Tăriceanu, după ce Iohannis a semnat decretul de pensionare al lui Lazăr: Final cu happy-end pentru două personaje patetice

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:12 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a scris, sâmbătă, pe Facebook, că semnarea decretului de pensionare al procurorului general Augustin Lazăr de către președintele Klaus Iohannis este un ”final cu happy-end pentru două personaje patetice”, ”procurorul prigonitor de disidenți” urmând să plece decorat de societatea ”civilă” și cu o pensie uriașă. De asemenea, Tăriceanu l-a numit pe Iohannis ”un complice al regimului”.

”Final cu happy-end, am putea spune, pentru două personaje patetice. Procurorul prigonitor de disidenți pleacă acasă decorat de societatea ”civilă” și cu o pensie uriașă, care îi va asigura o bătrânețe relaxată. O relaxare pe care nu a avut-o și nu o are niciun fost deținut politic al statului comunist. Nu e suficient că au fost hăituiți și umiliți pe vremuri, au ajuns să fie umiliți și azi. De data asta de presa aflată pe ștatele de plată ale statului-paralel, de vocile intelectualilor năimiți prin pădurea Băneasa, de decorațiile de mâna a patra aruncate de președinte la presiunile altora... Președintele pleacă și el, în week-end, pentru Paști, ca să se bucure de tihnă, alături de cei dragi, mulțumit că a ”rezolvat-o” cu bine”, a scris Tăriceanu.

Liderul ALDE a mai spus că președintele a rezolvat problema tardiv, superficial și” satisfăcător doar pentru cei din tabăra” lui.
”Ați rezolvat-o, dle președinte, dar așa cum le rezolvați dvs pe toate: tardiv, superficial și satisfăcător doar pentru cei din tabăra dvs. Prea târziu, dle președinte, niciun decret de decorare ori de pensionare nu va șterge imaginea cu care veți rămâne în ochii noștri: aceea de complice al regimului îndreptat împotriva cetățeanului. De ieri ori de azi!...”, a mai scris Tăriceanu.

Președintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretul pentru eliberarea din funcție a procurorului general Augustin Lazăr, care se pensionează, după ce Tudorel Toader a încercat să îl revoce încă de anul trecut. Lazăr și-a depus cererea de pensionare pe fondul scandalului generat de acuzațiile că a refuzat eliberarea unui deținut politic.


















1734 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    Avea 65 de ani procurorul comunist? (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:16)

    prec [utilizator]

    Când se va termina cu aceste pensionări și pensii „speciale”? România se împrumută de zeci de ani pentru a da pensii iar ăștia pensionează indivizii apți de muncă!
    • +7 (7 voturi)    
      Tăriceanu o fi implicat în furtul aurului dacic. (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 16:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Altfel nu se justifică atacul lui .Știam de implicarea lui Dan Iosif,Adrian Năstase.Se pare că Tăriceanu nu-i nici el străin.De,patrioți.au vrut să valorifice aurul dacilor.Pentru ei.În atacul asupra lui Lazăr sunt mulți dintre cei implicați în furtul din Apuseni.
  • +7 (7 voturi)    
    pff (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:26)

    cvi [utilizator]

    PATÉTIC = Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează
    Daca avem ministri care nu cunosc limba romana, de ce nu am avea si un presedinte la fel de idiot!?!
  • +10 (12 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru personahul fetid si jalnic, fost manechin si odrasla de turnator odios la Secu, oare când va fi finalul. Moralmente, acest cercetat penal, sef al grupului infractional SENAT/ALDE, nu ar trebui sa da pe goarna nimic. Un gunoi!
  • +10 (10 voturi)    
    Tariceanu: (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:31)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,procurorul prigonitor de disidenți"

    Nu pentru ,,Rejudecarea Cazului de Dizident in afara Puscariei " a ajuns Fisa lui Iuliu Filip in fata Comisiei de Liberare Conditionata.
    Fisa lui Iuliu Filip a ajuns la Comisie pentru a fi examinat ,,Comportamentul lui Iuliu Filip Consemnat Legal in Puscarie":
    -injurarea lui Ceausescu si a Regimului.
    - injurarea Gardienilor
    -nerespectarea Regulamentului de Ordine Interioara.
    Nimeni nu-l putea scapa pe Iuliu Filip de Actele sale Ostile contra lui Ceausescu si a Regimului in Puscarie.
  • +12 (14 voturi)    
    Zise Tariceanu ... (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:44)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiu de informator securist pe bani, adica Dan Amedeo Lazarescu. Că pensia lui Tudorel Toader depaseste taxa Romaniei pentru aurul tinut la Banca Angliei nu-l impresioneaza pe Tariceanu. Lui i se pare mare doar pensia lui Augustin Lazar. Dar pensiile astea uriase cine le-a stabilit? Nu clasa politica?
    • +9 (11 voturi)    
      (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 14:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      A ajuns sa plateasca bani grei (ai grupului de hoti numit ALDE) ca sa i se mai deschida vreo usa prin lume si sa faca vreo poză (apucaturi de manchin). Nu e doit nicaieri decât daca plateste. Mai jos de atît nu poate coborî aceasta lichea = OMUL NUMARUL 2 IN STAT!
  • +11 (13 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:58)

    chiuaua [utilizator]

    Patetic va fi si finalul lui Tariceanu, nu stie inca...
    Se va aprinde o lumanare la capul lui... familia va imparti coliva, DJ Popa ii va canta un hip-hop, etc
    Iar in astral nu va lua nimic obtinut pe pamant.
    Nici banii, nici motocicletele,nici marshavismul ,casele, nevestele ..... poate doar experientza petrecuta si urarea "de drum bun si sa nu te mai intorci " a celor ramasi sa mature mizeria dupa el.
    Ai putea spune: Uite cine vorbeste, ipocritul....
  • +11 (13 voturi)    
    nene...... (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 13:58)

    iareu [utilizator]

    si la tine va fi cu happy-end nu pt.tine ci pt. popor !!!
    Asa sa te ajute ..........
  • +5 (5 voturi)    
    asteptam happy-end-ul a 2 personaje (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 20:39)

    trandafil [utilizator]

    abjecte: dragnea & tariceanu-5 neveste. Happy-end pt poporul roman, nu pentru ei, bineinteles.
    Acum il deranjeaza ca Johannis va sarbatorii Pastele in week-end. Cand dragnea si-a celebrat promiscuitatea o luna cu nepoata prin tarile calde, nu l-a deranjat deloc. Acesti insi vor sa impuna standarde morale pt romani. Greata!!!
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu este un mincinos dovedit. (Duminică, 21 aprilie 2019, 3:11)

    Prostu' satului [utilizator]

    La fel cum Dragnea este un infractor condamnat. Punct.
    Ce spun aceste doua pramatii n-are absolut nicio importanta. Mint si fura.
  • +2 (2 voturi)    
    Tăricene,sunteți cum spune Dragnea/ (Duminică, 21 aprilie 2019, 9:31)

    asavreau [utilizator]

    Niște nemernici.Dacă și Vosganian a sesizat aluzia lui Dragnea,tu,Tăriceanu de ce mai stai șef la ALDE?Lasă-i bă,că și așa tot PSD scrie pe ei.
  • +1 (1 vot)    
    Curcan batran si senil: (Duminică, 21 aprilie 2019, 10:40)

    John M. [utilizator]

    Atat Iohannis cat si Lazar umbla lejer in public, mergand la supermarket, la film, teatru sau biserica. Tu ai avea curaj sa faci la fel?!
    Tu esti dispretuit de absolut toata suflarea romaneasca ce mai are un dram de minte...