Un deputat PNL spune că va susține modificarea Constituției doar dacă se va preciza și că o căsătorie poate avea loc doar între un bărbat și o femeie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2019, 12:29 Actualitate | Politic


Daniel Gheorghe
Foto: cdep.ro
Deputatul PNL Daniel Gheorghe spune că va susține modificarea Constituției doar dacă va include și precizarea că o căsătorie poate avea loc doar între un bărbat și o femeie. Amintim că referendumul ținut anul trecut pe această temă a adus la urne doar 21% dintre votanți, sub pragul necesar de 30%.

”Ca parlamentar al României, eu personal aș susține un act de revizuire a Constituției doar în cazul în care acesta va cuprinde și modificarea articolului 48 din legea fundamentală în sensul votat la Referendumul din toamna lui 2018 de peste 3 milioane și jumătate de români: căsătoria poate avea loc exclusiv între un bărbat și o femeie”, spune Daniel Gheorghe într-o postare pe Facebook.

Parlamentarul PNL continuă apoi cu un atac la ”stânga secular-radicalistă” ce încearcă să dărâme ”valorile identitare care alcătuiesc coloana vertebrală în societatea românească”:

”Altfel nu vom vedea decât cum, noi toți, vom cădea în cursa noii stângi secular-radicaliste care încearcă să pervertească sensul luptei împotriva corupției într-o campanie de dărâmare a valorilor identitare care alcătuiesc coloana vertebrală în societatea românească. Nu uitați un lucru simplu: justiția se întemeiază pe morală, nu pe ură si pe răzbunare, iar morala laică din lumea democratică a timpurilor noastre, are la bază tot etica iudeo-creștina și cele 10 Porunci pe care omul le-a primit de la Dumnezeu, iar nu de la "comitetul salvării publice" ori de la "komisarii poporului"”!

Daniel Gheorghe a fost printre puținii care s-au pronunțat public împotriva proiectului de lege care își propunea să țină antivacciniștii și fake news-ul din sănătate departe de emisiunile tv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5244 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    accident (Joi, 6 iunie 2019, 12:40)

    DrIon [utilizator]

    Rezultatele bune obtinute de PNL la alegerile europarlamentare au fost un accident!
    Cu actualul lider si cu ideile sustinute public (vezi impozitarea IT si cea din actualul articol) , PNL va cadea in derizoriu!
    Sa speram ca USR va confirma asteptarile celor care vor o Romanie in progres!
    • +7 (7 voturi)    
      Da, parca PNL s-a speriat de scorul obtinut (Joi, 6 iunie 2019, 13:53)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      si acum tot ce face e ca sa scada in populariate.
      Aferim !
  • +10 (14 voturi)    
    Exemplu perfect de imbecil (Joi, 6 iunie 2019, 12:40)

    Frank777 [utilizator]

    Nu il intreaba nimeni nimic. Discutia despre Constitutie priveste cu totul alte probleme. Se gaseste acest individ sa discute despre initiativa lui Dragnea cu casatoria. Nu despre asta este vorba.Poporul s-a pronuntat la referendumul despre familie ca nu doreste sa se discute acest lucru. Omul este evident un sabotor infiltrat de PSD si le face jocul sau pur si simplu este imbecil.
    • -4 (6 voturi)    
      Ce legatura are Dragnea? Vot contra vot. (Joi, 6 iunie 2019, 14:19)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Si eu conditionez orice alt referendum de cel pentru familie.

      De altfel, si Iohannis a mentionat ca CCR a considerat nelegala organizarea referendumului pt familie, deci el va trebui refacut in conformitate cu cererea celor 3 milioane de cetateni.

      Vreti votul meu pt justitie? Si eu il vreau pe al vostru pt familie.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu il vreau (Joi, 6 iunie 2019, 15:11)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        pastreaza-l pentru Dragnea.Vezi ca va pune PSD sa dati pensiile inapoi.
  • +7 (13 voturi)    
    Dupa moaca... (Joi, 6 iunie 2019, 12:41)

    Cataleya [utilizator]

    ...ai zice ca pe asta tocmai l-a parasit sotul iar acum vrea sa se razbune.
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Joi, 6 iunie 2019, 12:48)

    Relativ_neutru [utilizator]

    PNL-ul a cam luat-o razna in ultimele 2 saptamani. Unul vrea sa impoziteze IT-stii, altul e deranjat de aluatul din import si acum cretinul asta.
  • +5 (9 voturi)    
    PNL? (Joi, 6 iunie 2019, 12:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aripa infiltrata? Poate daca s-ar reduce numarul imbecililor din Parlament cf. referendumului trecut, am scapa de asemenea politruci
  • +5 (9 voturi)    
    hopa ! (Joi, 6 iunie 2019, 13:01)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    inca unu care se crede Dzeu !
  • +5 (9 voturi)    
    cum a ajuns asta parlamentar? (Joi, 6 iunie 2019, 13:01)

    moka [utilizator]

    pai daca e baiatu lu tata...
  • +4 (10 voturi)    
    Am dubii ca (Joi, 6 iunie 2019, 13:04)

    2016 [utilizator]

    ciudatul asta este PNL-ist! Cred ca este un bagator de seama, accidental aterizat in parlamentul hotilor! Este rupt de realitate daca, dupa un referendum nevalidat, sustine amendarea Constitutiei si cu casatoria dintre un om si o oama! Toti cei care pun botul la acest fals subiect, probabil sunt taietori de frunza la caini! Eu sunt insurat cu o persoana de sex opus, insa ce calitate as avea eu sa interzic unei persoane sa se casatoreasca cu cine doreste ea? Cu ce afecteaza pe cineva din Bucuresti ca doi barbati din Cluj sau doua femei din Iasi se casatoresc? Este treaba lor ce fac! Cand vine vorba de infiat copii, asta este alta istorie! Sunt legi clare legat de modalitatea de infiere. Insa unii "demnitari" agita apele, ca sa justifice banii luati (degeba, in unele cazuri), numiti "salariu"!
  • +7 (11 voturi)    
    si uite asa... (Joi, 6 iunie 2019, 13:08)

    minos [utilizator]

    ....se mai rascoleste un rahat ingropat. Nu a fost un referendum nevalidat care a transat problema falsa?
  • +6 (10 voturi)    
    O stiti pe-aia cu (Joi, 6 iunie 2019, 13:10)

    Alexa.99. [utilizator]

    PSD, PNL, aceeasi.....?
    Umbla vorba prin targ ca penelistii cam sunt prieteni cu domnii aia care predica dandu-si ochii peste cap si vor sa il avem pe Iisus in minte si in gand, sa turnam copii cu nemiluita, sa nu punem intrebari si sa fim inregimentati frumos, oile lui Dumnezeu.
    Oare asa sa fie?
  • +3 (7 voturi)    
    te-ai trezit? vrei sa-,mi iau votul inapoi? (Joi, 6 iunie 2019, 15:44)

    U_swamp [utilizator]

    Bai, gluma a naturiiiii, iti amintesti ca referendumul pentru familia `traditionala` NU A FOST VALIDAT?
  • +1 (1 vot)    
    26%, 25%, 24%, 23%, 22%, 21%... 5%, 49% (Joi, 6 iunie 2019, 19:44)

    Antenistontel [utilizator]

    down-down-down, alde style!