Tăriceanu: Pactul trebuie făcut de partide, nu de Iohannis. ALDE are propuneri

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2019, 19:09 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Călin Popescu Tăriceanu a declarat, joi, că pactul trebuia făcut în jurul partidelor, nu de către Klaus Iohannis. Liderul ALDE propune astfel o discuție între toate formațiunile politice despre un eventual pact, cu privire la superimunitatea președintelui, dar și despre statul de drept.

Călin Popescu Tăriceanu a precizat că a discutat în ședința de coaliție de joi cu Viorica Dăncilă despre acordul politic național propus de președintele Klaus Iohannis cu privire la consolidarea parcursului european al României, relatează Mediafax.

„Am discutat despre pactul pe care l-a propus președintele. Era normal ca președintele să ne aducă la cunoștință acest lucru la nivelul consultărilor. Nu l-a făcut. Ce pot să remarc este că anul trecut, în 24 octombrie, am lansat ideea unui pact care să vizeze statul de drept și justiția. În ceea ce privește propunerea președintelui, cred că acest pact ar trebui să aibă în vedere un element prealabil, anume să găsim o definiție comună asupra a ceea ce înseamnă statul de drept, pentru că am impresia că unii cred că statul de drept, așa cum credea și președintele Băsescu, înseamnă colaborarea dintre Servicii și Procuratură. Eu cred că statul de drept înseamnă un set de norme, legi, care au drept scop asigurarea principiilor pe care se bazează democrația într-un stat democratic, anume drepturile și libertățile cetățeanului. De aici vorbim la discuția referitoare la conținutul pactului, ca să ne lămurim că nu este o altă formulă prin care președintele încearcă acum, după cinci ani de zile în care nu a mișcat un deget pentru problemele majore ale țării, nu cumva această formulă reprezintă un fel de umbrelă sub care să încerce să ralieze partidele pentru a-și asigura un nou mandat”, a declarat Tăriceanu.

El a afirmat că ALDE are propuneri pentru constituirea unui pact între partidele politice.

„Ar trebui să vorbim inclusiv despre superimunitatea președintelui. O păstrăm sau nu sau o ducem la nivelul la care o au parlamentarii. Sunt multe probleme. Cred că partidele politice ar trebui în mod normal să se așeze la masă și fiecare să vină, dacă au, cu propuneri pentru care să găsim un consens. Aceasta este ideea, să găsim un consens pentru a construi mai departe. Nu putem construi mai departe dacă nu desecretizăm toate protocoalele semnate între SRI, Înalta Curte, DNA și alte instituții. Acesta nu e stat de drept. Văd că președintele a evitat să intre în aceste subiecte foarte delicate. Haideți să fim serioși și să avem o privire de ansamblu, nu să facem un pact cu anumite prevederi selective, numai ceea ce ne convine. Trebuie să avem curajul să abordăm toate problemele spinoase cu care justiția și comunitatea s-au confruntat”, a mai spus Tăriceanu.

Întrebat dacă îi va trimite propunerile privitoare la pact lui Klaus Iohannis, Călin Popescu Tăriceanu a declarat că pactul vizează doar partidele politice.

„Nu am de ce să îi trimit amendamentele. Cred că această discuție în jurul unui pact trebuie făcută între partidele politice. Nu trebuie să amestecăm. Rolul președintelui nu este de a ne da nouă lecții. Cred că partidele trebuie să se adune și să discute aceste subiecte. Pot să fie cele propuse de președinte, susținute de PNL, și cele pe care le avem noi”, a conchis el.

Reacția lui Tăriceanu vine în contextul în care Klaus Iohannis a anunțat miercuri, după consultările cu liderii partidelor parlamentare pe tema rezultatului referendumului din 26 mai, că invită formațiunile politice să semneze un pact politic pentru consolidarea parcursului european al României.



















2052 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    bah moshule (Joi, 6 iunie 2019, 19:24)

    torna_fratre [utilizator]

    nu mai bine puneti in aplicare referendumul....URGENT?
    ce o tot dati pe langa gard cu alte subiecte?
    S-a votat ceva la referendum puneti-l draq in aplicare.
    toti moshii cu scutece isi dau cu pararea...pateticule!
  • +5 (5 voturi)    
    Carnatul asta, reprezentant al unui partid de (Joi, 6 iunie 2019, 19:31)

    AliKimiku [utilizator]

    buzunar al PSD-ului, are pretentia sa propuna chestii!
    Legitimitate la vot, 4% , pretentii de 20%.
    Hai s. Taricene!
  • +5 (5 voturi)    
    Penalul asta superimun (Joi, 6 iunie 2019, 19:35)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    vorbeste despre o presupusa superimunitate a presedintelui?

    Referendumul s-a facut la initiativa lui Iohannis. Cine-i tariceanu?
    • +1 (1 vot)    
      un gunoi infect, (Vineri, 7 iunie 2019, 23:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

      ce s-a perpetuat de la revolutie pana azi. Oamenii din partidul lui fac afaceri cu gaz importat din rrrusia...
      Bag mana in foc ca mizeria asta umana ne-ar vinde pe toti doar sa scape el ...sa se mai insoare odata in trista-i existenta pamanteana.
      HUUUUOOOOO
  • +4 (4 voturi)    
    statul; de drept (Joi, 6 iunie 2019, 19:38)

    sbangi [utilizator]

    principiul fundamental pentru un stat de drept este un guvern fără penali, acest lucru înseamnă și fără Tariceanu.
  • +4 (4 voturi)    
    Trădicene, molicene, ești istorie. (Joi, 6 iunie 2019, 19:47)

    prec [utilizator]

    Locul tău este lângă moroi. Ca viețaș.
  • +4 (4 voturi)    
    Disperat (Joi, 6 iunie 2019, 19:48)

    mimiloi [utilizator]

    tariceanu face pe liderul in lipsa lui dragnea in speranta ca va atrage votanti. Liderul unui partid pe cale de disparitie. Fie-i tarina usoara! Iar tariceanu sa-si vada de pensie si de cea de-a cincea nevasta in cadrul familiei traditionale.
  • +4 (4 voturi)    
    partidele care nu au votat referendumul? (Joi, 6 iunie 2019, 20:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce vorbesti mai mos senil!?
  • +4 (4 voturi)    
    alde (Joi, 6 iunie 2019, 20:14)

    ------ [utilizator]

    Taricene!! alde nu are nici un cuvant de spus vezi alegerile europarlamentare.
  • +4 (4 voturi)    
    ALDE.. (Joi, 6 iunie 2019, 20:29)

    DrPepper [utilizator]

    nu mai exista.
  • +4 (4 voturi)    
    Un pact cu hotii? (Joi, 6 iunie 2019, 20:30)

    neagoe [utilizator]

    Pe bune ?!? Taricene, renunta la imunitate si te credem.
  • +4 (4 voturi)    
    nu i-a ajuns (Joi, 6 iunie 2019, 20:46)

    andrei1232000 [utilizator]

    4,2% vrea 0,5% la urmatoarele alegeri.
  • +4 (4 voturi)    
    Cadavru politic (Joi, 6 iunie 2019, 20:46)

    Sebastian. [utilizator]

    Acest cetatean nu vrea sa inteleaga nici acum ca a primit o palma dura de la electorat. Locul lui a mai ramas numai in istorie!
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu sa faca (Joi, 6 iunie 2019, 21:02)

    Rahan5 [utilizator]

    doar doua propuneri pentru viitorul lui Politic: Rahova sau Jilava.
    Iar Dragnea sa dea cu banul pentru a avea si el un ,,ultim cuvant" de spus in Politica Parlamentului Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    bai partid de nota 4,20% (Joi, 6 iunie 2019, 21:56)

    rov [utilizator]

    Lasa ca ajungi tu sa faci table cu draqnea si puneti totul la punct cu fhurtin al vostru...
    Ordinar nu numerar !!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    stat de drept (Joi, 6 iunie 2019, 22:30)

    sbangi [utilizator]

    principiul fundamental pentru un stat de drept este un guvern fără penali, acest lucru înseamnă și fără tariceanu
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu reloaded = noul Dragnea (Joi, 6 iunie 2019, 22:56)

    Clop [utilizator]

    In politica romaneasca de dupa alegerile la europarlamentare Tariceanu este noul Dragnea.

    Nea' Somnorila, buna dimineata in politica romaneasca de dupa 2016, altfel, de dupa 26 mai 2019!

    Dar ce avem? Un ALDE 5.6/2016, abia a trecut pragul electoral si a ajuns mot in coalitiei, iar jupanul sef la Senat. Uimire!!! Daca nu erau giamparalele cu pesedeua si, mai ales, cu dezaxatul Dragnea, n-ai fi ajuns sef la Senat. Bun.

    Intre timp, te dai scroafa. Esti sub pragul electoral la alegerile europarlamentare si-ti auzim, inca, cantecele de sirena. Cred ca unii romani, romanii educati, vor fi Ulise pana la capat.

    Cosul de gunoi al istoriei te asteapta.
  • +1 (1 vot)    
    ce jeg infect e tariceanu (Vineri, 7 iunie 2019, 8:58)

    liviu_ [utilizator]

    el saptamana asta a sca-at de urmarirea in justitie beneficiind de imunitate, dar "superimunitatea" presedintelui e o problema!
    ipocritu dracu!