Dăncilă răspunde acuzațiilor lui Iohannis: „Nu suntem un guvern eșuat, suntem unul eficient. Alți președinți de stat laudă guvernarea din România”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:26 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video
Premierul România, Viorica Dăncilă a spus, la Alba Iulia, despre guvernul pe care îl conduce că nu este unul eșuat, așa cum a acuzat președintele Iohannis, ci unul eficient, lucru demonstrat de cifrele puse de la dispoziție de INS, de Comisia de Prognoză sau de Eurostat. Prezentă la un eveniment PSD, Dăncilă a spus că, în timp ce Iohannis acuză Guvernul, alți președinți de stat laudă progresele României.

Preșdintele PSD, Viorica Dăncilă a spus, sâmbătă, la Alba Iulia, unde a participat la conferința de alegeri a filialei partidului, că guvernul pe care îl conduce este unul eficient, lucru demonstrat de cifre, transmite Mediafax.

„Nu suntem un guvern eșuat, cum a spus domnul președinte, se joacă cu cuvintele, este foarte ușor să jignești. Suntem un guvern eficient și îmi asum cele spuse. Nu sunt un guvern perfect, nu am această aroganță să spun că că am rezolvat toate problemele, dar cifrele arată, cifrele pe care le spune INS, Comisia Națională de Prognoză, Eurostatul, arată că această guvernare este eficientă”, a declarat Viorica Dăncilă, într-o conferință de presă.

Liderul PSD a menționat că, în timp ce președintele atacă Guvernul, alți președinți de stat laudă progresele României.

„Dânsul critică guvernarea în timp ce alți președinți de stat laudă guvernarea din România și laudă progresele pe care le-a făcut România în domeniul economic”, a mai spus Viorica Dăncilă.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, la BEC, că PSD reprezintă o catastrofă pentru România, fiind nevoie de multă muncă pentru a repara tot ce a stricat. Șeful statului a adăugat că a reușit în acest mandat să prevină multe din stricăciunile PSD, inclusiv în domeniul justiției.

„Dacă pentru domnul președinte, catastrofă înseamnă să crești pensii și salarii, să investești în comunitățile locale, dacă pentru domnul președinte catastrofă înseamnă să iei măsuri pentru creștere economică, dacă pentru domnul președinte să ai a doua cea mai mare creștere din Europa este o catastrofă, cred că la dânsul aprecierile sunt inversate”, a mai spus sâmbătă, răspunzând întrebărilor jurnaliștilor, Viorica Dăncilă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4494 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    te lauda, da (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:42)

    codyrocco [utilizator]

    Zimbabwe, Burkina Faso, Coreea de nord...
    • +22 (26 voturi)    
      ...mai stiu eu un stat... (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:47)

      tacanel [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      ...venezuela lui maduro...
      • +8 (10 voturi)    
        si io (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:33)

        coor [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

        russia
    • +6 (6 voturi)    
      Guvern de (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      hoți, politruci si incompetenti
  • +23 (25 voturi)    
    Bombardament (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:46)

    mistydo [utilizator]

    VV continua sa pastraze traditia minciunilor , sub orice forma, pe orice ce tema.. asta a invatat cel mai bine de la Dragnea! Fara pic de rusine... Dupa un astfel de bombardament , repetat zilnic, la ce sa ne asteptam? Imi vine greata can d o aud ca ea iubeste fiecare roman....
  • +24 (26 voturi)    
    Eficiență au în salvarea infractorilor. (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:48)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul PSD a salvat cei mai mulți infractori.Să ne amintim cum se zbătea Tudorel să le dea compensații bănești infractorilor care au fost condamnați și au făcut ceva închisoare?Dăncilă era tot prim ministru.
  • +19 (23 voturi)    
    maduro i-a dat like si kim jong-um un smiley (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:55)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    nesimtitul ala de Putin, nu. Ca nu vrea sa se compromita. Putin.
  • +20 (24 voturi)    
    Te lauda (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:58)

    vasile-roaita [utilizator]

    Erdogan, Putin si toti dictatorii.
  • +19 (23 voturi)    
    Noi ne sufocam de fum in centrul Bucurestiului (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 15:09)

    D-or [utilizator]

    Si PM se afiseaza cu Ministra de la Mediu care pastoreste arderea pacurii in CET-urile proiectate pentru gaz metan, nu pentru pacura.

    Ar trebui judecata impreuna cu colegul ei de partid, ministrul de la Energie, pentru genocid si crima contra umanitatii. Cititi art 430-431 Cod Penal

    Pacura ar trebui folosita doar la minus 30 grade.
    • +2 (4 voturi)    
      de unde ai informatia? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 21:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si unde vezi tu fum in mijlocul Bucurestiului?
      Si de ce ar trebui sa arda ff multa pacura CET-urile vara astronomica? Si de cand pana cand a proiectat nentu Ceausescu CET-urile pt gaz metan?
      PS madam Vasilica e o vaca notorie dar nu ea decide ce combustibil se foloseste in CET-urile Bucurestiului
      • 0 (6 voturi)    
        Contrazici sa te afli in treaba (Duminică, 22 septembrie 2019, 1:19)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        1. In zona Gara de Nord - Cismigiu -Casa Poporului e fum chiar acum.
        2. CET-urile sunt folosite impropriu pt producerea energiei electrice cu pacura si vara
        3. CET Grozavesti e cea mai mare termocentrala din tara si e construit in 1902
        4. Ba da, exact ea decide sa nu se mai acorde derogare de la interdictia folosirii pacurii in Bucuresti. Si Consiliul General al Capitalei ar trebui sa o faca. Dar la afaceri, toate partidele isi dau mina.
        Pacura e interzisa legal, dar permisa de facto.
        • +1 (3 voturi)    
          omule, vezi poate arde vreun vecin frunze (Duminică, 22 septembrie 2019, 9:04)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          CET Grozăvești este a patra termocentrala in Bucuresti si xx-a in tara. Mai eaxct e de 4 ori mai mica decat Bucuresti -Sud.
          Nu am inteles nimc din povestea cu derogarea, deci cine trebuie sa o faca ? Consiliul PSD-ist al Bucurestiului sau guvernul PSD-ist al Romaniei?
          • -1 (1 vot)    
            Care a fost pozitia consilierilor USR si PNL? (Duminică, 22 septembrie 2019, 18:27)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Nu i-am auzit nici pe liderii opozitiei atacind problema arderii pacurii in Bucuresti, Galati, Constanta. Si au avut cel putin 4 ani la dispozitie.
            Daca nu au facut-o pina acum, nu o vor face nici dupa alegeri. Paiate.
            • 0 (0 voturi)    
              va sa zica la subiectul articolului (Luni, 23 septembrie 2019, 18:07)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              si anume:
              Tata Dancila se crede un prim-ministru eficient concluzia ta e ca consilierii PNL si USR din primaria Capitalei sunt de vina ca bla-bla.
              Asta va invata la Baneasa, mai? sa deviati subiectul pana albul e negru si negrul contine clorura de vinil?
          • -1 (1 vot)    
            Ar fi ars toata padurea amazoniana (Duminică, 22 septembrie 2019, 20:45)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            si tot ar fi fost mai putin fum si mai putin toxic.

            Fumul de pacura contine si clorura de vinil, una dintre cele mai cancerigene substante. Pe care le-o doresc din suflet administrata si arzatorilor care doar incaseaza profitul din cine stie ce insule exotice.
        • +1 (5 voturi)    
          CET-urile n-ar trebuii sa (Duminică, 22 septembrie 2019, 9:31)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          mearga vara. Energia electrica, vara, trebuie adusa din afara Bucurestiului. Pentru apa calda menajera e suficienta incalzirea cu gaz.
          La nevoie apa calda menajera se poate abandona si inlocuii cu apa incalzita electric.
          Ca doar nu ne apucam sa ardem carbuni aiurea in CET-uri in marile orase pe timp de vara.
        • +1 (5 voturi)    
          La Grozavesti (Duminică, 22 septembrie 2019, 9:36)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          nu are cum sa fie cea mai mare Termocentrala din tara.
          La Turceni Rovinari se pare ca e cea mai mare.
          Cred ca e de vreo 10 ori cat Grozavestiul.
          • 0 (0 voturi)    
            Aberant e ca Turceni e inchisa sau aproape (Duminică, 22 septembrie 2019, 18:24)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Asta e noua strategie criminala: sa se inchida combinatele energetice din munti care aveau cosuri de 300 m si sa se produca energie in orase cu cosuri de 30 m. Scopul: exterminarea facuta in mod profitabil.
    • 0 (2 voturi)    
      CET-urile ar trebuii sa (Duminică, 22 septembrie 2019, 9:24)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      arda numai carbune.
      Combustibili lichizi si gazosi ar trebuii sa fie folositi numai pentru vehicule sau industria chimica sau cel mult pentru incalzitul individual.
      In Lume sunt de vreo 10-20 x mai multi carbuni decat gaz sau petrol.
      CET-urile sunt o prostie pentru ca au multe pierderi pe traseu.
  • +19 (19 voturi)    
    vaca cu cabina (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 15:11)

    Kosmos [utilizator]

    Am gasit alta expresie sa se potriveasca mai bine cu premierul Romaniei
    • +5 (5 voturi)    
      ntzzz (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:35)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ... nu jigni mhai animalu ca te dau la CNCD ...
  • +3 (5 voturi)    
    daaaa (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:37)

    revo [utilizator]

    va lauda Putin, ala din Venezuela, nen'tu Bibi...
  • +6 (6 voturi)    
    Vasilca o parapanta,ce ar trebuii sa vada cursul.. (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:49)

    Plagarus [utilizator]

    ....Euro / Leu si $ / Leu
    RO a înregistrat doar în 2018 cele mai ridicate niveluri ale deficitului de cont curent (% din PIB) şi ale deficitului bugetar (% din PIB) dintre ţările regiunii membre ale UE
    Romanii sunt nevoiţi să plătească mai mult pentru chiriile şi ratele în euro, pentru locuinţe şi pentru facturi.
    O sa-i explice Orlando,tutei Vasilica ca se ingrasa bugetul pt. Ca Cu cat preţurile sunt mai mari cu atât şi TVA-ul colectat de stat este mai mare.
  • +3 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 21:08)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    s-au subtiat rau randurile laudatorilor ... precis urmeaza si o paruiala interna ... traiu' e tot mai scump ... rezultate nu apar ... cum si ce sa mai astepti si sa nu umbli la schimbare ...???
  • +2 (2 voturi)    
    restul sunt vorbe (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:45)

    Dedalus [utilizator]

    Problema majora este ritmul incredibil cu care se imprumuta Romania.

    Nu stiu in ce masura acest lucru este intentionat sau "indus" din exterior,

    Aceasta, impreuna cu cresterea cheltuielilor statului si a salariilor si pensiilor, ne va lasa fara nici o posibilitate de a usura situatia in recesiune de anul viitor.