Ponta anunță suspendarea din partid a lui Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu. Cei doi erau deja cu demisiile pe masă

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:48 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
​La o zi de la izbucnirea scandalului în partidul lui Victor Ponta, Pro România anunță oficial că îi sancționează pe cei care au trădat la învestirea guvernului Orban, printre care prim-vicepreședinții Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu. Decizia, chiar dacă a fost luată luni, a fost comunicată abia marți seară, după ce au apărut informații că cei doi vor să demisioneze.

„​Biroul Executiv al PRO România a decis luni, 4 noiembrie a.c., ca toți deputații care au acționat în afara deciziilor luate în interiorul partidului și au votat pentru învestirea Guvernului Orban să fie revocați din funcțiile de coordonatori județeni și să li se retragă sprijinul politic pentru toate funcțiile pe care le dețin în cadrul Parlamentului. De asemenea, vicepreședinții și prim-vicepreședinții care sunt în această situație vor fi suspendați din partid”, se arată într-un comunicat al Pro România.

UPDATE 21:30 Daniel Constantin a anunțat că va demisiona din toate funcțiile deținute în Pro România, precum și din cea de secretar al Biroului permanent al Camerei Deputaților, și va discuta cu cei din partid la prima ședință a forului statutar. El a precizat că decizia suspendării sale nu este una statutară, scrie Mediafax.

Prim-vicepreședinții Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu urmează să demisioneze împreună cu o parte dintre șefii de organizații Pro România, au declarat pentru HotNews.ro, în cursul zilei de marți, surse din partid. Potrivit acestora, cei cinci parlamentari Pro România care au votat susținerea Guvernului Orban vor demisiona din partid alături de prim-vicepreședinții Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11660 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    ce dracu (Marţi, 5 noiembrie 2019, 19:28)

    danco [utilizator]

    eu zic sa va uniti la loc cu psd, din doua partide mici o sa iasa unu si mai mic...puie monta
  • +12 (16 voturi)    
    "Doctorul " clovn,va ramane singur si pe drumuri (Marţi, 5 noiembrie 2019, 20:11)

    Plagarus [utilizator]

    Cred ca sau lamurit toti de profilul acestui impostor in toate cele.!
  • -2 (6 voturi)    
    Domnul prevede (Marţi, 5 noiembrie 2019, 20:12)

    dcotoara9 [utilizator]

    un S/Cex cu miss Romanica in aceste momente sublime pe care le traiesc asa ca colegii nu au drept sa vada multe lucruri din interior
  • +13 (17 voturi)    
    Puie Monta!! ;) (Marţi, 5 noiembrie 2019, 20:24)

    Klaus_ [utilizator]

    Mai Ponta, ai luat o ... Puie, de mai mare dragu’. Credeai ca pacalesti PSD-ul si PNL-ul cerandu-le marea cu sarea, dar te-au pacalit pufuletii tai din partidul ala de doi bani. Pacaliciul pacalit. Fain!
  • +10 (14 voturi)    
    Plagitorul (Marţi, 5 noiembrie 2019, 20:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cât tupeu de la un infractor ordinar !
  • +9 (15 voturi)    
    offf... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 21:07)

    sile1 [utilizator]

    Cand credeam ca Ponta are ceva in cap....hop ca-si da cu tesla-n ...coaste !

    Cred ca un consult de specialitate ( va las sa stabiliti specialitatea ) i-ar prinde bine.

    In loc sa faca din actiunea celor care au votat guvernul un castig pentru ProRomania,care sa atraga pe acei psdisti nemultumiti de VVD si camarila din jurul ei ,el se apuca sa se comporte dictatorial speriindu-i si indepartandu-i pe cei care credeau ca ProRomania reprezinta o fata a unei stangi democratice,de care ,orice ar zice cine-ar zice,are nevoie Romania !

    Vai de capul ei capul ei de clasa politica !
  • +8 (8 voturi)    
    Moartea claponului (Marţi, 5 noiembrie 2019, 22:01)

    prospero [utilizator]

    Ai uitat ce te-a adus in fruntea ultimului tau partid. Ti-ai batut joc de cei care te-au sprijinit, ti-ai batut joc de cei pe care i-ai parasit. Ti-ai batut joc de eforturile celor care incercau sa scape de o analfabeta infecta care incepea sa se creada mama natiuniii... Cat timp credeai ca iti va mai merge, victore? M-am oripilat vazandu-ti moaca de clapon pus pe glume si auzindu-ti vocea nazdravana. Nu pareai sa-ti aduci aminte de vremurile cand petreceai maxim cu sebi ghita la Concertul de Anul Nou de la Viena. Acum a venit nota de plata. Inghite-o, ca un barbat adevarat...
  • +8 (8 voturi)    
    boschetarul ponta (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 3:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    unde e democratia, libera exprimare, omul liber cu gindire proprie in aceptiunea celui care dormea pe banci in paris si nu a putu sa-si gaseasca job si sa evolueze?
  • +7 (7 voturi)    
    Puie Monta !!! (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 7:23)

    ataman [utilizator]

    ..Pacaliciul asta a ramas la acelasi nivel de inteligenta ca in celebra zi in care i-a dat Basescu cu MTO-ul peste ochi...Sau ca in ziua in care se plimba cu barcuta remosrcata de catre slugile jandarme..." Ce faci fa Doina, aveai chef de niste inundatii...Penibil personaj..
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta va rămâne singur în partid. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 9:09)

    asavreau [utilizator]

    Și atunci,democratic,va fi dat afară de Ponta.De ce o fi zis Pro România?Se potrivea mai bine Pro Taci,nu gândi.