Elena Udrea: Da, m-am întors în România. Am renunțat de bunăvoie la statutul de refugiat în Costa Rica, cred că mă voi apăra mai bine de aici

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 8 iulie 2019, 18:17 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: Agerpres
Elena Udrea confirmă, într-o postare pe Facebook, că s-a întors în țară, ea spunând că a renunțat de bunăvoie la statutul de refugiat în Costa Rica, pentru că vrea să își crească fetița acasă.

Udrea precizează că a intrat în țară luni dimineață, la ora 06.00, prin vama Giurgiu. „Am ales o variantă mai rapidă decât să aștept o cursă de azi, spre Otopeni. Nicio altă speculație nu își are rostul”, a explicat ea.

Anterior, atât logodnicul, cât și avocatul Elenei Udrea au confirmat că fostul ministru se află în România. „Pot să confirm că Elena Udrea este în țară. (...) Nu am nicio informație (cu privire la modul în care a intrat în țară, n.r.). Pot să spun că probabil a ales cea mai rapidă cale de a se întoarce. Dacă a găsit o cursă mai rapidă către altă locație, cu mașina, probabil a ales acea cursă. Ca să nu rămână mult timp în aeroport”, a declarat avocatul Veronel Rădulescu, la Antena 3.

Potrivit apărătorului lui Udrea, fostul ministru al Turismului nu mai are niciun dosar care i-ar putea pune în pericol libertatea.

La aproape un an și jumătate de la fuga sa din țară, Elena Udrea ar fi revenit în România, anunțau, în cursul dimineții, Antena 3 și Digi 24. Ea se afla în Costa Rica de la începutul anului 2018.

Elena Udrea a fost arestată, în octombrie anul trecut, (odată cu Alina Bica) în Costa Rica din 3 octombrie, în baza unor mandate Interpol emise la cererea României. Însă au fost eliberate în preajma Crăciunului, după decizia CCR privind completurile de 5 judecători.


Mesajul postat luni de Elena Udrea pe pagina sa de Facebook:

Da, m-am intors in Romania.

Am renuntat de bunavoie la statutul de refugiat in Costa Rica. Decizia am luat-o imediat dupa ce am fost eliberata in decembrie, dar au fost cauze obiective pantru care s-a intamplat abia acum: finalizarea actelor fetitei mele Eva si, inchiderea procedurii de extradare.

Am ales sa cer protectie in Costa Rica in conditiile in care tocmai aflasem ca sunt insarcinata iar evolutia in dosarul Gala Bute demonstra ca este vorba de o executie, nu de o judecata corecta, in baza legii. Am vrut astfel sa imi nasc copilul in siguranta, insa stiti ca am fost arestata cand Eva avea 13 zile si, doar faptul ca Dumnezeu a vrut sa o nasc mai devreme a facut ca ea sa vina pe lume in libertate.

Dar asa cum am spus mereu, nu mi-am dorit niciodata sa traiesc in alta parte decat in tara mea si am asteptat cu nerabdare momentul in care sa ma pot intoarce.

Vreau sa imi cresc copilul Acasa, sa o botez la biserica unde m-am rugat sa devin mama, cu familia mea si cei cu adevarat apropiati mie, alaturi de noi.

Referitor la procesele pe care inca le am in instanta, cred ca ma voi apara mai bine de aici decat de departe, impotriva abuzurilor care s-au facut si in cazul meu.

Am ales sa postez acest mesaj din respect fata de cei interesati si fata de presa care incearca sa afle adevarul despre prezenta mea Acasa. Stiu ca o face din buna credinta si din dorinta de a-si informa corect publicul.

Multumesc celor care imi ureaza bun venit si va multumesc tuturor pentru intelegere!
Doamne, ajuta!

P.S. Am intrat in tara prin vama Giurgiu, la ora sase in aceasta dimineata. Am ales o varianta mai rapida decat sa astept o cursa de azi, spre Otopeni. Nicio alta speculatie nu isi are rostul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














26114 vizualizari

  • +23 (41 voturi)    
    Reconstructia Crucii de Piatra (Luni, 8 iulie 2019, 18:22)

    un domn [utilizator]

    Are un Nou Sens ! Matroana este Bine Venita !
    • +20 (22 voturi)    
      Basescu stie ca te-a intors? (Luni, 8 iulie 2019, 19:02)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca vine si Ghita, faceti tandem la prezidentiale. Ce mizerie! Suntem singura tara din lume in care CCR invalideaza sentinte definitive iar condamnatii penali fugiti de frica justtiei se reintorc "nevinovati".
      • +2 (2 voturi)    
        știe Băse, (Marţi, 9 iulie 2019, 14:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        știe. Deja a început să-i crească șuvița pe care o avea în 2004 și pt. care lenuța a făcut pasiune mortală.
        Mă tot întreb ce s-o fi întâmplat în Costa Rica de și-a făcut bagajele instant și s-a întors în țară, preferând riscul închisorii libertății de la tropice.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar,pe langa functia de conducere,... (Marţi, 9 iulie 2019, 6:22)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ....merita si una de ...executie pentru over 60.
      • 0 (0 voturi)    
        executie (Marţi, 9 iulie 2019, 14:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        cu finalizare ? sau ....
  • -14 (26 voturi)    
    la sfârșitul zilei (Luni, 8 iulie 2019, 18:47)

    Mazeta [utilizator]

    Kovesi a câștigat un dosar, Udrea a câștigat un copil.
    • +4 (4 voturi)    
      si romania (Marţi, 9 iulie 2019, 12:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a pierdut inca 30 de ani din cauza unor hoti si ai unor iubitori de hoti, ca tine!
  • +14 (20 voturi)    
    aruncata (Luni, 8 iulie 2019, 18:48)

    gopo2016 [utilizator]

    in puscarie si copilul dat la o familie normala, ca asta isi va invata copilul sa fie un hot, ca si ea, daca nu altceva
  • +18 (20 voturi)    
    E mult mai bine aici.! (Luni, 8 iulie 2019, 18:52)

    Martinezu [utilizator]

    Ai doua partide care te apara si cativa avocati deghizati in judecatori CCR.
  • +19 (19 voturi)    
    Sper ca ti-au pastrat.... (Luni, 8 iulie 2019, 18:56)

    gigiN [utilizator]

    .....locul din puscarie,pe care il meriti pe deplin.
  • +17 (17 voturi)    
    Uraaa .. se-intorc talharii acasa (Luni, 8 iulie 2019, 18:58)

    Withdrawal [utilizator]

    In curand vedeta-si va arata formele imbatranite in reviste...

    ce nu pot eu intelege este de ce poporul roman tace si accepta sa fie batjocorit. Mai sunt cativa care urla-n Bucuresti, dar cei batjocoriti si talhariti sunt marii sustinatori ai acestor hoti. Alungam copii de-acasa si repatriem talharii.

    Ce concidenta - primele 2 cuvinte din imnul poporului este DESTEAPTA-TE Romane ... ca te inneci dracului in prostie.

    Ma gandesc la dragnea, cum a spus ca nu vrea sa iasa ca prostu' din politica. Mare prostolan : a distrus justitia , si-a salvat adeversarii (udrea, ponta, tariceanu + multi altii ) si a intrat el la puscarie....
    • +2 (2 voturi)    
      Credeai că moroiul era vr-un deștept? (Marţi, 9 iulie 2019, 7:38)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      Nu confunda șiretenia cu deșteptăciunea, te rog.
  • +13 (15 voturi)    
    La schimb (Luni, 8 iulie 2019, 19:15)

    omezu [utilizator]

    Sper sa obtina statutul de incarcerata la Târgşor. La multi ani!
  • +10 (12 voturi)    
    a venit vip-a! (Luni, 8 iulie 2019, 19:25)

    danduta [utilizator]

    Unde-i tzatza mai groasa si laptele mai gras, ca acasa?!
    PS A nu se va duce gandul la tzatza de la Crucea de piatra. Aia-i matroana, nu hotza!
  • +11 (13 voturi)    
    Cam scumpa (Luni, 8 iulie 2019, 19:32)

    somesanu [utilizator]

    cazarea in Costa Rica, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar... (Marţi, 9 iulie 2019, 13:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Ideea este ca nu o mai tineau acolo - nu mai era turist si nu mai este nici refugiat politic.

      She must face the justice in RO -
      Multi ani cu executare!
  • +13 (15 voturi)    
    escroaca... (Luni, 8 iulie 2019, 19:36)

    exilatul [utilizator]

    minte pt ca nu avea statutul de refugiat ....sper sa ajunga
    acolo unde ii e locul ca sa poata devenii ..."scriitoare"
  • +15 (17 voturi)    
    Daca am avea justitie (Luni, 8 iulie 2019, 20:07)

    Cozmin30 [utilizator]

    Daca am avea justitie, infractoarea ar fi arestata preventiv.
    Faptul ca au fost casate anumite condamnari, din motive aberante, cum ar fi nelegalitatea unor complete, nu inseamna ca este nevinovata, dar, in plus, a dovedit ca vrea sa se sustraga executarii pedepsei.
    In stare de libertate, infractoarea va face tot posibilul sa amine sentinta pina la prescriptie.
    Ce ce nu s-a rejudecat pana acum procesul ?
    Ce tot asteapta justitia ?
  • +14 (14 voturi)    
    udrea (Luni, 8 iulie 2019, 20:30)

    ------ [utilizator]

    Tu trebuie sa mergi unde-ti este locul si pentru ca ai un trecut tulbure ,Justitia va stabili acest lucru.
  • +13 (15 voturi)    
    pai (Luni, 8 iulie 2019, 20:33)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Tocmai cand matelotul si-a facut valiza pentru bruxelles?
  • +12 (14 voturi)    
    Hmm! (Luni, 8 iulie 2019, 20:37)

    ElHobolan [utilizator]

    Da daa ..., si eu am renuntat la “statutul de împārat”, ... pe care nu l-am avut niciodatā. Cum poti renunta la ceva ce nu ai avut?
  • +8 (10 voturi)    
    Dar de ce pe la Giurgiu? (Luni, 8 iulie 2019, 20:54)

    Libanu [utilizator]

    Deci a ales o varianta mai rapida, dar pe o ruta ocolitoare, de 2 ori mai lunga decat cele cu intrare prin vestul tarii...
    Asta e o motivare trasa de par, si probabil va fi urmata de o explicatie trasa tot de par..
    • +2 (2 voturi)    
      Deh, (Marţi, 9 iulie 2019, 7:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

      stresul post natal face ravagii. Parcă minte mai artistic și mai SF.
      Ar fi interesant de știut care sunt motivele reale pentru care a tulit-o din Costa Rica în doi timpi și trei mișcări.
      • +1 (1 vot)    
        i s-a pus in vedere ca are (Marţi, 9 iulie 2019, 13:03)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        O durata limita de sedere in Costa Rica si daca nu pleaca de buna voie o sa fie expulzata...

        hihihihi - nu este tocmai ceva placut dar cred ca o merita din plin.

        Zic ca tanti Nutzi sa incerce ruta cu Rusia - via Moscova - mai trimite si acolo ceva dengi si aia de abia asteapta sa o primeasca pentru ca le face ruta si cu Tomac care o si intrece...

        iubire mare fata de tara - ma mir ca nu a bagat refrenul asta tanti Nutzi...
  • +11 (13 voturi)    
    Oboseala? (Luni, 8 iulie 2019, 20:56)

    sake31 [utilizator]

    Dati-i repede un minister ceva ca a venit de la drum lung si e infometata! Oboseala trece pan' maine, dar foamea,,, Adica de ce s-a "antrenat" atatia ani, sa fie tinuta pe tusa? Baniii, ministereee, putereee ca e flamanda fata!
  • +11 (11 voturi)    
    Asteptam (Luni, 8 iulie 2019, 21:09)

    florinos [utilizator]

    Asteptam sa se intoarca si Sebastian Ghita si altii care au facut bani cu statul si cand au fost prinsi s-au dus in țări straine, noroc cu PSD si rectorul UAIC Tudorel Toader care i-a albit pe toti infractorii care au furat din avutul public iar acum dau turul televiziunilor de parca ar fi niste vedete.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu știm sa pretuim (Luni, 8 iulie 2019, 21:15)

    maferescdeciuma [utilizator]

    Ce sacrificiu a făcut pentru noi: a renunțat de bunăvoie la statutul de refugiat! Lăsam la o parte detalii precum reluarea procesului cu ajutorul infractorilor specializați din ccr. Ilenutza tu tot faci pușcărie pana la urma, ai câștigat un meci de etapa, atâta tot.
  • +12 (12 voturi)    
    Interesant (Luni, 8 iulie 2019, 21:33)

    Tom2 [utilizator]

    Nu cred că cineva atât de versat ca doamna (domnișoară?) ar fi revenit atât ușor "Acasă". Probabil că Daddy mai are ceva butoane...
  • +14 (14 voturi)    
    :))) (Luni, 8 iulie 2019, 21:46)

    voxpopulix [utilizator]

    ce coincidenta! Fix dupa ce mafia PSD a reusit sa faca scapati o tona de mafioti care:

    - ne-a furat banii
    - au blocat dezvoltarea tarii
    - au umilit cetatenii

    AU UITAT CA SUNT ANGAJATII NOSTRI, NU STAPANI!!!

    Nimeni nu-i obliga sa lucreze la stat, sa candideze. Daca o fac sa tina minte ca noi suntem actionarii, board-ul si C-level. Ei lucreaza pentru noi.

    Stim ca nu ar face-o daca ar fi in stare sa prinda un job la privat. Dar sunt prea incompetenti si prea putori, asa ca vin la FURAT.
  • +12 (12 voturi)    
    i s-a facut dor de nea Traian :)) (Luni, 8 iulie 2019, 21:57)

    N.S. [utilizator]

    parca il vad cum ii da o lacrima de bucurie ca s-a intors Nutisor...chiar si asa nascuta si cu banii luati! :)
  • +12 (12 voturi)    
    Daaa m-am intors! (Luni, 8 iulie 2019, 22:08)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Borfasii mei au invins! S'au pe... CCR, DNA, ICCJ, GRECO, MCV, Comisia de la Vnetia, pe voi, pe copiii si bunicii vostri ca EU sa ma intorc sa'mi reiau viata de politician. BRAVO!
  • +9 (11 voturi)    
    Fugara " refugiata " ? (Luni, 8 iulie 2019, 22:29)

    Plagarus [utilizator]

    Ce promisiuni are coana de se da iarasi Cocos ?
  • +11 (13 voturi)    
    ce marlanca... (Luni, 8 iulie 2019, 22:41)

    liviu_ [utilizator]

    deci acum ca vede ca puscaria nu mai e iminenta a decis sa se intoarca "sa se apere"
    hai sictir...
    ai fugit ca o LASA !!!
  • +10 (12 voturi)    
    Thanks again TurdDorel (Marţi, 9 iulie 2019, 0:32)

    Dalinar [utilizator]

    Ca ai avut grija de toti hotii!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Intoarcerea fiicei strangatoare (Marţi, 9 iulie 2019, 0:47)

    Victor Micea [utilizator]

    Super Nuti s-a intors din Coasta Ricii cu tot cu plod si antrenor ca sa lupte pentru justitia pesedista. Aici e Acasa, aici e neamul meu carnataresc, aici vreau eu sa mor - s-a confesat blonda vopsita pe un fond de manele.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce bine! (Marţi, 9 iulie 2019, 1:31)

    ber [utilizator]

    Ce bine ca s-a intors! Acuma au ziarele si televiziunile ce sa dezbata. Sa vezi acuma rating, nene! Cum or sa intoarca ei afacerea pe toate partile.
    Nu mai discutam economie, nu mai discutam buget, scoli, spitale, trafic in Bucuresti, sosele aglomerate in tara! Discutam cum si de ce s-a intors Lenuta.
  • +5 (5 voturi)    
    Haha Costa Rica (Marţi, 9 iulie 2019, 2:24)

    Lucian Ilea [utilizator]

    am un var pe acolo
    coasta bogata a Spaniei
    hihi
    tara asta medievala
    o dat-o afara unde de E Romania
    hehe
    proiectul meu din 1992
  • +5 (5 voturi)    
    PSD-ALDE fac să vină românii acasă. (Marţi, 9 iulie 2019, 7:40)

    asavreau [utilizator]

    Mazăre,Udrea,uite că au venit acasă.
  • +9 (9 voturi)    
    bine zicea ala (Marţi, 9 iulie 2019, 8:43)

    freerider [utilizator]

    la noi anticoruptia e ca pescuitul sportiv: ii prinzi, ii pupi si le dai drumul
  • +2 (2 voturi)    
    hehe (Marţi, 9 iulie 2019, 13:14)

    ..13 [utilizator]

    Reocupati puscariile - asta este ordinul de intoarcere...

    Nu il lasati singur si amarat pe Flausatul Insusi...
    Modelul este similar: toti au iubite/iubiti, toti au incalcat legea, tti se condsidera victime ale sistemului paralel, toti vor s aii scoata ochii lui LCK dar viata totusi bate filmul mafiotilor.

    Bine ai venti draga mafioto - proasta!
    Vino de ocupa locul pregatit de justitie - la racoare!

    PS -
    Trebuie sa ne aminitm de rolul istoric pe care l-a jucat fostul sot in urcarea lui Nutzisor - care evident, mai istet decat dansa, cu minte rau de tot pusa pe furt si mai putin sentimental, mai cerebral i-a mai tras cateva lui Nutzisor, ca sa fie si el rasplatit dupa care a abandonat nava care se scufunda dar nu mai inainte de a ii dat tot sprijinul ca sa urce pana de si-a rupt singura gatul.

    din aceasta postura TB este doar un papagal colorat care a fost agatat voit si cam atat.

    Multe sunt de invatat din pataniile lui Nutzisor...
    Dar aia Mica a lui Basescu nu cred ca o sa lase asa de rau in fata raului cel mare care i se pregateste...