Cum va arăta structura noului guvern PNL. Ministerele care dispar - schița momentului

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 13 octombrie 2019, 14:56 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis și Ludovic Orban
Foto: Facebook
​În așteptarea nominalizării oficiale a noului premier PNL, liberalii fac schița noului guvern care ar trebui să aibă maximum 15-16 ministere. Unele dintre cele actuale vor fi comasate, iar în cazul altora se ia în calcul chiar desființarea.

Din punct de vedere al componenței politice, prima variantă, și cea mai probabilă, este a unui guvern monocolor. A doua variantă este o echipă PNL-PMP, potrivit unor surse din partid, liberalii fiind dispuși să dea partidului condus de Eugen Tomac două ministere. Discuțiile ar urma însă să aibă loc în perioada următoare.

USR, ALDE, Pro România și UDMR au anunțat deja că nu vor să intre la guvernare.

Pentru structura noului guvern, PNL ia în calcul comasarea mai multor ministere.

Astfel, surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că la Ministerul Afacerilor Externe ar urma să fie comasate Afacerile Europene și Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. Pentru acesta din urmă se discută chiar transformarea sa în departament în subordinea primului ministru sau trecerea la SGG.

Cercetarea si Inovarea ar urma să treacă la Ministerul Educației, alături de Tineret și Sport. În cazul din urmă, se ia în calcul chiar desființarea ministerului.

De asemenea, Ministerul Economiei ar urma să se unească cu cele ale Economiei, Mediului de afaceri și Turismului. Pentru a evita infringementul prin încălcarea obligației de separare a activităților de producție și transport în sectorul energetic, liberalii iau în calcul trecerea Transgaz și Transelectrica la Ministerul Finanțelor.

Lista ministerelor așa cum este ea discutată în acest moment:

1. Ministerul Afacerilor Externe ( se comasează Ministerul Afacerilor Europene și, posibil, cel al Românilor de pretutindeni)
2. Ministerul Afacerilor Interne
3. Ministerul Apărării Naționale
4. Ministerul Finanțelor ( preia Transgaz și Transelectrica de la Energie)
5. Ministerul Economiei ( se comasează Ministerul Energiei, al Mediului de afaceri și Turismul)
6. Ministerul Dezvoltării
7. Ministerul Justiției
8. Ministerul Agriculturii
9. Ministerul Muncii
10. Ministerul Mediului (se comasează Ministerul Apelor și Pădurilor)
11. Ministerul Educației (se comasează Ministerul Cercetării și Ministerul Tineretului și Sportului)
12. Ministerul Fondurilor Europene
13. Ministerul Comunicațiilor
14. Ministerul Transporturilor
15. Ministerul Culturii
16. Ministerul Sănătății

Premierul PNL, funcție pentru care este propus Ludovic Orban, ar urma să fie desemnat de președintele Klaus Iohannis, cel mai probabil, marți.

Ludovic Orban a declarat sâmbătă seară că viitorul Guvern care ar putea fi format de PNL şi alte partide politice va avea ca prioritate "refacerea capacităţilor administrative necesare funcţionării statului" şi investiţiile în domeniul public. El a afirmat că va fi un "guvern mult mai suplu", cu 15, maximum 16 ministere, iar prima măsură va fi reducerea numărului de structuri birocratice - oficii, agenţii, autorităţi.

Nota: Dintr-o eroare de editare, în forma inițială a articolului nu apărea Ministerul Sănătății.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















78704 vizualizari

  • -27 (67 voturi)    
    Nu va fi niciun guvern PNL (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:05)

    Shaolin [utilizator]

    sau USR sau PSD.

    O vom tot ține într-un haos cel puțin un an de acum înainte. Fix când va veni criza economică nou preconizată. E de râsul plânsului.

    Idioții care conduc această țară (și nu mă refer la politicieni) au cu totul alte priorități decât bunăstarea cetățeanului sau țării.
    • +20 (32 voturi)    
      ti se pare ca daca ne lovea criza cu un guvern de (Duminică, 13 octombrie 2019, 18:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      cretini ca cel condus de Madam Dancila era mai bine?
      Stii uneori e suficient sa nu faci rau ca sa fie bine, nu trebuie sa faci reforme nemaipomenite ci numai, in calitate de Guvern si de ministri sa nu te opui bunului mers al economiei.
    • -7 (27 voturi)    
      Dar cine va vota guvernul lui Orban?! (Duminică, 13 octombrie 2019, 18:55)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Citat:
      "USR, ALDE, Pro România și UDMR au anunțat deja că nu vor să intre la guvernare."

      PSD-ul de asemenea nu dorește un guvern Orban. Nu are susținere la Parlament acest PNL.

      Poate reprezentantul minorității romilor sa-l voteze pe Orban, vezi de ce aici:
      https://www.youtube.com/watch?v=GgetJ8Qsaoo
      • +19 (27 voturi)    
        Daca nu-l voteaza anticipate! (Duminică, 13 octombrie 2019, 19:30)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Si scursurile din Parlament nu cred ca vor asta.
        • +5 (11 voturi)    
          Mai nea, o sa-l pice la prima strigare, (Duminică, 13 octombrie 2019, 22:11)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          o sa-l treaca la a doua si dupa aceea o sa-i respinga orice initiativa legislativa pe care o s-o faca si pe care nu o sa o negocieze cu cei ramasi pe dinafara, deci guvernul o sa fie la mana opozitiei!
          • +3 (9 voturi)    
            he,he, de OUG ai auzit? (Luni, 14 octombrie 2019, 8:55)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Alea care-i placeau mult Viorichii si lui Teo.
            Sunt suficiente doua-trei OUG-uri ca sa puna PSD-ul cu botul pe labute la locale.
            • -1 (3 voturi)    
              He, he, de Avocatul Poporului ai (Luni, 14 octombrie 2019, 11:32)

              xrogo [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              auzit, Renate Weber o sa atace OUG la CCR daca sunt date in dorul lelii!
              • +1 (1 vot)    
                blocajul este solutia ideala (Luni, 14 octombrie 2019, 15:43)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

                Ludovic Orban nu este mult peste Dancila. Deci e bine ca nu va avea puterea.
                PSD nu va putea bloca complet formarea unui nou guvern pentru ca nu doreste anticipate, dar poate bloca activitatea. Nu au destule voturi in parlament (sper..) ca sa mai treaca orice lege isi doresc, desi este posibil sa se alieze cu UDMR, Pro Romania si PMP din cand in cand.

                O sa fi rau? Eu nu cred. PNL oricum nu are capacitatea sa formeze un guvern capabil. Blocajul pana la alegerile de anul viitor este preferabil in fata alternativei.

                In plus faptul ca USR insista asupra celor 2 puncte esentiale pentru reforma politica - 2 tururi la primari si #farapenali, imi da speranta ca la sfarsitul lui 2020 vom avea in guvern si parlament mult mai multi oameni capabili sa conduca tara in directia corecta.
    • -1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Luni, 14 octombrie 2019, 20:29)

      gayon [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      • +1 (1 vot)    
        Nu fii rasist (Luni, 14 octombrie 2019, 22:27)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui gayon

        nu toți ardelenii gândesc precum tine.

        În rest ce să zic... cuvintele tale mă rănesc profund. Ți-aș spune fix unde mă doare. Dar nu vreau să-ți rănesc orgoliul de ardelean.
  • +16 (30 voturi)    
    Ok, mai putini sefi, dar cu productivitatea (VAB) (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:27)

    bigbrother [utilizator]

    cum ramane?

    Pt ca inglobarea acelor structuri nu rezolva prea mult, spre exemplu Ministerul Cercetarii are 168 de angajati platiti integral din bugetul de stat, Ministerul Tineretului si sportului are 131 angajati, Romani de pretutindeni sunt 81..pe scurt chiar daca ar fi vorba sa-i dea afara pe cei din ministerele inglobate numarul lor este infim pe langa sutele de miii de bugetari din institutiile finantate de stat.

    Despre ce "suplete" vorbim aici, cat timp nimic nu se pierde ci totul se redistribuie?

    Daca chiar vor sa schimbe ceva sa inceapa prin debirocratizarea efectiva a institutiilor, adica procedurile si legile care ne tin captivi de atatia ani cu cereri, acte inutile, drumuri aiurea si timp pierdut. S-au tot dat idei si sugestii pe vremea lui Ciolos, sa le puna in practica macar pe acelea si sigur ne va fi mai bine.
    • +15 (23 voturi)    
      Socoate și tu. (Duminică, 13 octombrie 2019, 16:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Sunt funcții/posturi care dispar natural prin comasarea ministerelor.
    • +5 (19 voturi)    
      nu se schimba nimic, doar borocratia infloreste! (Duminică, 13 octombrie 2019, 18:36)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      De exemplu, daca se uneste Min. Cercetarii cu Min Invatamantului , nu se intampla nimic. Min Cercetarii devine departament la Min. Invatamanutului. Functionarii raman aceiasi pe care eu ii stiu de vreo 25 de ani indifernt de ce guvern era la putere. Ministrul Cercetarii va fi "doar" secretar de stat.
      Dar miscarea asta implica urmatoarele :
      -un nou regulament de functionare a Min Invatamantului si al departamentului Cercetarii, unul pentru fiecare
      - o noua organigrama in ambele cazuri
      Ambele inseamna HG semnat de alti ministrii si apoi aprobat in sedinta de guvern.Apoi noi directori in noua organigrama, se schimba doar titulaturile , oamenii sunt aceiasi.
      Nu tine guvernul PNL cat dureaza toata birocratia asta!
      O tara ca Franta sau Germania are minister al cercetarii, Romania care are ca model Congo de ce ar trebui sa aiba?
      Ministrul Invatamantului si Cercetarii , Raluca Turcan? Da, o persoana care n-a predat nicodata, si evident n-a facut cercetare. Poate ceva sport...ca tot vine si sportul in ministerul asta mamut. Da, PNL abunda de ministrii competenti !!!!!
      • +3 (15 voturi)    
        mai sunteti multi acasa? (Duminică, 13 octombrie 2019, 21:35)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        Deci dupa logica ta mai putine ministere inseamna mai multa birocratie. Prin simpla inversare a ideii rezulta ca marirea numarului de ministere inseamna mai putina birocratie?
        • +1 (7 voturi)    
          Te prinzi greu? (Luni, 14 octombrie 2019, 0:34)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ți-a explicat clar omul că nu se va produce decât o comasare și o schimbare de funcții.

          Ce nu înțelegi?
          • +2 (8 voturi)    
            te intreb si pe tine (Luni, 14 octombrie 2019, 8:59)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

            mai multe ministere insemna mai putina birocratie?
            Pentru astia ca voi poate e bine de detaliat ca un secretar de stat nu mai are acelasi aparat admnistrativ ca un Ministru, se subordoneaza acestuia, multe acte nu se mai plimba intre ministere si raman in acelasi minister, etc.
            • +1 (1 vot)    
              Boss! (Luni, 14 octombrie 2019, 22:22)

              Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Faroane! Împărate!

              Nu știu cum să-ți explic, dar prin faptul că ai 2-3 funcționari în minus la un minister (care nici pe ăia nu îi vei avea) nu reduci birocrația.

              Tu înțelegi ce e aia birocrație? Tu cetățene... tot enspemii de hârtii vei completa indiferent câte ministere îți promite boul (rectific: stimabilul) de Orban.

              Birocrația se reduce prin măsuri inteligente, aplicate inteligent. Daaarr... așa ceva nu vei vedea de la opoziție cum nu prea ai văzut nici de la PSD.
  • -22 (38 voturi)    
    Din toata lista conteaza un singur Minister: (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:31)

    Rahan5 [utilizator]

    Ministerul Justitiei.
    Daca Ludovic Orban nu reuseste sa-l faca pe Tariceanu sa preia Ministerul Justitiei atunci Adio Guvern Politic.

    Altfel o sa fie foarte probabil un Guvern Tehnocrat de la Banca Nationala care ,,nu compromite" nici un Partid ca nu se va face nimic la Ministerul Justitiei in urmatoarele luni.
    • +5 (33 voturi)    
      Dacă zboară 400.000 de paraziți și (Duminică, 13 octombrie 2019, 16:03)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      la restul le înjumătățește salariul este de vis. Nici nu mai contează justiția.
  • -16 (34 voturi)    
    Ministerul culturii (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:34)

    Pink Z [anonim]

    Mai avem inca minister pentru cultura ?? Si cu identitatea nationala ce facem ? Ramanem fara minister ??

    :)))
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru identitate (Duminică, 13 octombrie 2019, 22:50)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      avem actorul din Buletin de Bucuresti. :)))
  • -8 (42 voturi)    
    buuuuun! (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:46)

    cucuveauamov [utilizator]

    Turcan la Educatie! Competenta isi reintra in drepturi!
  • -10 (28 voturi)    
    k (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:50)

    cartofiprajiti [utilizator]

    la sanatate namane pintea sau disfiinteaza ministerul sanatati..CA nu apare in lista ... ALTI NEAVENITI..DIN 6 PARTIDE !!!!!!!!!
    • +2 (14 voturi)    
      ma gandeam ... (Duminică, 13 octombrie 2019, 19:01)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      sa-l citez pe I.L,Caragiale care avea replica aia celebra :

      - Amice,esti....dar m-am gandit ca poate nu ai auzit de el.

      Ministerul sanatatii apare in lista la poz.16 iar pe Pintea nu au cum sa o puna astilalti ministru pentru ca e de la psd.

      Ce-ai vrut sa zici in comentariul tau,pentru ca singurul lucru care rezulta e ca ori esti postac neinspirat de stanga ori n-ai inteles nimic din ce se intampla in acest moment in Romania !
      • +3 (11 voturi)    
        k (Duminică, 13 octombrie 2019, 21:01)

        cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        esti mic,mic in gandire ...nu era postat ministerul sanatatii...a aparut dupa o ora in urma vizualizari comentului meu...am mai postat asta ,dar nu au pus comentu ...multumit ?
        • -1 (1 vot)    
          daca.. (Luni, 14 octombrie 2019, 13:28)

          sile1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

          .... e asa cum spui ,in legatura cu absenta initiala a pozitiei 16,dau eu friptura iar tu vii cu cartofii prajiti ca vad ca te lauzi cu ei.

          In legatura cu " neavenitii " ,despre care vorbesti,ai fi preferat sa ramana neavenitii ailalti ?....asta ca sa-mi dau seama cum gandesti si din punctul asta de vedere !
      • +7 (9 voturi)    
        k (Duminică, 13 octombrie 2019, 21:03)

        cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        Nota: Dintr-o eroare de editare, în forma inițială a articolului nu apărea Ministerul Sănătății. vezi boy?
  • -2 (16 voturi)    
    Ministerul santatatii... (Duminică, 13 octombrie 2019, 15:52)

    Costello [utilizator]

    ... va mai sau a fost uitat?
  • +5 (21 voturi)    
    Vrem politicieni virtuosi (Duminică, 13 octombrie 2019, 17:30)

    bal71 [utilizator]

    1)Dragi politicieni castigatori ai motiunii de cenzura fiti virtuosi.
    2)Desi sunteti diferiti ca partide, va doresc ca virtutea sa va uneasca intru facerea de bine pentru oameni.
    3)Imi permit un sfat:
    =nu mergeti la postul tv antena3(latrina3) pentru a va murdari(deoarece este format din ziaristi pusi sa joace roluri de parasute putrede si viermi galagiosi, platiti gras de varan(300000--500000lei pe an, pt fiecare vierme, noroc ca au o inteligenta mediocra si astfel varanu isi risipeste banii furati).
    4) https://ro.wikipedia.org/wiki/Virtute
    • -1 (7 voturi)    
      Unde cauți tu virtutea (Luni, 14 octombrie 2019, 0:36)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui bal71

      În curtea lui Iohannis?

      Nici el nu mai știe pe unde a uitat-o la câte curți are.
  • +4 (12 voturi)    
    zxzxzxz (Duminică, 13 octombrie 2019, 18:26)

    solar [utilizator]

    Comasarea ministerelor este o treabă f bună. Există ânsă o problemă . Daca nu se votează cel târziu la a doua încercare noul guvern, lucrurile devin foarte periculoase din toate punctele de vedere !
  • +15 (21 voturi)    
    Care a fost utilitatea? (Duminică, 13 octombrie 2019, 18:55)

    n.dumiritu [utilizator]

    Care a fost utilitatea unor ministere ca:
    - pt. dialog social
    - pt. intreprinderi mici si mijlocii
    - turismului
    - comunicatiilor (inca e, desi este si o agentie ANCOM)
    - ape si paduri
    - tineretului si sportului
    - cercetarii
    - pt.romanii de pretutindeni ?

    Se poate prezenta un raport cu cheltuielile de functionare a acestor structuri?
    • +10 (14 voturi)    
      Utilitatea a fost una singura:futilitatea (Duminică, 13 octombrie 2019, 19:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Sau pentru romani, cuvantul cu aceeasi radacini.
    • +4 (8 voturi)    
      da (Duminică, 13 octombrie 2019, 19:56)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      dar nu e cazul acum
      Acum trebuie sa intelegem prioritatile
      In conditiile in care exista o majoritate foarte fragila in parlament, guvernul asta are sanse minime sa treaca
      Pana una alta ar trebui sa avem un guvern ca vine iarna, dupa aia putem pune si intrebari, nu ?
    • +3 (7 voturi)    
      Raport de cheltuieli ca raport (Duminică, 13 octombrie 2019, 20:54)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      da un raport cu ce au făcut înafară de a tăia frunza la câini in ultimi trei ani?
  • -1 (19 voturi)    
    multumim hashtag rezist (Duminică, 13 octombrie 2019, 21:59)

    Alunec [utilizator]

    Multumim HASHTAG pentru ca ai readus PDL-ul lui Petrov la putere! Sa curga scutirile pentru banci, telecomunicatii, petrol, energie! Sa creasca investitiile in microsoft, partii de schi in Valea Jiului, telegondole si in valize cat mai mari plimbate prin ministere, ca MARIREA VENITURILOR POPULATIEI VA PUTE !
    • +1 (3 voturi)    
      democratia ne-a invins din nou.. (Luni, 14 octombrie 2019, 15:47)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alunec

      Avem ce am votat. Sa dai vina pe #rezist (care probabil reprezinta ~10% din populatie) pentru ca trei sferturi din politicienii care castiga alegerile sunt penibili, incompetenti sau penali este prostie pura.
  • +4 (8 voturi)    
    Dezvoltarea (Luni, 14 octombrie 2019, 6:37)

    Lake123 [utilizator]

    Ministeru dezvoltriăi are prea mult danf PSD. Trebuie desființat sau fuzionat cu finanțele, sau Economia. Țara trebuie să aibe un singur minister, care să gestioneze toiate resursele financiare. Dacă se menține, înseamnă că și noul guvern va face ca și cele ale PSD.
    • +1 (3 voturi)    
      nope (Luni, 14 octombrie 2019, 8:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      "Dezvoltare" NU se refera la "financiar"!
      Are nevoie de asta, insa e cu YOYUL altceva decat "financiar"! Mai degrana se refera la "planificare" ;)
  • +4 (6 voturi)    
    Ce sa caute la Finante? :O (Luni, 14 octombrie 2019, 8:26)

    Codruta N [utilizator]

    Transgaz si Transelectrica se ocupa de TRANSPORT de energie - ce sa caute la Finante?
    Trebuie sa mearga la Min isterul Transporturilor!
  • +2 (2 voturi)    
    se mai puteau comasa (Luni, 14 octombrie 2019, 8:38)

    cimitirescu [utilizator]

    Transporturile cu Comunicatiile
    Fondurile Europene cu Dezvoltarea
    • -1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 14 octombrie 2019, 17:12)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui cimitirescu

      • -1 (1 vot)    
        Bine Antenel, (Luni, 14 octombrie 2019, 19:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Numai ca altcineva intetiona sa faca toate astea.
        Acum sterge praful la Jilava.