Tăriceanu îi dă un ultimatum lui Dăncilă: până pe 20 august să vină cu un nou program de guvernare și o echipă restructurată/ „Rectificarea arată că bugetul a fost unul construit nerealist”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 12 august 2019, 16:46 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Digi24
​Călin Popescu Tăriceanu îi pune condiții Vioricăi Dăncilă pentru rămânerea ALDE la guvernare. După o serie de critici dure față de rectificarea bugetară, liderul ALDE îi dă termen șefei PSD și a Guvernului ca până pe 20 august să vină cu un nou program de guvernare și o echipă restructurată la Palatul Victoria.

„Preşedintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu a avut astăzi o discuţie cu premierul Viorica Dăncilă, înainte de şedinţa de guvern, pe tema colaborării viitoare la nivelul coaliţiei, astfel încât să fie asigurată o bună guvernare. În viziunea ALDE o bună guvernare presupune în această fază o reformă a instituţiilor statului, un nou program de guvernare, precum şi o echipă guvernamentală restructurată care să aibă ca principal atu competenţa. În acest sens, preşedintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu a rugat-o pe dna Viorica Dăncilă, prim-ministrul României, ca, până pe data de 20 august, să pregătească şi să prezinte un set de măsuri care să răspundă acestor deziderate, precum şi aşteptărilor cetăţenilor, pentru ca aceştia să îşi recâştige încrederea în actul de guvernare”, se arată într-un comunicat al ALDE.

Liberal-democrații critică în termeni duri rectificarea bugetară susținând că aceasta demonstrează că bugetul a fost construit nerealist.

„Rezultatele exerciţiului bugetar dovedesc incapacitatea administrativă de a pune în aplicare marile proiecte de investiţii stabilite. La începutul anului, pe fondul discuţiilor pentru construirea bugetului, preşedintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu a solicitat şi a primit asigurări că o serie de proiecte majore de investiţii, îndeosebi în infrastructură, vor primi resurse financiare. Astăzi, prin modul în care a fost conceput proiectul de rectificare bugetară, se constată eşecul acestor promisiuni. Miniştrii ALDE care au participat astăzi la sedinţa de guvern au subliniat aceste nerealizări”, se arată în comunicat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7869 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    ce-i bah! nu-ti mai duduie economia-n cap (Luni, 12 august 2019, 16:52)

    mnicku [utilizator]

    .
    • +12 (12 voturi)    
      ptiu...atata-i drace!! (Luni, 12 august 2019, 17:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Au inceput certurile ca sa justifice iesirea de la guvernare...si eu care credeam ca va fi o campanie plictisitoare.
  • +17 (17 voturi)    
    ipocrizie oare? (Luni, 12 august 2019, 17:00)

    domnescu [utilizator]

    deci 3 ani a fost bun programul de guvernare, acum cand se impute treaba ca ati ajuns la fundul sacului fugiti in toate directiile si nu mai recunoasteti nimic?
    nu tu te pupai cu Dragnea si va felicitati ce treaba buna ati facut?
    hai, asuma-ti, sau tu esti de asta cu divortul
  • +6 (6 voturi)    
    DE fapt... (Luni, 12 august 2019, 17:40)

    ber [utilizator]

    CCAPT, zis inima zburdalnica nu vrea decat un singur lucru: sa fie el candidat la presedintie din partea a trei partide, dintre care al lui e cel mai mic (4%). Asa cum cainele nu pleaca de la macelarie pana nu-l gonesti cu batul, tot asa nu va pleca el de la guvernare. Si vin cu deziderate precum asteptarile poporului. Pun pariu ca pe 20 august va da un alt ultimatum! Ce l-o fi picnit de o tine una si buna: candidat la presedintie.?
  • +8 (8 voturi)    
    Oare de ce da in clocot Sterling Popescu T.? (Luni, 12 august 2019, 18:14)

    Plagarus [utilizator]

    O fi ridicarea imunitatii lui si a celorlalti Fasganieni ?
    Fuge de justificarea unor "foloase materiale" de aproape 800.000 de dolari primiti de la o firmă austriacă pentru a interveni pentru închierea unor acte adiţionale la un contract derulat de companie. Suma primită de Tăriceanu reprezenta un comision de 10 la sută din valoarea acestor acte adiţionale şi ar fi fost folosită în beneficiul demnitarului, fiind transferată în baza unor contracte fictive încheiate cu mai multe companii offshore.
  • +7 (7 voturi)    
    corect, (Luni, 12 august 2019, 18:21)

    zigot [utilizator]

    este justificata restructurarea guvernului, dar si
    "mobilarea" lui cu oameni competenti;
    se impune ca schimbarea sa inceapa cu ministrii alde si
    in special gavrilescu si anton, ministrii cu rezultate
    invizibile.
  • +6 (6 voturi)    
    Tupeu (Luni, 12 august 2019, 18:24)

    Arkantas [utilizator]

    Pai de ce nu il faci tu noul program de guvernare , ca doar ai mai facut si prin 2008-2009 si duduia economia
    Alde 4% pun conditii ....
  • +6 (6 voturi)    
    Alo! Dl Tariceanu! (Luni, 12 august 2019, 18:47)

    ber [utilizator]

    Tocmai s-a anuntat ca nu se face restructurarea guvernului. Asa ca va rog sa mai dati un ultimatum
  • +6 (6 voturi)    
    Ultimatulul ăsta al lui Tăriceanu... (Luni, 12 august 2019, 18:51)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... seamănă protestul lui Cheang Kai Shek (seful chinezilor din Taiwan) care transmitea al 4875-le avertisment sever catre Mao Tze-dun, pentru incalcarea spatiului aerian al Taiwanului...
    Să fim serioși și să nu-l băgăm in seamă pe acest Tăriceanu, cu tot cu alde-al lui (un partid care nu exista).

    Face zgomot, doar-doar lumea îl va remarca și îl va vota.Sa-l lăsam să prade alături de psd pâna la alegerile parlamentare (mai e mult, dar asta e, n-avem ce face, " fapta" votantilor din 2016 trebuie ..rasplătita pe măsură!), apoi sa incepem marea reconstructie. Incepând chiar cu ridicare imunității lui Tări și trimitere lui la dreapta judecată.
  • +2 (2 voturi)    
    Dmne ''priponiti-l''.... (Luni, 12 august 2019, 20:37)

    astronaut [utilizator]

    cata ipocrizie la acest individ , aloo tarliceanule , pai nu erai legat ombilical atunci cand ati ''mesterit ''bugetul , nu tu erai cot la cot cu dracnev la impartitul ''malaiului'', ministerelor , nu voi erati impreuna cu chitoiu , vozga , artizanii bugetului , iar acum simti ca se scufunda ''caruta'' in mlastina si dai bir cu fugitii , asta crede ca va scapa de oprobriul public , dar n-are cum , pentru ca nu mai poate prostii pe nimeni , hai rupe ombilicul si ai sa vezi cum se moare lent , dar sigur !!
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu are doar nevoie de bani. (Luni, 12 august 2019, 22:33)

    Puscash Marin [utilizator]

    Nea Taricene zi bre ca iti trebe bani sa candidezi. Le-ai cerut ministere ca sa nu ascutesti creioane ci ca sa faci un banut. Sa-ti faci poze cu care sa umpli orasul, din care sa ne zambesti si sa ne spui ca esti bun de presedinte.
    Ai 67 de ani bre. I-ati o motocicleta si mergi in jurul pamantului. Traieste. Lasa bre grija de RO ca ne este mai bine fara. Nu ne mai aburi.