Ultimele calcule liberale privind voturile pentru moțiunea de cenzură. Orban: Orice discuție despre premier și guvern va fi făcută după vot/ Avertisment pentru Dăncilă

de DG     HotNews.ro
Luni, 7 octombrie 2019, 14:16 Actualitate | Politic


Ludovic Orban la Craiova
Foto: captura facebook
Cu trei zile înaintea votului, liberalii mizează pe 244 de parlamentari care s-ar pronunța pentru demiterea Cabinetului Dăncilă, din necesarul de 233. Președintele PNL, Ludovic Orban, a precizat luni că, pe lângă cele 244 de voturi, ar mai putea veni alte trei din partea unor parlamentari care și-au anunțat recent trecerea la Pro-România. Liderul formațiunii liberale a mai susținut că orice discuție privitoare la un viitor guvern va avea loc după moțiune, dacă aceasta trece, iar partidul său va susține propunerea de premier pe care o va înainta președintele Iohannis, în urma consultărilor.

”Am anunțat că avem 7 parlamentari care au promis că vor veni la vot și vor vota moțiunea de cenzură. Pe socoteala noastră sunt 244. Dacă și cei trei care au trecut la Pro România vor vota suntem la 247. În ceea ce privește dispozitivul nostru de voturi, nu există privind neparticiparea la vot a niciunuia dintre semnatari. Există doar dubii legate de motive medicale în cazul unui singur parlamentar, dar sper să rezolvăm această problemă„, a declarat Orban.

Orban a susținut că toate informațiile referitoare la liste de miniștrii pentru un viitor guvern care ar urma să fie instalat în cazul trecerii moțiunii sunt speculații și că, în această etapă, nu s-a discutat despre așa ceva.

”Discuțiile privitoare la ce se va întâmpla după vot vor fi făcute destul de repede. (...) Avem și patru cinci posibili candidați pentru funcția de ministru, dar asta nu înseamnă că am avut în momentul de față vreo discuție legată de nominalizări efective pentru că, repet, sigur că PNL este pregătit să își asume guvernarea, pe de altă parte, trebuie să vedem exact, după reușita moțiunii, care sunt pozițiile partidelor la consultările pe care le va convoca președintele Klaus Iohannis”, a spus Orban, întrebat dacă va susține un guvern care să fie condus de un alt premier decât persoana sa.

Președintele PNL a mai precizat că, în cazul în care moțiunea va trece, vineri va avea loc un Birou Politic Național al PNL pentru a stabili delegația și mandatul cu care vor merge la consultările de la Cotroceni.

În ceea ce privește propunerea de rectificare bugetară anunțată de premierul Viorica Dăncilă, Orban a spus că această tentativă de a cumpăra voturile parlamentarilor înaintea moțiunii de cenzură este ”infracțiune„. ”Avertizez public președintele PSD și liderii PSD că orice promisiune făcută în bani sau în funcții către parlamentari pentru a le schimba opțiunea politică reprezintă o infracțiune. Îi somăm să renunțe la aceste practici, oricum șansele de reușită ale acestora sunt egale cu zero”.

Moțiunea de cenzură inițiată de PNL va fi dezbătută și votată joi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10411 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    PSD-ul la gunoi! Sa vina USR si PNL! (Luni, 7 octombrie 2019, 14:46)

    Miky60 [utilizator]

    Gata, jocurile sunt facute, zarurile au fost aruncate! Asteptam guvernarea USR++PNL sa ne readuca unde eram inainte de cei 30 de ani de guvernare dezastruoasa a PSD-ului!
    • 0 (14 voturi)    
      PNL&SR nu vor la guvernare. Dar să pună tehnocrați (Luni, 7 octombrie 2019, 16:34)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      E clar ca lumina zilei că partidele de opoziție nu vor să intre acum la guvernare, pentru că nu pot lua măsuri structurale în an electoral și riscă să piardă voturi la anul, în timp ce PSD să crească. Partidele aflate la guvernare se lovesc inevitabil de erodarea imaginii.

      Însă pot susține un guvern tehnocrat, format din experți și profesioniști identificați fie din propriile ministere, fie dintre cei care lucrează la UE, Consiliul Europei, ONU etc.

      Ar fi cea mai convenabilă soluție până se așează apele.
      • -2 (8 voturi)    
        Motiunea nu trece fără un premier clar! (Luni, 7 octombrie 2019, 23:33)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Nu va trece nici o moțiune saptamana aceasta deoarece nu se știe cine va fi noul premier. Parlamentul nu da jos un guvern fără să cunoască cine vine în loc.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca (Marţi, 8 octombrie 2019, 20:23)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        este cea mai convenabila solutie atunci sa desfiintam partidele, parlamentul etc. Guvernul tehnocrat e o solutie de avarie si pe termen scurt.De altfel nu-mi amintesc un guvern tehnocrat cu realizari : Stolojan, Ciolos...
  • -1 (23 voturi)    
    ii ca la alegeri (Luni, 7 octombrie 2019, 14:51)

    Je__ [utilizator]

    voi dati votul, si apoi vedem noi cum ne stergem la fund cu el

    sa nu ramana multi deluzionati, si sa vina inca o marie, doar cu alta palarie
    • +2 (16 voturi)    
      hehe (Luni, 7 octombrie 2019, 17:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Deranj mare la Moscow daca au reactivat postaci fosila ca fostul jesuiCIARLI, remixat in Je-

      Ciarli, o sa va lege Phutin de tunurile de antiaerana, ca de nimik nu sunteti buni :-)
  • -6 (26 voturi)    
    ura! (Luni, 7 octombrie 2019, 15:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    valorile (civice si politice) vor veni la putere: Dide, Bot, Angi, Ceusescu / Turcan, Gorghiu, Blaga, Orban

    de joi Romania o coteste spre civilizatie!
    • 0 (14 voturi)    
      bai... (Luni, 7 octombrie 2019, 16:15)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...cioara vopsita esti intr-o asa pana de idei incat nici sa mananci rahat nu mai esti in stare !!!! Cu borfasii lipsa la cascaval o sa vi se subtieze drastic bugetul !!
  • -1 (19 voturi)    
    da, (Luni, 7 octombrie 2019, 16:56)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cam asa va arata conducerea Romaniei:
    -Klaus johanis
    -ludovic orban
    -pralong
    -iar orban
    -helvig
    -wring
    -kovesi
    toti foarte, dar foarte preocupati de soarta poporului roman!
    ramasitele chesaro-craiesti au invins!
  • -1 (11 voturi)    
    Guvern de Tehnocrati (Luni, 7 octombrie 2019, 17:31)

    Dalinar [utilizator]

    Care sa isi faca treaba pana la alegeri. In acest fel macar nu se scufunda tara mai tare. Dupa alegeri, discutam.
  • +5 (7 voturi)    
    xzxzxzx (Luni, 7 octombrie 2019, 18:39)

    solar [utilizator]

    Atâta vreme cât voturile pentru moțiunea de cenzură se cumpără , indiferent din care motiv , ASTA TOT CORUPȚIE SE NUMEȘTE ! Toți ”cumpărații ” din PARLAMENT vor fi RĂSPLĂTIȚI în vreun fel ! Mai devreme sau mai târziu.
  • +7 (9 voturi)    
    daca guvernul Dancila pica, PNL chiar va trebui sa (Luni, 7 octombrie 2019, 19:47)

    Ochiana [utilizator]

    conduca.
    Sa-l vedem pe d-l Orban cum va organiza rapid alegerile prezidentiale, locale, parlamentare, cum va vota bugetul pe anul viitor...
    O sa voteze motiunea si se vor trezi apoi cu pantalonii in vine, nepregatiti.
    De fapt PSD cred ca ar fi chiar avantajat sa fie in opozitie inainte de alegeri
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Marţi, 8 octombrie 2019, 20:29)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Ochiana

      Daca motiunea nu trece, PSD castiga si noi de asemenea. Daca trece, PSD castiga din nou la parlamentare dar pana atunci noi o vom duce greu. Prin urmare, ca si in majoritatea ultimilor 30 de ani, PSD castiga.
  • +2 (10 voturi)    
    joianis si sica mandolica (Luni, 7 octombrie 2019, 20:06)

    miculescu-rucar [utilizator]

    deja se rațoiesc la romani si ii ameninta cu ce vor face ei!
    dispretul fața de romani,ura, aroganța si ingamfarea specifice ascendenței acestor indivizi, devin mai evidente pe zi ce trece!
    daca pana acum foarte multa lume confunda Romania cu ungaria si Bucurestiul cu budapesta, sa vezi acum, cand numele premierilor celor doua tari este identic.
    dar asta este!
    fiecare, cum isi asterne, asa doarme.
    • -1 (7 voturi)    
      dar stai (Luni, 7 octombrie 2019, 21:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Tu vorbesti de rusi? O sa se supere Phutin pentru ca nu esti patriot, postacule ruznak.
  • +5 (9 voturi)    
    pacaleala generala (Luni, 7 octombrie 2019, 20:48)

    cugetatorul [utilizator]

    Fiecare crede ca daca trece motiunea, ceilalti vor ramane pacaliti; de fapt daca va fi asa, ma tem ca pacaliti vom fi noi, votantii, pentru ca ne vom alege cu o brambureala totala la guvernare care va sterge pe jos cu valoarea leului pana dupa sarbatori...
  • +5 (5 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste! (Luni, 7 octombrie 2019, 21:52)

    N.S. [utilizator]

    astia isi impart galeti cu bani/contracte ca la orice votare! sa curga pomenile din toate partile!