Ludovic Orban, după întâlnirea cu Dan Barna: Am discutat şi despre o non-beligeranţă între PNL şi USR în perspectiva alegerilor locale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 noiembrie 2019, 18:01 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat marţi, după întâlnirea avută cu liderul USR, Dan Barna, că a discutat cu acesta şi despre o non-beligeranţă între cele două formaţiuni în perspectiva alegerilor locale, scrie Agerpres.

„Am trecut în revistă prevederile acordului pe care l-am încheiat. Am stabilit un mod de coordonare a acţiunilor la nivel parlamentar. Am discutat despre pregătirea Legii bugetului de stat şi despre câteva elemente din înţelegerea pe care am avut-o privind chestiuni legate de susţinerea în Parlament a legii primarilor în două tururi de scrutin. De asemenea, am abordat problema anticipatelor şi am discutat de îmbunătăţirea colaborării la nivel local între filialele noastre şi despre o non-beligeranţă între formaţiunile noastre politice, în perspectiva alegerilor locale”, a precizat Ludovic Orban.

El a afirmat că pot exista colaborări punctuale acolo unde există această posibilitate în cazul alegerilor locale.

În schimb, preşedintele PNL a susţinut că este prematur să se discute despre această posibilitate în ceea ce priveşte candidatura pentru Primăria Capitalei.

„Este prematur să abordăm acest subiect. Abia s-au terminat alegerile prezidenţiale. În mod evident, între noi există o veche colaborare, de trei ani de zile am stat împreună pe băncile Opoziţiei şi ne-am opus împreună tuturor agresiunilor pesediste împotriva economiei, împotriva justiţiei, împotriva percepţiei bune a României la nivel internaţional. Am făcut front comun şi colaborarea noastră continuă”, a afirmat Orban.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8307 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Ar fi un gest de bun simț (Marţi, 26 noiembrie 2019, 18:46)

    fdaniel [utilizator]

    Din partea lui Barna să-și dea seama că problema cea mare este grupul infracțional pesede.
    Au timi (și trebuie) să se războiască cu cine vor după ce derbedeii aceștia ajung la închisoare.
    • -1 (9 voturi)    
      Zau? Si sa-i lasam sa nu taie pensiile speciale? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:06)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Sa nu avem alegeri in doua tururi? Sa bage bani in continuare la PNDL, cum au facut azi taind de la educatie? Sa uitam de fara penali in functii publice? Recursul compensatoriu?
      Voi chiar credeti ca PNL e altceva decat un PSD vopsit in galben, dar mai pervers? Poate va amintiti ca ei au cerut suspendarea lui Traian Basescu si tot ei au inceput demolarea Romaniei prin alierea cu PSD in USL.
      • -4 (6 voturi)    
        Ce ar fi sa faci ocazional un efort de gandire? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 22:53)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        1. "Fara penali in functii publice" incalca clar articolul 16 din Constitutie. Cam care sunt sansele sa fie modificata Consittutia pana la alegerile din 2020?!

        2. Alegerile ancticipate: Care sunt sansele ca deputatii USR sa voteze vreodata pentru ele atata vremeacat TOTI traiesc exlcusiv din lefurile de parlamentar (nu au niciunul nicuo alta sursa de venit) si risca sa piarda pensiile speciale daca nu au mandat intreg? Figura se repeta lapeste 90% din restul parlamentarilor.

        3. Sansele de taiere a pensiilor speciale sunt 0 (zero). Exista cel putin doua decizii ale CCR pana de pana acum ce blocheaza orice posibilitate legala de taiere a penbsiilor speciale si de anulare a lor. Chiar daca un individ e condamnat definitiv pentru crima si pierde toate drepturile civile, nu poate pierde "dreptul" la pensia sa speicala.

        4. Alegeri de primari in doua tururi: Legislatia electroala nu se poate modifica cu 6 luni inainte de alegeri. Asta insemana ca localele din 2020 vor fi dintr-un tur. Nici macar teoretic nu mei e timp de modificare a legilsatiiei.

        Toate astea suna frumos dar sunt gargara goala a USR. Ele sunt demagogie pura si doar o incercare stangace de a justifica lipsa de implicare a USR si faptul ca principala lor grija in anul ramas pana la alageri va fi aceea de a sabota orice efort de lichidare a racilelor guvernarii PSD in speranta ca astfel se reidica peste 15% a lui Barna.
    • +2 (4 voturi)    
      Cei doi deja știu asta (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:21)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Problema este că alegătorii PNL au motive să fie nemulțumiți de propunerile USR și cei ai USR au apărut prin respingerea propunerilor PNL. O competiție între cele două active de partid pentru a demonstra cine este cel mai bun adversar al PSD este prin urmare necesară, legitimă și constructivă.

      Doar că această competiție trebuie să aibă loc în cadrul unei colaborări instituționalizate pentru 2020, cînd le vor lipsi voturile din străinătate, de la studenți și de la ceilalți care au migrat intern.

      Această colaborare nu este ușor de realizat. USR-PLUS sînt deja o coaliție și, chiar și așa, au o forță logistică și electorală mult mai mică decît PSD și riscă să se piardă dacă își reduc vehemența critică. PNL are bagajul PDL și USL și al pasivității din perioada de după Colectiv. riscă să rămînă cu structurile și fără voturi dacă discursul USR este cel care se aude mai tare de pe platforma comună.

      Sînt lucruri grele de negociat între cele două (trei?) părți, dar, dacă nu se prezintă împreună, PSD va cîștiga la pas anul viitor.
      • +3 (3 voturi)    
        Pe scurt (Marţi, 26 noiembrie 2019, 22:57)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Acolo unde PNL si USR vor concura una impotriva celuilalt va castiga PSD. Foarte probabil ca la un electrorat de ~ 30% PSD va scoate lejer 60% din primariile tarii.

        Ca sa se evite asta ar fi necesar ca diversii pitici gigantici de prin "opozitie" sa fie capabili sa treaca peste fuduliile lor goale. Nu vor putea. O vor lua pe coaja fericiti ca a murit si capra vecinului...
      • +1 (1 vot)    
        crezi ca (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 8:58)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        "nonbeligeranta" e destul ? Mai ales acolo unde primarul e PSD, de multe ori de decenii, cu un aparat local bine pus la punct ?
        E necesara colaborarea stransa si candidat comun ! Asta in cazul in care se mentine alegerea uninominala a primarilor !
        Pentru consiliile locale si judetene Legea ar trebui modificata : sa se voteze pe circumscriptii si nu pe liste de partid. Doar asa cetatenii din cartiere/sate/zone ale judetului pot fi reprezentati iar cetatenii circumscriptiei vor sti cui sa ceara ajutorul sau pe cine sa trage la raspundere. Si candidati independenti, cunoscuti si apreciati de catre locuitori au o sansa de a fi alesi !
        Sa terminam cu politizarea excesiva a alegerilor locale, initiata de catre FSN spre a domina total tara, perpetuata de gasca de la PSD !
    • -6 (8 voturi)    
      USR va disparea. Asta nu e democratie! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 22:17)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si va fi incorporat in PNL. Asta e clar, daca accepta non-beligerarea..
  • -11 (11 voturi)    
    Excepțională poziția lui Barna! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:57)

    Mazeta [utilizator]

    capră
  • 0 (6 voturi)    
    eror (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:27)

    interesatderomania [utilizator]

    Greseala copilareasca acceptarea USR a unui acord de non-beligeranta cu PNL. Acesta avantajeaza clar doar PNL. USR trebuie sa arate in teritoriu ( la firul ierbii ), ca exista si altfel de politicieni. Altfel, prin accceptarea unui astfel de acord, USR va fi partasul perpetuarii mandatului acelorasi primari ( PSD sau PNL )care tin captivi electoratul.
    Conducerea USR sa nu uite: simpatizantii si votantii USR nu vor doar alti europarlamentari, vor si alti primari. Acolo, la tara, oamenii sunt captivi. Mai ganditi-va, stimati USR-isti din conducere...lasati piata, competitia electorala, sa-si spuna cuvantul...altfel, a-ti pierdut inainte de a incepe.
    stima.
  • +5 (7 voturi)    
    Candidat unic si cu expertiza !!! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:47)

    Plagarus [utilizator]

    Ludovice nu insista cu vocalul R.Bogdan,ca-i habarnist.
  • -6 (6 voturi)    
    usr vrea candidat unic (Marţi, 26 noiembrie 2019, 23:14)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    in ideea ca PNL sa sustina candidatul USR. Astia sunt un fel de PD pe vremea CDR.
    PNL nu are interes si nici nu va sustine alegerile in 2 tururi, si nici se poate aplica la urmatoarele alegeri. Si nici nu va sustine candidatul USR pt Bucuresti, caci aici e bataia pestelui, e vorba de bani multi, iar USR-istii sunt multi, tineri si flamanzi.
  • -2 (4 voturi)    
    asta-i barna (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 6:59)

    kthor7 [utilizator]

    tovarasii lui de prin localitati dau in penelisti de fatada pentru ca prin spate e lupta pentru cioloan. Barna cel mai disperat ca stie ca nu mai exista dupa alegerile la presedintia tarii. Disperatul Barna dupa ciolan joaca teatru la partid unde a intrebat lumea daca vrea sa mai ramana presedinte ca sa aiba un motiv sa o faca. Vai de tine bai Rise Project! Ai murdarit USR.
  • 0 (2 voturi)    
    Dupa ce comunistii (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 9:10)

    John M. [utilizator]

    au spalat cu ei pe jos 30 de ani, se pare ca celor din opozitie li s-a luminat ca daca lucreaza impreuna s-ar putea sa ajunga la guvernare si sa stea acolo mult si bine.