Tăriceanu ar urma să intre în cursa pentru Cotroceni. ALDE se reunește în ședință pentru desemnarea candidatului

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 8:53 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
ALDE se reunește miercuri în ședința Biroului Executiv pentru desemnarea lui Călin Popescu Tăriceanu drept candidat al formațiunii în alegerile prezidențiale, după ce partenerii de coaliție de la PSD au ales-o pe Viorica Dăncilă.

Ședințele Biroului Permanent Executiv și ale Biroului Permanent Național ale ALDE vor avea loc de la ora 13.00, la Parlament. Reuniunile vor fi urmate de declarații de presă ale liderului ALDE Călin Popescu Tăriceanu, potrivit unui anunț al formațiunii.


Întrebat despre ipoteza ieșirii din guvern în contextul competiției pentru Cotroceni, vicepreședintele ALDE a susținut că guvernarea va merge mai departe, însă partidul și-a pierdut încrederea în PSD.

În opinia deputatului ALDE, Viorica Dăncilă a intrat într-o competiție pentru prezidențiale fără a fi legitimită de vreun sondaj de opinie. "Personal nu am alt cuvânt decât nedumerire pentru că nu văd cum doamna Dăncilă, care e într-un proces de reabilitare, care sincer mergea destul de bine în ceea ce privește imaginea personală și PSD, intră acum într-o competiție pe care nu o legitimează niciun sondaj de opinie. PSD oricum are această problemă a unei oarecare izolări în spectrul politic, iar o candidatură a doamnei Dăncilă nu face decât să agraveze această poziție. Noi în Pro România vedem un aliat în susținerea domnului Tăriceanu la Președinția României”, a adăugat Varujan Vosganian.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2104 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    grupul infractional ALDE (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    se reuneste pentru a-l desemna pe șpăgarul sperjur, CPT, penaloid apărat de imunitate, ca sa devina candidat șa postul de Naș al mafiei care a distrus RO. E vb. de președintele actual al Senatului Hoției Naționale.
  • +9 (11 voturi)    
    intra (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:19)

    Dedalus [utilizator]

    Pe jos sau pe motocicleta?
  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:31)

    TheFaime [utilizator]

    Are 6 voturi asigura. pe al lui si pe ale celor 5 foste neveste.. in rest, e pielea p..
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:30)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Fostele sigur nu-l voteaza. Dubiile sunt la prezenta...
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stiu ce sa zic (Miercuri, 24 iulie 2019, 11:03)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Poate daca ii fac astia iar un poster cu baby face, sa le 'recucereasca' :))
  • +9 (11 voturi)    
    Imi place poza asta ca (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:16)

    John M. [utilizator]

    il arata pe Mos Tagartza nauc de ce i se intampla, ca si cum ar zice,"Cum?! Numai 4%?! Mie?! Eu care...?!"
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:29)

    polonyca [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    asta nu a inteles nimic de la europarlamentare (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:33)

    stefan2008 [utilizator]

    continua sa se creada urangutanul alfa.
  • +7 (7 voturi)    
    Partidul (haita) fantoma se covaseste azi !! (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:39)

    deval [utilizator]

    Cei care au aflat dupa alegeri, ca sunt partid !! Fiecare exemplar din Alge (fost PC) este unul de pus in insectar ! Deosebirea intre ei si cei din psd este doar aceea ca stiu sa citeasca. Sunt psd-isti sub acoperire , cu aceeasi apetenta pentru praduire, cu aceeasi lipsa de orice profesionalism si dispret pentru oameni !!
  • +4 (4 voturi)    
    E bine asa , cat mai multi catindati (Miercuri, 24 iulie 2019, 11:06)

    kokos [utilizator]

    ca sa se imparta voturile si sa fie turul 2 intre Iohannis si Barna!
  • +5 (5 voturi)    
    Cantecul de lebada (Miercuri, 24 iulie 2019, 11:24)

    Jolly Roger [utilizator]

    Nimic bun pana acum, nicio pierdere pentru viitor.

    Doar niste nume care au murdarit Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Fanariotul rusofil și multiplu penal, (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:16)

    Rescator [utilizator]

    pe numele lui de alint Trădiceanu-Narâșkin-Sterling
    își face iluzii deșarte.La Europarlamentare coteria
    penală ALDE a luat doar 2%,iar alți 2% au fost făcuți
    cadou de PSD/PCR.Bolșevicii din Ciuma Roșie au
    donat 2% și UDMR-ului,dar au luat plasă,că așa sunt
    *aliații* de conjunctură.