Orban vrea și recalcularea „pensiilor nesimțite” ale șefimii din Armată și Poliție: „Sunt o sfidare la adresa unui om care a muncit o viață”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2020, 17:39 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
​​La scurt timp după ce Parlamentul a votat pentru eliminarea pensiilor speciale, premierul Ludovic Orban le-a cerut, la începutul ședinței de guvern, miniștrilor Muncii, Internelor și Apărării o soluție pentru modificarea vârstei de pensionare și recalcularea „pensiilor nesimțite” pe care „șefimea și le-a tras”.

„Ar trebui dna ministru (al Muncii-n.r.) și dl ministru de Interne și dl. ministru al Apărarii să ne uităm și la vârsta de pensionare și să vedem cum putem recalcula pensiile nesimțite. Cele care au fost făcute prin umflarea pe ultima sută de metri a veniturilor pentru a se ajunge la o pensie mai mare decât e plafonul acum. Trebuie să corectăm aceste nedreptăți pentru că provoacă o nemulțumire profundă inclusiv pentru cadrele militare, pentru jandarmi. Șefimea și-a tras pensii nesimțite profitând de portițele lăsate în actul normativ și așa ne-am trezit cu pensii de 15.000, 20.000, care sunt o sfidare la adresa unui om care a muncit o viață”, a spus Ludovic Orban.

Anterior, vorbind despre decizia Parlamentului de a elimina pensiile speciale, premierul a avut un moment de confuzie susținând că au fost desființate rentele viagere ale sportivilor cu rezultate deosebite, precum și indemnizațiile de merit ale oamenilor de cultură și i-a cerut ministrului Muncii un proiect de corectare a acestei decizii. Violeta Alexandru i-a spus că deja corectura a fost făcută în Parlament: „și-au dat seama cât de absurde erau amendamentele și le-au retras”. „Foarte bine!”, a replicat Orban.

Camera Deputaţilor a adoptat cu 247 de voturi pentru și 21 de abțineri proiectul de lege care elimină pensiile speciale. Măsura îi vizează pe deputați și senatori, judecători și procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanțelor judecătorești și al parchetelor, funcționarii publici cu statut special, funcționarii publici parlamentari, membrii corpului diplomatic și consular, membrii Curții Constituționale, precum și personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă. Actul normativ nu-i vizează pe militari și polițiști.

Legea urmează să meargă la promulgare la președintele Klaus Iohannis, dar are un termen în care poate fi contestată la Curtea Constituțională. De precizat este că magistrații au anunțat că vor contesta legea la CCR și există șanse mari ca aceasta să fie declarată neconstituțională. Există deja o decizie al Curții Constituționale care precizează că de pensiile magistraților nu se poate atinge nimeni. Motivul: de acestea depinde independența justiției.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















47879 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    parca mai conteaza (Marţi, 28 ianuarie 2020, 17:41)

    NOTORIOUS [utilizator]

    ce mai conteaza cand cel putin jumatate din aparatul de stat stau si nu fac nimic, dar au salarii imense....
  • +35 (57 voturi)    
    Desființate toate pensiile speciale. (Marţi, 28 ianuarie 2020, 17:44)

    Tayen [utilizator]

    ABSOLUT TOATE PENSIILE SPECIALE!!!!
    Cei ce s-au pensionat înainte de vreme, până la vîrsta de 65 de ani să primească o pensie maximă de 1500 de lei, iar după 65 de ani o pensie socotită cum este socotită la cei ce au muncit și plătit taxe și impozite în țara asta!!!!
    • +10 (24 voturi)    
      Total de acord (Marţi, 28 ianuarie 2020, 18:27)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      .
    • -5 (9 voturi)    
      De ce tragi tara inapoi? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:24)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Suntem totusi o tara din UE ce vorbesti mai batutule de soarte?! In UE pensie de 1500 RON este o rusine absoluta cum vrei tu sa sustii asta?!
      Acolo pensiile sunt in medie pe la 1000 EUR si tot pe acolo ar trebui sa tindem si noi adica hai sa zicem 600 EUR pensia medie ar fii un inceput cat de cat.

      Mai ai in vedere ca unii au muncit cinstit si au adus bani multi, foarte multi in tara asta in IT muncid din tara noastra pentru straini, a plaiti toate taxele aici, s-a stresat din greu omul cu toate termenele scurte, cu nevoia de a invatare permanenta, cu program de 10-12 ore zilnic muncite si sa ii dai lui o nesimtit de mica de 1500 ron cand el a platit 40 ani un CAS de minim 4000 RON ar fii o bataie de joc absoluta.

      Nu stiu daca reusesti tu mai omule ... amarat si chinuit de soarta care ai scris aberatia dinainte sa intelegi tu si perspectiva asta a omului care munceste cu spor ca programator in IT tragand tara asta nenorocita inainte.
      • +2 (2 voturi)    
        Omul se referea la cei care n-au contribuit (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:37)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

        si s-au pensionat muult mai devreme si l-i s-a dat pensie mult mai mare decat celor care au iesit la 65 de ani si au si contribuit.
        Daca nu ai contribuit cu nimic absolut si mai si iesi la 45-50 de ani, o pensie de 1500 lei pe luna mie m-i se pare f rezonabil.
        Deci din doua una: s-au contribui proportional cu cat vrei sa primesti in scurta perioada cat lucrezi, eventual bagi si la pensia privata, sau te multumesti cu pensia medie a celor care au contribuit si ies la 65 de ani, pe care oricum o s-o primesti cam de 2 ori mai multi ani decat media celorlalti.
  • +31 (37 voturi)    
    Politia si Jandarmeria (Marţi, 28 ianuarie 2020, 17:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doua institutii corupte, slugi poliice, care nu merita nici pe un sfert salariile nesimitite pe care le trag din buzunarele noastre. Imaginea acestor institutii este Academia se Politie, populata de infractori, escroci, santajisti si complici al hotilor si criminalilor.
  • +2 (20 voturi)    
    chiar asa? (Marţi, 28 ianuarie 2020, 18:11)

    MitikaP [utilizator]

    De ce nu au gasit solutiile alea pana acum, sa fie legiferate in acelasi act normativ cu asta de eliminare a "specialelor" pentru magistrati?
    Vrajeala electorala... pana nu vedem negru pe alb ca s-au eliminat aceste nedreptati nu credem nimic!
  • +14 (20 voturi)    
    calcule (Marţi, 28 ianuarie 2020, 18:26)

    nicoR [utilizator]

    - daca luam in calcul o contributie proprie a "specialilor" la pensie de ca. 3000 lei, restul fiind ce pune statul din ce aduna de la noi, atunci calculele (date din articolul Eliminarea pensiilor speciale, la votul deputaților. ...) sunt, atentie pe LUNA:
    - prima categorie (magistrati si restul): 81180232 lei (noi)
    - armata, militie si secu: 153864000 lei
    - total: 235044232 lei, adica ca un sfert de miliard leuti (noi). pe AN: ca 3 MILIARDE LEI. vedeti si voi ce s-ar putea face cu banii astia ...
    - ca sa nu mai spun de veniturile nesimtite pe care le primesc ...
    - ca sa nu mai spun ca multi din magistratura, armata, militie si secu sunt de pe vremea lui ceasca ...
  • +2 (14 voturi)    
    Din cate stiu (Marţi, 28 ianuarie 2020, 18:28)

    t4v1 [utilizator]

    La armata se indexeaza si cu inflatia si cu cresterea salariului mediu. Deci in primul an de pensie abia te asezi la linia de start a creserilor nesimtite.
    • +2 (12 voturi)    
      Zise și nea Ion că și el are dreptul la bârfă (Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:05)

      Nini Turcu [anonim] i-a raspuns lui t4v1

      Știți greșit, domnule! Dar ne dăm și noi cu părerea că de aia e netul liber, nu? Pensiile militare se indexează doar cu rata inflației și atât.
  • +13 (19 voturi)    
    Contributivitate - astea tot nu au inteles (Marţi, 28 ianuarie 2020, 18:56)

    hopsinoi [utilizator]

    bei pensiile speciale nu sunt o sfidare sunt furt.
  • +3 (7 voturi)    
    tipic romanesc (Marţi, 28 ianuarie 2020, 21:46)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Pana acum toata lumea explica ca nu vor face nimic, ca sunt la fel, etc.
    Vedem ca se voteaza, iese bine, romanul: "eh tot degeaba".
    In loc sa ziceti ca in sfarsit avem unii care si fac ce au zis, noi ca e invers ca e roz... de aia nu avem nimic, ca nu suntem in stare sa pretuim nimic. Vrem doar sa facem misto si sa ne plangem...moromete pe paine
    • -1 (3 voturi)    
      n-ai inteles (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:20)

      MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Oamenii au eliminat pensiile speciale pentru cca 5% din cazuri. Deci ai dreptate, au facut ceva. Doar ca daca ne uitam mai bine la cifre, realizam ca de fapt nu prea au facut nimic. ;-)
  • +7 (11 voturi)    
    Ai contribuit, ai... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 22:44)

    spirache [utilizator]

    Să le dea pensie cat au contribuit. Dacă nu au contribuit, e treaba lor, să își pună deoparte la saltea din salariu. Să fie folosiți cum trebuie, sa se revigoreze proiectul canalului Dunăre-Bucuresti, milițienii și răcanii la lopată,
    oricum ii plătim degeaba, că pe noi ne apără NATO. Important este că IT-istii sa fie scutiți de impozite și familia non-traditionala sa anihileze total familia traditionala, iar vlogging-ul sa devina religie de stat.
  • -5 (7 voturi)    
    Inselatorie. (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 10:36)

    liviau2005 [utilizator]

    Cat timp mai este lasat in libertate incriminatul Orban Ludovik sa incalce art.244 Cod Penal si sa insele electoratul dezumanizat din tara ,dar mai ales din Diaspora cu declaratii mincinoase doar pentru a fura voturi?
    Iata, da OUG impotriva pensiiilro speciale, dar toti asasinii procurori si judecatori stalinisti raman cu pensiile nesimtite drept rasplata ca au fost complcii criminalului macelar securist din Brasov Imre Orban.
    Acum, incriminatul Orban ataca”sefimea” din politie si jandarmerie. tot in mod mincinos pentru ca infractorul Orban Ludovik nu ridica nici un deget impotriva complicilor lui si ai nazistului Iohannis.
  • +1 (7 voturi)    
    Era mai simplu altfel (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:02)

    Alfred Godeanu [anonim]

    O impozitare progresiva, ajungand spre 90% la pensiile uriase, ar fi fost mai buna, si pentru bugetul tarii. Si asa ar fi putut fi toti "atinsi".
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu, (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 22:36)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Alfred Godeanu

      pentru ca unii chiar au contribuit pe bune, pe munca lor, si n-au avut nicio speciala.
  • -1 (7 voturi)    
    Tot ce trebuie să știți despre pensiile militare (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:01)

    LucasLucas [anonim]

    Actuala legislație trebuie modificată urgent. Trebuie modificat Art.3.(5) din Legea nr. 446/2006 privind pregătirea populaţiei pentru apărare, în sensul că art3.(5) trebuie să fie reformulat și să aibă următorul conținut:,, La declararea mobilizării și a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen ori rezervist concentrat/mobilizat devine obligatorie pentru bărbații și femeile cu vârste cuprinse între 20 și 63 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar. '' Astazi, obligatii militare au doar barbații cu vârste cuprinse între 20 si 35 de ani, militarii in activitate si pensionarii militari barbati si femei până la vârsta de 63 de ani. Așadar, în prezent, exista privilegii speciale pentru unii cetațeni de a nu avea obligatii militare la declararea stării de mobilizare sau de război.
  • +1 (7 voturi)    
    Obligativitate militară (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:03)

    LucasLucas [anonim]

    Vrem lege privind obligativitatea serviciului militar în caz de război, pt. toți cetățenii - bărbați și femei, cu vârsta până în 63 ani! După modelul discriminaților si huliților pensionari militari! Vrem obligativitatea serviciului militar in caz de razboi, in frunte cu ciumpalacii și cu fufele cărora le stau în gât pensiile militarilor! Fără privilegii și fără discriminări!
    • -1 (7 voturi)    
      Cretinomanii să se uite la restricțiile (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:53)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui LucasLucas

      impuse militarilor prin Constituție și Legi Organice
      și apoi să-și dea cu părerea.In mod voit și ticălos
      PM Șică Orban oferă cifre false,in scopul
      manipulării populimii.Dacă are curaj să prezinte pensile celor trecuți în rezervă din Armată și care,
      depășesc 10.000 de lei(grad,nume și prenume,
      câți ani a servit in Armată,cuantumul pensiei).
      Va constata politrucul care dă doar din gură de
      vreo treizeci de ani ,ca liberal(??????????????)
      că sunt peste 10.000 de lei doar la magistrații
      militari,care,sug la două oi și alea proaste.
      Totodată,să publice textul din Tratatul de Aderare
      la NATO,referitoare la salariile și pensile militarilor.
      In consecință propun un referendum pentru
      desființarea Armatei,dacă instituția asta îi încurcă
      pe numeroșii politruci de toate culoriile.
      Idividul nuzice nimic că soldații,caporalii și sergenții
      profesioniști sunt plătiți sub salariul minim pe economie.S-ar impune o demisie in bloc,iar dacă
      România nu-și mai poate întreține micuța Armată
      de doar 70.000 de militari(pe hârtie) să invite
      Armata Roșie in țară.Roșine și scârbă politrucilor!
    • +3 (5 voturi)    
      tot in armata sunt si serviciile (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:34)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui LucasLucas

      si aia castiga pensii babane. Plus ca exista 2000 de generali intr-o perioada de acalmie, iar cei care chiar au facut tururi prin teatre de operatiuni ajung maxim capitani, colonei. Oprea, Ontanu, Coldea, etc ...
      Iar majoritatea trupetilor nu ar putea sa lucreze decat la banda, fara scoala, fara dorinta de munca nu iese nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    Obligatie civica (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:04)

    LucasLucas [anonim]

    O obligație civică cu caracter general - cum este obligația de a participa la mobilizare/ război - dar care se aplică doar anumitor cetățeni( militari activi și pensionați, în rezervă), constituind astfel o minoritate în România, reprezintă o discriminare a acestora față de ceilalalți cetațeni fără obligații militare în caz de mobilizare/război. În toate statele lumii, în lumea democrată, obligația militară în plus ... se plătește/recompensează. Apropos de militarii români pensionați și mult huliți, dar care sunt singurii pensionari cu atribuții militare la mobilizare/ război - bărbați și femei! În timp ce ceilalți bărbați peste 36 de ani și celelalte femei indiferent de vârstă, astfel mult mai tineri și tinere, fentează în stil barbar orice obligație militară în caz de mobilizare/război!
  • -1 (5 voturi)    
    Abrogare obligații (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:05)

    LucasLucas [anonim]

    DACĂ Secţiunea a 3-a ,,Interzicerea sau restrângerea exercițiului unor drepturi și libertăți'' din Legea nr. 80/ 1995 privind statutul cadrelor militare, respectiv art.28 lit. a) b) c); art.29 lit.a) b) c) d) e) g) h); art.30 lit. a) b), va fi abrogată, precum și DACĂ art.3.(5) din Legea nr. 446/2006 privind pregătirea populației pentru apărare, va fi modificat și va avea următoarea formulare: ,, La declararea mobilizării și a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen ori rezervist concentrat/mobilizat devine obligatorie pentru bărbații și femeile cu vârste cuprinse între 20 și 63 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar. '', ATUNCI ar exista un tratament egal cu privire la drepturille de pensie, pentru toți cetățenii, printr-o lege unică a pensiilor.
    Însă, de ex., art.30 din Statutul cadrelor militare, se opune unui tratament egal cu al celorlalți cetățeni, cu privire la dreptul de contribuție individuală de asigurări sociale(fondul de pensii publice) din mai multe surse de venit, cu implicații grave dacă contributivitatea ar fi principiul aplicat pentru calculul pensiei unui militar. Ceilalți cetățeni au dreptul de a presta mai multe activități remunerate, independente, și astfel să contribuie la fondul public de pensii, la fondurile de pensii administrate privat, din mai multe surse de venit, pentru a avea un punctaj de pensie mai mare și implicit un cuantum al pensiei mărit. Militarilor le este interzis. Am prezentat un singur exemplu, dar dacă analizăm fiecare literă a articolelor enumerate mai sus, tabloul implicațiilor sociale defavorabile și a neegalității de șanse pentru militari este complet.
    Având în vedere toate aceste aspecte, militarii activi/în rezervă/retragere ar fi discriminați grav dacă nu ar beneficia de o pensie de serviciu, în sensul că, pe de-o parte, le sunt restrânse exercițiul unor drepturi și libertăți din Constituția României c
  • -1 (5 voturi)    
    Lege (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:06)

    LucasLucas [anonim]

    Legea nr. 446/2006 privind pregătirea populației pentru apărare, art.4, prevede că  ,,Serviciul militar în rezervă'' se îndeplinește în calitate de rezervist. Pensionarii militari sunt rezerviști operaționali cuprinși în planurile de mobilizare ale unităților militare . Astfel, un pensionar militar are obligații militare la declararea stării de mobilizare sau de război. Dar, are obligații militare și pe timp de pace, cum ar fi: Art 67.(1)Prezentarea la exercițiile de mobilizare, sau misiuni, pe o perioadă determinată ; Prezentarea la centrul militar pentru predarea livretului militar înainte de plecarea în străinătate, precum și ridicarea acestuia la înapoierea în țară; Prezentarea la data, ora și locul prevăzute în ordinul de chemare, pentru clarificarea situației militare ; etc. Obligațiile sunt supuse sancțiunii pentru nerespectarea lor. Toți ceilalți cetățeni pensionați, femeile, bărbații cu vârsta peste 35 de ani, nu au asemenea obligații militare. Și atunci întreb, cum putem fi egali din toate punctele de vedere în fața legii, nu doar din acelea care ne convin?!   Răspunsul ni-l oferă CCR care a retinut că „principiul egalității în fața legii presupune instituirea unui tratament egal pentru situații care, în funcție de scopul urmarit, nu sunt diferite”. (Decizia nr. 135 din 5 noiembrie 1996). Foarte clar!
    În concluzie, nu putem avea drepturi uniformizate de pensie, fără să avem și obligații militare uniformizate pentru toți cetățenii, activi sau pensionați, atât pe timp de pace cât și la declararea stării de mobilizare sau de război.
  • -3 (5 voturi)    
    Cinism (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:07)

    LucasLucas [anonim]

    Îți stau în gât pensiile militarilor dar nu ai obligații militare? Tu de ce nu ai obligații militare la declararea stării de mobilizare şi a stării de război? În prezent obligații militare la declararea mobilizării şi a stării de război au doar bărbații cu vârste între 20 şi 35 de ani, militarii in activitate si pensionarii militari bărbati si femei până la vârsta de 63 de ani. Ceilalți cetățeni activi sau pensionari, nici pomeneală!. Așadar, o pensionară provenind din cadrele militare este aptă de luptă la 62 de ani, dar o tinerică de 32 de ani și un tânăr de 36 de ani ,sănătoși tun, mari susținătoari ai drepturilor egale pentru cetățeni, de ce nu au obligația să îndeplinească serviciul militar obligatoriu la declararea mobilizării şi a stării de război? Așadar, beneficiezi de privilegiul special de a nu pleca pe front la moarte, la declararea stării de mobilizare sau de război, dar îți stau în gât pensionarii militari care au această obligație(obligația de a-ți da viața nu are echivalent pecuniar!). Trist și cinic!
  • -2 (4 voturi)    
    Sacrificiul suprem (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:08)

    LucasLucas [anonim]

    Cei 29 de militari, care au căzut în teatrele de operații, după 1989, îndeplinind misiuni la ordin. Copii acestor eroi nu primesc 150 de euro pensie militară de urmaș, dar unora le stau în gât militarii care-și dau viața pentru binele lor:
    Sublocotenentul (pm) Ciprian-Ștefan Polschi - 5 septembrie 2019
    Sublocotenentul (pm) Mădălin Stoica - 15 septembrie 2017
    Sublocotenentul (pm) Adrian Vizireanu – 7 mai 2016
    Sublocotenentul (pm) Claudiu-Constantin Ştefan Vulpoiu - 30 martie 2014
    Sublocotenentul (pm) Adrian Postelnicu - 22 septembrie 2013
    Sublocotenentul (pm) Vasile Claudiu Popa - 22 septembrie 2013
    Sublocotenentul (pm) Ion-Lucian Leuştean - 9 mai 2012
    Sublocotenentul (pm) Constantin-Laurenţiu Lixandru - 5 mai 2011
    Sublocotenentul (pm) Cristian-Petru Filip - 1 octombrie 2010
    Sublocotenentul (pm) Marius Florin Sfecheş - 1 octombrie 2010
    Sublocotenentul (pm) Dan Ciobotaru - 23 iunie 2010
    Sublocotenentul (pm) - Caracudă Paul - 23 iunie 2010
    Sublocotenentul (pm) Florin Bădiceanu - 23 februarie 2010
    Maiorul (pm) Iuliu-Vasile Unguraş- 7 aprilie 2009
    Maiorul (pm) Tiberius-Marcel Petre - 3 aprilie 2009
    Sublocotenentul (pm) Claudiu Chira - 26 februarie 2009
    Sublocotenentul (pm) Dragoş Traian Alexandrescu - 31 august 2008
    Sublocotenentul (pm) Claudiu Marius Covrig - 13 iunie 2008
    Sublocotenentul (pm) Ionuţ Cosmin Sandu - 20 martie 2008
    Sublocotenentul (pm) Ioan Grosaru - 21 septembrie 2007
    Sublocotenentul (pm) - Aurel Marcu - 6 septembrie 2007
    Sublocotenentul (pm) Ionel Gheorghiţă Drăguşanu - 20 iunie 2006
    Sublocotenentul (pm) Bogdan Valerian Hâncu - 27 aprilie 2006
    Sublocotenentul (pm) Narcis Şonei - 24 aprilie 2005
    Sublocotenentul (pm) Iosif-Silviu Fogaraşi - 11 noiembrie 2003
    Sublocotenentul (pm) Remus Brânzan - 17 septembrie 1996
    Pentru unii politicieni și pseudojurnaliști nu trebuie vărsată nici o picătură de sânge, pentru a le apăra fundul și averile lor.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu ti se pare ciudat (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:29)

      teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui LucasLucas

      Bai nu ti-e rusine? Terfelesti numele oamenilor astora care da, chiar au facut ceva, ca sa justifici sumele nesimtite pe care le primesc niste "generali" de tinichea, care n-au parasit biroul toata viata?

      Nu ti-e rusine sa recunosti in acelasi text ca urmasii acestor soldati nu primesc nici 150 de euro ajutor din partea statului, dar altii care n-au iesit din birou castiga 10000 de euro IN FIECARE LUNA de la 40 de de ani ca sa stea acasa degeaba

      Nu ti-e rusine de oamenii care muncesc o viata ca sa sustina salariile si indemnizatiile militarilor.

      Nu ti-e rusine sa aduci argumentele astea de parca militarii activi nu sunt platiti pentru munca pe care o depun.

      Noroc cu NATO, ca asa se mai dezmortesc cateva sute dintre ei prin teatre de operatiuni, ca altfel tara asta n-a mai vazut razboi de 80 de ani. Deci lasa-ne cu vrajeala cu mobilizarea, ca de o fi vreodata de mobilizare, o sa ii doara pe toti fix in dos de legi.

      N-ai pic de rusine??
  • -1 (5 voturi)    
    NATO pensii (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:09)

    LucasLucas [anonim]

    Vreți o țară ca afară? Toate obligatiile de natură salarială și de pensii asumate prin aderarea la NATO trebuie respectate!
    PENSIONAREA CADRELOR MILITARE DIN STATELE membre NATO:
    Turcia
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 41-48; ani de serviciu: 20-30; pensia: 80-85% din cuantumul ultimului salariu;
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 41-52; ani de serviciu: 20-30; pensia: 80-85% din cuantumul ultimului salariu;
    - Generali: vârsta: 60-65; ani de serviciu: 35-45; pensia: 80-85% din cuantumul ultimului
    Italia
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 45-55; ani de serviciu: 25-30; pensia: 80% din ultimul salariu brut;
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 45-55; ani de serviciu: 20-30; pensia: 80% din ultimul salariu brut;
    - Generali: vârsta: 60-65; ani de serviciu: 35-45; pensia: 80% din ultimul salariu brut.
    Ungaria
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 45; pensia: 60% din ultimul salariu brut;
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 50; pensia: 60% din ultimul salariu brut;
    - Generali: vârsta: 55; pensia: 60% din ultimul salariu brut.
    Belgia
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 51-52 ani; ani de serviciu: 20-30; pensie: 80% din ultimul salariu.
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 54-56 ani; ani de serviciu: 20-30; pensie: 80% din ultimul salariu.
    - Generali: vârsta: 58-61; ani de serviciu: 25-35; pensie: 80% din ultimul salariu.
    Franţa
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 52 ani; ani de serviciu: 20-30; pensie: 75% din salariul de referinţă (bază ultimele 6 salarii);
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 52; ani de serviciu: 20-30; pensie: 75% din salariul de referinţă (bază ultimele 6 salarii);
    - Generali: vârsta: 57-61; ani de serviciu: 25-35; pensie: 75% din salariul de referinţă (bază ultimele 6 salarii);
    Germania
    - Ofiţeri inferiori: vârsta: 52; ani de serviciu: 20-30; pensie: 75% din valoarea ultimei solde brute, indiferent de grad sau funcţie;
    - Ofiţeri superiori: vârsta: 54-56; ani de serviciu: 20-30; pensie: 75% din valoarea ultimei solde brute, indiferent de grad sau funcţie;
    - Generali: vârsta: 60-65; ani de serviciu: 35-45; pensie: 75%
    • 0 (2 voturi)    
      diferente, in tarile alea (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:41)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui LucasLucas

      - brutul nu a fost crescut artificial
      - platesc contributie la sanatate (mai ales ca ies devreme)
      - exista impozit progresiv pe orice venit, inclusiv pe pensii
      - pensiile militare nu sunt de 5-10 ori mai mari decat restul
  • 0 (0 voturi)    
    Recalculare: ca si la referendumul de reducere a a (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:49)

    Nicolaev [utilizator]

    Buna ziua,
    DECI: d-ul Orban solicita recalcularea "pensiilor nesimtite" , rezultatul?!?!!!: Se va constata ca aceste "pensii nesimtite" sunt prost calculate..... SI VOR TREBUI MARITE SI MAI MULT deoarece au fost prost calculate!!!!!!!!!!
    Exemplul referendumului (nu discutam de banii inutili cheltuiti) pentru reducerea numaruli de parlamentari!!!!! Dupa recalculare, s-a marit numarul lor, desi referendumul era de acord cu reducerea lui!!!!
  • -1 (1 vot)    
    orbanele (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:52)

    costelo999 [utilizator]

    cind se recalculeaza pensiile obisnuite ? bai mandolina, mai, ? pentru pensionari cind cresc pensiile, cind se recalculeaza, cind se aplica noua formula de calcul a pensiilor, bai mandolinatule, pinguin galben si holeric