Meleșcanu, după ce Iohannis a cerut demiterea: Nici prin gând nu-mi trece. Nu am ce să-mi reproșez

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 21:52 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a declarat miercuri seară, la Antena 3, că nici prin gând nu-i trece să își dea demisia, pentru că ”am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să voteze”.

Acesta a spus că nu s-a pus problema demisiei sale nici la nivelul partidului din care face parte, nici premierul nu i-a cerut demisia.

”În realitate, singurul impediment pentru desfășurarea în bune condiții ale votului a fost cuplarea cu referendumul”, a spus Meleșcanu.

”Cu 30 de zile înainte trebuie afișată de MAE lista tuturor centrelor de votare din străinătate. Cu două săptămâni înainte de alegeri, domnul preșdinte a decis un referendum. S-a multiplicat până la 6-7 minute pentru că erau două liste de redactat, una pentru alegerile europene, apoi erai întrebat dacă votezi și la referendum, apoi se luau datele din buletin. Practic, ce s-a urmărit a fost un rezultat care a beneficiat de cei din opoziție. Am lucrat cu jumătate din posibilități, pentru că a trebuit să gestionăm și alegerile europene și referendumul”, a adăugat acesta.

Meleșcanu a spus că a fost un număr de secții electorale de record mondial și că nu MAE a hotârât lista centrelor de votare.

Numărul de secții a fost un număr record.

”Niciuna din cererile care ne-au fost adresate nu a fost respinsă, toate au fost incluse”, a subliniat ministrul de Externe.

”Nici prin gând nu-mi trece, pentru că nu este nimic să-mi reproșez, dimpotrivă, am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să poată vota cu toții. Dar referendumul ne-a înjumătățit capacitatea de funcționare”, a răspuns Meleșcanu, întrebat ce i-ar răspunde președintelui care i-a cerut demisia.

Reamintim că președintele Iohannis a cerut, miercuri demiterea ”imediată” a ministrului de Externe, Teodor Meleșcanu, și a ministrului de Interne, Carmen Dan, pentru modul defectuos în care au fost organizate alegerile în diaspora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7969 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Pai ce sa-si reproseze Fosila? (Miercuri, 29 mai 2019, 22:02)

    Dalinar [utilizator]

    Ca el a actionat brici dpdv psdist, si mai are si un obraz gros rau de tot, cauzat de procesul de fosilizare pcr-ista.
  • +6 (6 voturi)    
    sovieticii chiar te-ar decora dihanie stalinista (Miercuri, 29 mai 2019, 22:04)

    rov [utilizator]

    ti-ai batut joc de oameni, de romani bai... ilici 2 ce esti
  • +6 (6 voturi)    
    Acelasi text (Miercuri, 29 mai 2019, 22:16)

    dice [utilizator]

    Inteleg ca, dat fiind ca Melescanu si Dan Carmen au prezentat acelasi motiv al proastei organizari, mai exact referendumul cuplat cu alegerile, asta a fost intelegerea initiala PSD-ALDE-UDMR, adica "faceti orice doar sa nu voteze nici jumate din diaspora...ceea ce slugile chiar au facut. Insa deja era prea tarziu. L-as vrea arestat pe batranul sovietic si pe secretara. Despre Dan, ce sa zic, e vorba aia, prostu nu e prost destul pana nu e si fudul...Cum poate nume si pronume sa vina cu ironii de-astea? Va dati seama ce oameni conduc tara?Anticipate urgent, scapam si de tariceanu, alta sluga a rusilor. Asta oricum, in secunda 2 e langa dragnea si mazare.
  • +6 (6 voturi)    
    si tu (Miercuri, 29 mai 2019, 22:17)

    keiser_soze [utilizator]

    si matracuca ailalta nu trebuie sa va dati demisia, ca v-ati nascut calare pe functia aia!
    Veti fi demisi sau psd va fi parjolit zilnic, la foc mic, sa dureze chinul mai mult!
  • +8 (8 voturi)    
    Fosilă dobitoacă. (Miercuri, 29 mai 2019, 22:25)

    prec [utilizator]

    Ăsta a îmbătrânit urât și degeaba.
  • +7 (7 voturi)    
    Cata nesimtire.... (Miercuri, 29 mai 2019, 22:27)

    brigadierul [utilizator]

    Sunt in stare sa mearga In mormint cu scanul lipit de cur!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 29 mai 2019, 22:47)

    Coco_papagal [utilizator]

    Bine spus
  • +6 (6 voturi)    
    Efort (Miercuri, 29 mai 2019, 23:07)

    Radub1000 [utilizator]

    Da. A impiedicat romanii sa voteze prin injumatatirea stampilelor de la 7-8 data trecuta la 4 intr-o sectie. E simplu de vazut cine a hotarat asta. Apoi a spus ca romanii din ambasade pot vota dupa 21 dar a dat dispozitie sa se inchida softul, numa pentru asta si trebuie dosar penal pentru hotul asta comunist.
  • +7 (7 voturi)    
    Un batran politruc... (Miercuri, 29 mai 2019, 23:12)

    dekar [utilizator]

    ...care nu realizeaza cat de urat este de MILIOANE de
    tineri romani din diaspora si din tara . Si nu numai.Nemernicul va ramane (si se va pierde cu vremea) doar ca un personaj de trista amintire
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 mai 2019, 23:13)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Chiar daca (Miercuri, 29 mai 2019, 23:53)

    unins [utilizator]

    ar mai fi alti 1000 de vinovati in cazul umilirii romanilor care au fost impiedicati sa-si exercite dreptul la vot, domnul Melescanu trebuia sa demisioneze imediat ce a rostit: "„Nu am știut cum s-o administrăm, cum s-o manageriem" (situatia). Dar ce sa-i ceri unui om lipsit de onoare?