ALDE nu susține organizarea alegerilor anticipate: Un asemenea plan va împinge România într-o perioadă de instabilitate politică

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 31 decembrie 2019, 10:14 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
ALDE a transmis, marți, pe Facebook, că nu susține organizarea de alegeri anticipate, iar declarațiile prim-vicepreședintelui PNL Rareș Bogdan nu fac decât ”să creeze nervozitate în societate și îngrijorare în mediul de afaceri”.

Potrivit formațiunii, declarațiile lui Rareș Bogdan nu fac decât să ”determine companiile prezente în România să-și amâne investițiile și planurile de dezvoltare”.

”Le reamintim celor din partidul de guvernământ că au primit votul nostru la învestire ca să guverneze și nu ca să introducă teme parazitare în societate.

Declarațiile prim-vicepreședintelui PNL cu privire la iminența alegerilor anticipate nu fac decât să creeze nervozitate în societate și îngrijorare în mediul de afaceri. Atunci când era în opoziție, PNL vorbea despre nevoia de predictibilitate în mediul de afaceri. Ce s-a schimbat în mai puțin de o lună și jumătate?”, a transmis ALDE pe pagina de Facebook, unde a subliniat că ”fiecare asemenea declarație nu face decât să alunge investitorii și să lipsească românii de noi locuri de muncă”.

Partidul condus de Călin Popescu Tăriceanu spune că nu se va asocia ”unui asemenea plan care e clar că va împinge România într-o perioadă de instabilitate politică”.

”ALDE nu intră în asemenea aventuri politice doar pentru ca un partid să-și mai mărească cu câteva procente zestrea electorală. Nu ne asociem unui asemenea plan care e clar că va împinge România într-o perioadă de instabilitate politică din care românii nu au nimic de câștigat. Dacă prim-vicepreședintele partidului de guvernământ vrea să compenseze lipsa de experiență prin acțiuni teribiliste și instaurare de haos, sperând că pescuitul în ape tulburi e o soluție, noi nu intrăm în asemenea joc”, și-a încheiat mesajul partidul.

Prim-vicepreședintele PNL, Rareș Bogdan, a spus că alegeri anticipate vor avea loc cel târziu în luna aprilie și că în acest moment se poartă negocieri pentru declanșarea anticipatelor






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2050 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Haha (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:16)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    ALDE nu prinde sparlamentul la anticipate :))
  • +16 (16 voturi)    
    pe bune :))) (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:31)

    rov [utilizator]

    nu ar mai intra in parlament mafia "alde" tariceanu...ce pierdere pentru hoti si pentru tradatori de tara
  • +13 (13 voturi)    
    De ce oare . . . (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . nu ma mir?
  • +13 (13 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 31 decembrie 2019, 11:06)

    Akylas [utilizator]

    Normal ca ALDE nu sustine propria desfiintare....
    Javre comuniste deghizate in "liberali", ce nu face omul pentru ciolan de la stat ?
  • +9 (9 voturi)    
    parazitii vorbesc de teme parazitare (Marţi, 31 decembrie 2019, 11:18)

    loveparade [utilizator]

    *un partid care a torpilat si economia si justitia cot la cot cu PSD dar care, spre deosebire de fostii colegi de jaf, nu isi asuma absolut nimic si, in continuare joaca cartea cocotelor vopsite gros cu masti de profesionisti.

    *un partid de impostori care capuseaza sistemul energetic romanesc.

    *un partid care dispare daca se revine la sistem cu 2 tururi.
    Amin!
  • +6 (6 voturi)    
    eheiii CPT, s-a dus baba cu colacul :) (Marţi, 31 decembrie 2019, 11:49)

    Cactus Jack [utilizator]

    Tariceanu este constient dc alegerile au loc in aprilie ALDE va fi sub 5%, ceeace duce implicit la disparitia definitiva partiduletului Tariceanu/Norica Nicolai.
    Au trait bine din banii statului, in viitor la munca cu ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 decembrie 2019, 11:57)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      n-as zice (Marţi, 31 decembrie 2019, 18:09)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui

      lui UDMR i se falfaie - are intrarea in Parlament si locurile in viitorul guvern asigurate. Pentru ca PNL nu va putea guverna singur, nu va avea destule locuri in Parlament.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 decembrie 2019, 21:45)

        [anonim] i-a raspuns lui revo

  • +8 (8 voturi)    
    ALDE (Marţi, 31 decembrie 2019, 11:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gurparea de infractori care tiu ca imedia multi dintre ei vor ajunge in puscarie, in frunte cu politrucul CPT si Vosganian Miruitul
  • +7 (7 voturi)    
    He ,he (Marţi, 31 decembrie 2019, 12:19)

    Arkantas [utilizator]

    Le-a intrat morcovu , ca nu mai ating pragul , cu ciolanul, de asta nu vor ..... he,he cainele de la macelarie .....
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 31 decembrie 2019, 12:26)

    dumnezeu [utilizator]

    cel mai frumos cadou pentru anul 2020, va fi o anchetă penală dna, pe numele lui tăriceanu!
    am o șampanie bună, în frigider, pentru momentul ăsta!
  • +8 (8 voturi)    
    Ipocrizie pe fata (Marţi, 31 decembrie 2019, 13:42)

    droox [utilizator]

    Ce vorbeste acest dezastru al naturii umane? Pai deja avem instabilitate politica si un guvern care este incapabil sa genereze reforme fara o majoritate parlamentara alimentand astfel ingrijorare si incertitudine in mediul de afaceri. Tocmai alegerile anticipate sunt solutia la problemele pe care el se face ca nu le vede.
  • +5 (5 voturi)    
    ALDE nu reprezintă România. (Marţi, 31 decembrie 2019, 14:31)

    asavreau [utilizator]

    Chiar nu ne interesează părerea unora care au ținut la putere un grup de infractori care au distrus România într-o perioadă economică internațională favorabilă.PSD au mințit și nu au făcut nimic.Nici la sate,nici la orașe.Românii mai ușor merg în străinătate decât în propria lor țară.
  • +5 (5 voturi)    
    ce e, grasane? (Marţi, 31 decembrie 2019, 18:07)

    revo [utilizator]

    Iti taie astia macaroana in februarie si nu mai poti santaja pana in noiembrie? Ramai fara imunitate mai devreme? Ha! Ha!
    Fii prevazator, fa-le o vizita lui Dragnea si Mazare si intereseaza-te ce sa-ti pui in bocceluta.
  • +2 (2 voturi)    
    NU Taricene ! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 0:57)

    danmarian [utilizator]

    Alegerile anticipate - dorite de "tot-romanu' cu scaun la cap" nu vor duce Romania in instabilitate ! Nici vorba de asa ceva ! Dar vor duce epava de partid ALDE la "Groapa de Gunoi" ! Clar ramolit expirat ?