Secretele din CV-ul lui Eugen Nicolicea, susținut de PSD pentru Justiție: unde a făcut Facultatea de Drept și cum a obținut certificatul de revoluționar

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:42 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Eugen Nicolicea a fost desemnat de PSD să-i ia locul lui Tudorel Toader la Ministerul Justiției. Dacă va semna președintele Iohannis decretul de numire, în condițiile în care deputatul PSD a fost unul dintre susținătorii-forte ai modificărilor legilor penale, rămâne de văzut. Cum mai rămâne de lămurit și unde a făcut Facultatea de Drept Eugen Nicolicea și cum a ajuns revoluționar de Turnu Severin, oraș în care nu s-a întâmplat aproape nimic după fuga lui Ceaușescu.

Sunt două întrebări la care Eugen Nicolicea a refuzat să dea răspunsuri până acum.

În CV-ul deputatului PSD, postat pe site-ul Camerei Deputaților, se precizează că a absolvit două facultăți, dintre care una de Drept. Potrivit unei anchete a Adevărul, din 2017, Nicolicea a absolvit Dreptul la Universitatea Spiru Haret, filiala din Drobeta Turnu Severin, forma de „Învăţământ la Distanţă”.

Deputatul PSD a refuzat să dea vreo lămurire referitoare la acest lucru, ba chiar a amenințat un jurnalist că-i retrage acreditarea de la Parlament dacă tot insistă cu acest subiect.

Un alt semn de întrebare este legat de obținerea certificatului de revoluționar. Potrivit unei anchete Recorder.ro, în cererea pe care a depus-o pentru obținerea certificatului de revoluționar, parlamentarul susține că a luptat împotriva comunismului la Turnu Severin, în timp ce CV-ul de pe site-ul Camerei Deputaților îl arată, în acea perioadă, ca angajat al unei întreprinderi din București.

Eugen Nicolicea a refuzat să vorbească despre presupusa sa participare la Revoluție, iar Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluționarilor (SSPR) ține secret dosarul pe baza căruia Nicolicea a primit certificatul de „luptător determinant”, nota Recorder.ro.

CITEȘTE ȘI: În 1994, Nicolicea cerea ca Regele Mihai să fie declarat „persona non grata” în România

Eugen Nicolicea are 63 de ani. Între 1990 şi 1991 a fost viceprimar la Drobeta Turnu Severin, iar din 1992 a fost deputat în toate legislaturile.

El a fost încă de la început membru PDSR, dar în 2009 a trecut la UNPR, partidul condus de Gabriel Oprea, revenind în PSD în 2012.

În perioada în care a fost la UNPR, Eugen Nicolicea i-a atacat constant pe liderii PSD, în special Victor Ponta, care era președinte al partidului. În iulie 2010, Nicolicea declara despre Ponta că el şi colegii săi îl alintă „cu drag", numindu-l "Pontănacul". În septembrie 2011, Nicolicea l-a atacat dur, de la tribuna Parlamentului, pe Ponta, despre care a afirmat că "a dus o viaţă de aurolac la Paris, dormind în gară, spălându-se în fântânile arteziene şi trăind din banii din cărucioarele din gară".

Cu toate acestea, în 2012, Eugen Nicolicea a revenit în PSD după ce în prealabil negociase cu partidul lui Ponta pentru susținerea unor parlamentari ai UNPR să voteze împotriva Guvernului Ungureanu. Cu aceste voturi cabinetul din care făcea parte și UNPR a căzut în parlament, Victor Ponta devenind premier.

Eugen Nicolicea a fost votat de CEX drept succesor al lui Tudorel Toader la Ministerul Justiției.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















45721 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Garantat Dragnea 100% (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Produs garantat Dragneev, adica un mafiot complice la jaful si distrugerea RO, traseist politic si cu diiplome obtinute la lumânare. Un gunoi!
    • +20 (24 voturi)    
      Nicolicea este bataia de joc pe care Dragnea (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:29)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      o face Romaniei. Ministru Justitiei cu facultatea la distanta este o bataie de joc pe care o provoaca deliberat Dragnea. El are nevoie de sluga de ma bitch Nicolicea sa-i execute ordinele. ma bitch pentru cine nu stie este termenul pentru cineva supus in modul cel mai josnic ca un sclav. americanii ii spun ma bitch termen de slang derviat din retatia proxenet-prostituata.ma bitch.
      • +7 (7 voturi)    
        sunt (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        curios care e a doua propunere a lui dragnea (tuta vasilica nu poate fi băgată în seamă, nu ea face guvernul), pt. că licheaua de niciolichea o va respinge automat Johannis, iar hamsterul știe asta.
        • -1 (5 voturi)    
          Comment sters de user (Joi, 18 aprilie 2019, 11:25)

          complet_ret [anonim] i-a raspuns lui nahir

          • +1 (5 voturi)    
            Dracnea nu va suspenda pe nimeni (Joi, 18 aprilie 2019, 15:06)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

            Si nu va ajunge in nici-un fotoliu la Cotroceni.
            Va ajunge intr-un scaun la Rahova.
    • +17 (23 voturi)    
      In timp ce viteii li se ineaca prin haznale (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:29)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vitelor nu le pasa de ce se intampla, de mascaricii inculti pusi de rusi la carma tarii. Asteapta urmatoarea serie de mici cu bere, 50 RON pe vot sau punga cu malai.
      E clar ca singura salvare a acestei tari este preluarea controlului de armata, executarea coruptilor cu baioneta in ceafa si luarea de la zero a constituirii clasei politice. Nimic nu-i mai sperie.
    • +7 (7 voturi)    
      vorba lui Caramitru, (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:49)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      revolutia lor !
  • +32 (34 voturi)    
    Certificate de revolutionar (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:50)

    Vinceroy [utilizator]

    Dadea Dan Iosif tuturor celor care se inscriau in FSN, pe treptele primului sediu dupa 90, nu conta ca au participat sau nu la "lovitura de stat"/pardon, revolutie...
    Cine a avut coloana si i-a scuipat intre ochi nu a pupat certificat de revolutionar...
  • +28 (30 voturi)    
    Un (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:53)

    2016 [utilizator]

    unsuros! Nici nu merita sa consumi cerneala pentru un asemenea specimen!
    • +11 (11 voturi)    
      este sinonim (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      cu nico LICHEA
  • +13 (17 voturi)    
    calificare (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:59)

    gpavel [utilizator]

    profesional e la distanta imensa de tudorel,dar e "om de partid",e omul partidului si banuesc prieten cu presedintele partidului,deci va face ce i se cere,dar cu multe erori(conform cu valoarea profesionala),si "va da"ordonante de urgenta asemanatoare cu celebra nr.13,cu "urgenta" de aplicare dupa 20 zile !!!???....
    • +7 (7 voturi)    
      N'are decat (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:35)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      dosarul lui cu "favorizarea infractorului" se va umple incet dar sigur.
  • +25 (31 voturi)    
    Psd se dovedeste si de data aceasta (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:01)

    midufi [utilizator]

    a fi un rezervor nesecat de lichele fara coloana vertebrala.
    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +19 (25 voturi)    
    Ce decadere! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:05)

    ber [utilizator]

    Daca acest sharlatan ajunge ministru al justitiei in Romania putem declara: mai jos de atat nu se poate!
    Multa lume stie ce inseamna Spiru Haret la distanta.
    Pacat ca numele acestui mare om este amestecat
    in mocirla creeata de pravalia de diplome astfel denumita. E mai rau decat a spune ca Liviu Pop este ministrul educatiei. Cred ca toti juristii scoliti pe bune ar trebui sa protesteze!
    • +7 (7 voturi)    
      @ " mai jos de atat nu se poate! " (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:07)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Asta spune pesimistul ;
      Optimistul zice : Ba se poate .
  • +22 (30 voturi)    
    vai de capu nostru (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    tara asta nu merita sa existe!
    sincer, incep sa-i inteleg pe unguri care vor ardealul!
    aia macar stiu ce sa faca cu bucata aia de pamant (asa cu orban la putere sum sunt)(

    noi suntem un popor de sclavi, prosti si linai care efectiv nu meritam sa mai existam!
    • +5 (5 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:39)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Organul lor, așa cum este el, face tot ce se poate pentru boanghenii lui.
      De fapt, dacă analizezi atent trecutul nostru, nu degeaba nu am fost capabili, de-a lungul istoriei, sa ne unim. Noi tot ce atingem, distrugem, batjocorim sau îl furăm.
  • +15 (21 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:09)

    placutesuedeze [utilizator]

    ne-au mai rămas 2 posibilități:
    ori dăm de pămînt de ei, și asta repede, ori plecăm în țări în care oamenii traiesc, nu supraviețuiesc!
  • +12 (20 voturi)    
    Somnul actiunii naste monstrii (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:09)

    ddanescu [utilizator]

    Se uita la dumneavoastră
  • +8 (12 voturi)    
    nicolicea (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:24)

    ------ [utilizator]

    Nu stiu de ce trebuie sa aducem in guvern amatori cu studii dubioase luptatori din revolutie la fel de ciudati ,cred ca scopul este indiferenta si nepasarea fata de interesele Romaniei Ce este interesant ca le place sa fluture un patriotism folosind un limbaj de lemn care nu inseamna nimica pentu ei.
  • +17 (21 voturi)    
    regret (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:34)

    varavara [utilizator]

    Cu nicolicea ca ministru al justitiei o sa ajungem sa-l regretam pe Tudorel, cal putin ala avea studii juridice adevarate.
    Inca o dovada ce rezerva formidabila de imbecili are PSD, oricand este in stare sa gaseasca un individ mai prost decat cel inlocuit
  • +4 (8 voturi)    
    dA (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:38)

    Babilou [utilizator]

    Cum e prostul mai voinic.....
  • +15 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    cine e nicolicea ?

    fraieru care isi va pune semnatura pe dezmatul juridic, unde ne va fi frica sa iesim pe strada, unde interlopii vor fi adevaratii stapani ai tarii...

    iti dai seama ce legi urmeaza sa treaca PSD-ul... daca nici dom profesor tudorel n-a avut curaj sa le semneze..... desi a semnat tot felul de porcarii in ultimul an
  • +5 (5 voturi)    
    comparatia cu Tudorel (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:53)

    Dizidentul [utilizator]

    este ca Tudorel stia ce vorbeste, Nicolcea este la mina consilierilor cunostiintele juritice ale lui Nicolcea v-a aduce multa nedumerire atit in Minister cit si in guvern.
  • +7 (7 voturi)    
    propunere la plesneala (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:48)

    oldman_boy [utilizator]

    Se stie ca Presedintele o va respinge si apoi vine alta lepra, Serban Nicolae
  • +7 (7 voturi)    
    nicolicea (Miercuri, 17 aprilie 2019, 22:02)

    nicknolteanu [utilizator]

    nicolicea? , unde se termina definitiv bunul simt si educatia, incepe nicolicea !
  • +6 (6 voturi)    
    Grobian (Joi, 18 aprilie 2019, 10:11)

    varavara [utilizator]

    Gretos individ, l-au cautat mult pana sa il gaseasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta e mai orgolios ca Ceausescu, (Joi, 18 aprilie 2019, 11:00)

    John M. [utilizator]

    mai ticalos ca Dragnea si mai prost ca si Codrin. Romani, urmeaza o perioada de science-fiction!
  • +1 (1 vot)    
    Lichelicea (Joi, 18 aprilie 2019, 16:17)

    Rici [utilizator]

    PE 23.03.2019, SPECIMENUL a fost vazut dupa masa venind cu un BMW cu numar de corp diplomatic, la manastirea Bogdana di Maramures, nu ca sa viziteze normal ci ca sa fumeze o tigara in parcarea manastirii. Eu va intreb cine este specimenul de are acces la masini din corpul diplomatic al Romaniei?