Proiectul lui Șerban Nicolae care instituie paradisuri fiscale, adoptat de Senat

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2019, 21:05 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Facebook
Proiectul lui Șerban Nicolae privind reducerea cu 50% a impozitelor pentru construcțiile și activitățile economice din grinduri, insule și alte suprafețe de uscat a fost votat luni în Senat, forul decizional fiind Camera Deputaților. Printre activitățile vizate se numără și jocurile de noroc, relatează Mediafax.

Propunerea legislativă a lui Șerban Nicolae privind unele măsuri de regim fiscal derogatoriu aplicabil anumitor terenuri, construcții edificate pe acestea și anumitor activități economice autorizate a fost adoptată cu 61de voturi pentru 24 împotrivă și 11 abțineri.

Propunerea legislativă are ca obiect de reglementare instituirea unui regim fiscal derogatoriu aplicabil terenurilor sub forma insulelor, grindurilor și altor suprafețe de uscat, a construcțiilor edificate pe acestea și a anumitor activități economice autorizate ”cu scopul de a dezvolta activitățile economice, de a crea locuri de muncă și, implicit, de a crea veniturile bugetare”.

Potrivit inițiatorului, activitățile economice ce se pot desfășura sunt cele de producție de energie regenerabilă, turism, agrement, alimentație publică, comerț cu amănuntul, jocuri de noroc precum și cele de servicii conexe. Totodată, proiectul prevede că jocurile de noroc ce se pot organiza sunt jocuri de noroc caracteristice cazinourilor, jocuri de noroc caracteristic cluburilor de poker și jocuri bingo desfășurate în săli de joc.

Actul normativ a fost reluat de Şerban Nicolae prin modificarea unui proiect aprobat de Parlament, dar pe care CCR l-a declarat neconstituţional pe 5 iunie.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20671 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    PSD continua!? Alooo PNL? (Luni, 2 decembrie 2019, 21:15)

    IosifV [utilizator]

    WTF
    • +2 (8 voturi)    
      "61 de voturi pentru" (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:06)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      Din ce partide sunt aia 61? Daca sunt din PNL, e grav.

      Televizunile ar trebui sa intrebe pe PNL cum de e posibil asa ceva.
  • +20 (28 voturi)    
    Multumim PNL (Luni, 2 decembrie 2019, 21:17)

    2304 [utilizator]

    Asta e inca o dovada ca pesedeaua inca face ce vrea muschiu lor. Deageaba motiune, degeaba alegeri, daca nu sunteti in stare sa fiti uniti in fata p$d, va vor face mucii cravata. Voi va ocupati acum cu punerea in functie a personalului de partid si astia va fura presul de sub picioare
    • +25 (27 voturi)    
      parlament (Marţi, 3 decembrie 2019, 3:15)

      Jebediah_Sanchez [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Motiunea a dat jos guvernul. Ultimele alegeri au fost pt presedinte. Aici e vorba de Parlament, care e bine mersi acelasi cu majoritate PSD.

      Tare imi doresc ca lumea sa se trezeasca si sa inteleaga cat de important este Parlamentul in Romania, si de fapt sa inteleaga in general cum functioneaza aceste institutii, cum se impart puterile in stat, etc.
      • +1 (1 vot)    
        Asa este (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:55)

        2304 [utilizator] i-a raspuns lui Jebediah_Sanchez

        Insa modul in care s-a votat la alegerile europarlamentare si prezidentiale arata clar in defavoarea p$d, deci opozantii (pnl, usr, samd) ar trebui sa fie mult mai uniti si sa dea un semnal clar electoratului ca nu merita sa mai voteze p$d la parlamentare
    • -2 (2 voturi)    
      Nuuuu... (Marţi, 3 decembrie 2019, 18:15)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      NUUUUUuuuuu...asta confirma ca PNL sau PSD sunt mare mizerie.Un circ grotesc ptr. ”schimbare” (a scaunelor) la care am pus si eu botu !
  • +27 (29 voturi)    
    Statul mafiot nu a murit! (Luni, 2 decembrie 2019, 21:29)

    dandra [utilizator]

    Mosternirea lui dragnea traieste prin asta.

    Chiar nu isi da nimeni seama ca este o lege cu dedicatie, fix pentru ei?

    Astia vor sa iesim iar in strada.

    Ma mir ca nesimtitul asta este inca acolo si da legi pentru tara asta.

    Nu i-l face nimeni cadou lui dragnea, in celula?
  • +11 (19 voturi)    
    Doar un link va dau (Luni, 2 decembrie 2019, 23:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    https://www.g4media.ro/surse-eugen-teodorovici-s-a-batut-in-consiliul-ue-pentru-a-proteja-barbados-o-tara-cunoscuta-drept-paradis-fiscal.html

    ... atat am de zis.
    • +7 (9 voturi)    
      Barbados (Marţi, 3 decembrie 2019, 8:52)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Pai unde credeti ca isi tin banii sefii PSD? Doar nu la bancile din Europa unde pot fi usor descoperiti. Asa ne dam seama cum de Rovana Plumb a platit o datorie de sute de mii de euro fara sa faca un imprumut sau cum Dragnea se plimba cu avion privat.
  • +2 (14 voturi)    
    uraaa (Luni, 2 decembrie 2019, 23:51)

    liviu_ [utilizator]

    usl traieste...

    serios acum... dar partidele astea cand inceteaza sa faca doar lucruri pentru ei si pentru a-si acoperi hotia si cand incep sa faca ceva si pentru prostii de rand?!
  • +19 (21 voturi)    
    Asta e o dedicatie pentru ca... (Marţi, 3 decembrie 2019, 6:45)

    palilula [utilizator]

    mafiotii sa poata inceapa acapararea Deltai Dunarii..
    • +11 (13 voturi)    
      Perfect adevărat. (Marţi, 3 decembrie 2019, 8:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui palilula

      Cu mâna acestui gibon și a celor 60 de complici
      ticăloși din Senat se va alege praful și pulberea de
      Delta Dunării ,dar și de alte locuri protejate,cât de
      cât, până acum.Mafioții trebuie să fie alungați cât
      mai repede de la putere.
  • +6 (8 voturi)    
    PSD partid de barbugii. (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:11)

    asavreau [utilizator]

    Cei de la PSD trebuie băgați toți la tratament psihiatric.Au ajuns în Parlament și joacă România la barbut.Barbugii sunt o categorie care par oameni normali,dar să te ferească D-zeu cu ei.Joacă tot la barbut-casă,nevastă,familie,țară.Onoarea lor este banul.Fac moarte de om pentru asta.Hm!Seamănă cu ce fac PSD.Le spun barbugii celor împătimiți ai jocurilor de noroc.
  • 0 (6 voturi)    
    Pe de alta parte (Marţi, 3 decembrie 2019, 13:44)

    VictorS [utilizator]

    poate se muta cazinourile online in Romania... nu ar fi rau deloc pentru noi.

    Sistemul financiar si economic mondial este prin definitie corupt si fantezist, monezile nationale sunt o inselatorie tip Ponzi, noi muncim mare parte din viata pentru niste hartii pe care statul le poate tipari (si devaloriza) fara nici o logica si remuscare. Noi tiparim o bancnota si mergem la beci vreo 25-30 de ani.

    Cred ca ar trebui sa ne trezim... eu cred ca un sistem de impozitare 'milos' ar incuraja multe afaceri sa vina in Romania.

    Nu zic ca e bine sau frumos, dar ar fi sanatos pentru cei ce traiesc in Romania. Vedeti economia Panamei comparativ cu vecinii, cititi cum de economia Irlandei a explodat in anii '90 si 2000, vedeti de ce Bulgaria e preferata de multe afaceri, inclusiv din Romania.

    PS: dati cu bata, dar aduceti argumente