-are treaba cu strategia presedintelui si cu ce declara Klaus sau Ludovic. Guvernul Orban a avut odata majoritatea in parlament, oare de ce n-ar putea sa o obtina din nou? Dupa baietii aia destepti care au facut constitutia si interpretarea data de CCR ar trebui sa asteptam 4 ani si sa privim nepasatori cum se duce tara de rapa? PSD-isti daca era ceva de capul lor il votau pe Orban si il ajutau sa-si rupa gatul pana in iarna.
  • +2 (2 voturi)    
    Evident (Marţi, 25 februarie 2020, 14:26)

    ACP [utilizator]

    ca orice candidat care declara ca doreste desfiintarea unor privilegii sau destituirea unor privilegiati nu face tot posibilul pentru a fi votat. Ca sa fii votat trebuie sa promiti ca dai si nicidecum ca iei. Asta e logica curtii. Deci daca ai in program ceva cu taieri de privilegii nu poti ajunge nici macar la votul parlamentului.
  • +1 (3 voturi)    
    CC al PSD (Marţi, 25 februarie 2020, 14:59)

    Grid [utilizator]

    Si-a închipuit cineva ca lacheul lui Adrian Nastase , politrucul abject cu 4 pensii speciale , fost președinte de Camera din partea PSD împreuna cu sleahta de repetenti , suspecti penali , amanti ai SS Florea etc vor da un verdict cu vreo legatura cat de vaga cu Constituția ?
    Mai este membru al CC cocalarul ala care a rămas repetent e cand facea facultatea de drept ?
  • +1 (3 voturi)    
    CCR - PARAZITII SOCIETATII (Marţi, 25 februarie 2020, 15:06)

    Anasha [utilizator]

    Procesul de anu trecut in care CCR a fost acuzat de incalcarea constituției, (veritabili PSD isti) proces pe care l au si pierdut in instanta, declarandu se clar ca au încălcat CONSTITUTIA ROMANIEI, nu va mai amintiti ? Aceasta institutie capusata de scursuri PSD iste, a facut numai rau tarii. Traiesc si astia ca parazitii pe spinarea noastra. Duceas ar cu toti maharii psd isti in Sahara, hrana scorpionilor. Sunt o nulitate in fata poporului, niste tradatori. Jeguri penale.
  • +2 (2 voturi)    
    legitimare (Marţi, 25 februarie 2020, 15:50)

    Zagura [utilizator]

    A apărut la Antena 3 ? Asta spune totul. Inclusiv că este o unealtă a unei dictaturi. Iar dictaturile au fost înlăturate - de regulă - doar prin revoluții. Și poți să numeri pe degete revoluțiile care n-au fost violente. Ba chiar ultima de care-mi aduc aminte a folosit violența tocmai pentru a se legitima...
  • +1 (1 vot)    
    Ce a spus Dorneanu (Marţi, 25 februarie 2020, 16:06)

    Coscon [utilizator]

    Dorneanu ,a ramas cu metahne vechi,comuniste!Are si memorie scurta.Uita sa fie ,in motivare explicit,scurt si la obiect.Motivarea ,nimeni nu a rastalmacit o,a cititsia inteles exact sensul dat de autor.Intelectual si mintal stimabilul s a ramolit.Simte nevoia unei pauze prelungite,pentru odihna permanent la pensie.Avand in vedere,efortul depus pentru a creea haos in sfera politicului consider ca , dremtul la pensie nnormala si nu speciala ,fara indemnizatii si alte favoruri l a castigat pe deplin!!Medicii de specialitate ce parere au ,asa pe cinstite???
  • +1 (1 vot)    
    CCR..aliatii raufacatorilor din parlament. RUSINE (Marţi, 25 februarie 2020, 17:15)

    tictictic [utilizator]

    Prin ceea ce ati facut voi acesti membri CCR in acest moment , inca o data demonstrati ca doriti ca tara asta blestemata sa fie patria infractorilor , traficantilor de droguri , criminalilor , puscariasilor ,violatorilor , rapitorilor de copii, parlamentarilor certati cu legea , primarilor incompetenti si betivi pentru ca sunteti aliatii lor. Voi expulzati copii inteligenti ai Romaniei spre alte lumi pentru a fi sclavi . De ce oare au plecat medicii ? De siguranta din spitale si de pe strada? Inchideti ochii cand intra in tara mii de containere cu deseuri . Asa vreti voi ca apele noastre sa fie cristaline ca cele din Austria ?
    Sper sa aveti pe constiinta toate nelegiuirile pe care le-ati savarsit .
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Marţi, 25 februarie 2020, 19:01)

    letsoc [utilizator]

    Bai barbugiilor , nu plecati dupa fenta . Nu Orban hotareste sa pice sau nu , ci parlamentarii prin vot . Presedintele poate acum sa zica ca asteapta sa vada daca parlamentul il voteaza sau nu pe Orban . Daca se formeaza instantaneu o majoritate la votul secret ? Obligatia de baza a parlalamentarilor este aceea de a vota , da sau nu . Daca nu vor alunecam spre dictatura , indiferent a cui este . NC .