Iohannis, despre lipsa dezbaterii cu Dăncilă: Nu cred că va fi influențată negativ prezența la urne

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:30 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a declarat sâmbătă, la Bistrița, că nu crede că lipsa unei dezbateri cu Viorica Dăncilă va influența negativ prezența la vot în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, deoarece românii sunt foarte interesați să participe în număr mare la scrutin.

„Nu, poate în sensul pozitiv ar fi influențat, în sens negativ nu cred. Românii sunt foarte interesați și o să participe în număr mare la alegeri”, a afirmat Iohannis sâmbătă la Bistrița, întrebat dacă decizia de a nu avea o dezbatere cu contracandidatul său va afecta prezența la urne, scrie Mediafax.

Despre dezbaterea de marți, șeful statului a spus că va fi una la care vor fi invitați politologi, jurnaliști și formatori de opinie, unde vor exista discuții pe teme de interes în campanie.

„Pentru întâlnirea de marți, voi invita persoane care sunt foarte bine în temă, politologi, formatori de opinie, jurnaliști, deja am un cerc de oameni care vor fi invitați, pot fi chiar mai mulți. Vom discuta pe toate temele care sunt de interes într-o campanie de prezidențiale, despre mandatul care a trecut, despre reușite, despre ce s-ar fi putut face poate mai bine și urmează să se facă în al doilea mandat, despre diferite teme de interes pentru public. Pentru mine este importantă această dezbatere pentru că românii, acum, sunt foarte interesați de aceste teme și, din acest motiv, am gândit un format care realmente ajunge la chestiune, nu o discuție formală sau de tip cancan, ci o discuție aplicată pe ce a făcut și ce va face președintele”, a explicat Iohannis.

Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) a anunțat că va găzdui dezbaterea de marți a președintelui Klaus Iohannis cu politologii și formatorii de opinie, care va avea loc în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, potrivit unui comunicat de presă.

Klaus Iohannis a anunțat, într-o conferință de presă susținută miercuri la sediul PNL, că marți va organiza o dezbatere cu politologi și formatori de opinie. Șeful statului a precizat că nu va participa la o dezbatere cu Viorica Dăncilă, deoarece aceasta „a fost parte activă a mârlăniilor pesediste și a sprijinit activ încercările de acaparare a Justiției”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3304 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:32)

    polonyca [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Antena 3 si Romania TV (Duminică, 17 noiembrie 2019, 11:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Daca ar avea emisia intrerupta pana pe 25 11 2019 Oamenii ar Putea Gandi cu Capul Lor
  • +4 (10 voturi)    
    mersul la vot si mersul la dezbateri (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:43)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    principii ale democratiei
  • +1 (19 voturi)    
    Vor fi si intrebari incomode? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:46)

    galeo [utilizator]

    Sau doar cele care il periaza pe Iohannis?
  • -6 (22 voturi)    
    Un profesor universitar certandu-se cu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:55)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    o mahalagioaica.

    Care ar fi scopul?
    • -4 (16 voturi)    
      Sau mai bine zis (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Un impostor securist peste care s-ar prabusi toata coruptia sistemica pe care a diseminat-o in societate, atunci cand Dancila il va ingenunchea cu bilantul "guvernarii" acestui depravat!
  • -9 (19 voturi)    
    Doamne fereste sa iesiti la egalitate! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:01)

    N.S. [utilizator]

    sa va mai platim si turul 3! a mai ramas de o casa din campania asta? sau ai dat toti 4mil de euro la jurnalisti si postaci? valabil si pentru VioCow! a mai ramas de o casa in Videle din cei 3 mil de euro, ori s-au dus toti pe galeti? gunoaie cheltuitoare ce sunteti!
  • 0 (14 voturi)    
    O Scrisoare pierdură, regia Lucian Pintilie (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:27)

    Propinatiu [utilizator]

    E şi public care se simte frustrat de un savuros spectacol.
  • -2 (12 voturi)    
    da (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 19:05)

    robespierre [anonim]

    cu chibitii personali se numeste dezbatere dar cu adversarul se numeste confruntare!
    Iar de unul care "face o vina si o da pe altul", Dancila nici nu ar trebui sa se apropie.
  • 0 (8 voturi)    
    Eu sunt un om de rând (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:31)

    Observatory [utilizator]

    și nu-mi pierd timpul prețios cu Analfabeți ....
    Daca fosta tovarașa , frate de partid cu mogofanul analfabet/ bâlbâit numit Ceashka nu se uita in oglinda , nu este problema noastră .
  • +1 (1 vot)    
    Duminica 24 Noiembrie (Duminică, 17 noiembrie 2019, 0:50)

    Observatory [utilizator]

    Votati in continuare ( de 72 de ani) Comunismul
    Și thovarashi Veți fiți Fericiți ca cei din Venezuela !
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 17 noiembrie 2019, 9:43)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Acest popor nu a invatat nimic din cei 30 de ani. Cativa lei in plus la salariu,idem la pensii si nu mai conteaza ca preturile au luat-o razna , hai PSD.Plus masa de manevra a PSD, asistatii sociali. La lucru fratilor s-a terminat ! Poate ajungeti nu in Venezuela ci in Botswana unde moneda nationala este : P....a, asta veti primi.