Iohannis a dat undă verde remanierii. Noii miniștri, Ramona Mănescu și Nicolae Moga, au depus jurământul -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 9:09 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretele prin care ia act de demisia lui Carmen Dan de la Ministerul Afacerilor Interne și înlocuirea acesteia cu Nicolae Moga. De asemenea, președintele a dat undă verde revocării lui Teodor Meleșcanu din funcția de ministru de externe și a semnat decretul numirii Ramonei Mănescu. Noii miniștri au depus jurământul în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Palatul Cotroceni.

Președintele nu a făcut niciun fel de declarație, limitându-se la a saluta membrii guvernului prezenți la reuniune, în frunte cu premierul Viorica Dăncilă. La eveniment a participat și președintele Camerei Deputaților, Florin Iordache.

Era ultima zi în care președintele putea da un răspuns cu privire la propunerile înaintate de premier, în condițiile în care ordonanța privind Codul Administrativ îi dă șefului statului un termen de 10 zile pentru a se pronunța asupra numirilor.

De asemenea, șeful statului a semnat decretul prin care se numește în funcția de membru al Guvernului Mihai Fifor, viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3595 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    hmm (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:16)

    dum_i [utilizator]

    adica l-a acceptat pe mafiotul ala de la constanta ca ministru de interne?

    asta e presedintele rrromaniei?


    MOARTE CORUPTIEI!
    • 0 (4 voturi)    
      este adevarat (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:46)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Este adevarat ca noii ministri sunt corupti si incompetenti ca si ceilalti membrii din guvernul psd-alde. Pe de alta parte chiar daca presedintele ii refuza, veorica ii putea propune a doua oare pe aceeasi sau unii de aceeasi teapa, deci Iohannis nu prea avea ce sa faca, a doua propunere nu mai are voie sa o refuze.
      De altfel asa este toata elita psd-alde, de unde sa gaseasca altii?
    • +1 (1 vot)    
      Hai mai repede cu semnaturile astea, ca trebuie sa plece in vacanta Mister Klaus (Miercuri, 24 iulie 2019, 21:32)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Gata, ce atata munca, suntem in vacanta acum!
  • +1 (13 voturi)    
    NU! (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:27)

    Cetateanu [utilizator]

    Deci va JUR dle Iohanis, pres. al RO si "luptator" anti-penali, ca nu numai n-o sa aveti votul meu dar voi face TOTUL ca sa va diminuez sansele de a mai deveni inca odata presedinte al RO. Pai eram aproape sigur, ca va veti insoti cu imunda famglie Manescu, avand in vedere trecutul vostru comun tenebros. Plata pt. aducerea la presedentia PNL, prin doctoratul la univ Sibiu pt. idiotul domn Manescu era suficienta. Nimic din ceea ce a facut madam Manescu in asa zisa activitate politica, nu o califica pt. postul in are a fost numita. Scarba!!
  • +3 (9 voturi)    
    alt "cinstit" (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:37)

    liviu_ [utilizator]

    la justitie...
    vai de capu nostru...
  • +8 (14 voturi)    
    Cum ati putut nimi pe manescu la externe dle (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:06)

    deval [utilizator]

    Presedinte ? Chiar nu conteaza acest domeniu -in care sunteti si dvs implicat - astfel incat sa-l lasati pe mana unei astfel de persoane ?!! O reprezentanta a rechinilor imobiliari -in cel mai fericit caz ?! Jenant , dle Presedinte !
  • +5 (15 voturi)    
    toata lupta (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:40)

    razeshu [utilizator]

    toata lupta lui Robotzel a fost cu Livake, numai ala i putea pune bete in roate, taia din buget si tot felul de alte sicane. Acum,ramas fara balaurul cel rau se vede USL ul in toata splendoarea lui in "institutia prezidentiala". Pai cum adica, a stat 10 zile sa se gandeasca daca aproba sau daca aproba ? :) Si apoi a oftat - mno bine, fie. Sau si-a negociat suportul in turul 2 din partea analfabetilor ? Multi nu au fost atenti dar si numirea ambasadorului din Belgia facuta curand pute rau a blat USL ist.
  • +8 (10 voturi)    
    Probabil va urmari cu atentie. (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:21)

    Marionette [utilizator]

    Daca aia nu sunt OK. Sunt linistit.
  • 0 (6 voturi)    
    A stat pe oua exact 10 zile cat ii permitea (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:54)

    xrogo [utilizator]

    legea si apoi a semnat, nu se dezice, avem un presedinte lent, presedinte care gandeste si actioneaza in pas de melc!
    • 0 (6 voturi)    
      Speed kills, son ! (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:17)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tot ce e bun in natura se face la foc mic...