EurActiv: Siegfried Mureșan va fi propunerea de comisar european a Guvernului Orban (surse)

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2019, 20:07 Actualitate | Politic


Siegfried Muresan in Parlamentul European
Foto: Hotnews
Europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan va fi noua propunere de comisar european pentru Transporturi a Guvernului proaspăt numit și condus de Ludovic Orban, au declarat surse din cadrul partidului pentru EurActiv România. Propunerea ar urma să fie trimisă oficial marți, cel mai târziu miercuri, către Comisia Europeană.

Astfel potrivit surselor citate de EurActiv, Ludovic Orban și președintele Klaus Iohannis au ajuns la un acord privind propunerea lui Siegfried Mureșan.

"Cu siguranță noi vom solicita celor două Camere ale Parlamentului convocarea Comisiilor de specialitate pentru audieri. De șase luni de zile, fostul Guvern a refuzat să audă toate somațiile pe care le-am transmis să nu depună candidatura lui Rovana Plumb, Dan Nica (...) și am ajuns în situația în care suntem ultima țară care nu are candidat", a declarat Orban după învestirea Guvernului PNL.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8365 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    pe transporturi era ? (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:18)

    Vic_Tor [utilizator]

    Siegfried asta a lucrat intr-adevar mult la Bruxelles, dar ce experienta are pe transporturi ? Si daca nu are ce consilieri isi ia ?
    • 0 (12 voturi)    
      nu prea are (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      dar si fara experienta aia crezi cumva ca era mai buna tuta aia de la PSD? Ce vorbim aici?
  • +2 (12 voturi)    
    propunere buna DAR (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:18)

    voxpopulix [utilizator]

    nu vrea tanti aia sa-si faca procentul de femei? Doar zic sa pregateasca si un backup.

    Si, sa ne arate ca nu sunt PSD USL astept cu interes un update legat de:

    - aplicatia de monitorizare a mafiei lemnului inchisa de mafia PSD/UDMR

    - primari alesi in doua tururi

    - alternativa la DN1 intre Sacele si Comarnic sau Campina

    - 9 km de asfalt in camp, NOUA!!!!!, care sa lege aeroportul Otopeni de autostrada

    - autostrada Sibiu - Brasov

    Tinte usoare, nu le-am cerut comarnic - brasov
    • -1 (7 voturi)    
      ludovic orban era mai bun (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:11)

      cu ochii pe banditi [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      ca si el fu ministrel al transporturilor si a facut vreo 3 kilometritzei de autoband....
    • -2 (4 voturi)    
      dar... (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:14)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      oamenii te au citit si au dat - . Te-ai prins de ce?
  • -10 (32 voturi)    
    PPE (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:24)

    Mazeta [utilizator]

    Siegfried Muresan, garantat Petrov, este motivul pentru care a fost demis guvernul Dancila.
  • -3 (15 voturi)    
    pai cum Sigfried? (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:31)

    Je__ [utilizator]

    l-au subtiat la corzile vocale sa indeplineasca quota de progresism?

    vai...vai.....dar na...adevarul e ca ce nu facem pentru o propunere decenta si competenta?
    • 0 (8 voturi)    
      Pai tu nu te-ai prins (Marţi, 5 noiembrie 2019, 0:03)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      nici acum ca Dancila putea sa propuna comisar 10 candidate, femei din psd,numai una si una...si tot nu ar fi bagat-o nimeni in seama la Bruxelles!
      Chiar nu ai inteles ca nu vroia sa stea nimeni de vorba cu ea in Europa...?!
  • +2 (14 voturi)    
    Doamne! (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:36)

    amanda13 [utilizator]

    Normalitate, in sfarsit!!!!!
  • -3 (11 voturi)    
    aoleu (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    numiri politice? ceva competenta nu se cere pe acolo?
  • 0 (14 voturi)    
    nu era traseist? (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:44)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar ce mai conteaza principiile?!
  • +4 (12 voturi)    
    hihihi (Luni, 4 noiembrie 2019, 22:25)

    transpenibilus [utilizator]

    Inebunesc matzeta si restul postacilor rusi :-) )))
    KLAUS
    LUDOVIC
    si acum si SIEGFRIED!!!
    Ruznachii pizidei nici macar nu stiu cum se scriu numele astea, ahahahaha :-) )))))))))))
  • -1 (13 voturi)    
    Încă un politruc (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:18)

    martino12 [utilizator]

    promovat pe pile. Cum a ajuns europarlamentar? Ce legătură are ASE-ul cu transporturile?
    • +3 (11 voturi)    
      ce legatura are ASE-ul cu transporturile? (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:53)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      dar Rovana Plumb ce mm legatura avea cu transporturile? Nenea, fii atent aici, nu prea conteaza ce scoala faci ci cat de mult te duce capul.
      • -2 (8 voturi)    
        La nivelul (Marţi, 5 noiembrie 2019, 0:21)

        martino12 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        de comisar european nu contează ce școală faci? Atunci să desființăm universitățile și fiecare să fie promovat în funcție de cât îl duce capul.
        M-am săturat de politrucii aștia pricepuți la toate și la nimic în mod deosebit.
    • +2 (10 voturi)    
      Cam aceeasi legatura (Marţi, 5 noiembrie 2019, 0:11)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      care ar fi avut-o Rovana Plumb sau Dan Nica cu transporturile.
      Diferenta mare este ca Siegfried are o imagine foarte buna la Bruxelles si mai este si un foarte bun profesionist, scolit, cunoscator de limbi straine, onest si nepatat!
    • -1 (1 vot)    
      Eu nu am neaparat o problema... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 10:37)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      Eu nu am neaparat o problema cu pilele si nici cu ASE-ul. Am cu lipsa de competente practice in domeniul transporturilor si cu faptul ca nu a ocupat niciodata o functie de conducere in nimic (administratie publica sau in domeniul privat). Ciolos macar fusese, inainte de a fi impins de servicii in fata, ministru al agriculturii.

      Baietasul asta e tabula rasa, s-a remarcat prin caratul gentilor diversilor politruci europeni … il propunea Basescu Prim Ministru la misto.

      Apropo … eu am terminat tot ASE si se studiaza si partea economica a transporturilor. Ca sa nu crezi ca transporturile sunt o chestie exclusiv tehnica, inginereasca.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 14:03)

        martino12 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Mă așteptam la puțină meritocrație din partea partidului nou intrat la guvernare.
        Înțeleg că la ASE sunt și cursuri despre economia transporturilor, însă nu-i poți cere unui absolvent de acolo să știe cum arată un profil de autostradă sau de cale ferată sau să înțeleagă ceva din amenajarea unui nod rutier. Poate ar fi fost mai bun pe partea economică, dacă ar fi avut experiență, așa cum spuneți.
        Însă a ajuns europarlamentar într-un mod foarte dubios, cine te pune în fruntea listei pe ochi frumoși?