Mihalache, despre Plumb: A fi comisar european nu e un concurs de aptitudini. Nu are rost să ne facem de râs contestându-l pe cel care ne va reprezenta

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2019, 0:23 Actualitate | Politic


Dan Mihalache
Foto: londra.mae.ro
Declarație neașteptată a ambasadorului român la Londra după ce Rovana Plumb a fost propusă oficial comisar european la Transporturi. Dan Mihalache susține că a fi în executivul de la Bruxelles „nu este un concurs de competențe sau de aptitudini”, ci „o chestiune de negociere politică”. Mai mult, el afirmă că „riscăm să fim penibili” cu dezbaterea internă pe această temă și „nu are rost să ne facem de râs contestându-l pe cel care ne va reprezenta în Comisia Europeană”.

„Cei poartă această dezbatere în plan intern nu înțeleg mecanismele de funcționare ale UE. Comisarii sunt desemnati de guvernele statelor membre. Poate ne place sau nu, poate nici mie nu-mi nu-mi place, dar acesta e mecanismul. Poate că în dezbaterea publică ar trebui să se înțeleagă că portofoliul nu e neapărat legat de competenta persoanei respective. A fi comisar european nu e un concurs de competențe sau aptitudini. Competențele sunt asigurate de comisie, important la nominalizare e ca acel comisar sa aibă o viziune. E o chestiune de negociere politică care se poartă la nivelul statelor. De aceea aș recomanda tuturor partidelor să extragă această chestiune din disputa politică internă și să sustină comisarul desemnat din partea Româmiei.Nu are rost să ne facem de râs contestându-l pe cel care ne va reprezenta în Comisia Europeană”, a declarat pentru HotNews.ro Dan Mihalache, întrebat despre nominalizarea Rovanei Plumb, puternic contestată de opoziția la București.

Ursula von der Leyen, președintele ales al Comisiei Europene, a anunțat marți distribuirea portofoliilor pentru comisarii europeni, după ce luni a făcut publică lista comisarilor europeni acceptați, iar printre aceștia apare și Rovana Plumb, contestată de opoziție. Plumb ar urma să se ocupe de Transporturi.

Propunerile prezentate de Ursula von der Leyen trebuie să fie însă acceptate de Parlamentul European, după ce candidații vor fi audiați în comisiile de resort. Astfel, este posibil ca procedura să fie reluată în cazul unor portofolii, dacă un candidat este respins de eurodeputați.

Liderii Opoziției au cerut retragerea lui Plumb pentru a nu face România de râs și spun că aceasta are toate șansele să primească vot negativ în forul european.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12781 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    ESTE INACCEPTABIL (Miercuri, 11 septembrie 2019, 0:44)

    voxpopulix [utilizator]

    Ba da - o sa contest mereu ca o persoana atat de corupta, o persoana care a fost mereu in inaltele ranguri din mafia PSD, o persoana care a sabotat dezvoltarea Romaniei si care injura UE pe la toate intalnirile cu cocalarii chemati la un mic si o bere, sa ajunga comisar european.


    Este o umilinta prea mare pentru cetatenii Romaniei. Uitati-va si la familia ei - razvan "bozo" plumb este copie fidela dupa Mario Iorgulescu.


    Masini scumpe pe care nu le poate justifica, un parvenit crescut in puf.
    • +10 (12 voturi)    
      Da, dom'le, asa o fi, cum zici... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 1:41)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      ... da' are femeia viziune? Are sau n-are?!?
      Pai, are, ne sugereaza dl. Mihalache (fara sa ne spuna si care ar fi acea viziune plumbuita) si daca are viziune, atunci are si post de comisar european.
      Asa ca ciocu' mic.

      Dl. Mihalache (asta nu-i ala de-avea si el viziuni in vis pe la niste intalniri diplomatice de rang inalt unde sforaia de nu se intelegeau aia intre ei? Scuze daca e o confuzie...) executa strategia care in finante se cheama hedging - adica incearca sa se puna bine cu toate partile, ca probabil simte ca-i fuge pamantul de sub picioare... asa ca, pana la urma, un loc de somnic in bancile parlamentarilor PSD e mai bun decat nimic.

      Unde tind sa-i dau dreptate este in afirmatia referitoare la nivelul de incompetenta necesar pentru postul de comisar european si pe care d-na Plumb cu siguranta il poseda, sau chiar depaseste. CV-ul oficial al domniei sale (adica ala pesedizat) nu arata rau, dar nu are nicio legatura, absolut nicio legatura cu domeniul transporturilor. Asta, desigur, daca facem abstractie de shmenul ala cu masina inmatriculata in Bulgaria, o chestie banala si normala pentru orice lider pesedist. Ca doar e lucru stiut - n-ai ciordit si n-ai facut nicio mantzogarie cu statul, n-ai cum sa-ti faci sperante ca progresezi in PSD.
    • +1 (1 vot)    
      mihalache (Miercuri, 11 septembrie 2019, 17:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      o fi lobistul lui madam plumb si a inceput sa bage fitilele pesedace de rigoare. :))
  • +13 (17 voturi)    
    Mihalache (Miercuri, 11 septembrie 2019, 1:36)

    mitg [utilizator]

    S-a trezit din somn sa mai dea o declaratie?
  • +13 (15 voturi)    
    Are dreptate mihalache... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 3:07)

    Lucky1 [utilizator]

    „nu are rost să ne facem de râs contestându-l pe cel care ne va reprezenta în Comisia Europeană”

    ...doar ca a uitat rapid cum au contest-o pe Codruta Kovesi desi ea este o persoana cu care Romania se poate mandri, cum nu putem spune si despre madama de plumb
  • +12 (16 voturi)    
    Nu este absolut nimic nou,.... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 6:09)

    gigiN [utilizator]

    ...jigodiile s-au apparat intotdeauna una pe alta !!!
  • +7 (11 voturi)    
    Viziune? La Rovana Plumb? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 7:19)

    anonim3 [utilizator]

    Propun premiul Nobel pentru cine descopera aceasta gaura neagra.
    • +7 (9 voturi)    
      Mda (Miercuri, 11 septembrie 2019, 8:00)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Asta cu viziunea e favorita mea pe viata. Plumb, o femeie cu viziune, am trait s-o aud si pe asta. Poate cu vizuina, tov. Mihalache. Mai lasati-ne cu aceste subtilitati ale politicii europene, cunoscute numai de initiati sforaielnici ca dvs. Toti suntem niste ignoranti, bine ca ati descoperit dvs unde zacea viziunea romana.
  • +2 (4 voturi)    
    Mihalache (Miercuri, 11 septembrie 2019, 9:09)

    hamurabi [utilizator]

    Cum a ajuns asta ambasador ? Si inca la Londra !
    • +1 (1 vot)    
      un (Miercuri, 11 septembrie 2019, 17:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      troc, mai mult ca sigur.
  • +6 (8 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 9:40)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Dar voi ce ati facut cu Laura Codruta Kovesi? Acolo nu v-a pasat deloc de prestigiul Romaniei, desi femeia era si este nevinovata, ati tarato in fata unor inchizitori PSD-isti numai pentru a-i frana accesul in procuratura europeana. Si acum cereti sa sustinem o infractoare scapata de colegii ei din PARLAMENTUL RUSINII NATIONALE? Hai sictir!
  • +2 (2 voturi)    
    Atunci să aibă „viziune” (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    fără salariu și fără imunități.
    Oamenii cu viziune scriu cărți, cei care conduc ministere trebuie să fie oameni care au capacitatea să implementeze viziuni.
  • +4 (6 voturi)    
    cum a ajuns tov. ambasador? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:45)

    Coresponedntu [utilizator]

    cica nu conteaza aptitudinile, pregatirea profesionala si mai ales, moralitatea pentru a accede in post de comisar UE? mars la somn la biroul confortabil sau la conferintele la care mai mult vegetezi !
  • -3 (3 voturi)    
    pozitia lui (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:43)

    codrean [utilizator]

    Mihalache, persoana oficiala, reprezinta pozitia Statului .Hai sa acceptam. I-adevarat, in cazul Kovesi guvernul a procedat incorect, atata doar ca acolo a fost o candidatura personala, nu oficiala !
  • +1 (1 vot)    
    Nu se face gaura in cer daca avem un idiot ciumat, (Miercuri, 11 septembrie 2019, 19:37)

    deval [utilizator]

    im loc de ambasador in Anglia !! La fel si la UE, daca trimitem o exponenta a mafiei Ciumei Rosii desemnata de chiar Infractorul de la Rahova ca rasplata pentru sustinerea Mafiei, pentru modificarea geografiei Romaniei ........
    Daca mai sunt 3-4 tari care fac asemanator, nu avem cum sa ne uimim de ce directive handicapate vor veni de la UE, de ce sunt balbaiti si nevizionari !!