Dăncilă anunță, după CEx, înlăturarea oamenilor lui Dragnea: Anca Alexandrescu, Darius Vâlcov și Codrin Ștefănescu pleacă / Gabriela Firea revine în conducerea PSD / Ana Birchall, Roxana Mânzatu, Natalia Intotero, propuse la Justiţie, Fonduri Europene şi Ministerul pentru Românii de Pretutindeni

de V.M., I.B.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 23:41 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Agerpres
După o ședință de aproape șase ore a Comitetului Executiv al PSD, Viorica Dăncilă a anunțat înlăturarea oamenilor lui Liviu Dragnea - Anca Alexandrescu va fi înlocuită din funcția de consilier și de la partid, "în curând” va fi luată o decizie legată de Darius Vâlcov, iar Codrin Ștefănescu este schimbat din funcția de secretar general al PSD cu Rodica Nasar. Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a revenit în funcțiile de președinte interimar al PDS București și vicepreședinte al partidului. În ceea ce privește funcțiile de miniștri, Ana Birchall, Roxana Mânzatu, Natalia Intotero vor fi propuse la Justiţie, Fonduri Europene şi Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, iar Titus Corlăţean este propunerea de vicepremier în locul lui Birchall.

Comitetul Executiv al PSD a decis tragerea pe linie moartă a apropiaților lui Dragnea și readucerea în prim plan a contestatarilor acestuia. Astfel, Codrin Ștefănescu, Lia Olguța Vasilescu, Florin Iordache au făcut un pas în spate, iar Viorica Dăncilă, Paul Stănescu, Gabriela Firea și Marcel Ciolacu fac parte din noua gardă a PSD.

”E importantă pentru noi unitatea, să ințelegem unde s-a gresit, să ne unim forțele pentru a putea merge mai departe”, a declarat Viorica Dăncilă, la finalul ședinței CEx.

Premierul a mai declarat că PSD va rămâne la guvernare și că sub nicio formă nu își vor retrage sprijinul pentru unii dintre candidații PSD la europarlamentare.

Ea a mai spus în conferința de presă că Guvernul său nu a dat legi care să afecteze justiţia, că nu a avut vreodată pe masă vreo Ordonanță referitore la amnistie și grațiere. Legat de OUG pentru modificarea Codurilor penale, întrebată dacă insistențele veneau din partea lui Liviu Dragnea, Viorica Dăncilă a spus: "Nu vreau să mă întorc la insistențele domnului Liviu Dragnea. Au fost mai multe insistențe. A fost o opinie de partid la un moment dat. Nu numai Liviu Dragnea".

Premierul a mai anunțat că la începutul săptămânii viitoare va merge la Bruxelles, unde va avea întâlniri cu mai mulţi lideri europeni, între care şi prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans. Ea a spus că va vorbi la telefon cu omologii săi din Portugalia şi Spania pentru a relua relaţiile cu socialiştii europeni.


Declarații Viorica Dăncilă, la finalul Comitetului Executiv:
  • E importantă pentru noi unitatea, să înțelegem unde s-a gresit, să ne unim forțele pentru a putea merge mai departe
  • Gabriela Firea a fost votată ca președinte interimar al organizației PD București, dar și ca vicepreședinte al PSD
  • Tot astăzi am supus votului funcția de președinte executiv, în care a fost votat în unanimitate Paul Stănescu
  • Pentru funcția de secretar general al partidului - Rodica Nassar, tot în unanimitate
  • Trebuie să facem o diferență între alegerile parlamentare și europarlamentare. Trebuie să ne menținem guvernarea și să nu-i dezamăgim pe oamenii care ne-au votat
  • Am votat, de asemenea, rămânerea la guvernare
  • Am votat propunerile pentru cele 3 portofolii la care avem interimari, Ana Brichall la Justiție, Roxana Mânzatu la Fonduri Europene și Natalia Intotero la Românii de pretutindeni
  • Am votat pentru funcția de vicepremier pentru parteneriate strategice pe Titus Corlățean, care are experiență în acest domeniu
  • M-am opus atunci când a fost schimbat Paul Stănescu de la Dezvoltare și din funcția de vicepremier
  • De la acest CEx s-a plecat cu un mesaj de unitate. Trebuie să ne unim forțele ca să mergem mai departe. Important nu e ce am făcut în trecut, important e să învățăm din greșeli și să mergem mai departe
  • Din păcate timpul nu ne-a permis să vorbim despre Congres, vom avea săptămâna viitoare întâlniri. Luni la ora 10 e ședința de Coaliție, apoi BPN
  • Trebuie să vedem dacă trebuie schimbat Statutul PSD
  • Nu am discutat acum despre remaniere. Trebuie să avem miniștri titulari, astfel încât să ne putem continua activitatea
  • O să sun la dl președinte, o să-i spun că avem noile propuneri și sper ca dânsul să lase la o parte campania electorală și jocurile politice și să dea un răspuns care să țină de legalitate
  • Vom face o analiză pe fiecare minister în parte, inclusiv la MAI și MAE
Despre umilirea Diasporei:
  • Cine a greșit la votul din străinătate va plăti. Ministrul Meleșcanu a spus că a început o anchetă iar eu am spus că vom lua măsuri radicale.
  • Votul electronic, votul prin corespondență, vom discuta și despre acestea
  • Despre numirea lui Corlățean că vicepremier, cel care a plecat după situația votului din Diaspora în 2014: Portofoliu pentru parteneriat strategic nu are niciun fel de legătură cu votul din Diaspora
Despre colaborări:
  • Cu Anca Alexandrescu exclus (să mai colaborez). Este consilier onorific. Mâine o voi elibera din funcție. Și la partid la fel (din funcția de la departamentul de comunicare al PSD)
  • Voi lua o decizie în curând legată și de Darius Vâlcov. Nu îmi cereți să vă dau un răspuns acum
  • Olguța Vasilescu va rămâne în conducerea PSD, e vicepreședinte al partidului. Nu știu de unde a ieșit această știre că ar fi o divergență cu Olguța Vasilescu.
  • Candidatul PSD la prezidențiale va fi decis la Congres.
  • Nu am avut astăzi nicio discuție despre Justiție. Acest guvern nu a dat legi care să afecteze Justiția.
  • Sub nicio formă nu ne vom retrage sprijinul pentru unii dintre candidații PSD la europarlamentare.
  • Nu putem acum după ce s-au terminat alegerile să ne retragem sprijinul, nu ar fi corect
  • Propunerea de comisar european se poate face până la mijlocul lunii iunie, decizia privind nominalizarea noastră o vom lua tot în CEx. Întrebată dacă Rovana Plumb mai are șanse, Dăncilă a zis că oricine are șanse
Despre Justiție:
  • Au fost discuții în ședințele CEx ca să dăm OUG pe anumite aspecte referitoare la Justiție
  • Am simțit întotdeauna că ar fi o vulnerabilitate pentru noi, pentru țară, dacă am da aceste ordonanțe (n.r. Dăncilă a uitat Ordonanța 7 de modificare a Legilor Justiției din februarie)
  • Nu mi-aș fi dorit să riscăm activarea Articolului 7 în cazul României
  • Nu vreau să se înțeleagă greșit, unele măsuri în domeniul Justiției poate trebuiesc luate. Nu a fost vorba dacă ele erau corecte sau nu, dar eu, ca premier, m-am gândit că importantă este țara, m-am gândit că imaginea României e mai importantă, și eu am lucrat mult la imaginea României
  • Da, a fost la un moment (în partid) discuții despre amnistie și grațiere, nu vreau să mă întorc la insistențele dlui Dragnea
Viorica Dăncilă a anunțat că va merge la Bruxelles pentru a avea discuții cu Frans Timmermans și cu Sergei Stanishev, președintele Partidului Socialiștilor Europeni
  • Au fost semnale de la Bruxelles legate de justiție. Multe dintre ele, așa cum am spus, dezinformări legate de Guvern. Au fost colegi care m-au întrebat ce OUG ați dat pe justiție. Am spus nu, noi nu am dat
  • Noi vrem să rămânem în grupul S&D dar nu ne vom duce să ne rugăm. Eu cred că e și interesul socialiștilor europeni să aibă un număr mai mare de deputați. Vom discuta deschis, dar în același timp voi reprezenta cu demnitate România și în calitate de premier și președinte PSD. Nu ne ducem să ne rugăm vă rog să nu ne excludeți.
  • Semnale pentru PSD sunt pozitive de fapt. Voi merge să am aceste discuții la Bruxelles atât cu dl Timmermans, cât și cu Serghei Stanishev și cu omologii mei, premierul Spaniei, Maltei sau Portugaliei
Despre mutarea ambasadei din Israel:
  • După cum știți, eu mi-am exprimat poziția, decizia îi aparține președintelui României
  • Părerea mea e că trebuie să existe o decizie politică asupra acestui lucru

















39611 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    au votat ramanerea la guvernare :)))) (Miercuri, 29 mai 2019, 0:03)

    rov [utilizator]

    deci au votat sa se puna in slujba noastra cum ar veni...NU?
    Pai daca tot vreti sa faceti ceva pentru noi, ori PLACUTA, ori DEMISIA !!!!

    E politete maxima,
    DACA ERAM IN EVUL MEDIU,
    ERATI DE MULT PE RUG...
    • +24 (26 voturi)    
      @rov (Miercuri, 29 mai 2019, 6:45)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui rov

      psd-ul TREBUIE sa-si termine perioada de guvernare. Oricine ar veni acum ar trebui in mod normal sa elimine toate aberatiile votate de actualii guvernanti (pensii / salarii marite la bugetari / mitele electorale nesustinute financiar), chestii care ar duce la revenire actualilor la guvernare in 2020... Dupa aia pot fi executai (politic).
      • +6 (6 voturi)    
        In mod normal ai dreptate (Miercuri, 29 mai 2019, 8:59)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Dar tara e un pacient in coma si e greu sa convingi fostii batausi sa-i acorde primul ajutor.
        Riscul ca tara sa continue starea de boala e mare. Dancila inca se gandeste daca hotul si tradatorul de valcov e bun...Aici e problema. Dar daca cineva reuseste...
      • +9 (9 voturi)    
        In mod normal. Iohannis ar trebui sa ii ceara (Miercuri, 29 mai 2019, 9:03)

        FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        sa repare toate nenorocirile comise:
        - repunerea pe pozitie a lui Kovesi
        - arestarea condamnatului Volkovski
        - demiterea lui Tanda (reprezentantul clanurilor tiganesti din spatele Camatarilor si a lui Vanghelie)
        - demiterea Olgutei
        - arestarea si interogarea lui Toader - cine i-a dictat modificarile pe justitie?
        - la fel si Teodorovici pe masurile "economice"
        - demiterea lui Oaea, ca e prost oricum
        - desfiintarea prin OUG a SIIJ
        etc

        Dar acesta nu ii cere. De ce?
        Pentru ca zilele Veoricai sunt numarate. Posibil sa urmeze si anticipate. Acum e momentul sa zboare PSD de tot din Parlament.
  • +34 (34 voturi)    
    Bla... Viorica Dancila este un fake news continuu (Miercuri, 29 mai 2019, 0:22)

    Clop [utilizator]

    "Votul electronic, votul prin corespondență, vom discuta și despre acestea."

    Nu ma intereseaza discutiile pesediste despre modalitatile romanilor, din tara sau din diaspora, de a vota. Deloc! Nu ma intereseaza deloc.
    Am vazut dezastrul pe care sunteti capabili sa-l creati cand sunteti la comenduire, bine ca nu ne-am dus in hau ca tara.
    Avem aceasta apa de ploaie de la o tanti aflata fake pe val in noaptea cutitelor lungi de partid.

    Dar, prieteni, suntem in 2019, folosim zilnic device-uri, cel putin smartphone-ul. In Estonia se voteaza din pat, de ani de zile.
    • +8 (8 voturi)    
      Ministerul pentru Românii de Pretutindeni (Miercuri, 29 mai 2019, 9:09)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Am ras când am aflat ca exista Ministerul pentru Românii de Pretutindeni dar la secția de votare din Haga au fost doar 2 stampile. Ce atributii are acest minister daca nu stie un numar aproximativ al romanilor cu drept de vot dintr-un oras sau dintr-o regiune.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu vor vot electronic (Miercuri, 29 mai 2019, 9:32)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      cred ca putini politicieni il vor. Le este frica de el ...pierd controlul, din cauza ca lumea poate vota. La noi este imperios necesar ...cu atat de multa lume plecata. Cu cati oameni nu au putut vota. Daca ar fi votat balanta ar fi fost cu totul alta ...PSD era pe locul 3 in mod sigur si cu procent mult mai mic.
      • -2 (2 voturi)    
        votul electronic e prea usor de fraudat (Miercuri, 29 mai 2019, 12:39)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        pentru a risca implementarea lui.
    • +6 (6 voturi)    
      Spuma sau drojdia? (Miercuri, 29 mai 2019, 9:59)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Dancila, Oprisan si Firea au amestecat "materia" din hardaul PSD-ist si clabucii de la suprafata au fost numiti pe functii.
      Si cu asta ei considera ca PSD s-a primenit si e un partid nou-nout, curat si numai bun sa mai conduca Romania vreo 20 de ani.

      PS. Reanimarea lui Corlatean e o gluma sinistra!
  • +27 (27 voturi)    
    Mesaj de unitate ? (Miercuri, 29 mai 2019, 1:36)

    Marinake [utilizator]

    Poate de unitate militara 2 și un sfert. Ginditi că dacă îi maziliți pe alții n-om uita ce prostii făcurăți

    Singura surpriza este că preșul Dancila musca cu aplomb mina ce a hranit-o.
  • +24 (24 voturi)    
    penalul Valcov trebuie sa ramana (Miercuri, 29 mai 2019, 2:01)

    John_english [utilizator]

    e cel mai capabil in politici economice si aurifere din PSD.

    ma rog, temporar. pana se va reîntâlni cu Dragnea si postul va deveni vacant.

    :))
  • +18 (22 voturi)    
    hei cumnata (Miercuri, 29 mai 2019, 3:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum au luat udmr voturi in judete fara etnici? romanii au fost iarasi umiliti la cozi si li s-a interzis dreptul de a vota. va bateti joc de romania? e caz de puscarie...manipulati voturile, ii impingenti in fata pe unguri ca sa furati pasnici impreuna, pe altii ii impiedicati incalcind legea...eu cred ca trebuie sa va alatuati stapinului vostru suprem...in strada romani, e bataie de joc pe toata linia.
    • -5 (7 voturi)    
      tot asa (Miercuri, 29 mai 2019, 7:30)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      cum a luat usr-ul (sau pnl-ul sau psd-ul) miliioane de voturi in timp ce inregistrati sunt de ordinul miilor (sau tot in zona aia).
    • +4 (4 voturi)    
      Au cumparat (Miercuri, 29 mai 2019, 8:34)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Prin misculatiile cu voturile pentru UDMR practic PSD si-a cumparat sustinerea acestora in contintare.
  • +11 (11 voturi)    
    buruiana rea nu piere (Miercuri, 29 mai 2019, 6:26)

    clencix [utilizator]

    viclenia prostului este falsa smerenie, o alta forma de batista pe tambal
  • +13 (13 voturi)    
    Celor care se mira de schimbarile analfabetei (Miercuri, 29 mai 2019, 6:51)

    ofCAER [utilizator]

    (daca exista!):
    faceti un foarte simplu exercitiu de imaginatie si ginditi ca (1) Dragnea nu ar fi fost condamnat si (2) PSD ar fi iesit pe primul loc la europarlamentare.
    Dacă-i citiți CV-ul Vioricai, veți afla că analfabeta a terminat Facultatea de Petrol și Gaze; în realitate Viorica „noastra” a terminat Petrolu’, Gazele nu le-a terminat încă!
  • +15 (15 voturi)    
    Ciudat (Miercuri, 29 mai 2019, 7:06)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "M-am opus atunci când a fost schimbat Paul Stănescu"

    Oare din cre guvern a fost schimbat, nu al tau, pe care il conduci (ca sa folosesc termenii tai preferati)?

    La fel, lipsa asumarii raspunderii e evidenta: "noi nu am dat OUG pe justitie" ?!? Dar cine?

    Altfel continui in tonul obisnuit: presedintele cel rau, care nu face nimic intrucat se afla in campanie electorala.

    Esti pe calea batuta de Dragnea, mai putin actele de coruptie.
    • +3 (3 voturi)    
      Incepe cumva sa muste? (Miercuri, 29 mai 2019, 9:19)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Pana acum o tot morfolea...
      S-a facut a dracului? hehe
      Stai, ca nu i-a pus nimeni vreo contra.
      Deocamdata e singura in careu iar meciul nu a inceput.
    • +3 (3 voturi)    
      Izbitor .. (Miercuri, 29 mai 2019, 9:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      cum seamana ce se intampla acum in PSD cu momentul cand a cazut Ceausescu. "Dizidentii" & comp. erau ca si duamna drancila & comp acum.

      Ce suflu de "democratie" in partidul hotilor!

      Iar talibanii de pe forum sunt ca aia cu "Ceausescu a facut lucruri bune!" Schimbati numele lui "Ceausecu" si puneti "dracnea", care s-a zbatut el sa lupte cu statul paralel, care a dus justitia pe noi culmi ale independentei..

      Fantastic!
  • +4 (4 voturi)    
    Sa spuna cineva daca a auzit vreo propozitie (Miercuri, 29 mai 2019, 7:53)

    deval [utilizator]

    corecta, care sa exprime macar un adevar privind ce a fost pana in 27 mai, de la vreun psdist ?! Altceva decat aceea ca s-au facut ''greseli '' si numai legate de organizarea alegerilor si faptul ca s-a vorbit prea mult despre justitie (!!!) nu ati auzit !!
    Exact aceeasi Ciuma Rosie isi trage sufletul sa creioneze o alta fictiune cat sa-i ajute sa nu piarda majoritatea in parlament si atat !!
    • 0 (0 voturi)    
      ...unitate... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:42)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Ce te bagi în unitatea partidului...Dacă justiția care la băgat pe daddy îl scoate...din Gherlă???
  • +3 (3 voturi)    
    Groaznic! (Miercuri, 29 mai 2019, 8:14)

    Nonidem [utilizator]

    Cand aud de cex, ma duce mintea la PCR!Dar ce ma frapeaza si dezgusta la maximum este ca aceiasi oameni care-in unanimitate! au votat excluderile,aceiasi oameni-tot in unanimitate au votat revenirea acestora!Astia sunt oameni?Nu, sunt niste ciurucuri!Ar fi treaba lor dar aceste ciurucuri decid directia de dezvoltare a unei Tari si destinul unui popor!Groaznic!
  • +2 (2 voturi)    
    Hopa... (Miercuri, 29 mai 2019, 8:41)

    Observatore [utilizator]

    ...Viorica a pus piciorul in prag !
  • +3 (3 voturi)    
    ...Cine conduce????.... (Miercuri, 29 mai 2019, 9:12)

    baligosul [utilizator]

    Chiar madam Dăncilă conduce în PSD???
    • 0 (0 voturi)    
      compasiune pentru Daddy! (Miercuri, 29 mai 2019, 10:33)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Incep sa simt compasiune pentru hamsterul puscarias: nu a vrut sa aiba un nr.2 in partid, a pus doar oameni de paie.
      Acum cand face o pauza, la butoane vine ... pavianul blond cu coama!
  • +2 (2 voturi)    
    incepe sa semene cu clubul Femina (Miercuri, 29 mai 2019, 9:21)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    pana se intorc barbatii de la meci
  • +4 (4 voturi)    
    Cel mai mult imi place: (Miercuri, 29 mai 2019, 9:30)

    Lucky1 [utilizator]

    "...eu am lucrat mult la imaginea României"

    Daca mai lucrezi mult ai sa faci praf imaginea Romaniei.
    Si asa este destul de sifonata. Faptul ca acum cedati cate un pic din macelul pe care-l puneati cu sange rece la cale toti, in frunte cu seful ajuns in puscarie, nu inseamna ca ai fost vreodata impotriva lui. Sunteti toti niste hiene, cand va simtiti incoltiti dati inapoi dar cum intoarce cineva capul sfasiati.
    Daca simti pentru tara si popor macar 1% din cat spui ar trebui sa te retragi si sa stergeti acest partid de pungasi, mincinosi si incompetenti din istoria Romaniei.
  • +5 (5 voturi)    
    Intotero ce nume interesant (Miercuri, 29 mai 2019, 9:30)

    Lucian Ilea [utilizator]

    vin extraterestrii si intraterestrii
    si se bat ca chorii ca de obicei cu astia
    care-s hoti si curve si criminali
    si nu se schimba nimica niciodata
  • +6 (6 voturi)    
    Atentie pavian la carma! (Miercuri, 29 mai 2019, 9:37)

    ABBV [utilizator]

    A ajuns pavianul la butoane, pregatitiva de impact!
  • +4 (6 voturi)    
    Titus Corlăţean (Miercuri, 29 mai 2019, 9:43)

    CRMS [utilizator]

    Acest individ fiind unul din artizanii blocarii voturilor din diaspora la precedentele elegeri prezidentiale nu poate fi acceptat de Presedinte. Ar fi o palma pentru diaspora !
  • +2 (2 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 29 mai 2019, 9:59)

    john_doe_ro [utilizator]

    Degeaba va agitati. In peste 2 ani de guvernare PSD autostrazi zero, spitale zero, scoli zero, investitii strategice zero. Ce mai vreti sa demonstrati ?????????????????????????????????????????