Prima reacție din PSD după demisia ministrului de Interne. Buzatu: Nu trebuia să demisioneze. Probabil că nu a mai rezistat

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 12:54 Actualitate | Politic


Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui
Foto: Agerpres
​Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui, consideră că Nicolae Moga nu trebuia să demisioneze de la șefia Ministerului de Interne, comentând că „probabil nu a mai rezistat”. ​

Buzatu a precizat că nu este normală „culpabilizarea unui om care a preluat o funcție de două zile”.

„Nu cred că trebuia să-și dea demisia. (...) Nu cred că e vinovat PSD de această chestiune. Probabil că nu a mai rezistat”, a spus liderul PSD Vaslui, într-o intervenție la Digi 24.

Nicolae Moga și-a anunțat demisia din funcție, marți, la șase zile de la numirea în funcția de ministru al Administrației și Internelor, în urma uciderii celor două adolescente din Olt, caz care a scos la iveală ineficiența autorităților.

El a spus că a luat această decizie marți dimineață, în urma unei discuții cu premierul Viorica Dăncilă.

Nicolae Moga a făcut acest anunț la Palatul Victoria, cu jumătate de oră înainte de ședința CSAT în care ar urma să fie prezentat raportul Ministerului de Interne în cazul Caracal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5249 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    omu si-a dat seama (Marţi, 30 iulie 2019, 13:00)

    Je__ [utilizator]

    ca are de-a face cu un hardau plin cu rahat, si nu a vrut sa se murdareasca pe maini

    acum psd trebuie sa gaseasca un ministru dispus sa se suflice la maini si sa barboteze prin hardau, sau unu care sa-l cosmetizeze ca si pana acum
    • +3 (3 voturi)    
      Buzatu nu înțelege. (Marţi, 30 iulie 2019, 14:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Crede că PSD guvernează!PSD-ALDE favorizând prin legi infractorii au ajuns să fie conduși de infractori.Ne râd infractorii nouă în nas,dar ce le râd și lor!
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Marţi, 30 iulie 2019, 13:03)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Nu-i problema, preia pitipoanca lui Mazare fraiele ministerului.
  • +10 (10 voturi)    
    bine a facut (Marţi, 30 iulie 2019, 13:08)

    csan [utilizator]

    acum o sa-l numeasca pe Oprisan. Ala o sa faca ordine si liniste pentru baronii locali.
  • +8 (8 voturi)    
    BUZATU (Marţi, 30 iulie 2019, 13:10)

    ------ [utilizator]

    Dupa tine buzatule ,Romania daca intra in recesiune din cauza psd, tot nu plecati de la ciolan,atata stiti voi psedistilor.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 30 iulie 2019, 13:37)

    liviu_ [utilizator]

    spuse el in alea 10 minute din zi in care a fost suficient de treaz ca sa poata vb.!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu era capabil (Marţi, 30 iulie 2019, 13:43)

    merryl [utilizator]

    A plecat fiindca nu facea fata situatiei. Tot guvernul si toate institutiile statului sunt pline de incapabili din astia. Credea ca funtia asta era doar pentru plimbat hartii, mai dat o semnatura, mai o sedinta, un discurs... Incompetenta, indolenta si coruptia - astea ne ucid incet pe toti...
  • -2 (4 voturi)    
    demisia (Marţi, 30 iulie 2019, 14:21)

    sareta [utilizator]

    Felicitari domnului ,va fi un politician de viitor ! Un om vertical si cu mult bun simt .
  • +1 (1 vot)    
    Diagnosticul lui D.Buzatu (Marţi, 30 iulie 2019, 14:35)

    n.dumiritu [utilizator]

    "Pe Moga l-au abuzatu". Si ne zisese ca nu e Mesia. Ce oameni!, n-au vrut sa ceada.