Meleșcanu, după ce Iohannis a cerut demiterea: Nici prin gând nu-mi trece. Nu am ce să-mi reproșez

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 21:52 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a declarat miercuri seară, la Antena 3, că nici prin gând nu-i trece să își dea demisia, pentru că ”am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să voteze”.

Acesta a spus că nu s-a pus problema demisiei sale nici la nivelul partidului din care face parte, nici premierul nu i-a cerut demisia.

”În realitate, singurul impediment pentru desfășurarea în bune condiții ale votului a fost cuplarea cu referendumul”, a spus Meleșcanu.

”Cu 30 de zile înainte trebuie afișată de MAE lista tuturor centrelor de votare din străinătate. Cu două săptămâni înainte de alegeri, domnul preșdinte a decis un referendum. S-a multiplicat până la 6-7 minute pentru că erau două liste de redactat, una pentru alegerile europene, apoi erai întrebat dacă votezi și la referendum, apoi se luau datele din buletin. Practic, ce s-a urmărit a fost un rezultat care a beneficiat de cei din opoziție. Am lucrat cu jumătate din posibilități, pentru că a trebuit să gestionăm și alegerile europene și referendumul”, a adăugat acesta.

Meleșcanu a spus că a fost un număr de secții electorale de record mondial și că nu MAE a hotârât lista centrelor de votare.

Numărul de secții a fost un număr record.

”Niciuna din cererile care ne-au fost adresate nu a fost respinsă, toate au fost incluse”, a subliniat ministrul de Externe.

”Nici prin gând nu-mi trece, pentru că nu este nimic să-mi reproșez, dimpotrivă, am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să poată vota cu toții. Dar referendumul ne-a înjumătățit capacitatea de funcționare”, a răspuns Meleșcanu, întrebat ce i-ar răspunde președintelui care i-a cerut demisia.

Reamintim că președintele Iohannis a cerut, miercuri demiterea ”imediată” a ministrului de Externe, Teodor Meleșcanu, și a ministrului de Interne, Carmen Dan, pentru modul defectuos în care au fost organizate alegerile în diaspora.

















7863 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Pai ce sa-si reproseze Fosila? (Miercuri, 29 mai 2019, 22:02)

    Dalinar [utilizator]

    Ca el a actionat brici dpdv psdist, si mai are si un obraz gros rau de tot, cauzat de procesul de fosilizare pcr-ista.
  • +6 (6 voturi)    
    sovieticii chiar te-ar decora dihanie stalinista (Miercuri, 29 mai 2019, 22:04)

    rov [utilizator]

    ti-ai batut joc de oameni, de romani bai... ilici 2 ce esti
  • +6 (6 voturi)    
    Acelasi text (Miercuri, 29 mai 2019, 22:16)

    dice [utilizator]

    Inteleg ca, dat fiind ca Melescanu si Dan Carmen au prezentat acelasi motiv al proastei organizari, mai exact referendumul cuplat cu alegerile, asta a fost intelegerea initiala PSD-ALDE-UDMR, adica "faceti orice doar sa nu voteze nici jumate din diaspora...ceea ce slugile chiar au facut. Insa deja era prea tarziu. L-as vrea arestat pe batranul sovietic si pe secretara. Despre Dan, ce sa zic, e vorba aia, prostu nu e prost destul pana nu e si fudul...Cum poate nume si pronume sa vina cu ironii de-astea? Va dati seama ce oameni conduc tara?Anticipate urgent, scapam si de tariceanu, alta sluga a rusilor. Asta oricum, in secunda 2 e langa dragnea si mazare.
  • +6 (6 voturi)    
    si tu (Miercuri, 29 mai 2019, 22:17)

    keiser_soze [utilizator]

    si matracuca ailalta nu trebuie sa va dati demisia, ca v-ati nascut calare pe functia aia!
    Veti fi demisi sau psd va fi parjolit zilnic, la foc mic, sa dureze chinul mai mult!
  • +8 (8 voturi)    
    Fosilă dobitoacă. (Miercuri, 29 mai 2019, 22:25)

    prec [utilizator]

    Ăsta a îmbătrânit urât și degeaba.
  • +7 (7 voturi)    
    Cata nesimtire.... (Miercuri, 29 mai 2019, 22:27)

    brigadierul [utilizator]

    Sunt in stare sa mearga In mormint cu scanul lipit de cur!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 29 mai 2019, 22:47)

    Coco_papagal [utilizator]

    Bine spus
  • +6 (6 voturi)    
    Efort (Miercuri, 29 mai 2019, 23:07)

    Radub1000 [utilizator]

    Da. A impiedicat romanii sa voteze prin injumatatirea stampilelor de la 7-8 data trecuta la 4 intr-o sectie. E simplu de vazut cine a hotarat asta. Apoi a spus ca romanii din ambasade pot vota dupa 21 dar a dat dispozitie sa se inchida softul, numa pentru asta si trebuie dosar penal pentru hotul asta comunist.
  • +7 (7 voturi)    
    Un batran politruc... (Miercuri, 29 mai 2019, 23:12)

    dekar [utilizator]

    ...care nu realizeaza cat de urat este de MILIOANE de
    tineri romani din diaspora si din tara . Si nu numai.Nemernicul va ramane (si se va pierde cu vremea) doar ca un personaj de trista amintire
  • +6 (6 voturi)    
    meleshcascavalu (Miercuri, 29 mai 2019, 23:13)

    optiunea-2 [utilizator]

    mafiot batrin... nu s'a schimbat nimic, 3 zile de bucurie urmati de 30 de ani de hotie si minciuni. cam asa va fi. cine crede ca intra un om in puscarie (si nastase intrase, si nu s'a schimbat nimic la momentul acela) si aia e victorie? cum dragnea a ajuns primul omul in stat, sunt multi ca el care exact asta vor face; ii vor lua locul...
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar daca (Miercuri, 29 mai 2019, 23:53)

    unins [utilizator]

    ar mai fi alti 1000 de vinovati in cazul umilirii romanilor care au fost impiedicati sa-si exercite dreptul la vot, domnul Melescanu trebuia sa demisioneze imediat ce a rostit: "„Nu am știut cum s-o administrăm, cum s-o manageriem" (situatia). Dar ce sa-i ceri unui om lipsit de onoare?