Dan Barna îi cere premierului Dăncilă să publice imediat Raportul GRECO și să deființeze secția de anchetare a magistraților

de DG     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2019, 15:17 Actualitate | Politic


Dan Barna în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Liderul USR, Dan Barna, îi cere premierului Viorica Dăncilă să publice de urgență raportul Greco și să dispună desființarea imediată a Secției Speciale, dar și alte măsuri ”pentru reinstaurarea statului de drept din România”.

”Cerem Guvernului publicarea de urgență a ultimului raport GRECO despre România! Zilele trecute a fost adoptat un nou raport GRECO referitor la situația justiției din România, care se anunță a fi dezastruos pentru țara noastră. Deja nu mai vorbim doar de îngrijorarea exprimată de o instituție europeană. Vorbim de posibilitatea unor sancțiuni care vor costa foarte mult România pe termen nedefinit. Iar principala problemă este una pe care Uniunea Salvați România - USR a semnalat-o încă din primul moment: existența și activitatea Secției Speciale de Investigare a Infracțiunilor comise de magistrați.”, a scris Barna, pe Facebook.

Liderul USR a acuzat Guvernul că ”tergiversează intenționat” publicarea raportului, după ce ”PSD și ALDE au tăvălit efectiv justiția din România”.

”După ce PSD și ALDE au tăvălit efectiv justiția din România și au forțat trecerea ei sub controlul total al corupților și acoliților lui Dragnea sau Tăriceanu, începe să se vadă gravitatea consecințelor asupra românilor. În aceste condiții Guvernul tergiversează intenționat publicarea acestui raport. Să vă fie rușine! Ați încercat să distrugeți democrația și statul de drept din România și ați fugit, de fiecare dată, de orice formă de răspundere prin amânări, manipulare ordinară și încălcări ale statului de drept!”, a mai spus liderul USR.

Dan Barna îi mai cere lui Dăncilă să desființeze Secția Specială.

”USR cere oficial prim-ministrului Viorica Dăncilă publicarea de urgență a acestui raport, desființarea imediată a Secției Speciale și luarea fără nicio întârziere a tuturor măsurilor necesare pentru reinstaurarea statului de drept din România la nivelul unui stat membru al Uniunii Europene! Orice întârziere denotă încă o dată modul corupt, incompetent și lipsit de orice urmă de responsabilitate în care guvernați România!”, a conchis Dan Barna.


Potrivit surselor citate, Secția pentru investigarea magistraților este considerată o anomalie care ar putea fi folosită în scopuri politice. Raportul Grupului Statelor împotriva Corupţiei (GRECO) din cadrul Consiliului Europei critică dur modificările legislative care permit pensionarea magistraților cu o vechime de 20 de ani, dar și răspunderea materială a magistraților și garantarea independenței procurorilor.

Raportul este discutat în ședința plenară a GRECO care are loc în aceste zile (17-21 iunie) și ar urma să fie publicat săptămâna viitoare. Ultimul raport al GRECO privind România a fost făcut public în luna aprilie, iar atunci organizația anti-corupție a Consiliului Europei îşi exprima îngrijorarea profundă faţă de anumite aspecte ale legilor adoptate de Parlament privind statutul judecătorilor şi procurorilor, organizarea judiciară şi Consiliul Superior al Magistraturii, precum şi privind amendamentele propuse pentru legislaţia penală.

















4689 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    Cum sa desfiinteze Guvernul ?! Nu are voie ! (Vineri, 21 iunie 2019, 15:21)

    Velma Kelly [utilizator]

    A, prin OUG ? Poi tocmai ce a fost un Referendum pentru interzicerea OUG-urilor in Justitie. Ghinion !
    • +12 (22 voturi)    
      Poate prin OUG (Vineri, 21 iunie 2019, 15:47)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Legea 207/2018 care a modificat Legea 304 privind organizarea judiciara prin care s-a infiintat Sectia speciala poate fi modificata prin OUG urgenta fiind de data asta evidenta necesitatea urgentei de a remedia un abuz legislativ ce produce efecte negative in societate.
      • -7 (19 voturi)    
        dar tocmai am votat contra (Vineri, 21 iunie 2019, 16:53)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        dar doar impotriva unor OUG?
        • -4 (4 voturi)    
          ei si? (Vineri, 21 iunie 2019, 22:58)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          n-am votat si pentru 300 de hoti la drumul mare cazati la Parlament? Sunt in continuare 600!
    • -13 (31 voturi)    
      Dan Barna (Vineri, 21 iunie 2019, 15:54)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      își bate joc de votul nostru la Referendum!!
      • +7 (21 voturi)    
        mazeto (Vineri, 21 iunie 2019, 16:14)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        gradul tau de penibilitate depaseste orice limite!

        also el nu a spus "OUG" voi o face-ti manipulatorilor!

        also also ati imbratisat toti placa cu OUGu deci ori nu aveti suficienti neuroni sa gasiti un argument decent ori sunteti aceeasi persoana
    • -11 (27 voturi)    
      ce de minusuri ti-ai luat (Vineri, 21 iunie 2019, 15:55)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      nu ai inteles rostul referendumului. probabil ca nici nu ai fost la referendum.
      psd nu are voie sa dea OUG daca rezist nu este de acord cu ele. asta a fost intrebarea. restul de oug pe justitie sunt ok
    • +12 (20 voturi)    
      unde a zis barna (Vineri, 21 iunie 2019, 16:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      ca sa se faca asta prin OUG?!

      de asemenea vb. de niste recomandari externe... pentru corectarea unui abuz facut la ordinele unui actual puscarias... just saying
      • 0 (6 voturi)    
        nu a zis de OUG. nici de batut din palme (Vineri, 21 iunie 2019, 16:55)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        glumesti? tu crezi ca toti postacii sunt prosti (....)?
        cum poate modifica guvernul ce vrea barna? prin oug? nu, ca nu la asta s-a referit barna.
        batand din palme? posibil, nu am votat contra, dar nu cred ca reuseste.
      • +2 (6 voturi)    
        Vrei sa spui ca... (Vineri, 21 iunie 2019, 18:34)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Barna e atat de prost ca nu stie cum poate Guvernul desfiinta ceva infiintat prin lege?! Exclusiv prin OUG, evident. Bine ca ne-ai atras atentia, vroiam sa-l votez la Presedintie.
    • +1 (13 voturi)    
      Cui pe cui se scoate (Vineri, 21 iunie 2019, 16:48)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      OUG după referendum care desfiinteaza o OUG dinainte de referendum este justificata, nu aduce nimic nou, restabilește ordinea dinainte si are drept de a fi pentru ca lupta împotriva principiului OUG de dinaintea referendumului. Este chiar sinuciderea OUG
      • 0 (8 voturi)    
        un oug nou e bun daca desfiinteaza un oug vechi ? (Vineri, 21 iunie 2019, 17:36)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        adica dancila poate da oug sa desfiinteze oug lui pruna si macovei si este totul ok? eu sunt de acord, tu?
        • -1 (5 voturi)    
          te faci ca nu pricepi ... (Vineri, 21 iunie 2019, 22:05)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Se desfiinteaza OUG care avantajează corupția, cf referendum. Citește întrebările din ref. Nu poți spune ca Macovei a favorizat corupția, asa ca nu toate OUG și nu tot conținutul unei OUG se califica la desființare printr-un nou OUG de anulare.
  • -10 (22 voturi)    
    Foarte bine dl barna + (Vineri, 21 iunie 2019, 15:24)

    un domn [utilizator]

    Sa furnizati explicatii privind urmatoarele :
    https://www.catavencii.ro/dinastiile-trentenarului-claudiu-nasui/
  • -4 (24 voturi)    
    pai si cum sa faca? sa dea OUG nu poate (Vineri, 21 iunie 2019, 15:25)

    cucuveaua mov [utilizator]

    ce poate face guvernul? initiati la parlament o lege
  • +14 (26 voturi)    
    Admir stilul USR! (Vineri, 21 iunie 2019, 15:29)

    Habermas [utilizator]

    Fac exact ce trebuie!
    Toata opozitia ar trebui sa fie acum in capul Guvernului sa publice raportul GRECO cat mai repede!
  • -14 (26 voturi)    
    unu' care e in stare (Vineri, 21 iunie 2019, 15:45)

    cunoscatoru' [utilizator]

    Raj Kapoor asta o ia pe urma lu' Ludovic. Au impresia ca, deja, pot sa ordone. Slaba prestatie maitre!
  • -1 (9 voturi)    
    barna (Vineri, 21 iunie 2019, 19:17)

    AndJorj [utilizator]

    se crede mai destept decat este. Cu mult.