PSD îl susține pe Teodor Meleșcanu la șefia Senatului / Meleșcanu: Eu sunt membru ALDE și rămânem în opoziție / Tăriceanu: Am vorbit aseară, nu mi-a zis nimic despre o astfel de intenție - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2019, 15:52 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
​Fostul ministru de Externe Teodor Meleșcanu este susținut de grupul parlamentar al PSD pentru funcția de președinte al Senatului. Anunțul a fost făcut atât de premierul Viorica Dăncilă, la finalul întrunirii senatorilor social-democrați, cât și de Meleșcanu, care a precizat că nu a avut o discuție în acest sens cu liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu.
Întrebată dacă Teodor Meleșcanu a fost consultat, Viorica Dăncilă a răspuns: "Vă dați seama că ne-am consultat și cu dânsul”.

Meleșcanu: Nu accept eu sprijinul, PSD mi l-a oferit

Ulterior, Teodor Meleșcanu - schimbat de Dăncilă din funcția de ministru, în luna iulie - a anunțat și el că are sprijinul grupului parlamentar al PSD pentru a ocupa postul lăsat liber de șeful său de partid, Călin Popescu Tăriceanu.

Întrebat dacă va discuta cu colegii ALDE din Senat despre susținerea sa, Meleșcanu a răspuns: "O să vedem când se va întâmpla votul".

De asemenea, întrebat pe cine se bazează pentru susținerea la șefia Senatului, Meleșcanu a răspuns: "Pe cei care cred că e nevoie la conducerea Senatului de un om cu experiență, echilibrat".

El a mai spus că nu a avut nicio discuție cu Tăriceanu în acest sens.

Întrebat de ce a acceptat această ofertă din partea PSD, în condițiile în care ALDE a ieșit de la guvernare, fostul ministru de Externe a replicat: "Cred că e o perioadă extrem de dificilă pentru România, în care avem nevoie de stabilitate. Nu mă interesa funcția de ministru. Eu sunt membru ALDE și rămânem în opoziție".

Fostul ministru de Externe a susținut că până acum nu s-a pus problema excluderii sale din ALDE.

"Nu s-a discutat (n.r. - excluderea din ALDE). Eu cred că colegii vor realiza că este cea mai bună idee. Nu accept eu sprijinul, ei (PSD - n.r.) mi-au oferit. Cred sincer că e nevoie de stabilitate în România și Parlamentul va avea un rol deosebit. Toată lumea are șanse, că eu nu știu la PSD, la liberali cum vor vota oamenii. Eu sper ca relația să nu se înrăutățească, sper să ajut mult mai mult partidul din această poziție. Nu cred că putem ajunge la această variantă (excludere - n.r.)", a conchis Teodor Meleșcanu.

Tăriceanu: Am avut aseară o discuție cu Meleșcanu și nu mi-a spus nimic despre o astfel de intenție

La rândul său, Călin Popescu Tăriceanu a declarat că a avut aseară o discuție cu Teodor Meleșcanu, însă acesta nu i-a spus nimic despre intenția de a candida la șefia Senatului.

"Nu știu, nu mi s-a adus la cunoștință această decizie. Nu vreau să fac foarte multe comentarii, dar această chestiune ar fi putut să fie făcută, dacă a fost făcută, subliniez la modul ipotetic, numai în cadrul unei discuții cu ALDE. Această discuție cu ALDE nu a avut loc. Prin urmare, o astfel de propunere nu am ce s-o comentez”, a declarat Tăriceanu.

Întrebat dacă este o tentativă de racolare a unui parlamentar ALDE, Tăriceanu a răspuns: "V-am spus punctul meu de vedere și acest punct de vedere îl îmbrățișează și colegii mei. Iar dacă vreți să vă mai spun altceva, am avut aseară o discuție cu domnul Meleșcanuîn care nu mi-a spus absolut nimic despre o astfel intenție, în așa fel încât să nu se lase intenția din partea mea că l-aș bănui pe domnul Meleșcanu de o astfel intenție”.

Întrebat dacă pentru acest lucru ia în considerare excluderea lui Teodor Meleșcanu din ALDE, Călin Popescu Tăriceanu a replicat: "Dar nu cred că poate cineva să propună o funcție la ALDE fără să discute cu conducerea ca să se poată accepta o astfel propunere”.

Călin Popescu Tăriceanu a anunțat luni în Biroul Permanent al Senatului că va demisiona de la șefia Senatului, decizie luată săptămâna trecută, odată cu ieșirea ALDE de la guvernare. Tăriceanu ar urma să își anunțe decizie în ședința de plen, programată să înceapă la ora 16.00.

PNL a decis să o susțină pe Alina Gorghiu pentru șefia Senatului.

Context

Decizia PSD de a-l susține pe Meleșcanu la șefia Senatului este cu atât mai suprinzătoare cu cât la finalul săptămânii Viorica Dăncilă și Teodor Meleșcanu s-au contrat pe tema propunerii de rechemare a ambasadorului George Maior. Viorica Dăncilă a declarat, joi, că nu a primit nicio solicitare de la fostul ministru de Externe Teodor Meleşcanu în privinţa rechemării la Bucureşti a ambasadorului României în SUA, George Maior. A doua zi, Meleșcanu a ținut să o contrazică și a susținut că i-a trimis încă din 8 mai propunerea de rechemare a ambasadorului George Maior. Mai mult, fostul ministru de Externe afirma că "nu este prima dată când premierul <rătăceşte> documentele pe care nu şi le asumă sau pe care nu doreşte să le respingă".

Teodor Meleșcanu a fost schimbat din funcția de ministru de Externe în luna iulie, după ce Biroul Politic al ALDE i-a retras sprijinul politic, argumentul fiind "percepția publică negativă cu privire la modul de desfășurare al alegerilor din străinătate pentru Parlamenul European". Meleșcanu a susținut inclusiv la acel moment "că nu există niciun fel de vinovăție" privind organizarea alegerilor europarlamentare în diaspora, "singurele aspecte" pe care și le asumă fiind "dublarea numărului secțiilor de votare și respectarea prevederilor legale care ar fi trebuit aduse la zi de către Parlament”.

La alegerile europarlamentare și la referendumul din 26 mai, mii de români au stat la cozi interminabile la secțiile de votare din străinătate, iar unii dintre ei nu au reușit să voteze. Teodor Meleșcanu a susținut din prima clipă că nu are nicio vină în acest caz, el spunând că Ministerul de Externe avea doar o obligație logistică și că totul s-a întâmplat din cauza președintelui Iohannis, care a convocat referendumul. El a mai susținut și că cele două întrebări au fost "complicate", iar mulți au avut nevoie de lămuriri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10692 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Culmea regretului (Luni, 2 septembrie 2019, 15:57)

    mos ion roata [utilizator]

    daca melescatul ajunge presedintele senatului o sa ne para rau dupa moliceanu.
    • -12 (14 voturi)    
      Dar opozitia va vota contra (Luni, 2 septembrie 2019, 17:20)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Dar opozitia URSS+PNL in frunte cu Ponta va vota contra.
      Kakaya problema?
    • +8 (10 voturi)    
      melescanul (Luni, 2 septembrie 2019, 17:23)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      asa a zis analfabeta, nu trebuie sa o corectam ca ne luam amenda
    • 0 (0 voturi)    
      O chestuine de fizica (Luni, 2 septembrie 2019, 17:39)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Pentru a rupe ALDE, e nevoie de a trage de ei din cel putin doua parti. O parte e Pro Romania.
  • +20 (24 voturi)    
    Tipic politicii.... (Luni, 2 septembrie 2019, 16:06)

    gigiN [utilizator]

    ...dambovitene-O mare fosila este inlocuita cu una si mai mare !!!
    • +11 (13 voturi)    
      din lipsa spatiu Antipa se extinde in parlament (Luni, 2 septembrie 2019, 17:11)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      a n+1-lea exponat ...ghici cine ?
    • +2 (4 voturi)    
      E momentul (Luni, 2 septembrie 2019, 17:33)

      Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      sa scoata cineva dosarul de cadre al ofiterului de securitate DIE Melescanu. Si ce rol a avut el in lovitura de stat din decembrie 1989.
    • +3 (5 voturi)    
      Cum a zis porcul (Luni, 2 septembrie 2019, 19:05)

      Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      cand a promis ca nu mai mananca rahat: - Numai pe asta ca e cald. Mele e gata sa mai manance o functie pentru banii care pica.Dezgustator personaj .El, Ciorbea, Dragnea,Iordache,Nicolicea,Olguta,Norica,Tariceanu,C.Stefanescu,Serban N,Mitraliera cei mai dezgustatori politicieni.
  • +16 (18 voturi)    
    Hai ba (Luni, 2 septembrie 2019, 16:12)

    TheFaime [utilizator]

    Iar punem moaste la conducerea tarii? Numai nu scapam de duhorile astea comuniste...in frant sa va manance!
  • +14 (16 voturi)    
    Curvasaria politica (Luni, 2 septembrie 2019, 16:25)

    subcultura [utilizator]

    poarta mii de nume, insa nu poate avea decat un singur chip. Mai sus.

    Altfel, cred ca un mecanic auto de la Rahova trage adanc din tigara ...
  • +13 (17 voturi)    
    Nu nu nu nu... (Luni, 2 septembrie 2019, 16:28)

    brigadierul [utilizator]

    Chiar nu mai avem oameni capabili In tara asta?
    • +6 (12 voturi)    
      Da, avem oameni capabili (Luni, 2 septembrie 2019, 16:53)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      dar nu sunt PSDisti sau pu..pi...ku...sau sunt demult afara pe alte meleaguri...
      Romanika dispare , încet , dar sigur...
  • +12 (18 voturi)    
    Haideți să nu fim caraghioși (Luni, 2 septembrie 2019, 16:33)

    hic sunt leones [utilizator]

    scăpăm de un clovn ca să fie pus alt clovn în locul lui?!...
  • +7 (11 voturi)    
    OH. (Luni, 2 septembrie 2019, 16:36)

    letsoc [utilizator]

    Bai popor de tot kktul , cand o sa va dati seama de ce caractere viguroase au fost puse in fruntea tarii ? De cine ? De extrarerestri bine-nteles .
  • +7 (11 voturi)    
    Alegere (Luni, 2 septembrie 2019, 16:36)

    Arkantas [utilizator]

    Altul nu ati gasit , decat fosila asta ?
  • +10 (14 voturi)    
    o alta cocota batrana (Luni, 2 septembrie 2019, 16:42)

    Silvius88 [utilizator]

    gata de orice pentru bani. Ce rusine ce nesimtire. Nu exista atata dispret pe lumea asta cat poate sa inghita obrazul fara sa roseasca.
  • +4 (8 voturi)    
    Ce fel de oameni... (Luni, 2 septembrie 2019, 16:47)

    Stef_and [utilizator]

    Adica ce?!? Oameni nu - gunoaie, un individ care mananca ra... la fiecare miscare facuta.
  • +6 (12 voturi)    
    Analfabeta e capabila sa sustina o conferinta de (Luni, 2 septembrie 2019, 16:55)

    deval [utilizator]

    presa ?!
    Raspunsuri din ''usa cortului'' cu stanga-imprejur dupa doua, trei intrebari la care raspunsul e invariabil : o sa discutam in CEX sau am discutat ?
    Melescanu vesnic ambuscat de evenimente pare ratacit in istorii ca Tariceanu pe podul vechi de la Agigea, cand el credea ca e pe podul nou !!
    Un vesnic Agamita Dandanache, interpretat in viu de un Mele vesnic gretos, vesnic psd-ist , vesnic sectorist.........
  • +8 (14 voturi)    
    Ceaușist & Bolșevic (Luni, 2 septembrie 2019, 17:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De la gruparea infracțională si tradatoare de tara psd=fsn te poti aștepta la orice. Au preluat puterea rin CRIMELE din 89 ajutati de rusi si acolitii lor, deci...
  • +8 (12 voturi)    
    Un Mort Viu in locul unui Tradicean (Luni, 2 septembrie 2019, 17:18)

    Dalinar [utilizator]

    psd e in pana de oameni? Ca colcaie de prosti si expirati!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Intr-o tara a lichelelor din politica ..... (Luni, 2 septembrie 2019, 17:20)

    KTerinca [utilizator]

    .... ce sa ne miram ca a rasarit o lichea-sef.
    Sictir, expiratule !
  • +8 (10 voturi)    
    Melescanu,ce aberatie, e cumva o gluma proasta ? (Luni, 2 septembrie 2019, 17:23)

    matali [utilizator]

    Mai rau de atat nici ca se putea !
    Este incredibil cum PSD s-a gandit sa propulseze o asmenea fosila bolsevica la conducerea senatului. Asemenea ramasite ale regimului comunist ar trebui lasate la vatra. PSD a demonstrat inca odata ca e urmasul partidului comunist. Ceausescu, daca ar mai fi trait ar fi fost mandru de PSD.
  • +1 (3 voturi)    
    SIE (Luni, 2 septembrie 2019, 17:49)

    TrueBlue [utilizator]

    Despre "liberalul" Melescanu -> PCR, FSN, FDSN, APR, PNL (!?), ALDE.
  • +1 (3 voturi)    
    este constitutional? (Luni, 2 septembrie 2019, 18:16)

    Dizidentul [utilizator]

    poporul a votat in 2016, partidele PDS si ALDE au format o coalitie. ALDE a iesit din coalitie,ca rezultat niciun membru ALDE nu poate ocupa un post( Ministru sau inSenat)numai daca demisioneaza din ALDE sau intra in rindurile PDS-ului. Cum procedeaza Melescanu si Manescu nu cred ca este loial fata de partid (disciplina si respectul fata de partid si colegi)
    • +1 (1 vot)    
      Dar Age, e cumva partid si cei doi parlamentari ? (Joi, 5 septembrie 2019, 1:14)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Nu ! Vorbiti de o haita si de doi dintre impostorii acesteia !!
  • +2 (2 voturi)    
    Servicii (Luni, 2 septembrie 2019, 19:03)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Parca pana acum PSD avea treaba cu statul paralel, chipurile condus de serviciile secrete. Acum vrea sa numeasca un fost director SIE in a doua demnitate a statului. Sa inteleg ca PSD vrea sa tina astfel baietii ocupati, sa nu se mai ocupe cu alte lucruri?