Moțiunea de cenzură: Tensiuni, strategii, negocieri. Scenariu de blat PSD-PNL

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 4 februarie 2020, 18:09 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Captura video
Pe hârtie social-democrații au voturile pentru adoptarea moțiunii și blocarea alegerii primarilor în două tururi, în practică lucrurile se pot schimba în orice moment. Din punct de vedere politic, scenariul adoptării moțiunii de cenzură merge la pachet cu alegerile anticipate. Odată înlăturat Guvernul se deschide calea declansării alegerilor anticipate si, neoficial, la bursa zvonurilor și scenarilor se vorbește de un blat între PSD-PNL.

Pentru a trece moţiunea de cenzură, este nevoie de voturile favorabile a 233 de parlamentari. Oficial, PSD-UDMR au 234 de voturi și neoficial susțin că sunt sprijiniți de 237 de parlamentari. La vedere, social-democrații au 200 de senatori și deputați, UDMR-30 iar Forța Națională alte 4 mandate pe care le pun la dispoziția PSD. "În practică lucrurile se pot modifica pentru că există 7-9 voturi pe care nu poți fi sigur. Este vorba de voturile traseiștilor care au migrat de la PSD la Pro România și apoi înapoi la PSD", explică surse din interiorul PSD pentru HotNews.ro.

Adoptarea moțiunii de cenzură este o miză uriașă pentru PSD pentru că ar anula angajarea Guvernului în Parlament pe tema alegerii primarilor în două tururi de scrutin.

De altfel, la întâlnirile conducerii PSD cu liderii din teritoriu (desfășurate la Rin Grand Hotel în week-end), aceștia din urmă au cerut parlamentarilor să facă tot posibiliul și să respingă organizarea alegerilor în două tururi.

"Dacă s-ar organiza alegeri în două tururi PSD ar pierde cel puțin jumătate din actualele mandate de primari și, ceea ce este și mai grav, multe primării reședințe de județ și Consilii Județene. Puterea noastră stă în teritoriu, PSD este un partid al aleșilor locali, dacă pierdem asta partidul riscă să nu-și mai revină", au explicat sursele social democrate.

În cazul în care moțiunea nu este adoptată, angajarea Guvernului privind organizarea alegerilor în două tururi devine lege. PSD mai are o cale de atac, prin contestarea legii la Curtea Constituțională.

Până în prezent, social democrații au deținut controlul votului la Curtea Constituționlă. Surse politice au explicat pentru HotNews.ro că PSD ar putea obține o decizie favorabilă cu ajutorul judecătorului numit de UDMR și asta pentru că si pe maghiari îi dezavantajează alegerea primariilor în două tururi.

Pentru a fi siguri că alegerea primarilor în două tururi nu va fi aplicată, președintele interimar al PSD Marcel Ciolacu ar fi negociat cu premierul Ludovic Orban. Adevărul.ro a relatat că Ciolacu și Orban s-ar fi înțeles în acest sens. Mai exact, PSD dispus să-i ajute pe liberali să declanșeze alegerile anticipate, iar Guvernul să renunțe la organizarea alegerilor în două tururi.
În acest context trebuie menționat că PNL fără PSD nu poate declanșa alegerile anticipate.

"Doar o parte din PNL și USR doresc declanșarea alegerilor anticipate, restul UDMR, PMP, PRO România și ALDE toți se gândesc că-și pierd pensiile speciale dacă nu-și finalizează mandatul. Doar un consens politic poate duce la declanșarea alegerilor anticipate", au explicat surse parlamentare pentru Hotnews.ro.

În cursul zilei de marți pe holurile Parlamentului au circulat o serie de informații potrivit cărora PSD și PNL s-ar fi înțeles asupra declanșării alegerilor anticipate. "Se discută despre varianta de comasare a alegerilor locale cu cele parlamentare în aceeași zi. Au fost avansate ca date 14 iunie sau 28 iunie. Înțelegerea ar avantaja atît PSD cât și PNL care și-ar conserva procentele. Conform estimărilor noastre PNl s-ar poziționa undeva la 35% iar PSD spre 30%, USR undeva la 15-20% iar PRO România , PMP, ALDE vor dispărea", au explicat surse parlamentare pentru Hotnews.ro .

De altfel, Guvernul Orban a discutat în ședință de Guvern (cu o zi înainte de votul pentru moțiunea de cenzură din Parlament ) o ordonanță de urgență privind reglementarea organizării alegerilor anticipate.

Confruntat cu posibilitatea demiterii la moțiunea de cenzură, Guvernul Orban, care și-a asumat declanșarea anticipatelor a pregătit terenul pentru organizarea alegerilor înainte de termen.

Un alt scenariu discutat în Parlament și în interiorul partidelor parlamentare este că social democrații ar fi negociat la cacealma cu PNL pentru a se asigura că organizarea alegerilor în două tururi nu va fi aplicată și că Guvernul Orban va fi înlăturat. Social demcorații se tem că o parte dintre parlamentarii lor ar putea trăda și ar vota împotriva moțiunii. Prin anunțarea blatului cu PNL, conducerea PSD s-ar fi asigura că votul va fi în grup pentru respingerea alegerii în două tururi.

Cum pot fi organizate alegeri anticipate, potrivit Constituţiei

După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15812 vizualizari

  • +18 (32 voturi)    
    Care zicea? (Marţi, 4 februarie 2020, 18:53)

    sfarleaza [utilizator]

    Ca penelistii nu’s la fel de /// ??
    Bai frate, tara asta e blestemata sa fie manarita numa’ de borfasi
    • +8 (10 voturi)    
      Poate-i de bine... (Marţi, 4 februarie 2020, 20:10)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      ... acest blat PNL-PSD, daca se confirma, va ridica USR. Mai ales daca PNL nu va accepta sa aiba candidati comuni cu USR in marile orase.
      Daca vor avea candidati comuni... greu de spus spre cine se vor indrepta la parlamentare voturile "de dreapta".
    • +5 (9 voturi)    
      Daca se dovedeste maiine, poimaine (Marţi, 4 februarie 2020, 20:58)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      ca nu e nici un blat, ce propuneti sa pateasca L.Pirvu?
      Sau cei de la adevarul?
    • +1 (9 voturi)    
      Ce sa faci (Marţi, 4 februarie 2020, 23:08)

      dragossorin [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Prostia oamenilor este cel mai mare blestem de care tara asta sufera si nu poate scapa, de aici se trag toate relele, unde e multa prostie e si pacat sa nu profiti de ea , asta e sloganul politic nedeclarat dar aplicat de 30 de ani
    • +1 (5 voturi)    
      PN£ si P$D - scut impotriva USR! (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:14)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      E clar, se vede ca US£-ul se face din nou! Multi hoti, corupti, pungasi din P$D se muta cu caruta in PN£, vor sa faca orice ca sa opreasca oamenii curati, puri, cei care se gandesc la popor si la poporul corect, cel care voteaza USR!
      Doar USR mai poate salva tara si poporul!
      • -1 (3 voturi)    
        Cine, BÂRNĂ???? (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:48)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Să fim serioși....
        Guran????? N-ai minte....?
        Bârnă ăla a îngropat USR-ul cu fudulia și prostia sa.
  • +12 (26 voturi)    
    PNL (Marţi, 4 februarie 2020, 19:48)

    robyzs [utilizator]

    PNL este un PSD mai galben
    • -5 (19 voturi)    
      Ce ingrozeste cu adevarat (Marţi, 4 februarie 2020, 23:46)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      E PSD-ul lui Barna care pare ceva mai rosu ca ala al lui Dragnea si Ciolacu. PSD-istii de moda veche dustrug ca sa se imbogateasca. Astia a lui Barna & Ciolos o fac din fanatism si din convingere. Cu talharii poate o mai poti scoate la capat. Cu fanaticii chiar nu e nicio speranta...
      • +4 (12 voturi)    
        Aici este vorba de PSD si PNL. (Miercuri, 5 februarie 2020, 4:10)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Dar eu iti inteleg frustrarea: ai vrut si tu un ciolanel la USR, ti l-au luat altii si acum, indiferent despre ce este vorba, o tii una si buna cu USR.

        Nu fi trist, o sa mai gasesti tu de supt niste ciolanele pe undeva, trebuie sa fii optimist in viata.
      • +3 (3 voturi)    
        ce-i asta propaganda psd-ista? (Miercuri, 5 februarie 2020, 8:51)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        deci in concluzia ta mai bine fa votam talharii decat asazisii de catre tine fanaticii.
  • +2 (10 voturi)    
    PNL = USL + PDL (Marţi, 4 februarie 2020, 20:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doua mafii reunite cea galbena (Fenechiu et Co) si cea portocalie (Baga, Udrea & Co). Politruci gretosi care spurca numele de „liberal”.
  • +4 (8 voturi)    
    In afara (Marţi, 4 februarie 2020, 20:42)

    Alexa.99. [utilizator]

    de lupta pentru putere, le mai pasa de ceva?
    De noi le pasa macar un pic?
    Se intrec in critici, motiuni, declaratii, scandal, nu fac altceva decat sa dea vina unii pe altii pentru halul in care am ajuns. Sa puna toti umarul ca sa ne fie bine, se poate?
  • +2 (8 voturi)    
    blatu (Marţi, 4 februarie 2020, 21:00)

    Cercel Alaska [anonim]

    Inca ma rog ca stirea cu blatul sa fie falsa. Daca se va dovedi ca a fost blat, adio pnl
    • +3 (5 voturi)    
      nu e blat, bre ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:53)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cercel Alaska

      e numai usl.
      adicatelea, terminarea partidelor mici si alternarea la guvernare in buna intelegere.
      stricaciunea a fost nicu dracnea, care n'a mai tinut cont de intelegerea dintre dottore si kkarau.
      se revine la intelegere, pt. ca numai asa isi vede fiecare de treaba lui.
      pmp e propus la inghitire in penele, ira usr in plus. adica la csolosi, dupa care o fuziune, sau o alianta stransa cu pnl.
      resturile pro ro si alde, se vor intoarce in pesedea.
      si apoi, vin ai nostri, pleac'ai nostri...
      o mie de ani pace si prosperitate !
      ca'n america ! :-)
    • +1 (5 voturi)    
      nu e blat, bre ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:53)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cercel Alaska

      e numai usl.
      adicatelea, terminarea partidelor mici si alternarea la guvernare in buna intelegere.
      stricaciunea a fost nicu dracnea, care n'a mai tinut cont de intelegerea dintre dottore si kkarau.
      se revine la intelegere, pt. ca numai asa isi vede fiecare de treaba lui.
      pmp e propus la inghitire in penele, ira usr in plus. adica la csolosi, dupa care o fuziune, sau o alianta stransa cu pnl.
      resturile pro ro si alde, se vor intoarce in pesedea.
      si apoi, vin ai nostri, pleac'ai nostri...
      o mie de ani pace si prosperitate !
      ca'n america ! :-)
  • +1 (13 voturi)    
    Pnl e bara bara cu psd (Marţi, 4 februarie 2020, 21:21)

    Dalinar [utilizator]

    La ambele partide le e groaza de USR. Dar lumea se schimba, generatiile se schimba. In curand ambele partide vor fi Istorie.
  • +2 (12 voturi)    
    PNL = PSD (Marţi, 4 februarie 2020, 22:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceeasi mizerie. Politruci, palavragii, demagogi, incompetenti, avizi de putere care trag sforile ca sa ajunga la ciolan si sa fure cum au mai furat.
  • -5 (15 voturi)    
    Irational & confuz (Marţi, 4 februarie 2020, 23:12)

    Amerlocu [utilizator]

    Tot nu am inteles. Unde naiba e blatul?

    Articolul ne spune ca daca motiunea trece atunci pica guvernul si alegerile locale raman intr-un tur. OK. Asta o stiam si dinainte.

    Iar daca motiunea nu trece, atunci PSD va ataca alegerile in doua tururi la CCR. OK si pe asta mi-o imaginam :) Culmea e ca de data asta au un oarecare temei: Comisia de la Venetia recomanda sa nu se schimbe legislatia electorala cu 6 luni inainte de alegeri.

    Ceea ce nu ne spune articolul e ca cei ce se tem cel mai tare de anticipate sunt USReii. TOTI parlamentarii USR traiesc exclusiv din leafa de la stat. Daca se dizolva parlamentul raman si fara leafa si fara orice speranta de pensie speciala. Cati dintre ei vor vota asta?!
    • +3 (9 voturi)    
      Blatu e in spiritul lui Cacarau (Miercuri, 5 februarie 2020, 1:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Care bantuie pneleu!!!
    • -1 (7 voturi)    
      Irational stim ca esti.. (Miercuri, 5 februarie 2020, 3:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ....mai ales ca o tii una si buna cu USR-ereii tai (fiecare cu fixatiile lui). Dar uite aici, poate reusesti sa intelegi mai bine:

      http://www.ziare.com/politica/motiune-cenzura/trenul-cu-refugati-si-grivei-1596368
  • +5 (11 voturi)    
    Ideea afacerii e relativ simplă (Miercuri, 5 februarie 2020, 2:39)

    Amerlocu [utilizator]

    PSD va face tot ce e posibil ca moțiunea să treacă. Numai că după aia va juca la offside. Dacă a doua zi neamțul îl numește pe același Orban demis ieri să formeze noul guvern PSD îl va vota cu entuziasm. Orice numai anticipate să nu fie.

    De acolo treaba e simplă; Din opoziție vor zbiera ca din gură de șarpe. Vor bloca orice inițiativă utilă a guvernului ca să întărâte alegătorii. USR va juca exact la fel de groază ca nu cumva în toamnă să pice sub 10%. Și uite așa PSD are șansa #1 să câștige la scor toate alegerile din sezonul 2020.
  • +4 (6 voturi)    
    Care pensii speciale? (Miercuri, 5 februarie 2020, 5:34)

    nick24 [utilizator]

    “ restul UDMR, PMP, PRO România și ALDE toți se gândesc că-și pierd pensiile speciale dacă nu-și finalizează mandatul.”
    Păi nu se taie pensiile speciale NICI LA PARLAMENTARI?
    • -1 (1 vot)    
      Nu. (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:56)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Peneleaua doar râde de populimea săracă cu duhul și atât. Ei vor doar să le ia locul pizideilor și atât, fără să facă nimic altceva.