Iohannis: În comparație cu dna Dăncilă, Ponta a fost chiar un politician rezonabil / Ce spune despre „marțea neagră”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 18:50 Actualitate | Politic


Iohannis și Ponta
Foto: Captura video
​​Candidat în turul doi la prezidențiale și în 2014, și în 2019, Klaus Iohannis își evaluează contracandidații. Pe Viorica Dăncilă o refuză acum la o dezbatere, pe Victor Ponta îl acuza, în urmă cu cinci ani, de aroganță pentru că nu vrea să vină la o discuție față în față.

Întrebat de ce și-a schimbat atitudinea, Iohannis a spus, miercuri, că diferenta dintre cei doi e „destul de mare”.

„Nu l-am acuzat pe Ponta de comportament antidemocratic și în comparație cu doamna Dăncilă a fost chiar un politician rezonabil. Stilurile lor sunt foarte diferite, sigur. Legat de aroganța dlui Ponta, el și-a trimis echipa de campanie peste ai mei și a venit cu niște pretenții nenegociabile, facem patru dezbateri, mi-a spus și zilele și orele. Am acceptat atunci două dezbateri care pe mine nu m-au ajutat și pe el nici atât. Asta despre utilitatea electorală a unor astfel de dezbateri. PSD s-a schimbat mult în rău de atunci și cred că eu nu, poate chiar un pic în bine”, a spus Iohannis.

Întrebat despre marțea neagră, Iohannis a spus că a fost doar „o inițiativă eșuată” în Parlament.

Despre suspendarea președintelui de la acea vreme, Klaus Iohannis a spus că asta a fost „o prostie”.

Anterior, șeful statului a explicat de ce nu vrea să meargă la dezbatere cu Viorica Dăncilă:

  • E reprezentanta unui partid anti-democratic, nereformat, care a guvernat împotriva românilor și acum mimează candidatul democrat și se așteaptă să fie tratată cu mare respect, ca și cum până acum ar fi apărat democrația
  • Nu accept o dezbatere cu astfel de persoană care reprezintă tot ce e mai rău în politica ultimilor ani
  • Nu pot să legitimez comportamentul mizerabil al PSD acceptând o dezbatere cu candidata acestui PSD






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7605 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Nu trece prin filtrul gandirii (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:05)

    galeo [utilizator]

    Ceea ce scoate pe gura.
    • +2 (16 voturi)    
      Daca ar mai trece si prin filtru'... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:49)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... ne-ar apuca Anul Nou.
  • -2 (18 voturi)    
    Ce tema bizara (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:18)

    Nickson [utilizator]

    de campanie prezidentiala - va fi sau nu va fi o dezbatere publica intre acesti doi penibili....
    De ce nu se discuta despre banii romanilor, despre strategii de dezvoltare? De ex. de ce nimeni din candidati nu ne spune ce crede despre redeventele din exploatarile de gaze din Marea Neagra? Vai de capul nostru la mana cui am ajuns!
  • +4 (14 voturi)    
    Iar tu esti cel mai prost (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:23)

    tony-s [utilizator]

    dintre cei 3.
    • -3 (7 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      ati sucit taberele.
      v'ati dat cu klauz, dupa ce l'ati...ajutat pe borno de la frizerie si latrina 3/
  • +7 (19 voturi)    
    Ii place de Ponta (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:45)

    galeo [utilizator]

    Ca de la mitoman la mitoman
    • -3 (7 voturi)    
      eeee, cu dottore e alta poveste (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      s'a spus la grivco.
      atunci aprecia psd si usl'amu, se vrea omu' lor la viktoria ..socealizmului.
      deci, da dottore era cum spune, si chiar mai mult si mai bine.
    • +6 (6 voturi)    
      Phonta nu-i prost (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Doar puturos si Mitoman, Pavi e proasta!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Dancila? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 20:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi asta nu e politician, e o sluga a infractorilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta are și perioade bune. (Joi, 14 noiembrie 2019, 10:58)

    asavreau [utilizator]

    Între Ponta și Dăncilă este o diferență enormă ca gândire,bun simț și subiecte de dezbatere.Ponta este întradevăr de stânga și înclinat spre hoție,că nu poți da la trântori și milogi dacă nu furi de undeva.Nu mi se pare normal să iau de la unul care muncește,ca să plătesc un trântor cu așa zis ajutor social și pensie specială.De aia nu sunt cu stânga.Eu aș impozita și ajutoarele sociale.Dacă ai drepturi trebuie să ai și obligații.De ați plăti taxele.
  • +3 (3 voturi)    
    Reevaluarea lui Ponta (Joi, 14 noiembrie 2019, 11:27)

    qbic [utilizator]

    Ce nerusinare!