Orban: Decizia CCR pe completurile de trei este stupefiantă. Solicit demisia judecătorilor Curții

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2019, 17:30 Actualitate | Politic


Ludovic Orban în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​Liberalii cer demisia judecătorilor constituționali, Ludovic Orban susținând că decizia luată în cazul completurilor de trei este „stupefiantă”, majoritatea din acest for servind „o agendă a răului”.

„Astăzi vedem rațiunea pentru care această decizie a fost amânată de patru ori, aparent în mod inexplicabil, rațiunea a fost aceea de a fi schimbată componența Curții Constituționale pentru a se realiza „majoritatea lui Dragnea”. (...) Practic, de astăzi, România a rămas fără Curte Constituțională, după ce fantoma lui Dragnea le-a șoptit la ureche celor 5 judecători cum să voteze. Această instituție s-a transformat în Curtea pentru salvarea corupților, un instrument politic de grațiere care operează în afara cadrului constituțional. Majoritatea conturată în Curtea Constituțională servește o agendă a răului, care este încarnată nu doar în Liviu Dragnea, ci în miile de alți Dragnea care populează PSD sau instituțiile publice infestate de acest partid”, a declarat Ludovic Orban.

Completurile de 3 de la instanța supremă au fost nelegal constituite, a decis miercuri Curtea Constituțională, după mai multe amânări. Judecătorii constituționali au admis astfel sesizarea lui Florin Iordache privind un conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție pe tema completurilor de 3 judecători specializate în fapte de corupție.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6725 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    solutia moldoveneasca (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:41)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    asta e cand toata lumea mimeaza onestitatea si competenta.
  • +7 (7 voturi)    
    semintele raului... (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:49)

    Lucky1 [utilizator]

    sadite adanc de psd incep sa incoltesasca. sa vezi ce fructe "bune" vor produce...
    Daca poti fi sigur pe ceva in lumea asta nu stiu dar ca tot ce atinge psd este otravit, cert.
  • -14 (14 voturi)    
    Sica Mandolina... (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sica Mandolina, ura pentru Dragnea, singurul lucru care te motiveaza sa spui ca o incalcare a legii la constituirea completurilor e ok, te arunca in penibil. Inceteaza sa mai fii penibil, te rog!!!

    Tot ura fata de pesedisti va face si sa sustineti ca protocoalele SRI-DNA si SRI-ICCJ fie nu au existat fie nu sunt nici o problema.

    O data si o data trebuie revenit si la un minim de principii in politica. Nu va poteti toti indoi oricum si oricat doar dupa cum bate vantul intereselor individuale sau de grup (politic).
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca ... (Miercuri, 3 iulie 2019, 22:36)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      esti programat sa nu posezi ratiune.
      Te-ar ruga mai multi ,cred , sa nu mai fii penibil , dar le e lehamite sa-ti mai raspunda ..
  • -6 (10 voturi)    
    te-ai trezit ? (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:12)

    VaseaV [utilizator]

    nu ai fost in stare sa negociezi un judecator ccr in parlament si acum le ceri demisia ? ce credeai ? ca ei judeca dupa constitutie ? daca asa credeai, atunci altul ar trebui sa iai dea demisia !
  • -13 (17 voturi)    
    S-a trezit (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:15)

    tony-s [utilizator]

    si sica mandolina, decizia ccr a fost cu unanimitate de voturi adica sica-mandolina cere demisia liviei stanciu, si siminei tanasescu puse de iohanis la ccr ?
    • +8 (10 voturi)    
      troll psd (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:30)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      decizia a fost 5 la 4, minte in alta parte :))
  • +6 (6 voturi)    
    "Solicit imperativ demisia judecătorilor CCR" (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:25)

    ofCAER [utilizator]

    D-le Orban, vorba lu' domnu' varanu' (ptiu drace, ca i-am pomenit numele!), ati cazut in irelevant: demisia lu' melescacanu (cu motiune simpla), demisia lu' dancila (cu motiune de cenzura), demisia lu' oglando, acu' demisia judecatorilor CCR - toate numai si numai vorbe goale!
    Cu iertaciune sa-mi fie, da' astea le puteati face si daca n-ati fi intrat defel in Parlamentu' European. Da' intrarati de pe locu' I, la mare distanta inaintea Psd!
    Mai bine catati sa vedeti ce-i zic MCV-u' si GRECO si dogii venetieni lu' analfabeta aia de-a zis c-o sa asculte de-acu-ncolo de ce-i zice europa; altminteri, din 26 mai incoace, fiecare esec al lu' matale&co a marcat o fortificare in plus a alde Psd...
  • +4 (4 voturi)    
    Au si astia expunere de motive? (Miercuri, 3 iulie 2019, 19:24)

    LiviuX [utilizator]

    Eu asa inteleg (rog sa fiu corectat daca gresesc):
    CCR verifica (eventual in urma unor sesizari, dar se si poate autoseziza - oricum nu asta e important aici) daca legile si alte acte normative sunt constitutionale (adica nu incalca Constitutia, ca sa fie clar si pentru unii). ATAT!! Nu spune cum sa se schimbe legea, ce trebuie facut (ca eventuale demisii, dizolvari, etc.). Deci aici as vrea sa stiu ce articol/paragraf din Constitutie a fost incalcat si cum! Unde in Constitutie spune ca un complet de judecata trebuie compus din doar 5 (si nu 3) judecatori, cum se decide daca sunt "specializati". Deci de ce nu au fost, ATENTIE, NU ILEGAL, ci NECONSTITUTIONAL constituite!! Ca asta fac ei, verifica respectarea Constitutiei, nu a legii!!
    • +3 (3 voturi)    
      Asa ar trebui sa faca ! (Miercuri, 3 iulie 2019, 22:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Dar isi fac de cap. Ei sunt stat in stat, sunt zeii din Olimp.Cum o sa-i faca Orban sa-si dea demisia ? Cu ce ii va speria ?!
  • +1 (3 voturi)    
    bă, ești nebun?? (Miercuri, 3 iulie 2019, 21:36)

    Mazeta [utilizator]

    E vorba doar de judecătorii care n-au votat corect, nu de toți!
  • +2 (2 voturi)    
    CCR încaieră iarăși societatea. (Miercuri, 3 iulie 2019, 21:41)

    asavreau [utilizator]

    Iar scandal,iar vor infractorii să se rejudece procesele iar CCR le-a oferit motivul legal.Mă întreb dacă la CCR sunt oameni sau niște bestii care se bucură când văd balamucul din societatea românească.balamuc creat de deciziile lor care favorizează infractorii.Ajungi să-ți bagi picioarele în ea de țară,ce să mai aperi când hoții au făcut legi care să-i apere.Ajungem să fim pedepsiți că protestăm împotriva hoților.Ne terfelesc și umilesc de nu mai suportăm.Nu mai trebuie să apărăm justiția.Nu mai este justiție.