Opoziția are un candidat comun pentru șefia Camerei Deputaților. PNL, USR și PMP o propun pe Raluca Turcan

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 18:41 Actualitate | Politic


PNL - Raluca Turcan
Foto: Facebook
Liderul deputaților liberali, Raluca Turcan, este candidatul comun al PNL, USR și PMP pentru șefia Camerei Deputaţilor, decizia fiind luată marți seară.

Anunțul a fost făcut chiar de Raluca Turcan, la Parlament, alături de liderul USR, Dan Barna, și cel al PMP, Eugen Tomac. Ea a vorbit despre obligația pe care o are acum Opoziția față de cetățeni după votul de duminică.

„Votul arată că românii vor o agendă pro-europeană, iar această agendă trebuie transpusă obligatoriu în acțiune politică și în acțiune legislativă”, a spus Turcan.

„Desemnarea președintelui Camerei Deputaților reprezintă un moment de maximă responsabilitate pentru partidele din opoziție. Și nu mai vorbim de orgolii, ci de obligația pe care o avem. Pentru a avea șanse de reușită, trebuie să existe un efort comun”, a mai spus Raluca Turcan.

Anterior, PNL aprobase prin vot, în şedinţa Biroului Executiv Naţional de marţi, candidatura deputatei Raluca Turcan (liderul grupului parlamentar al PNL de la Camera Deputaţilor) pentru funcţia de preşedinte al Camerei şi a mandatat conducerea grupului parlamentar să poarte negocieri în acest sens.


Citește și:



















61300 vizualizari

  • -9 (37 voturi)    
    Vai de capul nostru (Marţi, 28 mai 2019, 18:47)

    Gojifruit [utilizator]

    Dar poate ca asta e compromisul ca la primaria Bucurestiului si prim-ministru in urmatorul guvern sa avem oameni de la USR sau PLUS.
    • -19 (39 voturi)    
      A inceput "cu dreptul" USR (Marţi, 28 mai 2019, 19:04)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Sa sustii o sinistra ca Raluca Turcan, o reminiscenta din vremea PDL, bravo Barna. Incepeti sa va bateti joc de voturile oamenilor. Parca spuneati de oameni noi, macar cereati PNL sa vina cu un om decent , nu cu femeia asta ridicola si extrem de "competenta".
      • +7 (21 voturi)    
        Turcan e ok. V-ati uitat prea multa a3 (Marţi, 28 mai 2019, 20:18)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        unora le-au intrat in creier sloganurile antena 3
        • 0 (16 voturi)    
          Nu (Marţi, 28 mai 2019, 21:19)

          Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Mi-a intrat in cap cum Udrea era “un adevarat kill bill al politicii romanesti”. Si nu-mi mai iese.
      • +3 (3 voturi)    
        penibili !!! (Miercuri, 29 mai 2019, 10:48)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Ati stat pititi doua zile si acum ati iesiit din cotloane sobolanilor !!! oricum,indiferent cine va fi propus este mai bun decat puscariasul Dragnea !!! Interesati-va cand sant zilele de vorbitor si mergeti la seful vostru cu gogosi calde !!!!
    • +1 (9 voturi)    
      Exact. (Marţi, 28 mai 2019, 19:56)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Aceasta este configuratia actuala.
  • -19 (37 voturi)    
    Turcan nu stie nici macar cati ani are si PNL (Marţi, 28 mai 2019, 18:58)

    hopsinoi [utilizator]

    o impinge in fata, asa fara rusine.

    sa pui un astfel de om intr-o asemenea pozitie? sigur unii o sa spuna ca e mai buna decat Dragnea, dar inca nu avem o evaluarea din penitenciar a lui Dragnea.

    https://stirileprotv.ro/show-buzz/entertainment/raluca-turcan-nu-mai-stie-cati-ani-are-sa-fie-28-sa-fie-32.html
    • -18 (38 voturi)    
      De la PNL nu am asteptari (Marţi, 28 mai 2019, 19:05)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      De la USR in schimb aveam asteptari. Incet, incet, uita de ce i-au votat oamenii si or sa faca compromisuri peste compromisuri ca sa ajunga la putere.
  • -15 (33 voturi)    
    E clar (Marţi, 28 mai 2019, 19:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politruca provenita din mafia portocalie, intrata pe usa din dos a politicii impinsa de securistul Solo. Alegere mai rea, greu de gasit. PNL = USL + PDL se faulteaza singur cu o asemenea gaitza la Camera.
  • +22 (36 voturi)    
    Semn bun (Marţi, 28 mai 2019, 19:06)

    fdaniel [utilizator]

    Cred ca e un semn bun faptul ca cei trei actori politici au lasat deoparte multe ca sa ajunga la un numitor comun.

    Nici nu conteaza ca e Turcan sau oricine altcineva! ce retin eu este ca PNL, USR si PMP au fost in stare sa stea la masa si sa ia o decizie de adulti responsabili.

    Daca nu ne place de Turcan si/sau de orice om politic, ba chiar de nici un om politic, TREBUIE sa continuam calea de acum definita simplu prin : "prezenta la vot!"
    • +14 (22 voturi)    
      Comentariu excelent (Marţi, 28 mai 2019, 21:22)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Exactly my thoughts. Acum au realizat cu totii ca nu mai merge sa te lupti pentru ciolan. Cum au facut asta, au pierdut, de fiecare data...

      O iau pe drumul cel bun
  • -22 (42 voturi)    
    raluca (Marţi, 28 mai 2019, 19:09)

    IVF [utilizator]

    Deci, dacă toată zbaterea noastră conduce la numirea într-o poziție importantă a statului a unui ghiocel al lui Băsescu Traian - salvatorul națiunii și tăietorul salariilor- nu am decât cuvinte de respect pt liderii USR+. Nu vorbesc de PNL, fiindcă acolo lucrurile sunt clare ( conduși de un ORB, de mai bine de un AN ), dar pt noii veniți pe scena politică afilierea la o propunere atât de jenantă este mai nult decât edificatoare !
    Sigur că marginalizarea lui Dragnea e un lucru benefic, dar căderea din lac în puț e mai mult decât mirositoare !
    Fac un apel către liderii USR să-și reconsidere pozițioa, altfel o reconsiderăm și noi ! Băieți, nu vă căutați aliații în aceea dimensiune, că vă micșorați !
    Cu drag ( de țară )
    • +18 (26 voturi)    
      Ce sa faca? (Marţi, 28 mai 2019, 20:03)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui IVF

      Alegeri parlamentare sunt anul viitor.
      Pana atunci isi aduc contributia cum pot.
      Aceasta este actuala configuratie.

      Care este scopul?
      Sa incerce sa numeasca o alta persoana la conducerea Camerei Deputatilor.
      Cum poate face acest lucru in actuala configuratie?

      Pot sa merg eu sau tu sa votam? Nu.
      Atunci?
      Singura cale legala este negocierea.
      Cu cine?
      Cu mine? Cu tine?
      Nu ajuta.
      Trebuie sa negocieze cu cei care sunt acolo.
      Asta este.

      Sa tinem minte si sa mergem sa votam de fiecare data.
    • +3 (3 voturi)    
      Ati aparut !!??? (Miercuri, 29 mai 2019, 11:05)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui IVF

      Toata zbaterea voastra de al scapa pe Drgnea nu a fost incununata de succes !!!! Imediat a inceput sa va puta ,dar va asigur ca fata de duhoarea de la latrina 3 cu care santeti obisnuiti ce va pute acum este parfum de roze !!! Sarcina lui Turcan este de a nu mai tine in sertere si a nu se mai opune la introducerea in discutie a propunerilor si proiactelor de lege necesare indreptarii magariilor si porcariilor marca PSD-ALDE-UDMR !!!
  • -9 (25 voturi)    
    Toti oamenii lui Basescu (Marţi, 28 mai 2019, 19:16)

    LiberaAlegere [utilizator]

    Romanii au memorie scurta si se pare ca iarta pe oricine, daca un un PSD sa injure. Din fericire, PSD e terminat. Din pacate, mai exista Raluca Turcan, Basescu, Udrea (arestata cica, dar niciodata repatriata in regim de urgenta sau nu). S-a uitat ca Raluca Turcan a fost cea care a organizat campania electorala pt europarlamentare a fetei mici a lu Base', cea care se da super cinstita si fata mare ( fara varsta, ca sa o citam, ca nu stie nici cati ani are!) dar a uitat ce a facut in regimul Basescu, pe cine a sustinut, cati a acoperit, cum a inchis ochii la puneri in functii dubioase si oneroase, in stil "Dragnea" de catre Base si acolitii lui. Normal pt functia respectiva o sustin "toti oamenii lui Basescu", care probabil isi freaca mainile fericit ca un tatuc ce este!
    • +10 (16 voturi)    
      Tot la (Marţi, 28 mai 2019, 22:27)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui LiberaAlegere

      basescu v-ati intors?
      V-ati adunat sub alte pseudonime cu acelasi cd?!
      Mirositi a psd-isti din server:)
  • -9 (21 voturi)    
    Wow! (Marţi, 28 mai 2019, 19:28)

    lucky luck [utilizator]

    Cata prostie! No comment.
  • -10 (24 voturi)    
    ma asteptam la mai mult de la USR (Marţi, 28 mai 2019, 19:32)

    themihai [utilizator]

    ce urmeaza??? Blaga la senat? Chiar nu ma asteptam la USR sa sustina asemenea personaje...
  • -10 (20 voturi)    
    trebuie sa fi.. (Marţi, 28 mai 2019, 19:43)

    exilatul [utilizator]

    prea imbecil ca sa crezi ca in politica romaneasca vor intra VREODATA oameni cinstiti....mentalitatea "penala" , de rahat a aprox. 75% din romani nu va "permite" asa ceva...ultimii 30 de ani o confirma ( ca de aia dinainte de 89 numai vorbim )...politica pt romani inseamna o metoda de imbogatire si de parvenism in societatea in care traiesc , care de fapt nu este decit o mocirla umana ....
    • +8 (8 voturi)    
      Nu fii suparat! (Marţi, 28 mai 2019, 22:43)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Suntem pe PLUS!!
      Macar nu mai avem psihopati, analfabeti, cocalari si cam tot jegul societatii la varful politicii. Cum sa fie toti la fel?

      P.S. “75% dintre romani vor” , desi generalizarea e de Ciuvica, adica din burta.
  • +24 (28 voturi)    
    Fratilor, sedeti blanzi. Calmul este necesar (Marţi, 28 mai 2019, 19:43)

    Habermas [utilizator]

    pentru ca drumul este lung.

    Jocul este mai mare, pe termen lung, si cu mai multe etape. Inainte de orice, conteaza ca au propus un candidat comun, pentru ca asta arata ca

    1. Au inteles ce au de facut, si
    2. S-au miscat eficient si rapid (ceea ce conteaza pentru ca sunt multe alte decizii de luat impreuna, NU ESTE TIMP DE PIERDUT).

    Persoana aleasa drept candidat pentru aceasta bucata finala de mandat la sefia Camerei Deputatilor este un detailu secundar.
    • +10 (10 voturi)    
      PSD va veni cu candidatul propriu pentru sefia (Marţi, 28 mai 2019, 22:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Camerei. Olguta? Cu ocazia votului se va vedea cine are majoritatea in Camera si cam ce sanse are o motiune de cenzura.
      Evident ca Raluca Turcanu este superioara lui Dragnea sau inlocuitorului sau Iordache.
  • +18 (24 voturi)    
    USR a procedat realist (Marţi, 28 mai 2019, 19:45)

    gemart [utilizator]

    A spus ca doresc un candidat unic al opozitiei, au avansat un nume (Stelian Ion) dar din pacate au putin deputati si nici n-au castigat euroalegerile ca sa emita pretentii.

    Daca PNL ar fi venit cu o propunere aiurea in mod cert USR ar fi mers cu candidat propriu ca sa-si arate dezacordul. Raluca Turcan nu e varianta ideala ci una realista si un mare pas inainte prin comparatie cu Dragnea.
  • +16 (24 voturi)    
    va rog sa nu fiti rautaciosi. (Marţi, 28 mai 2019, 19:48)

    CVL [utilizator]

    Eu am incredere ca dna Turcan chiar va pune pe agenda proiecte care acum dorm in sertare pitite de Dragnea & Co.
    Eu personal o creditez ca va face treaba buna.
  • -9 (21 voturi)    
    La vremuri noi... (Marţi, 28 mai 2019, 20:01)

    giubs [utilizator]

    tot noi!
    • +17 (23 voturi)    
      NU sunt vremuri noi (Marţi, 28 mai 2019, 21:22)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui giubs

      Este ACELASI Parlament!
      La ce va asteptati, sa angajeze pe cineva din exterior? cu jumate de norma?!
      Inca platim absenteismul de la vot si e o solutie de avarie decenta.
      • -5 (7 voturi)    
        faceam referire la persoane... (Miercuri, 29 mai 2019, 0:07)

        giubs [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        nu la componenta Parlamentului. Adica dintre toti deputatii PNL si USR, doar pe Turcanu au gasit-o? Au propus o persoana care activeaza in politica de cand eram eu in liceu (si n-am terminat anul trecut) si care n-a dovedit mare lucru, in locul unei persoane noi, capabile. Ma rog, asa s-au gandit mintile luminate ca trebuie procedat cu votul de incredere pe care l-au primit duminica.
  • +12 (18 voturi)    
    V ati (Marţi, 28 mai 2019, 20:31)

    Coco_papagal [utilizator]

     Barna este cel mai lucid sef de partid politic. L a pus pe Ciolos cap de lista, nu se impotriveste aiurea, intr un cuvant vrea sa ajute la reconstructie. Iar doamna Turcan este f potrivita pentru aceasta functie. Bravo
  • -8 (24 voturi)    
    PDL redivivus (Marţi, 28 mai 2019, 20:33)

    Irina25 [utilizator]

    Nu-l uitati pe Poteras, ca a iesit din puscarie si se cam plictiseste. N-ar fi cool sa ne mai imparta niste Dreptate & Adevar?
    • +1 (7 voturi)    
      iar Blaga pleaca la Bruxelles... (Marţi, 28 mai 2019, 21:20)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      bravo baietii!!
  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 28 mai 2019, 21:06)

    qwerasdf [anonim]

  • 0 (8 voturi)    
    Uninominalele sunt solutia (Miercuri, 29 mai 2019, 2:56)

    John_english [utilizator]

    sa poată fi alese persoane si nu liste de partid.

    pana atunci va continua mocirla in politica romanească cu penali, plagiatori, motocicliști, oligofreni si alte chestii de-astea.
  • -3 (7 voturi)    
    PNL, USR și PMP (Miercuri, 29 mai 2019, 10:33)

    jidanul [utilizator]

    PNL, USR și PMP au inceput sa-si promoveze catastrofele pe functii. Asta am votat, asta avem, adica, "aceasi Marie cu alta palarie", PDL cu cu palarie PNL. Pacat ca poporul nostru are memoria scurta si uita ce nenorociri s-au intamplat pe vremea pdl-istilor...