Klaus Iohannis cere demiterea „imediată” a miniștrilor Teodor Meleșcanu și Carmen Dan

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 17:11 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Captura Privesc.eu
Președintele Klaus Iohannis a cerut miercuri demiterea „imediată” a miniștrilor de Externe, Teodor Meleșcanu, și de Interne, Carmen Dan, pentru problemele de la votul din diaspora.

„Este evident că trebuie să existe și urmări politice” pentru modul defectuos în care a fost organizat votul din Diaspora, a spus șeful Statului iar „cei care nu au organizat corespunzător sau chiar au organizat intenționat prost aceste alegeri trebuie să plătească cu funcția”.

„Vorbesc de urmarea politică (...) Fiindcă nu au știut să-și dea demisia de onorare, solicit demiterea imediată a ministrului de Externe și a doamnei ministru de Interne. Imediat însemnând imediat”, a subliniat Klaus Iohannis.

Pentru remedierea „urgentă” a problemelor întâmpinate la vot și pentru că nu are „încredere” că guvernul va veni cu „soluții rapide”, președintele Iohannis a anunțat înființarea la nivelul Administrației Prezidențiale a unei comisii mixte, în care vor fi invitați „toți cei care au atribuții” în domeniu.

Rolul acestei comisii este identificarea problemelor majore și propunerea de soluții către autoritățile care pot veni cu reglementări, respectiv Parlamentul, Guvernului și Autoritatea Electorală Permanentă, a arătat Klaus Iohannis.

Președintele a salutat rezultat „extraordinar de bun” de la referendumul pentru justiție, „care readuce România în normalitatea europeană” și a precizat că acest rezultat a fost apreciat „foarte foarte pozitiv” de liderii europeni cu care s-a întâlnit ieri la Bruxelles.

„Este un foarte mare succes pe care îl aveți voi, care vi se datorează vouă, dragi români”, a mai spus Klaus Iohannis.


















9352 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    guvernul pesede trebuie demis! (Miercuri, 29 mai 2019, 17:15)

    U_swamp [utilizator]

    Corect. Daca nu veti tine piciorul pe grumazul pesedistilor, isi vor reface capetele si cozile si ne vor umili, minti si fura in continuare, Nu am incredere nici cit negru sub unghie in declaratiile lui Dancila Barbilica, Vasilica, Veorica, Rodica etc. Faptul ca acum nu e trasa de sfori de un singur Gepetto, ci de o intreaga menajerie de papusari o face pe Dancila sa fie un premier bomba.
  • +18 (20 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 29 mai 2019, 17:17)

    tudorLeo [utilizator]

    Daca aveau demnitate, demisionau de duminica! Daca PSD-ul intelege cat are de pierdut in cazul in care nu fac numiri competente, daca intelege ce s-a intamplat duminica, astia 2 trebuie sa dispara.
  • -19 (31 voturi)    
    E plictisitor... (Miercuri, 29 mai 2019, 17:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si demisia lui Dancila nu o cere? De ce nu cere demisia intregului guvern? Si a parlamentului ...
  • -25 (37 voturi)    
    stați un pic (Miercuri, 29 mai 2019, 17:22)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis nu mai cere demisia lui Dancila? Nțț.. nțț..
    • +18 (26 voturi)    
      Dar de macelarii de la Jandarmerie si Vlad Tepes? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:36)

      Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu asasinii de copii ce se intampla?
      Cu jandarmii cu numerele matricole ascunse?
      Cu "omul in alb" ?
    • +2 (6 voturi)    
      Mazetoooooo... (Miercuri, 29 mai 2019, 18:09)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai facut ochisori!!! Si... Te-ai trezit din betia de Duminica!!! Ce baiat bun esti tu... de pus pe rana si nu alta...
  • -18 (28 voturi)    
    Alo! Domnu'? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:25)

    Zalmoxis [utilizator]

    De ce nu dizolvi parlamentul si sa anunti alegeri anticipate??????? Asa scapam de toti PSD-istii. Acuma cat e fierul cald! Hai! Curaj!!!
    • +3 (5 voturi)    
      NU se poate! (Miercuri, 29 mai 2019, 17:47)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Presedintele nu poate dizolva parlamentul decat in caz de criza: trei nominalizari de premier respinse.
      Doar in acest caz.
    • +2 (4 voturi)    
      Si cum propui tu sa-l dizolve (Miercuri, 29 mai 2019, 18:09)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      in ceva acid banuiesc, ca altfel constitutional si legal nu se poate.
  • -18 (26 voturi)    
    Unde e puterea exemplului? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:35)

    CalinMircea [utilizator]

    De ce nu dă el primul exemplul și să - și dea demisia că doar are cea mai mare vină în cazul votului din diasporă, deoarece toți ambasadorii din țările cu probleme la vot sunt oamenii numiți de el.
    • +1 (5 voturi)    
      .... amice ...... (Miercuri, 29 mai 2019, 17:59)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      De ce minti ? S-a dat ordin de repliere in PSD, a inceput sa va treaca frica ?
  • -14 (28 voturi)    
    si domnia voastra? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:38)

    Je__ [utilizator]

    avand in vedere ca sunteti penal, si referendumul a trecut
    Nu va dati demisia?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu (Miercuri, 29 mai 2019, 17:54)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cand vorbea de referendum, tinea degetele incrucisate la spate. Si, asa cum toti stim, in cazul asta nu se aplica.
    • +2 (6 voturi)    
      Ai vreo dovada ca Iohannis (Miercuri, 29 mai 2019, 18:07)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      e penal?
    • +2 (6 voturi)    
      He-he-he (Miercuri, 29 mai 2019, 18:18)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Postacule, in ce dosar e penal?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu poate (Miercuri, 29 mai 2019, 17:47)

    kiko123 [utilizator]

    ARTICOLUL 89

    Dizolvarea Parlamentului

    (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
    (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.
  • -2 (6 voturi)    
    oare ambasadorii n-au nicio vina? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:53)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    intreb si eu...
  • +2 (6 voturi)    
    ∆∆ s-au suplimentat fondurile postacimii (Miercuri, 29 mai 2019, 17:56)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    ca sa repare "imaginea partidului".

    Uite partidul:

    https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/05/18/06/28CDF79B00000578-0-image-a-69_1431926849640.jpg
  • +1 (5 voturi)    
    Deja au aparut 5 troli (Miercuri, 29 mai 2019, 17:59)

    midufi [utilizator]

    S-au clarificat noile comenzi ?
    Sau postati asa, din obisnuinta ?
    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +1 (5 voturi)    
    ambasadorii n-au nicio vina? (Miercuri, 29 mai 2019, 18:12)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    zic si eu...
  • +4 (6 voturi)    
    melescanu a mai comis-o si alta data (Miercuri, 29 mai 2019, 18:15)

    Razvan_M [utilizator]

    Un individ mizerabil. Iar Carmen Dan este responsabila pentru planificarea si punerea in practica a violentelor organizate de catre jandarmi si talhari imbracati in jandarmi contra manifestantilor din August 2018.
  • -3 (9 voturi)    
    Pai ce ai facut... (Miercuri, 29 mai 2019, 19:32)

    Sthelian [utilizator]

    4 ani si jumatate tovarase presedinte?
    Parca in 2014 la alegerile prezidentiale unde ai candidat la turul 2 la fel au fost cozi.
    S-a promis marea cu sarea si luna de pe cer.
    A iesit la final o mizerabila lege pentru votul prin corespondenta numai pentru vreo 600.000 de oameni.
    Deci cum stam in realitate?
    Lasam deoparte faptul ca predecesorul stia si el de la prima suspendare ca s-a stat cu orele afara pentru vot.
  • +1 (1 vot)    
    Puscaria (Joi, 30 mai 2019, 13:29)

    PetreTanase [anonim]

    Este vorba de un GRUP INFRACTIONAL organizat. Scopul a fost clar : impiedicarea sub orice forma a diasporei sa voteze ! Demisii de onoare la politicienii PSD, nu exista . De ce ? Simplu...ei nu au onoare si nici nu pot fi starpiti. Sunt ca buba neagra, ca paduchii lati, ca ciuma. Ei pleaca din politica, doar daca sunt trimisi direct la puscarie. Cam asta este antidotul !