Codrin Ștefănescu: Birchall nu vorbește în numele PSD. Agenda ei nu are legătură cu cea a partidului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2019, 22:03 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Fostul secretar general al PSD Codrin Ștefănescu a declarat că ministrul Justiției Ana Birchall nu vorbește în numele PSD, precizând că aceasta are o altă agendă decât cea a partidului, scrie Mediafax.

„Să știți că doamna Birchall de la jusțitie nu vorbește în numele PSD! Agenda ei de lucru nu are nicio legătură cu cea a partidului. Și nici cu voturile a milioane de români care încă mai speră ca PSD să facă dreptate! Și sper ca toată lumea să înțeleagă asta!”, a scris Codrin Ștefănescu, marți, pe Facebook.

Reacția social-democratului vine în contextul în care președintele CSM, Lia Savonea, i-a cerut, marți, în plenul CSM, ministrului Justiției, Ana Birchall, să precizeze dacă a agreat în vreun fel cu procurorul general american sau cu reprezentanții altui stat asupra unei „foi de parcurs” cu privire la întărirea statului de drept din România.

Marți, ordinea de zi a ședinței plenului CSM a fost suplimentată cu această adresă, iar președintele Consiliului, Lia Savonea, i-a cerut explicații ministrului Justiției pe această temă.

Astfel, Birchall a spus că are obligația „de a reprezenta România și ministerul Justiției pe linia justiției în orice relație instituțională”, precizând că va răspunde în scris referitor la subiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1203 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Cand il vad pe asta (Marţi, 17 septembrie 2019, 22:20)

    ipolitic [utilizator]

    trebuie sa iau un Claritin. Mai uratule, inca nu ai invatat ca un ministru nu reprezinta partidul? Un ministru reprezinta statul roman. Interesele statului roman. Care interese-ce surpriza!-sunt diametral opuse intereselor gastii tale.
  • +5 (5 voturi)    
    Tunul lui Codrin Ștefănescu de la PSD (Marţi, 17 septembrie 2019, 22:50)

    MarinA. [utilizator]

    Codrin Ștefănescu a vândut, la începutul acestui an, către o societate comercială din grupul Oscar Downstream – patronat de magnatul Alin Niculae (47 de ani) – un teren aflat la periferia vestică a Capitalei.

    Tranzacția a fost făcută pentru suma de 2 milioane de euro, bani pe care PSD-istul urmează să îi primească în tranșe, până în ianuarie, anul viitor.
    În septembrie 2004, când concubina lui Ștefănescu „cumpăra” cu 0,09 euro pe mp un teren tocmai „retrocedat” Institutului Pasteur, actualul secretar general al PSD se cunoștea foarte bine cu afaceristul care îi făcea partenerei sale de viață acest opulent cadou imobiliar.

    Codrin Ștefănescu avea o firmă împreună cu patronul Institutul Pasteur.

    Firma se numea Hobby Vet Group și era înregistrată chiar în sediul Institutului Pasteur, într-o clădire de pe Calea Giulești.

    sursa
    https://www.riseproject.ro/articol/tunul-lui-codrin-stefanescu/
  • +4 (4 voturi)    
    Stim asta (Marţi, 17 septembrie 2019, 22:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu zic ca Birchall este ingeras, dar intreaga tara a vazut cum a fost pusa la zid si mitralierata pentru ca a incercat doar sa propuna criterii mai stricte pentru liberarea conditionata.

    Nu ne surprinde ca acum recunoasteti ca agenda partidului este de a apara infractori.

    A se vedea respingerea propunerii PNL-USR de anulare a recursului compensatoriu.

    PSD nu mai e PCR2 de mult timp, a devenit GIO.
  • +4 (4 voturi)    
    marsh bah! (Marţi, 17 septembrie 2019, 23:01)

    torna_fratre [utilizator]

    iar veniti cu mizeria ca "romanii v-au votat sa faceti dreptate"?
    pe bune?
    dreptate in viziunea psd insemnand sa eliberati violatori si criminali ca sa isi faca de cap cu cei care nu au votat psd?iti doresc copiii violati de astia carora le-ati facut "dreptate"....
  • +1 (1 vot)    
    Pai cine a numit-o ministru al Justitiei? (Marţi, 17 septembrie 2019, 23:46)

    Intermezzo [utilizator]

    Nu PSD-ul? Acuma daca s-a fript cu ea, s-a fript si gata.
  • +1 (1 vot)    
    social-democrat miliardar (Miercuri, 18 septembrie 2019, 0:41)

    adieu [utilizator]

    Individul vrea sa induca ideea ca vorbeste in numele PSD si al celor "multi si oropsiti".

    Vorbeste doar in numele sau ,pentru ca-si vede periclitate privilegiile si a unui mic grup de alti exaltati aflati in aceeasi situatie cu el.
  • +2 (2 voturi)    
    A vorbit Gumela (Miercuri, 18 septembrie 2019, 1:05)

    Dalinar [utilizator]

    As usual, cu limba de lemn/borfas!!!
  • +2 (2 voturi)    
    gretos (Miercuri, 18 septembrie 2019, 1:06)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cum nu ii convine ceva sare in sus cu milioanele de votanti ai PSD-ului care chipurile ar sustine punerea in libertate a criminalilor si borfasilor, precum si neincriminarea coruptiei si abuzurilor. E o strategie jenanta, dar aplicata constant de psdisti, de la Dragnea, Dancila, Nicolae, Iordache, Nicolicea, Radulescu si pana la Stefanescu (scuze celor uitati de pe lista).

    Hai sa continuam rationamentul: Iohanis poate sa spuna la fel, iar cei care l-au votat sunt aproape de doua ori mai multi dacat cei care au votat psdul. Asadar, Iohannis, fa ce doresti si daca indrazneste sa comenteze vreunul ceva aminteste-i ca e anti-roman, nu tine seama de voturile milioanelor de romani.

    Onor parlamentarule, chiar doresti sa ai parte de o astfel de tara? Daca nu, abtine-te de la abjectii.