Viorica Dăncilă: Merg la referendum, dar dacă se va lua decizia ca partidul să nu meargă, atunci o voi urma / Subiectul OUG pe Justiţie e închis

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 20:36 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Viorica Dăncilă consideră închis subiectul unei ordonanțe de urgență pe Justiție, după ce legile privind Codul penal și de procedură penală au fost votate în Parlament. De asemenea, aceasta a spus, într-un interviu pentru Adevărul, că va merge la referendum, deși crede că referendumul are ”nu are niciun sorţi de izbândă”, pentru că ”nu se înțelege ce se vrea a doua întrebare”.


Întrebată de Adevărul ce va face dacă Ana Birchall, numită ministru interimar al Justiției Premierul, va veni cu o ordonanță de urgență pe Justiție, Dăncilă a declarat că ”nu e momentul” pentru o astfel de ordonanță de urgență și că ”subiectul este închis”.

”Nu cred că doamna Birchall va veni cu această ordonanţă de urgenţă şi eu nu cred că în acest moment este timpul să dăm ordonanţă de urgenţă”, a declarat ea, adăugând că ”legile au trecut deja prin Parlament, iar în altă ordine de idei intrăm în campanie electorală”.

De asemenea, premierul a spus că ”ceea ce se va întâmple pe 26 mai va demonstra dacă alianţa PSD-ALDE a avut dreptate sau nu” pe tema votului de ieri pe Codul penal.

”Eu cred că oamenii văd şi aspectul bun, văd că s-au făcut foarte multe nedreptăţi. Vom vedea”, a spus liderul Guvernului.

Totodată, Dăncilă a spus că nu crede că referendumul președintelui Iohannis va atinge pragul de 30 la sută, pentru că ”într-un sat, într-o comună, nu se înţelege efectiv ce se vrea prin a doua întrebare. Este greu ca omul să fie interesat de ceea ce scrie acolo. Deci mi se pare că până şi întrebarea este neinspirată”.

Întrebată dacă merge la referendu, a zis ”da”, în schimb ”dacă se va lua o decizie ca partidul să nu meargă”, va urma partidul, deși nu știe dacă va fi luată o astfel de decizie.

Cu privire la relația sa cu Dragnea, Dăncilă a spus că ”eu n-aş putea spune că s-a shimbat ceva şi sper să nu se schimbe nimic. Şi cred că nici dânsul nu-şi doreşte acest lucru, pentru că este o opinie diferită. Şi cred că fiecare trebuie să avem anumite opinii şi să ne susţinem punctul de vedere atunci când considerăm că el este corect. Să-l argumentăm şi să venim cu punctul nostru de vedere”.

”Nu pot să vorbesc despre mine ca despe un om răzvrătît. Şi nici despre un act de curaj. Dacă-ţi spui punctul de vedere şi-ţi menţii propria viziune, este un lucru firesc, nu este un act de curaj. Nu aş vrea să fiu acum un erou pentru că am luat o anumită decizie care a fost contrară unor colegi”, a adăugat Dăncilă.


















5315 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    HAHAHA (Joi, 25 aprilie 2019, 20:39)

    Akylas [utilizator]

    Mai de graba nu se intelege ce vorbesti tu pe limba ta, tzatza analfabeta.
    • +4 (6 voturi)    
      mai bine ar merge la liceu (Vineri, 26 aprilie 2019, 8:58)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      sau chiar la generala...scufita asta urcata in copac.
  • +3 (5 voturi)    
    Vezi sa nu mergi cu spatele! (Joi, 25 aprilie 2019, 20:40)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Tu nu stii care iti este fata si ai invatat, cu greu, cuvantul... referendum.
    Nu e cghiar proasta, daca i-a luat 50 de ani sa invete niste cuvinte... grele.
    Apropo, ce seminte mai sadesti in curtea Papei?!
  • +2 (4 voturi)    
    Te duci după Sefu ! (Joi, 25 aprilie 2019, 20:44)

    Observatory [utilizator]

    mergi in spatele lui și vezi cum Votează el, poate prinzi și tu cum se procedează , cam greu sa înveți ceva , acum la batranete
    Unii greșesc când spun ca ești proasta satului, poate a statului?!
  • +7 (9 voturi)    
    Dancila: (Joi, 25 aprilie 2019, 21:04)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Merg la Referendum ! ".
    Dar daca Dragnea nu vrea, nu mai merg !.
    :-))))
  • +2 (6 voturi)    
    leana.. (Joi, 25 aprilie 2019, 21:08)

    exilatul [utilizator]

    chimista a fost prima taranca inculta cu doctorat care a deschis drumurile in politica romaneasca pt altele ca ea....inainte era doar una , dupa 90 s au inmultit ca ..ciupercile dupa ploaie....pardon, dupa .."revolutie"....
    • 0 (4 voturi)    
      Ba nu. (Vineri, 26 aprilie 2019, 8:53)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Regina Maria a dat prima tonul la femei care se dau in spectacol la varful Puterii, urmata de Ana Pauker, si apoi de Elena Ceausescu.
  • +4 (6 voturi)    
    tipic PSD (Joi, 25 aprilie 2019, 21:36)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Sa nu cumva sa ganditi cu creierul vostru...dauneaza grav sanatatii..
  • +3 (5 voturi)    
    He He (Joi, 25 aprilie 2019, 22:10)

    Geneme [utilizator]

    Ti-e frica sa mergi singura la vot ca poate incurci literele si voteZi invers ;-$)))))
  • +3 (3 voturi)    
    In regnul... (Joi, 25 aprilie 2019, 23:05)

    ElDiablo [utilizator]

    ...plantae sunt organisme mai inteligente ca Veorica, prim ministreasa Romaniei. Ea n-are constiinta, personalitate, creier... voteaza la unison cu colegii ei intr-ale analfabetismului si hotiei. Daca ayatollahul dragnea ii da o centura cu un dispozitiv de detonare si ii ordona sa mearga la baie si sa apese butonul...Boom!
  • +2 (4 voturi)    
    Blonda are dreptate aici (Vineri, 26 aprilie 2019, 1:50)

    John_english [utilizator]

    dacă lumea era sătulă de șpăgi și de corupți nu vota PSD-ul.

    oamenii normali au fost in minoritate.

    alții, sătuli de idioți, au emigrat pur si simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Partidul nu va lua nicio decizie (Vineri, 26 aprilie 2019, 2:42)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiindca referendumul deja a fost FENTAT prin dezincriminari si reduceri de prescriptii. Mersul la referendum nu-i mai creaza partidului migrene. Alta ar fi fost situatia daca intrebarea de la referendum ar fi fost cea recomandata de jurnalistul Liviu Avram: sunteti de acord cu INASPRIREA legislatiei anticoruptie? Odata votat DA la referendum PSD-ul nu mai putea relaxa acea legislatie, in cel mai rau caz raminea neschimbata. Asa, PSD-ul isi ride in barba caci prin relaxarea legislatiei a fentat total spiritul referendumului.