Scandal în Pro România. Ponta îl face trădător pe Tudose pentru că a negociat cu PNL: Ne-a mințit pe toți

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2019, 10:25 Actualitate | Politic


Ponta si Tudose
Foto: AGERPRES
​Victor Ponta îl acuză pe Mihai Tudose de trădare pe motiv că a negociat cu PNL pentru susținerea Guvernului Orban, în condițiile în care Pro România anunțase că nu va susține noul Cabinet.

Atacul liderului Pro România vine în contextul în care prim-vicepreședintele partidului Daniel Constantin, Sorin Cîmpeanu și alți parlamentari ai formațiunii vor să voteze pentru noul Guvern, chiar dacă Ponta se opune. Printre „disidenți” se numără și fostul premier Mihai Tudose, în prezent europarlamentar, pe care ponta îl acuză nu doar de negocieri cu PNL, ci și cu PSD.

„​Dacă vă puneati întrebarea cine este “negociatorul” cu PNL - tot Mihai Tudose care a negociat cu Claudiu Manda în timpul săptămânii să plece înapoi la PSD și cu Ludovic Orban în Weekend să votăm cu PNL ! Cel pentru care am muncit toți să ajungă la Parlamentul European - și care ne-a mințit în față pe toți că nu merge , doar candidează să ajute lista ! Cel pentru care am cedat mandatul meu câștigat pe lista Pro Romania! E bine că măcar separăm apele / dar este greșeala mea că am lăsat de la mine să treacă toate trădările și ticalosiile la adresa noastră! Mergem mai departe - mai puțini dar fără vânzători! Mihai Tudose a descoperit acum grija față de guvernare - tocmai el care a fugit de la Guvern de frica lui Dragnea și l-a lăsat pe Premierul Japoniei singur prin București! Chiar responsabil!”, a scris Ponta pe Facebook.


Liderul Pro România susține că partidul său este „sub un atac total”.

„Pro România trebuie să fie un proiect politic pe termen lung , cu adevarat modern și social democrat / nu voi lăsa ca această construcție să fie folosită ca un vehicul de adus la Putere PNL si Ludovic Orban! Chiar dacă acum Pro România este sub un atac total - vom rezista și vom fi mai buni si mai puternici!”, a mai scris Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20629 vizualizari

  • +59 (63 voturi)    
    iubesc tradarea dar urasc pe tradatori ! (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    s-ar parea ca nu-i place
    • +42 (48 voturi)    
      Pentru mine e socant ca astfel de indivizi (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:57)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      au condus aceasta tara. Ce fac astia din PSD nu cred ca are echivalent in niciun partid din Romania. ProRomania e un partid de doi lei, cu indivizi de doi lei ca si ceilalti din PSD. La astia nu exista moralitate, etica, disciplina, respect pentru nimic. Banul sa curga.
      • +17 (17 voturi)    
        Zici Ponta... (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:55)

        Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui Maspp

        Si tragi apa...
      • -6 (14 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:56)

        Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Maspp

        • +3 (7 voturi)    
          nu pot sa cumpere toate celelalte partide din Ro (Luni, 4 noiembrie 2019, 15:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          Cat poate sa vanda PSD-ul.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu e deloc socant (Luni, 4 noiembrie 2019, 14:50)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        pentru ca noi i-am lasat de fiecare data sa vina la putere neiesind la vot. Avem conducatorii pe care ii meritam.
        Oricit de dezamagiti am fi fost de un partid sau altul, istoria ne arata ca ciuma rosie isi merita numele si orice om cu mintea intreaga ar trebui sa voteze impotriva ei. Am vazut cine sint creaturile care formeaza ciuma rosie - sint irecuperabile deci trebuie sa dispara de la conducerea tarii si de ce nu - din politica iar asta se face prin vot intr-o societate democratica.
    • +9 (9 voturi)    
      Care trădare?? (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:19)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Se tot vorbește de trădare și nu înțeleg ce trădare??
      I a jurat Tudose lui ponta credință și că l va urma orbește in orice decizie pe care ponta o ia?
      Despre ce vorbim aici?

      In primul rand, Ponta fara Tudose nu avea partid parlamentar! Trecerea lui Tudose la pro Romania a fost un punct de cotitură pentru ponta.

      In al doilea rând, la Brăila pro Romania a luat 22% și nu știm cât a influențat la nivel național.

      Sa l faci trădător pe Tudose in public și să l ameninți cu excluderea mi se pare tupeu de nesimțit.
      Și asta pentru că e coana supărată că nu e propusă ea comisar european, de parcă e singura in tara asta.
  • +32 (32 voturi)    
    Citat (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:34)

    ipolitic [utilizator]

    Trădare, trădare, dar s-o ştim şi noi!
    • +9 (9 voturi)    
      Oftica mare (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:31)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      a lui Monta este ca se fac jocuri puternice pentru preluarea psd dupa alegerile prezidentiale de catre o grupare care nu il include si pe el, adica nastase, gusa, stanescu, fierea, etc...
  • +25 (27 voturi)    
    Monta (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:36)

    salvatore [utilizator]

    Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ce credeai Turcitule, ca nu vei fi si tu tradat, odata ce te-ai inconjurat numai de tradatori? Dar lasa ca te invata Predoiu senseiul tau (ex-SIE) ce sa faci mai departe, ce fitile sa mai bagi, ce imbarligaturi sa mai faci. Pe loc repaus.
    • +6 (8 voturi)    
      Pare normal (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Poate că omul nu a dorit să fie complice cu toti hotii si mafiotii din ProRo, mai ales ca șef e un palgiator notoriu ca politrucul Monta
    • +12 (12 voturi)    
      Ponta - caz tipic (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:03)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      de "mare smecher" care se-ncurca in propriile smecherii. Se vedea pe val, juca la cate capete credea el ca se poate, santaja in dreapta si-n stanga.
      Si iata ca, deodata, daca trece acum guvernul Orban, s-a terminat cu Pro Romania. Unii trec la PNL, altii se intorc in PSD si Micky Mouse e cu ochii-n soare.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu există „ex” la viermușii acoperiți. (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:36)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Ăștia sunt pe viață....
  • +29 (33 voturi)    
    Ce-mi place. Trădătorul este trădat! (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:36)

    prec [utilizator]

    Păi dacă toți sunt o adunătură nenorocită de trădători viermănoși, ce-ar vrea halbanezul copist: să-i fie lui credincioși?
    Oricum, în afară de faptul că asta merită, arată și faptul că nu este șeful absolut al haitei de trădători, că nu-l ascultă orbește membrii.
  • +16 (18 voturi)    
    Băi Viorele,tu nu ești toți. (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:38)

    asavreau [utilizator]

    Am impresia că TOȚI vor și Victor Ponta nu vrea,că ia promis lui Viorica,sau ia promis Viorica ceva!
  • +22 (24 voturi)    
    MIckey Mouse (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:40)

    Kosmos [utilizator]

    Vrea un PSD reloaded..
    Pai nu se poate .. Mickey Mouse trebuie sa inteleaga ca loculu sau este la Disneyland unde copiii il adora
    • +9 (9 voturi)    
      problema lui Ponta nu este (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ca de ce unii membrii pro Romania voteaza guvernul, ci de ce o fac pe gratis. E suparat ca nu a apucat el sa negocieze, sa primeasca ceva la timp.
      Ponta, daca ii dai un os sa roada, voteaza orice. El uraste sa stea pe dinafara, vrea mereu sa aiba ceva de ros.
  • +22 (24 voturi)    
    Un trădător și mincinos... (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:41)

    raulito [utilizator]

    ... nu poate avea decât un partid de trădători și mincinoși.
  • +13 (15 voturi)    
    Hmmm... (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:43)

    paulbutoi [utilizator]

    Sa fie oare o mica sceneta pe modelul " politistul bun ( Ponta ) versus politistul rau ( Tudose ) " ?
    Ne lamurim ulterior , functie de eventualele consecinte …
    Care vor exista - sau nu …
    Vedem .
  • +22 (24 voturi)    
    monumentala .... (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:50)

    asada [utilizator]

    ....impertinenta si oobraznicia acestui borfas !!! Marele fauritor de partid vorbeste de tradare dupa ce a ajuns in parlament pe usa din dos fara sa il fi votat nimeni !!! Adunatura partidului este clocita de slahta de fugari de prin PSD-ALDE care au pus botul la minciunile si visele de marire ale purtatorului de tucal al lui Nastase si care acum sa apucat de ce stie el mai bine santaje si amenintari la cei care lau ajutat prin motiunea de cenzura sa ii traga presul lui Dancila !!! O sa ajunga din nou sa conduca PSD cand o sasi vada ceafa !!!
  • +28 (28 voturi)    
    Pontauru crede ca l-am uitat ! (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:50)

    KTerinca [utilizator]

    Crede ca a nechezat de 3 ori si s-a facut mare democrat si politician remarcabil.
    Esti doar o javra, bah !
    Nu uitam care ti-e trecutul si hram porti.
    Sictir cu totata Pro Romania voastra formata din tradatori PSDei , la fel cum ii scuipam in fata si pe actualii PSDei.
    Niste javre cu totii.
    Nu mai scapam dracului de voi, ca ne-am saturat in treijdeani !
  • +18 (18 voturi)    
    . (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:54)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce credeai neicusorule ca esti singurul tradator?! pai Ala Micu se plimba de15 ani prin politica , roade oase cazute de pe mesele bogatilor, Tudose e din Braila deci zi mersi ca ai scapat doar cu atat, Campeanu e alt crocodil batran,asa ca ciocu mic si joc de glezne sau striga sus si tare ca interesul tarii te determina sa votezi guvernul stabilitatea etc etc
  • +13 (13 voturi)    
    /// (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:58)

    hmara [utilizator]

    Pinochiooooo !!!
    ;-)))))))))))))))))))))))
  • +21 (21 voturi)    
    Tradatorul striga "tradatorii"! (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:03)

    mr_mojo [utilizator]

    Cand esti o curva politica trebuie sa iti asumi ca sunt si altii si ca mai devreme sau mai tarziu cineva ti-o va trage.
    Cand esti o curva politica infatuata nu o vezi venind si apoi tipi in presa ca o curva violata.
  • +23 (23 voturi)    
    :-) Cine vorbeste de tradare... (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:03)

    Cuca [utilizator]

    Tocmai Ponta, acest monument de cinste si de virtute...
  • +20 (20 voturi)    
    "marele" dottore .... tradatorul tradat (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:06)

    mnicku [utilizator]

    vorbeste strada ca micul muc isi face sepu-ul ca nu-i ies jocurile
  • -13 (19 voturi)    
    Ordinul pe unitate se executa, (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:11)

    xrogo [utilizator]

    nu se discuta, degeaba il cearta Ponta, Tudose este un bun executant!
    • -6 (10 voturi)    
      Da... (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:17)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Simpatica faza ca astia inca fac calculele pe partide. Ce partid se prezinta pentru cvorum, ce partid nu se prezinta. Din cei care se prezinta, cum se voteaza samd.

      Calculele ar trebui sa se faca pe servicii si neafiliati. Cei de la SIE cum voteaza, cei de la SRI cum voteaza samd.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce surpriză! (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:17)

    finutza [utilizator]

    Cum? Nu mai merge toată suflarea cu el, marele Ponta? Auzi la el, „Pro România, proiect pe termen lung”! Deja are o jumătate de an. Cred că e suficient de lung.
  • +2 (4 voturi)    
    cu ambii (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:25)

    Ademordna [utilizator]

    Presupunand ca Monta spune adevarul, inteleg de ce Tudose ar negocia si cu unii si cu altii, asa e politica, dar de ce ar vota el, Tudose, guvernul PNL?
  • +10 (10 voturi)    
    pinokjo (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:29)

    DiDiRo [utilizator]

    ai auzit de placuta suedeza, tu chiar crezi ca o sa mai conduci vreodata marele pesederau?
  • +11 (11 voturi)    
    Tu vorbesti de tradare? (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:30)

    sim18 [utilizator]

    Poate omul e de alta parere... sau trebuie sa se voteze doar la indicatia cuiva?
  • +12 (12 voturi)    
    hehe (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:44)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    greu cu disciplina in armatele de mercenari...
    Ponta nu poate controla un mic partid dar se crede mare lider. Vai ca capul lui
  • +8 (10 voturi)    
    Recitindu-l pe caragiale (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:16)

    Casargoz [utilizator]

    Ai puţintică răbdare... Îmi pare rău... (indignat rău de tot.) Care va să zică unde nu înţelegeţi d-voastră politica, hop! Numaidecât trădare! Ne-am procopsit! Ce soţietate! Adevărat, bine zice fiu-meu de la facultate: unde nu e moral, acolo e corupţie şi o soţietate fără prinţipuri, va să zică că nu le are. (în culmea indignării.) Trădare! Bravos! Fănică trădător! Frumos! (pleacă.) Salutare! Salutare, stimabile! (iese foarte turburat prin fund.)

    Intr-o punere psihedelica in scena, indicatiile lui caragiale ar trebuie transpuse mot a mot.
    Efectiv iese prin fund.
  • +4 (6 voturi)    
    Le-ai avut pe toate in mana si ai fugit... (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:30)

    John M. [utilizator]

    De ce te-ar urma cineva?! Esti un om plin de dubii si confuzii...
  • +2 (2 voturi)    
    Din păcate Ponta ne arată că dacă ... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 1:48)

    AculMorarului [utilizator]

    Din păcate și Ponta ne arată că dacă te-ai hotărât să intri în partidul denumit Pro România, la fel ca și în PSD, ți-ai pierdut dreptul de a avea o opinie personală. Trebuie să accepți că ai intrat într-un partid în interiorul căruia domnește dictatura, în interiorul căruia democrația lipsește cu desăvârșire. Dacă ar fi existat democrație, dezbatere internă, libertate, atunci aceia care au o opinie personală diferită de a șefului sau aceia carevoteză conform conștiinței personale nu ar putea fi văzuți ca trădători și foarteprobabil că Tudose ar fi fost mai convingător și majoritatea deputaților acestui partid ar fi votat noul cabinet. Ar trebui înțeles că un partid modern nu mai poate fi înregimentat, îndatorat, la dispoziția unui lider sau a unui grup.
  • +1 (1 vot)    
    hehe...!! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 3:02)

    Codruta N [utilizator]

    Pai nu cred ca in Statut scrie ca shefu' poate sa taie si sa spanzure in stanga si-n dreapta, cum vrea muschiu' lui! ;)
    Astia pot sa conteste in justitie - si in final, uite-asa ramane Pontache fara partid! :P
  • +1 (1 vot)    
    Mitomanul Dottor Phonta se caina (Marţi, 5 noiembrie 2019, 4:43)

    Dalinar [utilizator]

    ca a fost mintit???!!!! Hilar.