Rareș Bogdan: Cel târziu în luna aprilie vom avea alegeri anticipate

de MH     HotNews.ro
Luni, 30 decembrie 2019, 17:05 Actualitate | Esenţial


​​Rares Bogdan
Foto: Facebook/ Rares Bogdan
Alegeri anticipate vor avea loc cel târziu în luna aprilie, a declarat, luni, prim-vicepreședintele PNL, Rareș Bogdan. El spune că la acest moment PNL poartă negocieri cu partidele parlamentare pentru declanșarea anticipatelor, fiind nevoie de încă 24 de voturi pentru a susține un astfel de demers.

"Noi vom folosi toate mijloacele constituționale pentru a genera alegeri anticipate. Este obligația noastră. Este o cerință a alegătorilor noștri. Acest demers este susținut de USR, UDMR și PMP. Ne așteptăm ca cei care au sprijinit investirea Guvernului Orban, din 23 de parlamentari ALDE, să susțină demersul nostru. (...) Este normal să ne dorim o majoritate formată din două sau trei forțe politice, din care vioara întâi să fie PNL și un Guvern condus de Ludovic Orban. Veți vedea că avem toți pașii pregătiți. Lunile februarie, martie vor fi extrem de interesante. Cel târziu în aprilie vom avea alegeri anticipate", a declarat Rareș Bogdan, la Digi24.

Prim-vicepreședintele PNL a susținut că grupul de 9 parlamentari demisionari din Pro România vor susține anticipatele.

"Avem toată convingerea că grupul condus de Sorin Cîmpeanu și Daniel Constantin, cei nouă demisionari din Pro România, vor susține acest demers. Ar mai fi nevoie de 24 de voturi care pot fi formate din demisionari, din așa-numiți independenți și din cei care aparțin minorităților naționale. (...) Liderii politici, în frunte cu Ludovic Orban, muncesc la acest demers de declanșare a alegerilor anticipate", a spus Rareș Bogdan.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni, la RFI, că, personal, susține organizarea alegerilor parlamentare anticipate înainte de cele locale de anul viitor. ”Eu am vorbit cu domnul Ludovic Orban acum câteva zile, înainte de a închide sesiunea parlamentară, și i-am spus că, din punctul meu de vedere, organizarea alegerilor anticipate se poate face înainte de locale, cu două săptămâni, cu trei săptămâni, cu o săptămână, în funcție de calendar și eu susțin organizarea alegerilor anticipate, din mai multe motive”, a afirmat liderul UDMR.

Duminică, premierul Ludovic Orban a declarat că este nevoie de alegeri anticipate pentru că "este foarte dificil, cu actualul Parlament, să se adopte legi care să fie legile așteptate de oameni". El spunea că la acest moment PNL caută parteneri politici care să susțină organizarea anticipatelor.

În 20 decembrie, Ludovic Orban declara că PNL nu se va angaja în procedura de alegeri anticipate fără minime garanții că acest lucru poate fi finalizat "cu succes”. "Altfel, ne aruncăm într-o aventură care nu poate să provoace decât o criză guvernamentală și o instabilitate", spunea liderul PNL.

Care este procedura

Alegerile parlamentare anticipate, care au ca efect scurtarea mandatului parlamentar, pot fi declanşate la iniţiativa preşedintelui României, în baza articolului 89 din Constituţia României.

Astfel, preşedintele poate să dizolve parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea guvernului, în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

Decizia preşedintelui de a declanşa alegeri înainte de termen este precedată de consultarea sa cu preşedinţii celor două camere şi a liderilor grupurilor parlamentare.

De asemenea, în cursul unui an, parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată şi nu în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă (art. 89, alin. 2 din Constituţie).

Pentru a se ajunge la o solicitare de învestitură în Parlament, Guvernul în funcţie trebuie să îşi dea demisia sau să fie demis în urma unei moţiuni de cenzură.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7145 vizualizari

  • +1 (29 voturi)    
    Era si cazul!!! (Luni, 30 decembrie 2019, 17:17)

    bancher [utilizator]

    Daca au loc prin martie-aprilie, alegerile anticipate vor trimite PSD la groapa de gunoi a istoriei.
    Daca insa se vor tergiversa, oamenii vor uita raul facut de PSD si in dec 2020 ii mai voteaza o data.
    Asa ca ideal ar fi ca ele sa aiba loc cat mai repede.
    • +4 (12 voturi)    
      Mai repede de luna mai (Luni, 30 decembrie 2019, 18:24)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      nu pot fi anticipate. Pt ase ajunge la anticipate e nevoie de minim 90 de zile - 60 de zile pt a cadea in parlament 2 prim-ministri desemnati de iohanis+ minim 30 de zile pt campania electorala pt alegerile parlamentare anticipate insa parlamentul e in vacanta pana in 1 februarie deci chiar daca si-ar da azi orban demisia mai repede de 1 februrie nu poate incepe procedura pt a se ajunge la anticipate.
    • +2 (10 voturi)    
      Mai repede de luna mai (Luni, 30 decembrie 2019, 18:24)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      nu pot fi anticipate. Pt ase ajunge la anticipate e nevoie de minim 90 de zile - 60 de zile pt a cadea in parlament 2 prim-ministri desemnati de iohanis+ minim 30 de zile pt campania electorala pt alegerile parlamentare anticipate insa parlamentul e in vacanta pana in 1 februarie deci chiar daca si-ar da azi orban demisia mai repede de 1 februrie nu poate incepe procedura pt a se ajunge la anticipate.
  • +7 (29 voturi)    
    P$D 15 % la Parlament (Luni, 30 decembrie 2019, 17:30)

    un domn [utilizator]

    In 2024 Nu mai Intra in Parlament datorită pragului electoral

    In 2025 Dizolvarea P$D și naționalizarea imobilul din Kiseleff zece

    In 2026-2030 se recuperează minim 40 miliarde euro de la capii interlopi P$D și Familiile Lor
    • -4 (22 voturi)    
      Desigur (Luni, 30 decembrie 2019, 17:38)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pana atunci sunt insa alegerile din 2020 si iar rade PSD-ul totul. :-)
      • +4 (12 voturi)    
        Stii ce se rade, da? (Luni, 30 decembrie 2019, 19:47)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Daca nu, uita-te in oglinda!!!!
  • +3 (19 voturi)    
    desigur (Luni, 30 decembrie 2019, 17:30)

    srpc [utilizator]

    tocmai se scot la iveala dosare ingropate sau se fabrica iute altele, noi; sa nu uitam nici spagile pentru renuntarea prematura la mandat
  • +2 (6 voturi)    
    Anticipate sau (si) primari in doua turruri (Luni, 30 decembrie 2019, 17:58)

    EM-EM [utilizator]

    Si alegerile anticipate sunt importante, dar mult mai importanta ar fi alegerea primarilor in doua tururi. Sunt aproape sigur ca udmr-ul a conditionat sustinera anticipatelor de renuntarea la aceasta idee. Oricum, mai bine mai putin decat nimic
  • +4 (12 voturi)    
    alegeri anticipate,aprilie 2020 (Luni, 30 decembrie 2019, 18:00)

    89-er [utilizator]

    Domnule Rares Bogdan,
    Noul Parlament ales ar trebui ,neaparat, sa
    aiba atributie de Adunare Constituanta :
    sa rezolvati definitiv mizeriile care tin in loc
    de atitia ani modernizarea si progresul
    Romaniei.
    • +3 (11 voturi)    
      Degeaba (Luni, 30 decembrie 2019, 19:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 89-er

      Atât timp cât exista institutia corupta CCR, cu securisti, tradatori de tara, turnartori si complici ai CRIMINALILOR ca Enache, Dorneanu, Stan, Varga, Deliorga... Romania o tara fara viitor
  • +3 (15 voturi)    
    ce (Luni, 30 decembrie 2019, 18:42)

    Incomod3 [utilizator]

    fumeaza asta ?
    • -1 (9 voturi)    
      din cate stiu (Luni, 30 decembrie 2019, 19:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      trabuce din piele
    • -2 (2 voturi)    
      Se cheama (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:02)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Ayahuasca
  • +1 (9 voturi)    
    Flit! (Luni, 30 decembrie 2019, 19:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PNL = USL + PDL
  • -1 (7 voturi)    
    Lol (Luni, 30 decembrie 2019, 20:47)

    HP [utilizator]

    Ce bataie vor lua...
  • 0 (12 voturi)    
    mda (Luni, 30 decembrie 2019, 21:19)

    miculescu-rucar [utilizator]

    alegeri inainte de intrarea in vigoare a majorarii pensiilor de la 1 septembrie 2020!
    si sa te tii dupa!
    tot bugetulRomaniei va fi aservit multinationalelor!
    romanilor le vor fi lasati doar ochii(pe care nu i-au deschis la timp) ca sa poata sa planga.
    • +3 (7 voturi)    
      Tu nu ti-ai primit galeata de ajun? (Marţi, 31 decembrie 2019, 2:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Ca vad ca esti cam panicat, iti papa Multinationalele gaura la Covrig!!!!
      • +3 (5 voturi)    
        Branza asta rucar d acilea (Marţi, 31 decembrie 2019, 8:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Este un constant al propagandei bolshevice !
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:05)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      livache, tu ești? hai că nu te mai întreb, cum ai reușit să intri în celulă cu telefonul!...
  • +3 (5 voturi)    
    k (Luni, 30 decembrie 2019, 22:10)

    cartofiprajiti [utilizator]

    sa mori tu? ....ai mai spus ca nu primiti psedisti la voi ...si primiti! tot asa am spus atunci: ...sa mori tu?
  • +2 (4 voturi)    
    Zau ??? (Marţi, 31 decembrie 2019, 9:09)

    123qwe [utilizator]

    Aveti niste ministri ilustrii, care se ocupa doar de propria imagine, vezi la Munca. Aveti o gramada de psdisti primiti cu bratele deschise.
    De pensii speciale nu mai aud nimic.
    Mi-e mila de voi. Adio vot de la mine.
  • 0 (4 voturi)    
    Frica (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Frica de erodare la guvernare primeaza. Le e atata frica de faptul ca romanii isi vor reaminti cat de prost guverneaza dreapta in Romania incat nu mai au rabdare.

    Si Petrov voia repede alegeri anticipate (nu inainte de alegerile la termen ci imediat dupa) in dorinta lui de marire. Si cand a avut guvernul lui am vazut ce a savarsit.

    Norocul nostru ca atunci cand a fost facuta Constitutia cineva s-a gandit ca nu e chiar in ordine sa tot dizolvam Parlamentul cum ii convine unui partid sau altuia.