Orban, după discuțiile cu Ponta: Mi s-a părut că ne-am înțeles / A neînvesti guvernul înseamnă a fi complice la toate mizeriile pe care le face PSD

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 14:11 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Ludovic Orban își continuă seria negocierilor pentru susținerea noului Guvern în Parlament. „Mi s-a părut că ne-am înțeles”, a declarat premierul desemnat după întâlnirea cu Pro România a lui Victor Ponta. ​

„Mi s-a părut că ne-am înțeles că România are nevoie de stabilitate, buget”, a declarat Orban la scurt timp după ce Victor Ponta anunțase că le-a cerut liberalilor să prezinte proiecția lor financiară pentru anul viitor.

„A neînvesti guvernul înseamnă a fi complice la toate mizeriile pe care le face PSD”, a mai spus el.

De asemenea, alte două puncte comune de discuție au fost reducerea subvenției partidelor și alegerile anticipate.

Varianta lui Ponta este de alegeri înainte de termen, organizate în perioada localelor.

„Cei care vă spun, de la USR, că se pot face alegeri anticipate în ianuarie-februarie, ori nu știu despre ce vorbesc, ori vă păcălesc. Nu se pot face, pentru că ai niște proceduri. Dar se pot face odată cu cele locale sau la o săptămână diferență, și ar fi și bine pentru România, să nu stăm tot anul 2020 în criză, în alegeri. Ar trebui din mai, să știm clar cine are majoritate, cine conduce România în următorii patru ani, cine e în Opoziție în următorii patru ani, pentru că acum sunt încurcate toate lucrurile.”, a mai spus Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3209 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Un Victor + Victor = USL (Joi, 17 octombrie 2019, 14:19)

    MirceaCS [utilizator]

    Bai Victore, zi tu, nu era mijto in USL, cu celalalt Victor?
    In USL-ul ala in 2013, cand Nastase era inca in PSD si presedinte camera deputatilor.

    Cum era sa fi in ALIANTA cu Adrian Nastase? Acest mare ctitor si binefacator al Romaniei moderne? Cata industrie, cate banci nu au triumfat in era Nastase?
    • 0 (0 voturi)    
      Este evident (Joi, 17 octombrie 2019, 16:41)

      ZaR [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      Ha, ha, ha...este evident acum interesul lui Ponta...vrea prelungirea crizei pentru ca, cu un guvern pe duca, deci slab, sa-si traga de partea lui cat mai multi PSD-isti si apoi sa mearga la alegeri...sa ne asteptam deci la multa "ceata" din partea lui Ponta...
  • +2 (8 voturi)    
    PNL = USL +PDL (Joi, 17 octombrie 2019, 14:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    adica mafioti care au b[tut palma cu PSD ca sa ajunga la ciolan si sa fure impreuna cu CIuma rosie
    si Mafia Portocalie PDl (PL) care a distrus Romania.

    Politruci, carieristi, incompetenti - demagogi precum trompetele Raluca Turcan si Gorghiu (sustinatoarea gruparii de infractori Fenechiu - Vlasov)
  • -1 (5 voturi)    
    S-au inteles? sau inteles? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:30)

    vodatepes [utilizator]

    S-au inteles? sau inteles? e ca in bancul ala: Buna ziua. Bat pari.
  • -3 (9 voturi)    
    Lolek și Bolek ai politicii mioritice. (Joi, 17 octombrie 2019, 14:31)

    prec [utilizator]

    Pat și Patașon. Tusea și junghiu'.
  • -2 (4 voturi)    
    Rezumatul zilei de azi in presa (Joi, 17 octombrie 2019, 14:32)

    eyewitness [utilizator]

    neamtul ciuma rosie fondurile ue bugetar corupt pensie speciala corporatist scutire impozit sri project soros dublul standard guvern investigatie ficus sotie petrom soparle diplomatie consultanta armament actor intelectual boier case sase credibilitate imprumuturi angajari fictive conducere dezbatere publica schengen sapca raspundere abrogare agent sie motiune informatori experienta colaboratori coruptie subventii realizari tranzitie salvare front propuneri alianta procurori conducatori consecinte dizolvare administratie buzunar ministru prioritati mafie soarta ancheta deputat candidat 25-30% demisie santaj simpatizant consultare conflict legiferare tensiuni justitie comisari acord lideri electorat orban dance

    https://bit.ly/2oOOMov
  • -6 (8 voturi)    
    "A neinvesti"? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:36)

    newlook [utilizator]

    "A neinvesti"?

    Serios?
  • +1 (7 voturi)    
    Dancila nu e obligatoriu (Joi, 17 octombrie 2019, 14:39)

    Rahan5 [utilizator]

    nevoie sa fie Interimar pana in Mai. Se poate vota un Premier Tehnocrat, dupa care se poate face din nou o Motiune de Cenzura si acest nou Premier Tehnocrat va fi Interimar pana in primavara.
    Dar Victor Ponta (care a fost prins cu Plagiat de Doctorat) stie ca mai are o scurta Cariera Politca si a batut probabil palma cu KGB-ul pentru 100.000 Eu pe saptamana sa o sustina pe Dancila Interimar pana in Mai.
    Adica Ponta poate sa incaseze pe octombrie, noiembrie si decembrie cam 1 mil. Eu + inca 1,8 mil. in 2020 pana in mai.
    Deci, sa zicem cam 2,5 mil. Eu in total. Bani frumosi, fara munca, in stil Ponta. Poate nici nu se prind romanii ce face Ponta si ramane in Politica !.
  • +2 (8 voturi)    
    Serios??? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:48)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Si pana acum cum era? Ati reusit in sfarsit si voi o motiune dupa ce a defectat ALDE si va bateti cu caramida in piept ca salvati tara. Taticule, vrei sustinere, asculti si de cererile celorlalti ca asa e politica...tu te crezi Orban Sica cec Alb???
  • -1 (3 voturi)    
    Bun (Joi, 17 octombrie 2019, 14:56)

    ac [utilizator]

    Si dupa ce v-ati inteles cu el si ati obtinut ce vreti, puneti zece procurori dupa el si bagati-l la frina pina se schimba era geologica, ca un tradator nenorocit ce e.