Ședința în care un membru PMP urma să-l înlocuiască pe un parlamentar PSD, condamnat la închisoare, a fost suspendată. Miza: un vot în plus pentru moțiunea de cenzură -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Marţi, 8 octombrie 2019, 11:26 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Facebook
Camera Deputaților nu a avut cvorumul necesar, marți, pentru a vota vacantarea mandatului deputatului PSD (fost PMP) Octavian Goga, condamnat la 2 ani și 4 luni de închisoare. Au fost prezenți 157 deputați, iar pentru a fi întrunit cvorumul trebuiau să fie 165. Ședința a fost suspendată. Goga urma să fie înlocuit de un membru PMP, Alexandru Teacă, care trebuia să depună jurământul. O astfel de mișcare ar fi însemnat un vot în plus pentru moțiunea de cenzură inițiată de liberali.

Astfel, prin înlocuirea lui Goga, liberalii ar putea câștiga un nou vot pentru moțiunea de cenzură care se va dezbate joi. Pentru demiterea Cabinetului Dăncilă este nevoie de cel puțin 233 de voturi, iar PNL anunțase luni că mizează pe 244 de voturi, la care este posibil să se adauge încă 3 voturi de la parlamentari transferați de la PSD la Pro România.

PMP a anunțat că va vota la vedere în favoarea moțiunii de cenzură inițiate de PNL.

Camera Deputaților a supus la vot, marți, decizia vacantării mandatului lui Goga, fiind 152 de voturi „pentru”, unul contra și o abținere. Numărul total al deputaților prezenți la plen a fost de 157, insuficient pentru a asigura cvorumul de validare a deciziei.

Astfel, președintele Camerei Deputaților Marcel Ciolacu a anunțat că ședința este suspendată.

"În urma negocierii liderilor am convenit următorul program: astăzi, după votul final, în care va fi practic invalidat mandatul de deputat al lui Octavian Goga, vor urma paşii în sensul de a se convoca comisia de validare. Se va întruni Biroul permanent, iar la 14,30 plenul va participa la depunerea jurământului noului deputat - Alexandru Teacă", anunţa liderul grupului PMP, Marius Paşcan, citat de Agerpres.

Iniţial, Marius Paşcan solicitase convocarea unei şedinţe de plen pentru joi dimineaţa, la ora 9,00, în cadrul căreia să fie validat mandatul de deputat al lui Alexandru Teacă, cel care îi urmează lui Goga pe lista deputaţilor PMP, însă liderul grupului social democrat, Alfred Simonis, a respins această propunere.

"Nu se poate stabili ordinea de zi cu privire la validarea unui mandat de deputat pentru joi, la ora 9,00, până nu se publică în Monitorul Oficial vacantarea locului de deputat ocupat de domnul Octavian Goga şi până nu se face raportul în comisia de validare, cu privire la înlocuitorul acestuia", a spus el.

Luni, Camera Deputaţilor a luat act de situaţia încetării mandatului de deputat al lui Octavian Goga ca urmare a deciziei Înaltei Curţi în cazul său, proiectul de hotărâre de vacantare a locului de deputat urmând să fie votat în şedinţa de marţi, la ora 12,00.

Deputatul Octavian Goga, care a intrat în Parlament în anul 2016 pe listele Partidului Mişcarea Populară, a fost condamnat definitiv la 2 ani şi 4 luni de închisoare cu suspendare în septembrie 2018 pentru săvârşirea infracţiunilor de refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice şi conducere fără permis. Din iunie 2017 a activat în grupul PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6869 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Sper ca trece. (Marţi, 8 octombrie 2019, 11:39)

    Lok [utilizator]

    Dar PNL nu are prieteni in parlament. Nici macar unul.
    • +4 (8 voturi)    
      Ba da: pizideaua. (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:14)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Păi n-au făcut ei U.S.L.-ul? N-au votat și chiar propus noile pensii „speciale”, cele date primarilor????
      Nu îi au ei în liniile lor pe pidiliști, frații pizidelei? F.S.N.=P.S.D.+P.D.
  • +6 (10 voturi)    
    Sa faca OUG sa anuleze tot ce a facut PSD-ul! (Marţi, 8 octombrie 2019, 11:52)

    Miky60 [utilizator]

    Gata, pica guvernul PSD! Cum vine USR++PNL la guvernare sa dea primul lucru un OUG sa anuleze toate modificarile la Legile Justitiei facute de PSD si sa mai dea un OUG sa anuleze toate legile date de PSD, sa ne intoarcem la cum am fost la finalul guvernarii Ciolos, cea mai buna guvernare!
    • -2 (6 voturi)    
      USR nu e interesat de guvernare. (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:01)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ei au vrut doar europarlamentarele. Au primit si au castigat. Practic a castigat toata tara :)))))))))))))).
  • +7 (11 voturi)    
    pe 10 10 2019 INCEPE DERATIZAREA de (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:04)

    un domn [utilizator]

    Ciuma Rosie !

    in 2020 TREBUIE emisa o Lege care sa Confiste Patrimoniile TUTUROR Politicienilor din 20 05 1990 pana la 2016
    • -5 (7 voturi)    
      Am o idee. Ce ar fi sa reinstaruam Comunismu? (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:03)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ai primi ceea ce iti doresti si inca mai mult decat ai crezut vei deveni si tu cineva. Poti chiar sa muncesti cot la cot cu parlamentarii la un proiect national, un canal.
      • +1 (1 vot)    
        Icoanele Tale din 20 05 1990 (Marţi, 8 octombrie 2019, 15:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        incluzand si Icoana Drujba Lu Dumnezoo Kerestoy Gaterszag SRL sau Bivolaru aparat de Nastase...sau Prea Cuceritorul Petre Roman TREBUIE sa mance doar posmagi !

        vrei alaturi de ei ?
      • +1 (1 vot)    
        Nici macar ironic nu poti fi (Marţi, 8 octombrie 2019, 15:24)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        pnl nu-i bun, usr, nici atat, doar psd-ul se bucura de simpatia ta.
        Comentarii de astea, tipic comuniste, sunt izvorate din putul gandirii psd-iste.
        N-ai decat sa votezi cu psd-ul, si sa il consideri raiul pe pamant.
        In rest, vezi la tatuca putin, ce bine este, raiul pe care ti-l doresti.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:22)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Corect din 90 pana acum. In 1990 singurul proprietar era statul. Toti care si au facut averi prin furt au furat de la singurul proprietar in acel moment adica statul. Alo DNA, DIICOT, Prachetul general aveti de lucru.
  • +1 (1 vot)    
    Da, dar ce program economic au? (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:31)

    Raoke [utilizator]

    Ce vor face cu bugetarii? Cu pensiile „speciale”? Cu numărul uriaș de bugetari? Cu pensionările de batjocură la 40 de ani?
    DECI, CUM VOR LUPTA CU ACESTE GĂURI NEGRE?
    Că nu am auzit nimic referitor la cauza dezastrului economiei românești!?
  • -1 (3 voturi)    
    Cum dracu' a permis (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:32)

    Rahan5 [utilizator]

    Statul Roman ca un Parlamentar sa intre in Parlament cu numele de ,,Octavian Goga" ?
    Ar trebuii sa fie o Lege care interzice persoanelor care sunt numite in Functii Publice sa foleseasca o Lista cu Nume a unor mari Personalitati din Istoria Romaniei.
    Nu e scuza ca ,,asa te-ai nascut".
    Chiar daca individul asta se trage din neamul lui Goga (nu cred sa fie asa, dar sa zicem ) nu ar avea voie cu noua Lege sa intre cu numele de ,,Octavian".
    Deci poate sa intre cu ,,Goga", dar ca ,,Ion Goga", ,,Vasile Goga" etc.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt curios daca individul va vota .... (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:51)

    mnicku [utilizator]

    va fi votul anulat ?.........
  • 0 (0 voturi)    
    goga negoga (Marţi, 8 octombrie 2019, 23:21)

    nash pandelica [utilizator]

    concluzia este ca degeaba s''a refugiat, nici pesedeaua nu mai e ce'a fost :-)