UPDATE Viorica Dăncilă renunță la Anca Alexandrescu, consilierul-forte impus de Liviu Dragnea / Premierul: Nu e niciun conflict între mine și liderul PSD. Trebuie să intensificăm comunicarea de la partid

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 12:29 Actualitate | Politic


Anca Alexandrescu
Foto: Agerpres
Viorica Dăncilă se desparte de Anca Alexandrescu, consilierul pe care Liviu Dragnea i l-a impus premierului, au declarat surse politice pentru HotNews. Ulterior, Viorica Dăncilă a confirmat informația. Premierul nu a dat amănunte concrete despre motivele deciziei, susținând că nu e în conflict cu Dragnea, iar în campanie electorală „trebuie să intensificăm comunicarea” de la partid.

Anca Alexandrescu a fost numită, în februarie 2018, de premierul Viorica Dancila în postul de consilier onorific, post neremunerat, potrivit unei decizii publicate in Monitorul Oficial. Era al doilea om de încredere plasat de Liviu Dragnea lângă Dăncilă, după Darius Vâlcov.

Anca Alexandrescu se ocupa până atunci de imaginea lui Liviu Dragnea. Ea a mai colaborat în trecut și cu alți lideri PSD, precum Adrian Năstase si Victor Ponta, dar si cu Sorin Oprescu.

În ultima perioadă, Viorica Dăncilă se situează pe poziții divergente față de șeful PSD, Liviu Dragnea. Premierul a refuzat restructurarea guvernului cerută de Dragnea și a refuzat emiterea unor ordonanțe de urgență în domeniul legilor penale.

Aflată la festivitățile organizate cu prilejul Zilelor Comunei Nucet, premierul Dăncilă a confirmat că se desparte de consiliera sa onorifică, susținând că nu este în conflict cu Liviu Dragnea și că „trebuie să intensificăm comunicarea”.

„Nu este niciun conflict între mine și liderul PSD, discutăm. Nu e un conflict. Suntem în campanie și e bine să avem o bună comunicare de la partid. De la Guvern trimitem toate actele necesare și trebuie să intensificăm comunicarea pe partid și apreciez comunicarea Olguței Vasilescu, dar trebuie să întărim echipa. Trebuie să intensificăm comunicarea”, a spus Dăncilă, întrebată de motivele deciziei de a nu mai colabora cu Alexandrescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















27672 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Hopa! S-a trezit tarata in Veorica! (Vineri, 3 mai 2019, 12:39)

    xrogo din Botosani [utilizator]

    Poate i-au explicat Juncker si Timmermans despre ce o asteapta in curand. Sau poate de ce il asteapta pe Dragnea.
    • 0 (2 voturi)    
      Abureală de alegeri (Vineri, 3 mai 2019, 18:38)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui xrogo din Botosani

      Abureală de alegeri pentru a atrage pensionarii la vot. PSDiștii încă au nevoie de Dragnea pentru OUG pe Legile Justiției.
  • +20 (22 voturi)    
    Hopaaa... se răscoală tuta!? (Vineri, 3 mai 2019, 12:47)

    prec [utilizator]

    Foarte bine. Azi unul, mâine altul. Așa trebuie epurați acești viermuși.
  • +18 (18 voturi)    
    Ehhh (Vineri, 3 mai 2019, 12:48)

    transpenibilus [utilizator]

    Horicaaaa, pai ce facusi Horicaaaa?
  • +26 (26 voturi)    
    dragnea (Vineri, 3 mai 2019, 12:59)

    1234_5678 [utilizator]

    " Anca Alexandrescu a colaborat în trecut și cu alți lideri PSD, precum Adrian Năstase si Victor Ponta, dar si cu Sorin Oprescu."

    Anca asta ar trebui acuzata de complicitate la toate faptele celor mai sus mentionati.
    • +12 (12 voturi)    
      Mama penalilor si hotilor (Vineri, 3 mai 2019, 13:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      Cam asta pare A.A. Fiind in psd=fsn=pcr e si normal. In aceasta hazna numai hoti si complici pot fi.
    • +16 (18 voturi)    
      . (Vineri, 3 mai 2019, 13:53)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      Fata asta nu e de capul ei, e un remus truica cu fusta. Si nu uitam ca si ala era ghidonat niste - moshe stein care vanau miliarde
  • +11 (13 voturi)    
    Anca Alexandrescu (Vineri, 3 mai 2019, 13:12)

    Frank777 [utilizator]

    o sa apara in spatele lui Dragnea.La locul ei de fapt.Acolo mananca ea painea.Ce sfarsit tragic o sa aiba dupa ce Dragnea dispare.O sa ramana un ziarist fara acoperire injurata de toti si neangajata de nimeni.Poate la antena 3 dar e competitia mare acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Fara acoperire, zici? (Marţi, 7 mai 2019, 11:06)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Ba eu cred ca va fi foarte bine acoperita, ca si pana acum. Acolo, sub acoperire se castiga banii si se trag sforile, nu le pupitru unde te scuipa toata lumea!
      Si cati ca ea mai sunt!
  • +3 (5 voturi)    
    Dancila avea alti prieteni "pe drumul cel bun" (Vineri, 3 mai 2019, 13:40)

    D-or [utilizator]

    Fiecare cu drumul lui.
  • +5 (5 voturi)    
    observatie (Vineri, 3 mai 2019, 13:57)

    clujanu [utilizator]

    Incepe sa-mi placa.
  • +8 (8 voturi)    
    In fotografie (Vineri, 3 mai 2019, 15:04)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Cine ziceti ca e persoana din fund? Ca p-ala cu mustata de lautar il vad in toate pozele in prim plan
    • +2 (2 voturi)    
      ăla (Vineri, 3 mai 2019, 16:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      cu mustață e chelnerul și în spate e secondat de o picolo.
    • +1 (1 vot)    
      Da' cine sta sa se uite ... (Vineri, 3 mai 2019, 17:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      .... in fund, mai ales daca e vorba de fundul lui dracnea?
  • +7 (7 voturi)    
    semne bune (Vineri, 3 mai 2019, 15:10)

    Remarque [utilizator]

    E un semnal clar ca dragnea nu mai e asa puternic cum lasa sa se creada. Pana si Veorica il infrunta, testeaza limitele.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca o acoperire pentru prosteala cu Tudorel (Vineri, 3 mai 2019, 15:26)

    Ioko [utilizator]

    Dar disperati sunt astea sa de-a impresia ca sunt suparati unul pe altul.
    Ne aminteste de revolutiile alea din PSD care au fost sau nu a fost ca inca nimeni nu stie de ne punem intrebarea de ce insista ei atata de mult declarativ ca sunt suparati dar in acelasi timp actiunile lor sunt in contradictie?......sa fie vorba de o diversiune ca sa distraga atentia de la faza cu ordonantele de urgenta si Tudorel si sa para ca Dancila e vinovata principala ca mutulica de Tudorel vorbeste in van si nu convinge pe nimeni.Credeti de data asta a dat mana cu statul paralel Dragnea, sa intelegem ca e scapat de dosarul penal si gata si-a primit ce a vrut Dragnea si s-a gatat lupta asta pentru justitie?
    Sa intelegem ca PSD-istii incep sa priceapa cum e cu Tudorel si sunt pusi pe rascoala si incearca sa o dea pe Dancila vinovata?
  • +6 (6 voturi)    
    Vasilica rupe jugul ?! (Vineri, 3 mai 2019, 15:57)

    Plagarus [utilizator]

    Vine condamnarea definitiva a arendasukui psd .
  • +3 (5 voturi)    
    Presupuneri (Vineri, 3 mai 2019, 16:19)

    Ovidiu P [utilizator]

    Nu va bucurati prea tare, poate i-au rezervat o pozitie mai importanta, e posibil si sa fi miscat in front iar drgnea sa si dat ordin sa fie data afara.
  • +2 (2 voturi)    
    nu va inbatati.... (Vineri, 3 mai 2019, 17:31)

    asada [utilizator]

    ....cu apa rece !!! Chiar nu va dati seama ca de prin 1943 pana pe vremea lui Trofin comunistii indezirabili erau casapiti ,iar apoi a urmat metoda rotirii cadrelor ,practicata cu sarg de urmasii lor si astazi !!! Nu pierde nimeni nimic si leprele nu dispar pur si simplu ,ci sant bagate pe te miri unde pentru a o duce bine in continuare si mai ales pentru a fi de folos sistemului mafiot !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sinistra (Sâmbătă, 4 mai 2019, 20:19)

    Cristian Diaconu [anonim]

    ce sinistra!