Eliminarea pensiilor speciale, la votul deputaților. Guvernul își va asuma răspunderea dacă legea pică / Câți pensionari „speciali” sunt și câți bani primesc

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:48 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Captura video
​Camera Deputaţilor urmează să dezbată marţi, în sesiune extraordinară, proiectul de lege al PNL privind abrogarea pensiilor speciale. Comisia pentru muncă din Camera Deputaţilor a adoptat, în luna decembrie anul trecut, raport favorabil pentru proiectul de lege care vizează eliminarea pensiilor speciale, excepţie făcând cele destinate militarilor şi structurilor din cadrul MAI.

URMĂREȘTE AICI DEZBATERILE DIN PARLAMENT



Astfel, ar urma să fie eliminate pensiile de serviciu pentru deputaţi şi senatori, judecători şi procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor, funcţionarii publici cu statut special, funcţionarii publici parlamentari, membrii corpului diplomatic şi consular al României, membrii Curţii Constituţionale şi pentru personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România. Prevederile nu ar urma să se aplice angajaţilor Ministerului Apărării, Ministerului de Interne, celor din serviciile secrete, poliţiştilor de penitenciar.

În baza unui amendament propus de deputatul independent Adrian Dohotaru au fost eliminate indemnizaţiile pentru limită de vârstă pentru primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi de consilii judeţene.

La propunerea preşedintelui comisiei, Adrian Solomon (PSD), a fost adoptat şi un amendament care vizează eliminarea rentei viagere pentru sportivi şi artişti, dar şi a indemnizaţiei de 50% pentru ziariştii care au ieşit la pensie, membri ai unor asociaţii de profil. Social-democratul a precizat însă că nu va susţine prevederile respective în plen. "Eu în plen nu voi vota astfel de lucruri. Dar nu puteam aici, ca şi diriguitor al domeniului, să nu vă pun în faţă oglinda şi să vă arăt lumii cum sunteţi. Ăştia sunteţi: nu vă trebuie nici sportivi care să aibă din partea statului şi a poporului respectul cuvenit până îşi închid ochii, nu vă trebuie nici artişti, nici membri ai ansamblurilor folclorice, nici ziarişti care au trăit în vremuri antice pe salarii de nimic", a declarat el. Liberalul Dan Vîlceanu a replicat însă că Adrian Solomon trebuie să îşi asume amendamentul privind renta viageră a sportivilor şi a artiştilor, deoarece el l-a iniţiat.

Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că în plen va fi scos acest amendament. Săptămâna aceasta el a susţinut că propunerea legislativă privind pensiile speciale este neconstituţională şi ar trebui retrimisă la comisii pentru a fi modificată, după discuţii cu cei vizaţi de modificări. "Să iasă PNL la microfon, să recunoască faptul că au făcut electoral acest proiect de lege şi eu vă garantez că în două săptămâni vom avea un proiect de lege bun. (...) Există soluţii. Dacă vor să modificăm această lege, să nu aprobăm o lege neconstituţională - ştie toată lumea că legea care este propusă de PNL este neconstituţională, să vină frumos la microfon, să ceară retrimiterea la comisii şi în două săptămâni să venim cu o lege, după ce am avut discuţiile cu toate categoriile. Nu poţi să spui că pensiile de serviciu ale militarilor sunt pensii speciale, nu poţi să faci un atac la baza statului român. Vrem supremaţia legii. Nu poţi fără independenţa judecătorilor şi a procurorilor", a precizat liderul PSD.

Dacă legea pică, Guvernul își asumă răspunderea

Guvernul își va asuma răspunderea pentru eliminarea pensiilor speciale, dacă proiectul PNL nu va fi adoptat marți în plenul Camerei Deputaților, a declarat, luni, deputatul Robert Sighiartău.

„Sper ca mâine să fie ziua victoriei și ziua decisivă în care vom elimină pensiile speciale așa cum am declarat și susținut noi, pentru că este proiectul PNL. Nu cred că va fi retrimis la comisie, depinde ce va face PSD-ul, oricum dacă mâine va fi retrimis la comisie, noi vom venii cu asumare privind eliminarea pensiilor speciale. Ceea ce îmi doresc eu cel mai mult este să eliminăm pensiile speciale ale parlamentarilor, să nu mai fie acuzați parlamentarii că au privilegii, mai ales că majoritatea dintre ei nu prea muncesc.”, a declarat Robert Sighartău, pentru Mediafax.

Câte pensii de serviciu sunt în România

Numărul de beneficiari de pensii de serviciu era, la finalul anului 2019, de 9.359 persoane, în creştere cu 1,9% (plus 175 de persoane) faţă de perioada similară din 2018, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP).

  • Procurori și judecători - 3.878. Pensie medie - 18.716 lei
  • Personal diplomatic și consular - 840. Pensia medie - 5.538 lei
  • Funcţionari publici parlamentari - 792. Pensia medie - 4.547 lei
  • Personal aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă - 1.440. Pensia medie - 10.891 lei.
  • Personal Curtea de Conturi - 609. Pensia medie - 7.800 lei.
  • Personal auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor - 1.800. Pensia medie - 4.439 lei.
Anul trecut erat în România 178.168 de beneficiari de pensii militare, din care 29.584 încasau peste 6.000 de lei pe lună, 8.929 peste 10.000 de lei, 147 peste 20.000 de lei, iar 5 peste 25.000 de lei.
Pensiile militare se plătesc din bugetele MAI, MApN și SRI.

Anul trecut, pentru plata pensiilor speciale s-au alocat circa 9 miliarde de lei.
Surse: Agerpres, Mediafax, HotNews.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22702 vizualizari

  • +23 (33 voturi)    
    deci praf in ochii lumii (Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    de militieni si securisti nu se atinge nimeni ! Nici de militarii care au tras in 89!
    • +14 (22 voturi)    
      Mult mai corect ar fi sa puna un plafon (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:45)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Peste 7000 lei impozitare cu 90%. Dar cine sa faca, toti sunt cu NATO in gura, nu putem domne sa taiem la frecatorii de menta din Politie, Armata si SRI.
    • +18 (20 voturi)    
      Foarte adevărat (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:48)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dar realist. De judecători se iau dar de militari nu. Să le dea pensii de veterani dacă vor fi vreodată în vreun conflict.
    • +2 (8 voturi)    
      niste comentarii/intrebari (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:20)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Procurori și judecători - de ce trebuie sa aibe pensie de serviciu mai mare decat salariul ?

      Personal diplomatic și consular - intreb si eu ca prostu', de ce trebuie pensie de seviciu acordata ? ce il face special pe acest personal diplomatic/consular
      Funcţionari publici parlamentari - de ce ? care e scopul ?

      Personal aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă - sunt curios daca lucrezi la o companie privata din afara tarii, daca ai pensie de serviciu ....

      Personal Curtea de Conturi - dupa cat ca nu isi fac treaba, nu am auzit nimic legat de curtea de conturi ca ar fi rezolvat ceva, mai vor si pensii speciale. In situatia in care e Curtea de Conturi, ar trebui desfiintata.

      Personal auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor - sunt contrariat, secretara de la primarie trebuie sa aibe si ea pensie speciala ? atunci acest personal auxiliar de ce ar trebui sa aibe ?


      "Anul trecut erat în România 178.168 de beneficiari de pensii militare, din care 29.584 încasau peste 6.000 de lei pe lună, 8.929 peste 10.000 de lei, 147 peste 20.000 de lei, iar 5 peste 25.000 de lei." - sa inteleg ca noi avem 178 168 + 29.584 + 8.929 + 147 + 5 oameni care au pus cel putin odata piciorul in spatiile de lupta si au luptat in numele Romaniei ! interesant . Bineinteles ca sunt arogant! cred ca ar trebui sa ia pense de serviciu cel care a fost in lupta, restu' sa intre in sistemul de pensii la care se cotizeaza !
    • 0 (6 voturi)    
      JAndarmeria (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Brutele din Jandarmerie, executantii de ORDINE CRIMINALE vor fi platite in continuare cu SALARII si PENSII NESIMTITE ca sa apere mafia si sa cotonogeasca populatia. RO e un stat politienesc, nu stat de drept, intretinut de gruparile de infractori numite partide - PSD, PNL, PMP, UDMR etc
  • -4 (24 voturi)    
    Orice (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:07)

    cu4clase [anonim]

    demers pentru eliminarea pensiilor din justitie e o pierdere de timp.
    Vor da cei de la CCR, si ei afectati, cu sica mandolina de pamant.

    Dar, impozitarea fraierilor aroganti de pe aITi e o chestie rezonabila. Hipstarilor, dans !
    • +3 (9 voturi)    
      ........... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:51)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      ca nu ti-ai dat un refresh cu o carte de ceva timp.
      In orice domeniu sunt si "Hipsteri" dar nici respectivi nu se compara cu nivelul de inteligenta si naivitate a persoanelor care se uita la TV si asteapta de la altii ceva fara sa munceasca sau sa-si puna creirul la munca macar 1% (bineinteles ca exista si exceptii). In IT primesti bani daca esti bun, pe merit, si inveti lucruri noi tot timpul. Voi cei care ne credeti "profitori, aroganti" trebuie sa priviti lucrurile altfel, problema nu e la noi, este chiar la voi.
      Nu e o problema majora impozitul asta pentru noi, daca intelegi ca totul depinde de tine, tot timpul cauti solutii.
      Un sfat prietenesc: pune mana pe o carte si devino o persoana cu mai multe cunostinte si vei trai si gandi mai bine.
      • +1 (9 voturi)    
        Nu, (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:21)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui dcotoara9

        fraiere, in IT-ul din Romania primesti bani oricum daca posezi un bagaj de soft-skills adecvat, pe romaneste, pupatul in fund.
        Iti zice unul care lucreaza pe bani muuuulti, dar impozitati, in semiconductors.
        Ia du-te in Germania, Austria, Franta, Italia, Danemarka, Suedia fa 100k euro(sau echivalent) brut pe an, si zi-ne cat iti retine statul.

        Asadar, daca ti se plimba sobolanii pe gheu la bloc, n-o mai arde intelectual arogant la rubrica de comentarii.
        Ori doar aici ti se permite ?
        • +2 (8 voturi)    
          iar te-am gasit japita (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:19)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          sunt eu in categoria de care spui tu. prin vestul europei.
          guvernul local imi aloca undeva pe la 30% deduceri de taxe.

          hai ciocu mic si incearca sa faci ceva contructiv in societate nu sa ceri pensii speciale.
          • +2 (2 voturi)    
            Dap (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:48)

            cu4clase [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

            esti un oarecare, submediocru.
            Singura tara care nu-ti impoziteaza primii 30% din venit e Olanda, si asta pe termen limitat. Era in discutie sa fie eliminate...
            Mucles, sclavule.
        • +1 (1 vot)    
          Baliverne (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:15)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          Zi-ne, deșteptule, dacă în Germnia, Austria, Fracța etc. banii adunati din taxe sunt cheltuiti tot clientelar ca in ROmania. Si acolo „partidele” odata ajunse la ciolan sifoneaza fondurile ca la noi?
        • 0 (0 voturi)    
          ne situam .... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:15)

          dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          la nivele de inteligente total diferite asa ca nu avem ce discuta !
          Iti urez o zi minunata, ca toate pe care le-ai avut pana acum!
    • +1 (9 voturi)    
      E normal sa aberezi (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:39)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      Alea 4 clase... sunt neterminate, nu-i asa?
      Tu esti printre aia, care n-au facut nimic util pentru societate in viata, dar cred ca sunt vopsiti in rosu si asta e de ajuns ca sa profite, inclusiv la pensie ?
      N-ai decat. Dar eu nu sunt obligat sa te platesc, lipitoare rosie !
      • -1 (7 voturi)    
        Stii (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:21)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui midufi

        seful ca freci netul pe banii lui ?
    • +4 (6 voturi)    
      mai japita (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:16)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      pensia speciala este o aberatie.
      pensie se primeste raportat de cat ai cotizat.
      tu vrei tratament special pentru ca ce?

      vorgesti fara nici un pic de bun simt doar de tii cu dintii lacom de niste venituri care nu le meriti!
      • 0 (2 voturi)    
        Pensia speciala (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:51)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        ori cea de serviciu a fost si va fi, fraiere. Daca ti-ai luat bate in dinti de la jandarmi, chiar ma bucur pentru ei.
  • +21 (25 voturi)    
    19000... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Aproape 19000 de lei pensie medie la judecatori si procurori. O_o

    Ce vorbesti, Frantz, la cat zac dosarele prin sertarele procurorilor si la ce decizii cretine dau judecatorii, astia nu merita asa ceva. Nici pe departe.

    Pensie contributiva, taica, si nimic mai mult. Cine vrea, bine, cine nu, pa si pusi. Sa mearga sa lucreze in privat ca sa vada cu adevarat ce inseamna sa si ai o responsabilitate in spate, nu sa faci tampenii fara sa te traga nimeni la raspundere.
  • -2 (18 voturi)    
    Gargara politicianista ieftina, (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:08)

    xrogo [utilizator]

    toti stiu ca in final pensiile vor ramane tot asa mari!
  • +4 (16 voturi)    
    Mita pe fata (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Institutia de brute criminale numita JANDARMERIE va lua pensii speciale? Pentru crimele lor impotriva umanitatii? Ca mita ca sa execute orbeste gazari in masac CRIMINALE si sa apere mafia care guverneaza Romania de furia populara? O RUSINEEEEEE. Jandarmeria e o adunatura de mancurti, o Securitate ceausista revopsita care trebuie DESFIINTATA.
  • +14 (20 voturi)    
    Toate pensiile speciale trebuie desființate. (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:13)

    prec [utilizator]

    Interzise pensionările înainte de vârsta legală de pensionare, vîrstă care să nu fie mai mică de 60 de ani!
  • +5 (17 voturi)    
    PENSII NESIMTITE (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... pentru complicii celor care au distrus Romania si au jefuit-o dupa bunul plac, profit\nd de complicitatea magistratiolor si de institutiile statului cu rol politienesc.
  • +19 (23 voturi)    
    pai si cu militarii si polististii ce facem ?! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:23)

    liviu_ [utilizator]

    mi se pare mie sau pnl efectiv continua "munca" psd?!

    ori eliminati TOT! ori nu eliminati nimic! Cu atat mai mult cu cat daca nu eliminati TOT legea 95% o sa pice la CCR!

    anulezi 11-12k pesii speciale si lasi aproape 180k.... bravos... incredibila "logica" pnl!

    ca e s scopu tovarasi?! vreti sa beliti jutitia sau vreti doar sa dea bine la prosti? pentru ca e clar ca economie la buget din parti! d c nu va luati de ala 180k?!

    ai fost in razboi, pensie speciala, nu ai fost si ai fost "General" sin pix... fara pensie speciala! SIMPLU! ce e asa complicat?! va e frica de armata?! pai ce facem aici?!
  • +14 (18 voturi)    
    Deci le taiem la 8000 si le pastram la 180.000 (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:31)

    Maspp [utilizator]

    securisti, armata si militieni: "Anul trecut erat în România 178.168 de beneficiari de pensii militare, din care 29.584 încasau peste 6.000 de lei pe lună, 8.929 peste 10.000 de lei, 147 peste 20.000 de lei, iar 5 peste 25.000 de lei.
    Pensiile militare se plătesc din bugetele MAI, MApN și SRI"
    • -7 (11 voturi)    
      Eliminarea pensiilor de serviciu (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:52)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Eeste de domeniul evidentei ca acest plavan si partii liberali aserviti strainatatii , corupti pana in maduva oaselor actioneaza pentru reducerea unor sporuri aferente salariilor sau reconfigurarea sistemului de impozitare care in mod cert NU va duce la o creștere economică în România !! Acesta o fi „programul de relansare economică” a„minoritatii politice” unită și profund „condiționată” din România, sub „imaginea” unei „lupte anticomuniste” false, care sporește numărul speculațiilor demolatoare îndreptate împotriva contracandidaților politici. Care va fi prețul unor posibile decizii, ale „politicienilor minoritari”, de forfecare elegantă „sub diferite forme” a veniturilor bugetarilor și pensionarilor ? Prețul este însăși viața! Acest preț este va fi încorporat în lunile, poate anii, în care aceste categorii de români nu se vor mai putea bucura pe deplin de drepturile lor salariale și de pensii, aducătoare de mult așteptata Bunăstare postrevoluționară. Regres sau Progres ?! Noii „lideri politici minoritari” născuți dintr-o „luptă politică” aprigă, plină de intrigi, speculații și scenarii emoționale incendiare „au fixul lor ?”, în ceea ce privește reducerea banilor populației active din domeniul bugetar și eventual „înghețarea” pensiilor? Pentru a câștiga „capital electoral”, ei se refugiază tiptil-tiptil și în zona salariilor din mediul privat. Scopul lor meschin este de a-i „compătimi” pe angajați, cu glasul lor de „lupi moraliști”, cică democratici, prefăcut într-un behăit jalnic și răgușit de oițe gripate, belite de „lâna cea de aur” a Bunului Simț.

      Analiștii politici și economici nu prea discută despre aceste posibile „măsuri extravagante”, care vor duce la instaurarea „austerității” accentuate în România. Prin reducerea veniturilor populației va scădea consumul și implicit vor crește tensiunile psihologice din lumea relațiilor interpersonale, fie ele de la locul de muncă sau din familie? În mod constructiv și inteligent, de ce nu se vorbește despre intensif
      • +7 (13 voturi)    
        lasa legalele (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:53)

        sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Theros

        Ce-ai fumat, frate? Lasati labele de pe banii munciti de altii. Cum sa munceasca o tara intreaga ca sa plateasca pensii "speciale" pentru cateva categorii de frecatori de menta? Toata lumea trebuie sa fie egala in fata legii. Tata ia 1000 RON dupa 35 de ani de contributie. Hai sictir!
      • +3 (5 voturi)    
        alt papagal (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:21)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Theros

        tu vrei pensie speciala, mai are ca salariu.
        cotizezi putin dar vrei sa primesti mult. sa platasca alti fraieri pentru tine.

        si cine vrea egalitate e aservit strainatatii.
        mars pramatie la munca nu la intins mana.
        pensie raportat la cat cotizezi. nici un leu mai mult.
        la fel ca toti ceilalti 'fraieri' platitori de taxe.
  • +23 (25 voturi)    
    Real?! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:42)

    marc.andre [utilizator]

    FIULE, DĂ-MI NIȘTE BANI DIN PENSIA TA, ȚI-I ÎNAPOIEZ CÂND IES LA PENSIE!

    Tatăl are 62 de ani, e inginer și așteaptă anul 2020 să se pensioneze.

    Fiul are 42 de ani, e polițist-de-birou și a ieșit la pensie de curând.

    Tatăl va avea 42 de ani de muncă și o pensie de 1.200 de lei.

    Fiul s-a oprit la 20 ani de muncă și are o pensie de 8.500 de lei.

    Tatăl a muncit de 2,1 ori mai mult.

    Fiul va avea o pensie de 7 ori mai mare.

    Deocamdată, tatăl merge la uzină. Când ajunge acasă, istovit, îl întâmpină fiul, odihnit: "Ce să-ți fac, bătrâne, dacă ți-a plăcut munca?!"
    • -2 (6 voturi)    
      iReal (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:26)

      Gerota [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Ma indoiesc ca exista ingineri care au lucrat 65 ani si ies la pensie cu 1200 lei. Nu cred nici ca exista pensionarul de birou care iese la pensie la 42 de ani cu 8500 lei. Sau, daca sunt astfel de cazuri, probabil sunt sub 0,001%. S-a mai discuta pe aici in ce situatii exceptionale poti iesi la pensie la 42 de ani.
      Dar, de, trebuie mobilizate masele, trebuie pus accent pe ce intarata orice fiinta umana, adica pe exemple cu unii care o duc mai bine ca tine cu munca putina, pe adjectivul "special" si prin povesti triste cu batrani obositi cu pensii mici, in antiteza cu pensionari tineri, cu pensii mari.
      Cred ca, pana la urma, se va face si un film pe subiectul asta.
      Curios ca, dupa atatia ani de acces liber la informatie, mai exista inca mase mari de oameni care se lasa asa usor manipulati. E suficient sa gasesti trigger-ul potrivit (in cazul de fata notiunea de pensionar "special", care normal ca enerveaza) ca sa stabilesti o conexiune cu masele si, apoi, urmatoarul pas e sa ii trimiti la cabina de vot cu o idee bine insurubata in cap.
      Alte exemple de categorii sociale care merita o doza mare de mania proletara:
      - specialii care primesc si salariu si spaga
      - privatii speciali care fac milioane de euro din afaceri cu statul
      - prostii numiti politic in functii de conducere, care darama institutii cu incompetenta lor
      - aia cu BMW.
      De corupti nu vorbim, pentru ca s-a dovedit stiintific ca nu pot fi eliminati si, deci, trebuie sa coabitam cu ei.
  • +15 (21 voturi)    
    I-auzi tu (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:46)

    mopsu [utilizator]

    cică din bugetele ministerelor de forta ? Dar ele de unde primesc bani Sică ?
  • +11 (15 voturi)    
    opinie (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:56)

    gj [utilizator]

    Se vede clar ca magistratii nu au limita in lacomie si culmea conflictului de interese este ca ei sa decida daca sa li se taie din aberantele pensii pe care le au.
    1. Cand intra in magistratura, armata sau politie, toti o fac in cunostinta de cauza privind restrictiile pe care le au ,insa o fac pentru salariile din sistem ,stabilitate si alte avantaje(ex. sistem medical propriu, pozitie sociala)
    2. pentru cei in plata se poate aplica o impozitare graduala cum ar fi : intre 2000 si 5000 lei 10% , intre 5000 si 8000 lei 25%, intre 8000 si 12000lei 50% ,intre 12000lei si 15000 lei 85% , peste 15000lei 95%. Si asta sa se aplice la toate pensiile , inclusiv militare si de la interne, pentru ca sa nu sa se zica ca este vizata doar o categorie anume de pensionari
    3. Varsta de pensionare la magistrati sa fie de 60 de ani penru ca un judecator poate judeca f bine si la 60 de ani . Toti cei iesiti la pensie acum , profeseaza ca avocati sau intra in politica si deci pot avea inca activitate.
    Trebuie reanalizata si situatia celor de la interne ca si acolo sunt multi functionari si personal auxiliar care nu trebuie sa beneficieze de pensii "speciale" ,iar pe de alta parte trebuie ridicata varsta de pensionare la 60 ani. Exista multe activitati in politie ce pot fi facute si dupa 55 de ani. Ce este aceea norma de hrana? Ei nu pot utiliza de bonuri de masa ca toata lumea? Sau ei mananca cu 5 guri si muritorii de rand cu una.
    Cu salariile si toate restrictiile lor ,eu nu am vazut magistrat sau politist sarac!
    • +7 (9 voturi)    
      de retinut (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:22)

      gj [utilizator] i-a raspuns lui gj

      1. La calculul pensiilor , pentru toata suflarea romaneasca sa se aplice acelasi sistem de calcul. Sa se calculeze " puncte de pensie lunare " calculate din impartirea venitului propriu brut la venitul mediu brut pe economie ,
      2. sa se ia in calcul punctajul obtinut pe intreaga perioada de activitate ( in prima perioada de activitate , nimenea nu are veniturifabuloase)
      3. modul de calcul cu punctele de pensie , sa fie similar pentru toti cei iesiti din activitate (civili, militari)
      4. sa nu se uite ca toate pensiile zise speciale, sunt platite din taxele si imozitele adunate de stat , in special de la milioanele de viitori pensionari cu pensia medie de 1200 lei.
    • +1 (3 voturi)    
      Fiti consencvent (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:47)

      Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui gj

      Pai cand intra in sistem militarii nu stiau de pensie daca acestea exista din timpul lui Cuza? Varsta de pensionare e de 60 de ani . Nu putem sa ne facem toti judecatori, militari sau piloti. Trebuie sa faci anumite sacrificii, sa inveti mult si pt publicul larg cititor singurul salariat bugetar platit cu indicile 1 este soldatul profesionist din armata. Iar coeficientul sefului SMAp este cat al unui director de teatru de papusi.Fata de momentul intrarii in cariera cand aveam ca locotenent cam acelasi salariu cu un profesor sau un medic acum e mai mic. Referitor la norma de hrana as vrea sa poti manca tu cu bonuri de masa intr-o aplicatie. Va e bine ca membri in NATO cu noi pe post de carne de tun. Vreti ca la inundatii sau ninsori sa vina armata sa va ajute. Ca noi muncim 24/24 si nu avem familii.
  • +7 (9 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:08)

    mi_po [utilizator]

    Pentru unii mumă, pentru unii ciuma!
    Militarii nici nu contribuie la fondul de pensie si pentru asta sunt aproape 180 mii care sunt scutiti de la legea universala. Din start se porneste gresit!
    Faceti naibi o lege pentru toti, sa nu mai fie discutii! Impozitati pensiile pe plafoane, de ex. ce trece de 5000 un impozit, ce trece de 7500 procent mai mare de impozitare si ce trece de 10.000 impozitati maxim! Asa scapam de exceptii.
    Plus, scoateti calcule gen: ultimile 6 luni de contributii cand toti isi baga si sporuri si grade samd. Luati contributia pe toti ani si calculati. Apoi sunt care au intrat in magistratura in ultimii 2-5 ani de ex si ei iasa ca magistrati. Calculati pensiile de magistratii pentru cei care au lucrat exclusiv ca magistrat!
    Faceti legi cu cap!
    Din ce vad la PNL-isti astia, vor cu dinadins sa nu scapam de PSD.
    • -1 (3 voturi)    
      habarnist (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:50)

      Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      de unde stii tu ca militarii nu platesc contributii? Cititi legile si veti vedea ca nu exista salariat in Romania scutit de plata cass sau cas. Militarii nu platesc ajutor de somaj dar daca sunt dati afara nu primesc nici ajutor de somaj
      • +2 (2 voturi)    
        nu stiu ... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 15:37)

        mi_po [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

        Nu stiu care este mai habarnist! Documenteaza-te si o sa vezi ca nu contribuie la fondul de pensie.
        Am amic care a iesit la 37 de ani din armata (unitate desfintata) cu nu stiu cate salarii compensate, acum e cu afacere proprie si pensia vine fara probleme si nu este o pensie cu care sa iti fie rusine! Si asta acum, la varsta de putin peste 40 de ani!
        Pensia ar trebuie sa fie o chestie universala pentru toti cu aceeasi baza de calcul si aceeasi varsta.
        Eu si altii ca mine, trebuie sa sustinem cu cotizatia noastra oameni cu varsta apropiata de mine/noi, cand eu personal mai am 20 de ani pana sa am varsta?
        Ce vorbim aici?
    • 0 (0 voturi)    
      asa e corect (Marţi, 28 ianuarie 2020, 19:00)

      gj [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Eu merg mai departe:
      -pana la 5000 lei/luna impozit 0% -aici sunt 98% din pensiile calculate pe contributivitate
      -intre 5000 si 7500 lei /luna , impozit 20%
      -intre 7500 si 10000 lei pe luna , impozit 50%
      -intre 10.000 lei/luna si 15000 lei/luna ,impozit 80%
      -peste 15000 luna ,impozit 98% In ultimile doua categorii intra toata lumea specialilor.
      Pensia fiecaruia sa fie impartita pe tronsoane valorice si fiecare tronson sa fie impozitat ca mai sus. Evident e doar un exemplu , cifrele putand fi modificate asa cum se va hotara ulterior in urma unei analize amanuntite.
      Asta ar trebui sa se aplice la pensiile in plata si daca CCR va declara legea neconstitutionala . CCR este in conflict de interese daca va declara aceata lege neconstitutionala.
  • +10 (10 voturi)    
    E anormal sa nu plătească măcar sanatate (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:13)

    jorj_bv [utilizator]

    Și contribuție la pensie. Beneficiază de aceste servicii și nu au plătit suficibet sa fie scutiți...
  • +10 (10 voturi)    
    Pensii speciale Braila (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:25)

    spirache [utilizator]

    Ceva foarte grav se întâmplă în instanțele brăilene. Criminali, violatori odioși și tot felul de infractori sunt eliberați pe bandă rulantă:Iulian Frentzel, multiplu violator eliberat condiționat de Judecatoria Brăila a violat 2 femei in aceeași seară la Metrou Străulești, Daniel Mita din Drogu a abuzat un băiat de 12 ani, eliberat din arest preventiv pt că "lipsește elementul de violență", Viorel Milcu, asistentul medical ce a violat peste 30 de paciente sedate, condamnat la 8 ani, eliberat dupa 1 an și 7 luni, acum violatorii fetiței de 10 ani. Ce este interesant este că acesti infractori periculoși nu sunt eliberați din cauza unei prezumtive mite, vazandu-se cu ochiul liber că sunt lipsiți de mijloace bănești. Ei mai degrabă sunt eliberați din lehamitea judecătorului de a mai face niste hârtii sau indiferenta acestora la suferința umană. Pur și simplu se repeta un tipar in cadrul instanțelor brăilene și nu îmi dau seama care este cauza precisă.
  • +5 (7 voturi)    
    Demagogie maxima (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:19)

    bigbrother [utilizator]

    toata povestea asta e de fatada, daca cineva isi imagineaza ca CCR nu va declara neconstitutionala aceasta prevedere, se inseala amarnic, aia nu-si vor taia singuri beneficiile.

    Posibile solutii sunt ca incepand de la momentul x sa nu se mai acorde pensii pt cei care intra in domeniu si/sau sa se impoziteze pensiile speciale pentru ce care le primesc si/sau acolo unde exista restrictii de acte de comert sa se acorde sporuri modice doar pentru perioada cat lucreaza (si doar lor, nu frecatorilor de menta care au spor de "antena" sau "de limba straina").
    • +2 (2 voturi)    
      ti se pare ca salariile specialilor (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:29)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      nu sunt deja suficient de ”spornice”?!
  • +2 (4 voturi)    
    Lege electorală pentru prostime (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:33)

    24alex24 [utilizator]

    Aha, adică tai pensia de serviciu la 3.800 de magistrați (probabil din răzbunare că au pierdut politicienii procese, inclusiv președintele României), la ziariști, sportivi, artiști și piloți și pretinzi că faci dreptate, lăsând 180.000 de pensii aparatului represiv armată, securitate, jandarmerie, miliție....

    Și ce dacă pensiile militare se plătesc din bugete separate, nu tot din bugetul de stat se plătesc la urma urmei? N-am auzit ca Jandarmii care dau bu bâta în protestatari sau securiștii care împânyesc toate instituțiile și fac jocuri murdare, ori militarii să producă ceva!

    Cam așa se face dreptate în stil PNL. Păcat, mă așteptam la mai mult în tătrtăcuță la un partid care se dă reformist, nu apa asta de ploaie electorală.

    Corectarea pensiilor speciale la care s-au adăugat peste noaspte sporuri ca să iasă pensia anormal de mare, menținerea acestor drepturi la câteva categorii profesionale care chiar le merită (nu primari și secretare, polițiști, securiști și jandarmi, ori cei din armată care nu au avut niciun război în ultimii 70 de ani) și impozitare progresivă rezonabilă sunt măsuri care ar fi ajutat enorm bugetului României și ar fi creat un sistem de pensii mai echitabil. Dar de, unde nu-i cap vai de picioare.
  • +1 (1 vot)    
    Numa atat zic (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:32)

    teo4ro [utilizator]

    Daca cei ~150k de angajati din IT ar plati 10% impozit, la un salariu mediu de 7000 de lei, statul ar produce ANUAL ~250 de milioane de euro (apreciati ca nu toti astia sunt si scutiti, ca intre astia intra si manageri si alt personal de suport din firmele de IT care NU beneficiaza de scutire). Doar ca idee, statul deja cheltuie cu ~3900 de judecatori si 8900 de militari (adica vreo 7% din totalul beneficiarilor de pensii speciale) ~400 de milioane de euro.

    Nu cred ca e nimeni in domeniul IT care macar sa spere sa viseze la vreun ban de pensie de la stat la varsta de 69 de ani cand va iesi la pensie.