Codrin Ștefănescu: Klaus ne-a aprobat noii miniștri suspect de prompt. Să fie asta o primă declarație de dragoste?

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 13:21 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Facebook
Fostul secretar general al PSD Codrin Ștefănescu, înlăturat din funcție imediat după încarcerarea lui Liviu Dragnea și unul dintre criticii Vioricăi Dăncilă în partid, spune că președintele Klaus Iohannis a aprobat noii miniștri de Interne și Externe propuși de partid "suspect de prompt și fără înjurături". El se întreabă dacă nu cumva gestul poate fi catalogat drept "o primă declarație de dragoste".

"Klaus ne-a aprobat noii miniștri. Suspect de prompt! Și fără înjurături, ciuma roșie sau penali. Așa cum ne obișnuise de câțiva ani. Să fie asta o primă declarație de dragoste?”, a scris Codrin Ștefănescu, miercuri, pe Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretele prin care ia act de demisia lui Carmen Dan de la Ministerul Afacerilor Interne și înlocuirea acesteia cu Nicolae Moga. De asemenea, președintele a dat undă verde revocării lui Teodor Meleșcanu din funcția de ministru de externe și a semnat decretul numirii Ramonei Mănescu. De asemenea, șeful statului a semnat decretul prin care se numește în funcția de membru al Guvernului Mihai Fifor, viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României. Noii miniștri au depus tot miercuri jurământul în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Palatul Cotroceni.

Președintele nu a făcut niciun fel de declarație, limitându-se la a saluta membrii guvernului prezenți la reuniune, în frunte cu premierul Viorica Dăncilă. La eveniment a participat și președintele Camerei Deputaților, Florin Iordache. Era ultima zi în care președintele putea da un răspuns cu privire la propunerile înaintate de premier, în condițiile în care ordonanța privind Codul Administrativ îi dă șefului statului un termen de 10 zile pentru a se pronunța asupra numirilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3986 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    URAAA! (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:39)

    IncaUnFraier [utilizator]

    Codrin grăiește! Suntem salvați!
    • -1 (5 voturi)    
      Codrin este cum este dar prost nu este (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:14)

      Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui IncaUnFraier

      Miscarea asta indica clar ca Johannis are probleme. Johannis are probleme ptr ca victoria in alegeri nu este sigura asa cum o trambiteaza papagalul demagog Rares Bogdan. Sustinerea acordata de Johannis Vasilicai Dacila se face si prin miscari de asa maniera. Dancila a fost incadrata cu consilieri SIE dupa ce Johanis la numit scos din maneca pe Gabriel Vlase de la lasat si pe Dragnea fara replica. Interesul ca Johannis sa continue ca presedinte nu este in favoarea romanilor pentru care Johannis nu a luptat cu toate armele. Cui profita nu stim. Altora. Nimic bun pentru romani.
      • -1 (1 vot)    
        Dar ce, (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:12)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Silvius88

        Iohannis a devenit presedinte in folosul acelorasi romani? Presedinte l-au scos cei care au interes sa continue. Doar nu putem crede ca Iohannis a putut obtine 2,6 milioane voturi in plus intre cele doua tururi fara ca Ponta sa fi facut vreo prostie in acea perioda! Problema pt statul paralel e ca si USR tot in "jurisdictia" lui. Nu-i nimic, are de unde alege pe cel mai convenabil lui (exclus poporului).
  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:43)

    TheFaime [utilizator]

    Codrin tata, ai ajuns un postac si nimic mai mult. Daca Veorika conduce PSD-ul, imi dau seama ce nivel aveti cu totii. Asa ca, bafta multa la batut din gura in fata unui monitor si vizionare placuta la Insula Iubirii, ca prezidentiale nu pupati! Te pup nebunule, sa vina racoarea si la tine!
  • +7 (7 voturi)    
    la cat de indesirabili devenisera Melescanu si (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:44)

    bancher [utilizator]

    Carmen Dan, cred si eu ca Johannis a promulgat pe loc schimbarea lor din functie. Oricine i-ar fi inlocuit era mai bun...
    Bine ca am scapat de ei.
  • +7 (7 voturi)    
    suspect de stufoasa pentru un plesuv, (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:47)

    mos ion roata [utilizator]

    gandirea codrinului.
  • +2 (2 voturi)    
    Cap de pluta.. (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:48)

    arpi [utilizator]

    Daca nu-i confirma era nasol.. Daca ia confirmat iar nu e bine.. Codrine nu ai vrea tu sa ne lasi??? Dute unde.....
  • +7 (7 voturi)    
    Cap de cauciuc (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:51)

    varavara [utilizator]

    Mai face valuri si cap de cauciuc, doar, doar il mai baga cineva in seama.
    Asta uita ca tot ei i-au ingradit presedintelui dreptul de a refuza si a doua oara plus obligatia de a raspunde in teremen de 10 zile.
    Idiotenie si tupeu psd-ist.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:53)

    dumnezeu [utilizator]

    a ieșit nea capsulă din cutiuță.
    și vorbește!
  • +6 (6 voturi)    
    injuraturi ? Asa suna in urechile unui cocalar (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:01)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    discursul decent.
    Cocalarii il acuza pe Iohannis ca injura ?
  • +4 (4 voturi)    
    cum deschide asta gura... (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:23)

    liviu_ [utilizator]

    cum IQu din judul lui mai scade cu vreo 90%
  • +2 (4 voturi)    
    Capison, incepe repozitionarea in partid ! (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:48)

    Susufler0 [utilizator]

    L-a dat Veorica afara din functie, el nu vrea sa lase prim planul si iese cu declaratii de doi bani !

    PS. Nu ca atunci cand era la stanga lui Dragnea declaratiile sale ar fi fost mai de Doamne ajuta !
  • +3 (5 voturi)    
    fatal atraction (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:09)

    U_swamp [utilizator]

    Il atrage gulia ta, Codrine!
  • +1 (1 vot)    
    Nu, Codrine ! (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:37)

    John M. [utilizator]

    E prima declaratie de...mila!