USR plusează: îi cere lui Orban asumarea pe legea care ar lăsa PNL fără sprijinul UDMR

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2019, 22:32 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
​​USR vrea să-i ceară premierului desemnat, în schimbul votului de învestitură, să fie de acord cu asumarea răspunderii viitorului guvern pe legea de abrogare a recursului compensatoriu și cea a alegerii primarilor în două tururi.

Acesta este mandatul cu care Dan Barna va merge marți la negocierile cu Ludovic Orban, au declarat surse din partid.

„Oferta” USR ar dinamita însă înțelegerea cu UDMR care a declarat public că nu susține alegerea primarilor în două tururi și este puțin probabil să fie acceptată. Mai ales că, susțin surse din PNL, în negocierile cu USR, premierul desemnat a fost de acord cu cerererile partidului lui Barna.

Mai exact, introducerea pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputaților a inițiativei „Fără penali”, precum și a legilor privind abrogarea recursului compensatoriu și de alegere a primarilor în două tururi, aflate în procedură parlamentară. „Noi am mobilizat pe toată lumea, iar Dan Barna a fost absent”, a comentat un lider PNL.

Șeful USR se afla în campanie la Ploiești în momentul în care PNL și colegii săi de partid încercau să impună introducerea pe ordinea de zi ale celor trei proiecte.

CITEȘTE ȘI: Barna ridică miza pentru susținerea guvernului PNL: adoptarea până mâine a legilor cerute de USR / Ieșirea din criză nu este mandatul USR






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7906 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Corect politic (Luni, 21 octombrie 2019, 22:54)

    Susufler0 [utilizator]

    si in spiritulstrategiei lor !
    • -14 (28 voturi)    
      usr e dus, va avea soarta ppdd (Luni, 21 octombrie 2019, 23:39)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      s-a irosit inca o data capitalul de incredere al celor care vor o schhimbare.
      Dar e vina lor ca acorda incredere unora care doar dau din gura, proimit marea cu sarea, dar au acelasi tip de comportament ca si ceilalti: superficialitate si tupeu.
      • +4 (16 voturi)    
        hehe (Marţi, 22 octombrie 2019, 2:01)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Priceputule, sa nu uiti sa-ti faci o macelarie sau macar o covrigarie. Ca prea le deslusesti. Necenzuratule. Ganditorule. Scepticule.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 22 octombrie 2019, 13:11)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          ei aș!
          e doar un prăpădit de postac de 2 copeici!
      • +7 (11 voturi)    
        Nu decizi tu daca e "dus" (Marţi, 22 octombrie 2019, 9:21)

        IosifV [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Romanii vor decide.

        Anul viitor, fiecare roman, si doar el, singur in cabina de vot, va avea de facut o alegere:

        Fie alege aceiasi mincinosi si hoti care de 30 de ani conduc Romania in toate functiile si aliantele posibile, fie aleg tinerii din USR care au demonstrat prin initialtivele legislative avute ca vor o altfel de Romanie.

        Daca romanii vor alege sa continue cu aceiasi netrebnici, inseama ca cutitul n-a ajuns inca la os, sau ca mocirla si saracia care ne face sa fim la coada Europei este binevenita.
  • -5 (25 voturi)    
    O simpla intrebare (Luni, 21 octombrie 2019, 22:54)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Unde e Ciolos? Nu mai apare nu mai zice nu mai posteaza.. La fel ca la alegerile trecute. Implicare ...
    • 0 (0 voturi)    
      sunt alegeri sau ce? (Marţi, 22 octombrie 2019, 18:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

      Sa ne lamurim PLUS+ nu e partid parlamentar deci nu are nici un cuvant de spus in treaba asta. E greu de inteles?
      • 0 (0 voturi)    
        Sa -ti explic (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:44)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Cand candidaezi in tandem si castigi te astepti ca partenerul sa te numeasca premier. Deci ai un INTERES direct sa-l susti cat poti pe unde poti.

        Cand ii vezi pe altii ca siluiesc tara, valorile, bugetele stand in limuzine (nu la puscarie unde le'ar fi locul) iar pe cei care se revolta ii vezi linsati la antene, rise, DCNEWS etc te SOLIDARIZEZI.

        Faci astea doua lucruri doar dc esti partid parlamentar?? LOL

        Cvasi absenta lui Ciolos la alegerile trecute putea fi inetleasa print apetitul scazut pt PNL, acum este de ne-inteles.

        Observatia mea este valida iar argumentatia obiectiva chiar dc nu ti-e pe plac.

        Last but not least dupa cum (sper ca) ai vazut din alte commneturi sunt de partea buna a baricadei ;) si DA ma astept sa fim toti UNITI!
  • -4 (12 voturi)    
    PNL incearca sa impuna cerintele USR... (Luni, 21 octombrie 2019, 23:21)

    Lucky1 [utilizator]

    ...in Parlament cand USR-ul nu era prezent, fiind in campanie. Pai, de ce PNL nu se coreleaza cu USR si ceilalti stabilind un program de comun acord?Altfel...vorba aia: cand fu Tica nu fu Tache, cand fu Tache nu fu Tica, cand fu Tica si fu Tache nu fu tusi la gaurica...
    • +6 (12 voturi)    
      Cele 4 cerinte initiale ale USR, se gasesc in (Marţi, 22 octombrie 2019, 1:00)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      decalogul lui orban/pnl din ziua motiunii (adica 10 obiective imediate ale guvernului) . In declaratiile ulterioare ale lui Orban a ramas obiective doar OUG 114 si alte balarii ....USR a cerut sa se vada imediat capacitatea guvernului de a guverna (adica rezultatul negocierilor) prin votul pe 3 din cele 4 cerinte initiale.
      Azi, in Parlament, pro-nu stiu ce, alge, minoritatile si udmr s-au opus ! La ce ? La dezbaterea celor trei proiecte !!
      Eu cred ca intrarea la guvernare a pnl, usr, pmp acum, compromit orice speranta pentru cetateni ! Mai cred ca dnul Iohannis este complet afon politic si a aruncat pnl intro aventura cu final cunoscut ! Cand a realizat pnl ca se indreapta nu doar spre un ridicol absolut a inceput taraboiul -prin interpusii din presa- ca usl e iresponsabil, las, ca nu vrea sa salveze Romania, etc etc. Multi pun botul . Ca maica-mea care 88 de ani si dementa senila.....Cred ca dnul Iohannis o sa aiba ecoul meritat de la cetateni , chiar la vot pentru acesta tampenie executata total fara cap si intr-un moment nepotrivit , adica o participare foarte mica la prezidentiale si -eventual-castigarea acestora la limita ....''Rezolvat !!''
      • +5 (5 voturi)    
        Asa va fi ! (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Abia ce Orban a anuntat ca punctul de pensie se va mari cu cat au spus pesedistii la data la care au hotarat pesedistii ! In anul care va urma Guvernul liberal al lui Orban va face tot ceea ce a criticat la pesedisti : se va imprumuta masiv din exterior la dobanzi din ce in ce mai mari; se va imprumuta si pe piata interna de la banci si de la particulari; nu va reusi sa imbunatateasca productivitatea muncii; nu va avea bani de autostrazi si nici timp sa le faca; va suporta regresul German si deci exporturile se vor contracta; Cu ghinionul lor proverbial poate ca se trezesc si cu o criza economica (deci cu falimente si imprumuturi tot mai scumpe) ! Scenariul potrivit pt ca PSD-ul martoaga aia nenorocita sa manance "jaratecul " oferit de prostii de penelisti si sa revina iar in frunte !
        Tragic e altceva : Ficusul i-a folosit pt scopurile sale iar dupa ce le va atinge va ajunge dintr-o data "Ficusul tuturor romanilor" !

        PS. Evident ca acest comment este un pamflet si rog a fi tratat ca atare ! :)))))))))))))))
  • +3 (21 voturi)    
    Bravo Barna. (Luni, 21 octombrie 2019, 23:29)

    IancuJianu [utilizator]

    Tine-te de cuvint.
  • -10 (20 voturi)    
    uff.. (Luni, 21 octombrie 2019, 23:55)

    Mazeta [utilizator]

    Bine că USR nu cere OUG în domeniul justiției.
    • 0 (0 voturi)    
      Aici e problema ! Unei puteri dictatoriale nu poti (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:04)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa te opui cu mijloace democratice fara pierderi ! Daca i-am numit Ciuma Rosie , daca stim ce inseamna asta si ca au dus de 74 de ani Romania, pe noi la metastaze in toate domeniile, ca sa speri ca repari stricaciunile , ca sa mentii speranta trebuie sa poti lua masuri extreme ! Chiar si OUG ! E vina noastra ca Presedintele nu a gandit niciodata , pasul doi ? Ca e domnia sa , afon politic si ca are numai ambuscati printre consilieri ? Sau nu-i intelege/asculta ? Si la intrebarile pentru referendum si la momentul si ''negocierile''pentru motiune , au existat jurnalisti care au atras atentia asupra riscurilor !! Cand au anuntat motiunea si decalogul de masuri am crezut ca au un acord minimal , macar cu semnatarii !! Numai ca pe Presedinte il intereseaza doar sa castige din primul tur si eventual sa aiba un tur doi cu dancileza. Atat ! Daca in primul mandat a cam dormit, in asta o sa sforaie asurzitor........
  • -7 (15 voturi)    
    Barna e individul (Marţi, 22 octombrie 2019, 1:35)

    Luk [utilizator]

    care se imbata primul si face scandal facandu-i pe toti ceilalti sa se simta jenati. Toate celelalte grupari politice care au votat motiunea au adoptat pozitii cat se poate de serioase si retinute, toata lume stie ca guvernul asta n-are cum sa fie unul puternic sau capabil sa schimbe ceva major. Pentru aia trebuie alegeri si ar fi trebuit sa capete PNL si USR macar atata voturi cate au obtinut la europarlamentare. PNL o sa le obtina, probabil, nu stiu despre USR. Au uitat prea repede de momentele in care guvernul si majoritatea isi bateau joc de ei, au uitat cum ministerul de interne a ciomagit si gazat 100.000 de oameni. Acum nu-i mai intereseaza asta, miza e sa para Barna interesant si sa iasa in evidenta cumva. Treaba e ca Iohannis incearca sa faca un guvern si Dancila si Barna se opun. Bravo lor! Mintile mari gandesc la fel.
    • +2 (4 voturi)    
      @Luk: Barna este interesat ca in toamna anului (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      viitor sa mai existe macar un partid care sa se poata opune PSD-ului care este pus pe picioare acum tocmai de Iohannis si de PNL. Hai, pe Iohannis il mai inteleg, are nevoie de al doilea (si ultimul mandat) dupa care redevine "Ficusul tuturor romanilor si pt aceasta i-a atras in aventura asta pe liberali, care intotdeauna au fost ceva mai "naivi" ! Dar, Orban, sa fi fost atat de orbit de dorinta de a-si vedea portretul de prim ministru la Palatul Victoriei incat sa nu-i pese de soarta Romanicii si sa o lase iar pe seama borfasilor ? Chiar asa ?
      • 0 (4 voturi)    
        Am inteles (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:08)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        USR se vrea pururea in opozitie. E in opozitie si cand ar putea sa ajunga la putere de teama de a nu se transforma din cauza ei. O sa ramana puri si neprihaniti precis, cu atat mai mult cu cat nimeni nu te voteaza doar pentru asta. Poti face opozitie si in piata, nu doar in parlament. Adica PSD a fost la putere 30 de ani si are inca 25%, dar PNL sau USR nu pot face asta deoarece asa a zis Barna (si a facut Ciolos). Partea proasta cu teoria e cand o verifici cu realitatea, asa-i?
        • 0 (2 voturi)    
          @Luk: (plusul il ai de la mine, dar din gresala) (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:02)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Voiam sa i-l daului @Deval ! Citeste ce i-am scris mai sus lui @Deval si o sa gasesti acolo toate argumentele pt intelegerea gresita a problemei de catre tine ! In rezumat : in mai putin de un an PNL nu va putea indrepta lucrurile (in mod obiectiv ii va fi insuficient timpul) Ba, mai mult, situatia s-ar putea inrautati datorita un factori externi Neavand majoritate in Parlament (va fi cumva ca in anii 2006-2008) PNL se va prezenta la alegerile din toamna anului viitor cu un deficit evident de incredere, de popularitate. Rau este ca asta va cauza chiar si USR-ului !
          • 0 (2 voturi)    
            E clar si pentru elevi si prescolari... (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:31)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            ...ca guvernul asta e de tranzitie si cu puteri limitate pentru ca-i sustinut de partide cu interese divergente.

            Nu stiu ce nu-i e clar lui Barna (desi am vazut ca pana la urma a inteles, mai greu, dar a inteles) ca se poate forma un guvern chiar si in conditiile astea. USR-ul ar trebui sa fie ultimul care sa se teama de erodarea inerenta pe care o da guvernarea, toate celelalte formatiuni politice au fost intr-un fel sau altul la guvernare in trecut si vad ca n-au murit. Ce-au facut Barna si USR in ultimele zile nu are nicio explicatie, indiferent cate incercati dvs sa-i gasiti sau ce invoca ei. Nu dai jos un guvern si pe urma spui ca nu-i treaba ta sa guvernezi. Nu salvezi Romania asa si n-o faci mai curata. Nu exista nicio scuza.
  • +2 (12 voturi)    
    Fara stres (Marţi, 22 octombrie 2019, 5:54)

    Yoi [utilizator]

    Măi PNL-liştilor am o întrebare aşa simplă "sunteţi cu toate pe acasă sau aţi fost tot timpul mâna în mână cu PSD, mă refer la politicieni?".
    Va trecut prin minte că Barna poate ajunge preşedinte dacă se enervează ăştia de la USR-Plus şi să întoarcă tunurile împotriva lui Iohannis decât să stea toată ziua să lovească în PSD în timp ce voi ăştia de la PNL staţi toată ziua şi loviţi în USR-Plus. Credeam măi PNL că avem un duşman comun sau greşim noi şi sunteţi acelaşi duşman ca să ştim că nu avem nevoie decât de trei zile ca să îl facem istorie pe Iohannis, ce spuneţi vreţi să ne mai ocupăm de PSD sau să ne ocupăm de voi PNL pentru că noi nu avem nevoie să lovim în PSD ca să îi fie bine celor de la USR-Plus şi DE FAPT DACĂ AM LOVI ÎN PNL AR FI CEL MAI BINE PENTRU USR-plus....pricepeţi?
    E greu pentru voi PNL-iştilor că dacă e greu hai să vă explicăm ca la clasa întâi "USR-Plus are doar un singur duşman real şi acela e PNL că PSD nu iar lua din electorat nici dacă le-ar suge-o de trei ori pe zi aşa că PSD e doar un limbric pe care nu puteţi voi PNL să vă ocupaţi şi trebuie să vă facă toată treaba USR-Plus după cum vedem şi are bunăvoinţa să o facă pentru că sunteţi aliaţi măi PNL-iştilor.Vreţi să vedeţi cum e să fiţi lăsaţi singuri voi împotriva PSD-Ponta-Tariceanu-UDMR-Basescu şi să vedeţi cine are grijă de fapt de voi sau poate vreţi să ne ocupăm shiar noi de voi apoi să ne ocupăm şi de ăilalţi fără ajutorul vostru că numai ne staţi între picioare?".
    Deci asta va fi ecuaţia de acuma: "USR-Plus se bate cu PSD + PNL se bate cu USR-Plus + ailalti se uită ca proştii că nu ştiu ce se întâmplă = la PNL avem bănuiala că există o limită a electoratului lor să fie luaţi de proşti mai ales dacă vor vedea că PNL a aflat care le e duşmanul şi surpriză e USR-Plus când ei ştiau că e PSD"....e greu cu matematica?
    • -1 (7 voturi)    
      Bullshit (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Yoi

      "Va trecut prin minte" se scrie corect: "V-a trecut prin minte". In rest...ramane cum am stabilit. E greu cu matematica, dar vad ca limba romana e chiar mai grea.
  • +1 (5 voturi)    
    Acuzații prostești privind UDMR. (Marţi, 22 octombrie 2019, 9:54)

    asavreau [utilizator]

    Eu cred-că UDMR ori cu un tur,ori cu două,nu pierd,nu câștigă.Le este indiferent,au electoratul lor și oricum în localitățile respective ei câștigă.Cu UDMR altceva trebuie făcut-să se înscrie în partidele politice existente și atunci putem discuta politic.Deocamdată UDMR sunt o uniune etnică și nu au treabă cu șmecheriile politice.Barna face tâmpenii și va pierde.Bagă și USR în jocul lui scoțând în față fanaticii din USR.Fanatismul întunecă rațiunea.
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR nu are treaba cu smecheriile politice? (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      UDMR e un fel de FSN de limba maghiara, ne-evoluat de peste 30 de ani. Si siguranta lui la votul local nu e chiar 100%
  • +1 (1 vot)    
    Amintesc ca pnl+usr+pmp=146 voturi in parlament! (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:27)

    deval [utilizator]

    Daca cei trei ar avea si un singur obiectiv comun, cum l-ar realiza ? De unde ar lua 87 voturi lipsa pentru orice ne dorim sau e musai necesar chiar si pentru a regla/atenua niste efecte ale deciziilor anterioare ?
    Dupa mine, urmatorul guvern, al domnului Iohannis, va trebui sa realize ''programul''psd (acesta fiind in mare parte deja pus in legi cu termene de realizare in 2020, 2021, cu oamenii psd in toate fibrele statului si vor trebui sa isi asume toate esecurile , nenorocirile, care vor urma .... Aventura Presedintelui (aceea de a impinge motiunea inaintea prezidentialelor) are un final cunoscut la care noi, cetatenii suntem obligati sa privim in timp ce domnia sa lupta cu penibilul alaturi de Dancileza.............