PSD vrea includerea a 7 "aspecte vitale" în acordul politic propus de Iohannis, printre care condamnarea protocoalelor

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 18:44 Actualitate | Politic


Sigla PSD
Foto: Facebook
PSD anunță că va analiza în cadrul Comitetului Executiv (CEx) al partidului propunerea președintelui Klaus Iohannis cu privire la acordul politic și va formula un răspuns oficial, dar susține ca documentul să conțină șapte "aspecte vitale", printre care condamnarea protocoalelor secrete.

"PSD a luat la cunoștință, în urma conferinței de presă a Președintelui Klaus Iohannis de astăzi, și nu în timpul consultărilor, de intenția acestuia de a propune partidelor politice din România un acord politic național pentru consolidarea parcursului european al României. PSD va analiza în cadrul Comitetului Executiv Național propunerea președintelui Iohannis și va formula un răspuns oficial. PSD susține consensul politic pe temele majore de interes național, mai ales atunci când un astfel de demers este unul real și nu un joc electoral. PSD a susținut și va susține întotdeauna orice înțelegere politică benefică interesului României", se arată într-un comunicat de presă al PSD, citat de Mediafax.

Potrivit comunicatului, PSD propune ca acordul politic inițiat de președintele Klaus Iohannis să mai conțină șapte "aspecte vitale".

"Considerăm însă că în acest moment în care se discută despre crearea unui consens politic e necesar ca un eventual pact încheiat între toate partidele politice să mai conțină câteva aspecte vitale pentru interesul României:
1. Susținerea unei Uniuni Europene cu o singură viteză, în care toate statele membre să se bucure de aceleași drepturi și beneficii.
2. Acțiunea tuturor forțelor politice din România pentru înlăturarea dublului standard în Uniunea Europeană. Nimic din ce este permis în alte state membre să nu fie interzis în România, iar ceea ce este respectat în alte state să fie respectat și în România.
3. Condamnarea protocoalelor secrete încheiate între instituțiile din sistemul judiciar și alte instituții. Justiția trebuie să fie independentă și transparentă.
4. Asigurarea și garantarea independenței judecătorilor față de influențele politice, cât și față de orice altă formă de presiune exercitată asupra acestora.
5. Garantarea și respectarea în totalitate, inclusiv prin procesul de legiferare, a prevederilor Cartei Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene și condamnarea publică a oricărei forme de abuz.
6. Armonizarea legislației românești la valorile și principiile europene pentru înlăturarea oricăror forme de discriminare din societatea românească.
7. Promovarea la nivelul Uniunii Europene a instituirii salariului minim european valabil pentru companiile care activează în mai multe state membre, astfel încât să se elimine discriminarea în privința salarizării pe teritoriul Uniunii.

În ce privește includerea într-un asemenea protocol politic a prevederilor votate deja la referendum, considerăm că politicienii nu au dreptul și nu pot decide peste voința românilor. Cetățenii s-au pronunțat deja asupra celor două întrebări.

Voința românilor nu poate fi negociată între politicieni. Prevederile referendumului trebuie transpuse imediat în legislație, indiferent dacă partidele încheie sau nu un pact politic", se mai arată în comunicat.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat miercuri, după consultările cu liderii partidelor parlamentare pe tema rezultatului referendumului din 26 mai, că invită formațiunile politice să semneze un pact politic pentru consolidarea parcursului european al României.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11508 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    E Clar! (Miercuri, 5 iunie 2019, 18:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gruparea de hoti psd nu va face nimic ca sa salveze actul de Justitie. Cei cca 1 milion de penali si complicii lor vor continua sa faca tot ce pot ca sa puna Justitia pe butuci si ei sa fure cum au facut si pana acum. Restul e spectacol pentru prosti (spalatii pe creier de la latrina 3)
    • -3 (5 voturi)    
      mana pe par ! (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:30)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si masaj !
    • +5 (9 voturi)    
      PSD=URSS (Miercuri, 5 iunie 2019, 22:16)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Scopul lor este sa ne puna piedici din a evolua! Nici nu ma asteptam la altceva de la un partid care si-a sustinut seful pana a venit politia si i-a pus catuse, deci un partid de infractori.
  • +3 (7 voturi)    
    la populisme, campioni! (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:04)

    g01an [utilizator]

    daca asta dorea pesedeu', de ce nu a facut si pana acum cat a avut puterea in mana in si in parlament si guvern?

    trebuie sa fii destul de lent ca sa crezi povestile astea ieftine. pe de alta parte nu vad ce ar fi rau in asta. sa le accepte "conditiile" ca nu pot avea niciun efect concret si pe urma sa-i vedem cum voteaza atunci cand conteaza. si mai ales la nenorocitele alea de OUG-uri ca vad ca ei continua in acelasi stil.
  • +4 (8 voturi)    
    SuPtilitatile psderbedeilor,dedulciti la rapt..... (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:12)

    Plagarus [utilizator]

    .......institutionalizat.!
    Condamnarea protocoalelor si nu a penalilor din politica + o singura viteza cu o RO schioapa economic si administrativ ?!
    Un singur ex.in clasamentul The Economist Intelligence Unit (EIU) pentru anul 2018, România deține ultimul loc printre statele Uniunii Europene în ceea ce privește democrația.
    Motivul de înrăutățire a democrației în România sunt legile introduse în 2018, care au avut ca scop limitarea funcționării și independenței justiției
    • +10 (12 voturi)    
      Condamna protocoalele (Miercuri, 5 iunie 2019, 23:35)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      deoarece stiu bine ca colaborarea dintre servicii si justitie este distrugatoare pentru infractori ca ei. Totdeauna spun ca "serviciile - noua securitate - ii supravegheaza pe romani" dar 99,99% dintre romanii corecti, nu prezinta interes pentru servicii. In tari cu democratie recunoscuta, precum SUA, Franta, Anglia, Germania, etc. serviciile sunt mult mai prezente si active pentru supravegherea si siguranta oamenilor corecti. Doar cine incalca legea se teme de servicii+justitie.
  • +8 (10 voturi)    
    Referendum-ul nu a fost despre ce propune PSD! (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:14)

    Habermas [utilizator]

    Scopul PSD-istilor acuma este TIGANEALA.
    Vrea sa amestece temele pana la ameteala.

    PSD-istii sa raspunda clar: DA sau NU.
    Orice incercare de tiganeala este un raspuns tip NU.
  • +7 (9 voturi)    
    6,5 milioane de voturi impotriva (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    si ei pun conditii , ce fumeaza astia?
  • +7 (9 voturi)    
    este clar... (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cu PSD nu se poate guverna => alegeri anticipate.
  • +5 (9 voturi)    
    Punctu 3: (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:20)

    unins [utilizator]

    Nu am nicio problema ca serviciile sa ma supravegheze, deoarece nu ma gandesc sa incalc legile, la fel cu majoritatea romanilor. Doar cei care au ceva de ascuns, infractorii, nu vor sa fie descoperiti si sanctionati. Punctul 7: Romania atrage investitori tocmai prin forta de munca ieftina. In cazul unui salariu minim in toata UE, firmele straine vor ramane la ei in tara, ca sa scada somajul acolo, nu la noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Cred că a fost simplu (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:38)

    fdaniel [utilizator]

    A fost simplu pentru PSD să facă această listă pentru că toate punctele erau deja pe agenda PSD!

    Nu au făcut decât să le copieze și să pună NU în loc de DA și vițăverțea ...

    Punctul 4. e în topul mascaradei ideologice a acestei grupări infracționale.
    • +5 (7 voturi)    
      Subtilă manevra asta cu Independența (Miercuri, 5 iunie 2019, 22:18)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Doar Judecătorii au voie de la PSD să fie independenți.
      Procurorii NU.
  • +5 (7 voturi)    
    Diavolul se ascunde în detalii (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:20)

    Fisherman [utilizator]

    Mai exact al treilea ”aspect vital” este cel care poartă cornițe și are copite...
    ”3. Condamnarea protocoalelor secrete încheiate între instituțiile din sistemul judiciar și alte instituții. Justiția trebuie să fie independentă și transparentă. ”

    PSD nu se dezminte: continuă să imagineze modalități de administrare de lovituri subversive Justiției !
  • +6 (8 voturi)    
    As mai adauga: (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:37)

    dincannes [utilizator]

    SRI-ul (...toate serviciile) nu au dreptul sa faca comert (societati necotrolabile, bani negrii).
    SRI-ul sa ia urma banilor ascunsi in paradise fiscale (chiar daca le apartin lor/oamenilor lor) si sa-i aduca la bugetul Romaniei. Le intra in obligatii.
    Desfintarea UDMR-ului ce a participat direct la toate deciziile proaste luate de diferite partide la putere, mai ales ca nu respecta conditiile impuse de constitutie, pentru a functiona ca partid. Ei sunt o grupare etnica, atit.
  • +4 (6 voturi)    
    dovedirea hotiilor e o problema (Miercuri, 5 iunie 2019, 23:09)

    nedumeritul [utilizator]

    stim cu totii ca singuri care stiu si pot sa dovedeasca marile hotii sunt serviciile.Astia vor sa interzica prin lege ca serviciile sa smnaleze si sa dovedeasca hotiile mari.
    Mai trebuie sa scoata o lege prin care singurii capabili sa practice medicina ,doctorii sa nu fie lasati sa practice.
    Si la fel si in cazul altor profesii : consructii autostrazi, centrale de termoficare ale marilor orase, etc.
    Nu stiu cat de oneste si corecte sunt serviciile dar am senzatia ca fara ele va creste numarul celor care fura, cu ele eventual fura numai ei.Vorba lui Tiriac: prefer un hot destept decat un prost cintit.
  • +5 (7 voturi)    
    huh?! (Joi, 6 iunie 2019, 3:07)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Cum adica "Justiția trebuie să fie independentă și transparentă." ? PSD are tupeu sa articuleze asemenea cuvinte?!

    As adauga:
    8. Schingiuirea tuturor lingailor care distrug o tara sa apere penali.
  • -6 (6 voturi)    
    nedumerire (Joi, 6 iunie 2019, 8:36)

    Lasa-ma [utilizator]