Cresc tensiunile în coaliția de guvernare. Vosganian: Îl vom desemna pe Tăriceanu candidat la prezidențiale. PSD a încălcat procedura și a pierdut încrederea ALDE

de MH     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 14:41 Actualitate | Esenţial


Varujan Vosganian
Foto: Facebook/ Varujan Vosganian
Varujan Vosganian spune că "aproape sigur" ALDE îl va desemna pe Călin Popescu Tăriceanu candidat la prezidențiale și că niciun sondaj nu arată că Viorica Dăncilă are prima șansă. El a spus, ironic, că este "mirat" că Viorica Dăncilă vorbește despre responsabilitate, în condițiile în care PSD a încălcat procedura desemnării prezidențiabilului, subliniind că ALDE și-a pierdut încrederea în PSD.

"Am sentimentul că PSD nu vrea să fie un actor important în această campanie prezidențială și să aibă alte priorități decât câștigarea fotoliului prezidențial. Mă mir că doamna Dăncilă vorbește de responsabilitate, în condițiile în care PSD și-a încălcat procedurile desemnării candidatului la prezidențiale. Niciun sondaj nu consideră că doamna Dăncilă are prima șansă", a declarat deputatul ALDE Varujan Vosganian, marți, la Antena 3, potrivit Mediafax.

El a spus că miercuri, în ședința ALDE, este "aproape sigur" că Tăriceanu va fi desemnat candidat la prezidențiale, apreciind că liderul ALDE este "singurul care poate coagula voturi din mai multe partide și care are șanse reale în turul doi să îl învingă pe domnul Iohannis".

Vicepreședintele ALDE a adăugat că guvernarea va merge mai departe, însă partidul și-a pierdut încrederea în partenerul de coaliție.

"Guvernarea merge înainte. Chestiunea e că noi ne-am pierdut încrederea în partenerul nostru PSD. Vor trebui garanții suplimentare, la restructurare”, a explicat Vosganian.

În opinia deputatului ALDE, Viorica Dăncilă a intrat într-o competiție pentru prezidențiale fără a fi legitimată de vreun sondaj de opinie.

"Personal nu am alt cuvânt decât nedumerire pentru că nu văd cum doamna Dăncilă, care e într-un proces de reabilitare, care sincer mergea destul de bine în ceea ce privește imaginea personală și PSD, intră acum într-o competiție pe care nu o legitimează niciun sondaj de opinie. PSD oricum are această problemă a unei oarecare izolări în spectrul politic, iar o candidatură a doamnei Dăncilă nu face decât să agraveze această poziție. Noi în Pro România vedem un aliat în susținerea domnului Tăriceanu la Președinția României”, a adăugat Varujan Vosganian.

ALDE va avea, miercuri, de la ora 13.00, ședințele Biroului permanent Executiv și ale Biroului permanent național, la Parlament. Reuniunile vor fi urmate de declarații de presă ale liderului ALDE Călin Popescu Tăriceanu, potrivit unui anunț al formațiunii.

Viorica Dăncilă a fost desemnată, marți de către social-democrați, să fie candidatul formațiunii la alegerile prezidențiale au declarat surse din PSD pentru Mediafax. Hotărârea urmează să fie validată în ședința Comitetului Executiv al partidului, care este în desfășurare la ora transmiterii știrii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5846 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    alde ... (Marţi, 23 iulie 2019, 14:50)

    luleasca [utilizator]

    ALDE astia, oare ce fumeaza ?
  • +23 (25 voturi)    
    Săracii... (Marţi, 23 iulie 2019, 14:50)

    raulito [utilizator]

    ...au așteptat atâția ani, s-au sacrificat pe altarul incompetentei și corupției duse l rang de dogma, iar acum sunt lăsați de izbeliște. Tataie, cu 4%, nici președinte la CAP in Bragadiru nu poți fi.
    • +13 (15 voturi)    
      pai .. (Marţi, 23 iulie 2019, 15:23)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      nu tot asa s-a sacrificat si Crin Antonescu ?

      Ponta s-a folosit de el si PNL in USL pana in prag de prezidentiale, dupa care l-a scuipat ca pe o masea stricata. Doar ca Dancila nu e Ponta, nu intra in turul 2.
  • +23 (23 voturi)    
    Cotarla (Marţi, 23 iulie 2019, 14:58)

    Observator roman [utilizator]

    ... „guvernarea va merge mai departe, însă partidul și-a pierdut încrederea în partenerul de coaliție....“
    Era povestea aia cu câinele care nu pleacă de la măcelărie... Văd că nu e o poveste. Cotarla ALDE vrea să pape tot, pânâ în momentul inevitabil în care un șut viguros al alegătorilor o va arunca de la măcelărie / guvernare.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iulie 2019, 15:01)

    [anonim]

    • +10 (10 voturi)    
      nu pleaca.. (Marţi, 23 iulie 2019, 15:07)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui

      Pentru simplul fapt ca nu stau acolo pe degeaba..si nici macar pentru salarii.
      Oricum sunt constienti ca, tinand cont de varsta lor inaintata, nu vor mai vedea vreun post in administratie in viata asta, dupa aceste aleger,i asa ca trag acum cat mai pot..
    • +4 (4 voturi)    
      ALDE, in afara PSD, nu va prinde (Marţi, 23 iulie 2019, 16:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui

      parlamentul. Ei nu vor candida niciodata singuri pentru ca, daca candideaza, repeta istoria de la alegerile europarlamentare (unde au luat cam 4.6% din voturi).
      ALDE vor face o noua alianta cu PSD, candidand impreuna...daca nu, rateaza parlamentul /
      Eventual un tandem Dancila-Tariceanul pe post de presedinte-prim ministru....insa nu cred ca le-a luat cel de sus mintile incat sa candideze singuri.
  • +15 (15 voturi)    
    He he (Marţi, 23 iulie 2019, 15:14)

    omezu [utilizator]

    Calin-4% se ia de P$D-18% ca o sustine pe Viorica-10% si nu pe el :)) Un lucru bun a facut si detinutul Liviu Nicolae Dragnea, pe langa Romania a distrus si partidul Mafiei!
    • +4 (8 voturi)    
      De aceea a și fost plantat acolo. (Marţi, 23 iulie 2019, 15:36)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Buldogul pedelist a distrus P.N.L.-ul iar moroiul P.S.D.-ul. Punct, ochit, punct lovit.
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Marţi, 23 iulie 2019, 15:43)

    SoulSearcher [utilizator]

    lasa vozganiene ca la anu` oricum nu mai intrati in parlament...

    si poate dupa aia si tu si parfumatu` de tariceanu veti infunda puscaria, ca doar nu credeti ca dispar dosarele voastre nu ?

    toate la timpul lor.
  • +12 (12 voturi)    
    Vosganian (Marţi, 23 iulie 2019, 15:46)

    Diem01 [utilizator]

    ...fara voturile psd era nitzel la puscarie. A uitat cum plangea in parlament ? I-au crescut oo ? :)
  • +8 (8 voturi)    
    lupta intraspecie... (Marţi, 23 iulie 2019, 16:02)

    periscop [utilizator]

    ... se ascute văzând cu ochii laaarg închiși...
  • 0 (0 voturi)