Completurile de 3 de la instanța supremă, nelegal constituite - a decis CCR. Judecătorii au admis sesizarea lui Florin Iordache

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2019, 16:23 Actualitate | Esenţial


CCR
Foto: Facebook
Completurile de 3 de la instanța supremă au fost nelegal constituite, a decis miercuri Curtea Constituțională, după mai multe amânări. Judecătorii constituționali au admis astfel sesizarea lui Florin Iordache privind un conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție pe tema completurilor de 3 judecători specializate în fapte de corupție. O astfel de hotărâre favorabilă l-ar fi putut scăpa pe Liviu Dragnea de condamnarea la trei ani și jumătate de închisoare în procesul angajărilor fictive. Avocatul Toni Neacșu declara după pronunțarea sentinței în cazul lui Dragnea că o decizie prin care CCR constată un conflict de natură constituțională între Parlament și instanța supremă nu ar mai putea fi folosită, nemaiexistând nicio cale de atac a deciziei din 27 mai, când Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat definitiv pe fostul președinte al PSD la închisoare cu executare.

Decizia de admitere a fost luată cu 5 voturi "pentru" și 4 "împotrivă”, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale.

Astfel, cauzele care nu au sentințe definitive până la 1 ianuarie 2019 ar putea fi rejudecate de completurile de 5, au precizat sursele citate.

Prin urmare, judecătorii CCR au constatat că a existat conflict juridic de natură constituțională între Parlament și instanța supremă generat de neconstituirea completelor specializate în corupție.

Până acum, CCR a amânat de 4 ori luarea unei decizii.

Președintele instanței supreme, Cristina Tarcea, a solicitat, miercuri, Curții Constituționale, suspendarea cauzei, motivând schimbarea componenței CCR și faptul că nu există un nou judecător raportor. Solicitarea i-a fost însă respinsă.

"Pronunțarea în această cauză a fost amânată de patru ori, iar de atunci s-au schimbat multe. Am consultat site-ul CCR și am constatat că prin rezoluția președintelui CCR s-a dispus un nou judecător raportor. Am verificat în această dimineață dosarul și nu am văzut un nou raportor. Dezbaterea are loc pe raportul depus de judecătorul raportor, a probelor din dosar. Eu nu am văzut decât un raport întocmit de un judecător raportor care la ora actuală nu mai este membru al CCR. Nu am văzut nicio rezoluție, de altfel, ca actualul judecător să își însușească raportul fostului judecător", a afirmat Cristina Tarcea în fața membrilor CCR.

În acest caz, Florin Iordache a sesizat CCR în luna martie, după ce Liviu Dragnea l-a lăsat pentru o săptămână președinte la Camera Deputaților.

În sesizarea depusă la CCR, este invocat un conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) pe Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție, pe tema completurilor specializate. Mai exact, Florin Iordache susține în sesizare că toate procesele de corupție din prima instanță de la Înalta Curte de Casație și Justiție ar fi trebuit judecate de completuri specializate în fapte de corupție. Este invocat articolul 29, alineatul (1) din Legea 78/2000: "Pentru judecarea în prima instanță a infracțiunilor prevăzute în prezenta lege, se constituie completuri specializate”. În fața judecătorilor constituționali, vicepreședintele Camerei Deputaților a susținut că Înalta Curte a refuzat să aplice Legea 78/2000 și să constituie completuri specializate pe corupție, că "a sfidat Parlamentul și a încălcat statul de drept".

Lipsa completului specializat a fost invocată și de avocații fostului lider al PSD, care ceruseră desființarea sentinței de condamnare din prima instanță și rejudecarea cauzei de către un complet specializat pentru judecarea cauzelor de corupție.

Avocatul Toni Neacșu declara după pronunțarea sentinței în cazul lui Dragnea că o decizie prin care CCR constată un conflict de natură constituțională între Parlament și instanța supremă nu ar mai putea fi folosită, nemaiexistând nicio cale de atac a deciziei din 27 mai, când Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat definitiv pe fostul președinte al PSD la închisoare cu executare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














28832 vizualizari

  • -32 (48 voturi)    
    Mno ca sa vezi. (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:26)

    Lok [utilizator]

    Intrebarea ramane cine le-a infaptuit pe astea? Sa curga capete.
    • +36 (38 voturi)    
      romanii incapabili sa se adapteze la statul modern (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:46)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      asta e, noi suntem doar geografic in Europa.
      In rest mimam, democratia, justitia, statul de drept, profesionalismul si onestitattea.
      Noua nu ni se potriveste democratia, noua ne trebuie un tatuc, altfel e harababura totala.
      Aferim
    • +17 (19 voturi)    
      mno ca sa vezi. (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:35)

      unAlterEgo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Dar cand curtea a decis ca atributul de sesizare a CCR nu se deleaga in cazul primului ministru, iar in cazul lui dragnea a zis "ah, ba nu! se deleaga de fapt, daca e vorba de dragnea", cum a fost? Pentru asta cand curg capete, bai cap sec? Chiar nu va e clar ca aceasta curte e o sluga obosita a psd-ului?!
      • -4 (6 voturi)    
        O fi dar alta nu avem. (Miercuri, 3 iulie 2019, 22:57)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui unAlterEgo

        Asa ca mergem inainte... ca rusii.
    • +12 (14 voturi)    
      cei 5 (Miercuri, 3 iulie 2019, 19:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      judecători pesedaci de la curtea comunistă a României, evidenjt că au cântat în struna borfașilor pe care atâta-i pupi în cu* că mă mir că încă nu ai leșinat de fericire.
      Și mai vorbea borfașul șef dragnea, de imixtiunea politicului în justiție, demagogul.
      Brucan a grașit enorm. Nu 20 de ani de la revoluție, ci 200 trebuie să treacă pt. ca să existe o șansă să scape România de pelagra comuniștilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Rusofilul furios numit Valer(!?)Dorneanu (Joi, 4 iulie 2019, 16:26)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        și ceilalți votaci bolșevici din CCR execută
        intocmai și la timp agenda Moscovei pentru a
        asigura destructurarea societății românești din
        interior.Deviza lor este totul pentru hoți și fericirea lor.Trebuie să plătească pentru ce fac!
    • +7 (9 voturi)    
      Hilar, CCR pe urmele CCM (Miercuri, 3 iulie 2019, 20:32)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Deci CCR decide despre o curte ilegal constituita, in timp ce aceasta decizie se face prin constituire ilegala, judecatorul raportor ne-existand. Pronuntarea se face fara raportarea faptei. De unde asa graba?
      Produce CCR-ul ordonante de urgenta exact la fel cum a fact-o CCM-ul acum nici o luna?
    • +6 (6 voturi)    
      Ciordache doar baga batu'-n spite Justitiei. (Joi, 4 iulie 2019, 6:05)

      Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ciordache doar baga batu'-n spite Justitiei. Chestia asta ca au fost trei, ca au fost doi, ca trebuia sa fie patru sau cinci sau optzeci si trei... este doar un pretext pentru oamenii pesedeului din justitie sa dea justitia cu cracii in sus ca sa se poata fura in liniste mafia partidului. Altfel sunt pusi in situatia umilitoare sa pretinda ca au mostenit milioane din pensia maiei, ca Nastase, ca Cătălin Cherecheș baronul de Baia Mare si toti ceilalti.
  • +53 (59 voturi)    
    Dezastru total. (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:27)

    Cataleya [utilizator]

    Dorneanu, Stan si Deliorga au distrus complet justitia romana.
    Si nu cred ca vor fi trasi vreodata la raspundere.
    Incepe circul cu eliberarea puscariasului Dragnea.
    Vremuri grele si urate peste Romania.
    • +11 (13 voturi)    
      vine 10.08.2019 (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      iar cecere sluga P$D va da o decizie care o va anula pe cea de Azi !
    • +11 (13 voturi)    
      Dragnea a pierdut puterea. (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Si daca il elibereaza maine, nu mai are ce face....se duce la Teleorman si se apuca de agricultura. La conducerea PSD nu mai revine, deja i-au luat altii locul.
      • +7 (9 voturi)    
        problema (Miercuri, 3 iulie 2019, 19:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        nu e dragnea ci ceea ce reprezintă el. Etalonul hoției pe toate planurile.
        El este doar reprezentantul de marcă al acoliților săi. ăștia de alcătuiesc, cică, noua conducere pesedacă.
    • -17 (21 voturi)    
      Puscariasului POLITIC Dragnea (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:51)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dupe cum se vede.
      • +7 (7 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 3 iulie 2019, 22:36)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        d c ce spun aia care sunt cu psd e adevarat
        dar ce spu restul judecatorilor e fals?!
        numai de aici se vede ipocrizia si slugarnicia ta!

        also... daca ompleturile au fost facute ilegal asta NU inseamna ca procesul a fost incorect!

        dar na scopu tau e sa slujesti stapanii tai!
        nu conteaza ca avem un deficit ENORM si ca tara de indrepata spre dezastru!
        • -1 (1 vot)    
          Daca nici (Joi, 4 iulie 2019, 15:21)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          justitia nu respecta legea atunci ce mai putem spune. Daca completurile au fost facute ilegal atunci NIMIC din ce tine de ele nu e legal!
          Ar insemna altfel ca merge si-asa, adica merge oricum (moto-ul romanesc). Daca Dragnea e vinovat, sa plateasca, dar sa fie judecat legal!
    • +11 (13 voturi)    
      Despre LD (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:52)

      terkos [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dragnea e condamnat definitiv de o instanta de 5, legal constituita. Nu il ajuta decizia asta a CCR, oricat de nenorocita este ea. Decizia asta nu-i anuleaza nevinovatia, pentru ca vinovatia a fost deja validata de completul de 5. Nici daca CCR dadea decizia asta acum 3 luni, nu-l scapa pe Dragnea de vinovatie. Dar, ar fi dus la rejudecarea la completul de 3, s-ar fi prelungit iar toate termenele si se prescria fapta.

      Pe el il scapa doar termenul de prescriere a faptei, dezincriminarea faptei sau amnistia.

      Si asta a incercat, prin toate tertipurile, prin toti subordonatii de partid, prin toate guvernele de la ian. 2017 pana in prezent (amnistie, gratiere, dezincriminarea abuzului in serviciu, modificarea duratei pedepselor din codul penal prin OUG, pentru ca prin parlament treceau prea greu, si implicit si a termenelor de prescriere, etc.).
    • +11 (17 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:14)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca am avea justitie, cei 5 judecatori corupti de la CCR ar fi arestati astazi pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru obstructionarea justitiei si pentru favorizarea infractorilor, in forma continuata.
      CCR nu se poate pronunta pe legalitate, ci doar pe constitutionalitate. Nu exista niciun conflict intre parlament si ICCJ.
      Nu exista niciun judecator la ICCJ care sa nu fie specializat pe coruptie.
      Ciordache nu avea dreptul sa sesiseze CCR.
    • +5 (7 voturi)    
      Vremuri urate au fost, sunt si vor fi (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:21)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cu siguranta-mi voi lua minusuri, fiindca fac haz in loc de "hate", dar asta este. :))

      Isi imagina careva ca spiritul penalului m**t de-un popor, odata intrat in puscarie, va pieri in neant ca...un prost?! Hahaha, sunteti naivi, pe cuvant! :)

      Au trecut 30 an si inca n-ati tras niste invataminte pana acum?! Trist.
  • +39 (43 voturi)    
    nu se potolesc si pace (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +12 (14 voturi)    
    Ticalosii (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Magistratii politruci ai Ciumei Rosii psd+alde+udmr din Curtea Coruptiei din Romania:

    Valer Dorneanu, Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Marian Enache și Attila Varga.
    • +5 (5 voturi)    
      Criminalii (Miercuri, 3 iulie 2019, 20:23)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      După ultimele alegeri optimismul meu începe să crească. Sper ca aceşti cinci criminali să răspundă la un moment dat. Oricum este evident că exemplul din Republica Moldova nu este pentru ei. Ei nu sunt în Europa, sunt încă în “Epoca de aur”.
  • +16 (18 voturi)    
    CCR a ajuns...in majoritate.. o banda de hoti (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:38)

    Bokila [utilizator]

    prin aducerea acestor specimene incalificabile...adica deliorga si stan....alaturi de dorneanu si de enache plus inca o coada de topor.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur, (Joi, 4 iulie 2019, 15:29)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Bokila

      cu exceptia Liviei Stanciu, luptatoare neobosita pentru dreptate.
  • +15 (17 voturi)    
    CCR trebuie complet reformat (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:42)

    Zimbru [utilizator]

    CCR trebuie complet depolitzat, constitutia schimbata iar PSD, ALDE, UDMR si Pro Romania trebuie sa dispara. trebuie sa maturam cu ei la urmatoarele alegeri.
  • +12 (16 voturi)    
    desfiintarea ccr devine un imperativ major! (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:46)

    ...!?! [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      Propun (Joi, 4 iulie 2019, 15:31)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui ...!?!

      s-o inlocuim cu statul paralel, iar constitutia cu protocoalele justitie-SRI. Sa ne gadim, de asemenea, la cariera Liviei Stanciu. Ramane fara slujba!
  • +50 (50 voturi)    
    Ce a decis CCR: ca noi suntem boi si nu pricepem (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:49)

    V. Istina [utilizator]

    Doar un „specializat” poate intelege coruptia, nu orice creier care foloseste, ca amarasteanul, doar biata logica!

    Cu alte cuvinte, adio Justitie in Romania! Astia nu sunt judecatori, is cozi de topor toata ziua!
    • +9 (11 voturi)    
      corect.iar daca SRI (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:16)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Vine cu probe inregistrari audi/video sunt ilegale..pt ca hotii considera ca nu este fair.
      • -3 (5 voturi)    
        Nu e fair pentur tara. (Joi, 4 iulie 2019, 8:15)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Adica dai puterea SRI-ului sa iti intocmeasca dosare penale si sa iti aleaga politicul. Stii tu... cam nu merge democratia cand se intampla asta.
      • -1 (1 vot)    
        Si daca (Joi, 4 iulie 2019, 15:33)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Kosmos

        SRI nu are probe, ce ? Se impiedica de asta ? De telepatie ati auzit ? A avut si pana acum rezultate!
  • +8 (10 voturi)    
    hmm (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:57)

    dum_i [utilizator]

    ce sa te astepti cand CCR e sluga PSD

    astia vor distruge tot pana mai apucam noi sa votam

    nu ramane piatra pe piatra in rromania
  • +9 (11 voturi)    
    asteptarea (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:01)

    anion [utilizator]

    Decizia a durat asa demult deoarece nu era clar dac reprezentantul UDMR in CCR are dezlegare de la partid sa voteze pentru hoti. Promisiunea de ieri alaltaieri cum ca limba se va folosi si sub 20% in localitati a venit si s-a dat decizia. Cat despre ce se poate si ce nu in justitie pentru Dragnea, am vazut; Iordache mai face o sesizare la CCR si gata.
  • +9 (11 voturi)    
    Completuri specializate (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:02)

    finutza [utilizator]

    Pe principiul ăsta, ar trebui să avem completuri specializate de 3 și de 5 judecători pentru orice fel de încălcare a Codului penal, nu?
    • -5 (5 voturi)    
      da, daca legea o cere!!! (Miercuri, 3 iulie 2019, 20:19)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Ce e atat de greu de inteles ? In lege e scris clar ca "Pentru judecarea în prima instanță a infracțiunilor prevăzute în prezenta lege, se constituie completuri specializate”.
      In conditiile acestea toate instantele de judecata abilitate sa judece in prima instanta fapte de coruptie trebuie sa organizeze completuri specializate. PUNCT.
      Legea e lege si trebuie respectata de toti, inclusiv de presedintele ICCJ.
      Ma intreb daca in cazul asta DNA se va sesiza repede pentru a deschide un dosar de abuz in serviciu?? LOL
      • +5 (5 voturi)    
        Mai citeste legea (Miercuri, 3 iulie 2019, 23:56)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        "Se pot constitui", nu "se constituie".
        Dacă ai cu ce reflectează un pic.
      • +1 (1 vot)    
        Exagerați (Joi, 4 iulie 2019, 12:06)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        Specializarea se referă la ramurile mari ale dreptului (civil, penal, economic, familie-copii, contencios administrativ, fiscal, drepturile omului etc).
  • +8 (10 voturi)    
    Dupa morivare, astept pe cel mai destept si (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:02)

    deval [utilizator]

    curajos avocat al Romaniei -daca o exista asa ceva-sa conteste inteligent , -astfel incat sa nu poata fi respinsa (adica in siajul, in logica abjecta a celor doua decizii privind completurile de 5 si 3) completurile de 1 judecator !! Sa ne bucuram deplin atat statul mafiot cat si noi astia, Nimeni care suntem !!
    Sa se rejudece TOATE procesele din Romania la cererea celor interesati din 1990 si pana azi !! Toate cauzele posibile fiscale, civile, penale !!Adica de ce completul de 1 judecator a fost legal constituit ? Ala nu trebuia sa fie specializat ? De ce putea fi un prost de absolvent de drept Nespecializat, pus sa judece cauza mea-oricare ar fi fost ea ? !!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      In urma (Joi, 4 iulie 2019, 15:42)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui deval

      declararii ca fiind ilegala taxa de prima inmatriculare se restituie TOATE sumele platite de oameni, inclusiv dobanzile. Vi se pare ca daca cineva a fost condamnat in conditii ilegale acest lucru e mai putin important decat taxa amintita?
      Daca radarul cu care te-a prins politia nu e legal scapi de amenda!
      Daca ce a fost inainte s-a dovedit ilegal sa plateasca cei care au gresit, nu cei judecati.
      In plus de asta cei cu dosare vor fi rejudecati, nu scapa automat.
      • +1 (1 vot)    
        Omule, spun ca in Romania nu exista judecatori (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 8:24)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        specializati ! Nu stiu ce au avut in vedere cei care au facut Legea 78/2000 cand au scris asta in lege dar pana azi, nu exista nici o procedura , nici o formulare juridica care sa consacre : judecatorul ''specializat'' si nici organismul care sa ateste respectiva specializare !!(Daca intelegem toti acelasi lucru prin cuvantul specializat !) Astfel undeva, intr-o lege veche e prevazut ca vor aparea tribunale si judecatori specializati in cauzele fiscale si au aparut doar niste sectii care au aceasta denumire fara urma de specializare , de azi pe maine. In lipsa unei prevederi legale ICCJ care trebuia sa functioneze a considerat -banuiesc- ca toti judecatorii care activeaza in ICCJ sunt specializati daca au fost avansati in acest for judecatoresc. Stiti cum au ''rezolvat'[' aceasta chestiune in ianuarie 2019 inainte de tragerea la sorti a noilor completuri de 5 formate din aceeasi judecatori nespecializati ? ICCJ a dat o hartie (Deciazia 14/2019) in care au spus ca tori judecatorii ICCJ , sunt specializati incepand cu data emiterii acelei hartii !! Vedeti asadar ca nu e nici o comparatie cu radarul (pentru care exista un stas, niste reglementari tehnice de referinta) si/sau taxa de mediu care de la emitere se punea in contra directivelor UE, pentru care au fost primite avertismente de nelegalitate cu multi ani in urma si pentru care cei care mergeau in instanta castigau restituirea de ani de zile .PS :banuiesc ca stiti ca CJUE a obligat statul sa restituie toate cele tri forme de taxe auto ..........
  • +9 (11 voturi)    
    culmea (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:05)

    traiang [utilizator]

    Culmea ca sa constati ca s-a furat la greu iti trebuie analize la microscop,de laborator si specializare sa le citesti ca in rest s-au evaporat asa pur si simplu.Cu PSD-eul si toata aceasta camarila nu poti sa o scoti la capat si daca ii treci prin masina de carne tot asa vor iesi Furt si nimeni sa nu se atinga de ei !!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Dancila (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:10)

    aladdin [utilizator]

    Ai pus-o...
  • +4 (8 voturi)    
    eu zic (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:11)

    optiunea-2 [utilizator]

    ca moldova e mai avansata ca noi; aia macar si'au dat demisia, mai stiu putin de rusine; maia sandu are si o aparenta si un discurs logic, european... la noi e totul o mafie. totul: parlament-guvern-presidentie. toti sunt in acelasi rahat; nu johanis a pus 3 prim-ministrii pesedisti la foc automat? fara conditii, fara refuzuri? totul este joc de glezne
  • -9 (13 voturi)    
    NU INTELEG (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:14)

    dmnt [utilizator]

    DECI DRAGNEA ESTE DETINUT POLITIC ?
    Ce bine imi pare !
    • 0 (0 voturi)    
      N-as zice. (Joi, 4 iulie 2019, 15:49)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui dmnt

      PNL si USR n-ar fi fost in stare sa-l inchida. Cele doua partide se mira si ele de numarul mare de voturi pe care le-au luat. Statul paralel e autorul. Pentru el politica nu e un scop, (scopurile se refera la putere, influenta, bani) ci unul din mijloace. Si mai important mijloc e justitia! Chiar nu observa nimeni motivele puerile pentru care a fost inchis Dragnea, Voiculescu. Poate ca au avut pacate, dar repet, motivele de condamnare sunt extrem de subtiri.
  • +6 (8 voturi)    
    specializare (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:17)

    sbangi [utilizator]

    singurul organism care poate emite diploma de corupție pentru judecători este PSD
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:30)

    polonyca [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      și cine (Miercuri, 3 iulie 2019, 19:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      să o facă în condițiile în care 75% din Parlament este alcătuit din borfași?
  • +5 (7 voturi)    
    Cum e turcul Iordache-psd şi pistolul CCR (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:40)

    Plagarus [utilizator]

    A tunat si i-a adunat. !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Zic unii cǎ cicǎ epoca “dragnea” s-a încheiat??? (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:04)

    ofCAER [utilizator]

    Aiurea, surori românce şi fraţi români, “decît” a-nceput Sezonul II !!!
    Din clipa în care CCR a admis sesizarea de cǎtre o persoanǎ care nu avea dreptul sǎ o facǎ, decizia de astǎzi a devenit nu previzibilǎ ci unica posibilǎ.

    P.S. Trǎiascǎ alianţa USR-PLUS cǎ ca mîine-o sǎ ne dea catindat la preşedinţie, cǎ altceva la bobor nu-i trebe! Ce mai conteazǎ cǎ din 26 încoa’ Psd-u’ face în justiţie tot ce vrea…
    • 0 (0 voturi)    
      Din moment (Joi, 4 iulie 2019, 15:51)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      ce PSD-ul face ce vrea, inseamna ca acest partid l-a arestat si condamnat pe Dragnea!
  • +8 (8 voturi)    
    Specializare (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:08)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Oare CCR are in componenta judecatori specializati in fapte de coruptie? Ma indoiesc, ar trebui rejudecata aceasta speta. De fapt ar trebui inceput cu legitimitatea sesizarii. Sunt admisibile delegarile cu dedicatie?

    Halal decizie, luata cu 5-4. Ori e alba, ori e negra, in oricum, decizia trebuia sa fie 9-0 sau 0-9. 5-4 reflecta raportul de PSD-ALDE versus justitie independenta in cadrul CCR.
    • +4 (4 voturi)    
      ccr-ul (Miercuri, 3 iulie 2019, 20:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      și-a arătat orientarea viitoarei hotărâri de azi în momentul în care a respins sesizarea pnl cu privire la
      legalitatea sesizării semnate de ciordache, fapt petrecut puțin înainte de 26.05.2019.
  • +13 (13 voturi)    
    Interesant ca.. (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:22)

    Milka Man [utilizator]

    infractiunea a fost dovedita in instanta cu probe si martori. Chiar are importanta daca au fost 3,5 sau 7 judecatori la apel? Infractorul tot infractor ramane. E ca si cu interceptarile facute de serviciile secrete: fapta e foarte clara, dar inregstrarea nu e "legala" ca na borfasii nu au fost informati in prealabil ca vor fi ascultati....
    • +1 (1 vot)    
      Propun sa fie (Joi, 4 iulie 2019, 15:54)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      un singur judecator sau sa se dea in momentul procesului cu zarul si cat "cade" atati judecatori sa fie. Si mai simplu ar fi sa nu mai fie judecatori si sa hotaram noi aici, pe forum, cie e sau nu vinovat.
  • +13 (15 voturi)    
    Hm (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:26)

    R.A.Muresan [utilizator]

    CCR ar trebui desfiintata cu prima ocazie, este o institutie complet compromisa.
    ICCJ i-ar putea prelua atributiile.
  • +9 (11 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 3 iulie 2019, 20:01)

    1Mai [utilizator]

    Oare membri CCR sunt specialisti in drept constitutional? Daca nu toate deciziile lor sunt nule.
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 3 iulie 2019, 22:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui 1Mai

      dar cine sa sesizeze asta?! tot ccr...
  • +5 (5 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 3 iulie 2019, 21:55)

    DurAndrei [utilizator]

    Completul de n+1 de la CCR "nelegal" constituit... Corect???
  • +2 (2 voturi)    
    ccr institutia perfecta... (Joi, 4 iulie 2019, 9:53)

    liviu_ [utilizator]

    pentru hoti

    - nu exista cale de atac
    - justificarile pot sa fie stangace
    - nu poat sa-i fie criticate deciziile
    - chiar daca in unele cazuri se poate dovedi (vezi procesele la ICCJ) ca CCR a incalcat consitutia, nu patesc nimic
    - pot sa se exprime in orice domeniu facand praf orice lege si institutie dupa bunul plac
    - au super imunitate, pe care nici macar presedintele nu o are
    - criteriile de selectie sunt cel putin indoielnice
    - nu raspund (punitiv) in fata nimanui -> apropos dragi postaci psd cum ramane cu raspunderea judecatorilor pentru erori?! ipocriti pana-n maduva oarelor !
    - ue nu prea ii poate critica

    sa continui?!
    • 0 (0 voturi)    
      As putea (Joi, 4 iulie 2019, 15:56)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      continua eu cu necesitatea existentei Sectiei pentru magistrati al carei rol exact asta este.
  • +1 (1 vot)    
    grup infractional organizat (Joi, 4 iulie 2019, 13:35)

    sareta [utilizator]

    Perfect organizat,au strecurat in lege chichita cu biletele-n borcanase,au convins magistratii sa tot amane cu anii(uneori peste 10 ani) UNELE dosare ca mai apoi sa apara vezi doamne salvarea borfasilor !
    • +1 (1 vot)    
      Kovesi a inchis (Joi, 4 iulie 2019, 15:57)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui sareta

      dosarele revolutiei si 13-15 iunie pentru ca sa nu se mai tot amane!