Mutare de ultimă oră a PSD: moțiunea împotriva lui Tudorel Toader, dezbătută și votată miercuri în Senat / Tăriceanu, la discuții cu Dragnea

de Luminița Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2019, 15:14 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Digi 24
​PSD vrea ca moțiunea împotriva lui Tudorel Toader să fie dezbătută și votată miercuri în Senat. Motivul: un vot de blam pentru ministrul Justiției în aceeași zi în care, în CEX, social-democrații ar urma să-i retragă acestuia sprijinul politic, forțându-i astfel mâna Vioricăi Dăncilă să-l remanieze. Informația apare în contextul în care senatorii au amânat în urmă cu o zi dezbaterea moțiunii și se pregăteau de vacanța de Paște, următoarea ședință de plen fiind programată abia pe 6 mai.

UPDATE 15:30 Călin Popescu Tăriceanu, liderul ALDE, partid care-l susține pe Toader, se află la o discuție cu Liviu Dragnea, în biroul acestuia din urmă.

Surse social democrate au declarat pentru Hotnews.ro că miercuri social democrații vor propune și vor vota retragerea sprijinului politic a lui Tudorel Toader în ședința CEX. Pentru a forța mâna premierului Viorica Dăncilă să-l remanieze pe acesta, conducerea PSD a decis să convoace plenul la Senat miercuri în jurul orei 16.00 și să repună pe ordinea de zi moțiunea simplă. Astfel, senatorii PSD vor pune presiune pe premier și vor vota moțiunea simplă împotriva ministrul Justiției validând oficial retragerea sprjinului politic.

Potrivit surselor citate remanierea lui Tudorel Toader este iminentă iar social democrații iau în calcul mai multe variante pentru portofoliul de la Justiției. Printre numele vehiculate se numără Robert Cazanciuc și Șerban Nicolae.

CITEȘTE ȘI: Tensiuni în PSD. Dragnea îl vrea plecat pe Toader și pune presiune pe Dăncilă/ Cine ar putea să-l înlocuiască pe Toader la ministerul Justiției

De precizat este că deși inițial Dragnea dorea să amâne remanierea dupa sărbători, strategia a fost schimbată rapid. Potrivit surselor citate, în interiorul PSD există tensiuni, Liviu Dragnea având informații că premierul Viorica Dăncilă face opoziție și adună adepți.

Liderul PSD este nemulțumit de faptul că premierul Viorica Dăncilă l-a susținut pe ministrul Justiție chiar și după acesta a refuzat să promoveze legile justiției. Sursele citate susțin că nu s-a decis pănă la acestă oră dacă lista miniștrilor remaniați va fi una extinsă.

Remanierea lui Tudorel Toader va fi decisă miercuri, în Comitetul Executiv al PSD unde social democrații intenționează să-i retragă sprijinul politic și, astfel să-i forțeze mâna premierului Viorica Dăncilă. Pe lista scurtă a posibililor înlocuitori ai lui Tudorel Toader se află parlamentarii PSD Eugen Nicolicea, Robert Cazanciuc, Șerban Nicolae și Nicușor Halici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7342 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Iașiul te așteaptă, Tudorele (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Te așteaptă colegii tăi, profesori foști turnători la Secu sau progeniturile lor, mediocritatile intrate prin usa din dos in Universitate, cei care te-au votat fiind după chipul si asemanarea ta.... RUSINE pentru taraba universitara din Iasi cu asa rector si asa un corp profesoral !
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    cat de curand o sa-l regretam pe ceausescu...

    vai de capul nostru cum nimeni nu face nimic... cum se prabuseste tara su ochii nostrii si noi ne uitam ca boii !
    • 0 (2 voturi)    
      Înseamnă că încă nu te-ai trezit din beție. (Marţi, 16 aprilie 2019, 18:53)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu te-ai trezit nici după 29 de ani. Era clar de pe atunci, după felul în care l-au judecat și cine i-a urmat la putere, ce ne va aștepta.
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Marţi, 16 aprilie 2019, 20:25)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

        tara dupa ~ anii 2000 a luat-o incet pe un trend ascendent...
        lucrurile au inceput cat de cat sa se miste.

        acum e prima data cand avem de-a face cu un regres extrem de clar! unul poate chiar mai clar decat cel imediat dupa 90!
      • 0 (0 voturi)    
        tine de nivellul de cultura si civilizatie (Miercuri, 17 aprilie 2019, 1:46)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ... a unui popor.

        si nu-l regreta nimeni pe Ceaușescu sau poate doar puturoșii.
  • +10 (10 voturi)    
    . (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:43)

    theo667 [utilizator]

    Imediat ce este remaniat partidele de opozitie ong-urile trebuie sa-l ingroape pe tudorel in plangeri penale. Motive exista cu gramada trebuie doar niste juristi priceputi sa scrie plangerile
  • +11 (11 voturi)    
    doar un om lipsit de demnitate (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:49)

    trandafil [utilizator]

    poate accepta sa fie ministru intr-un guvern psd. Cu atat mai vartos intr-unul condus de Tuta absoluta si manevrat de liviu dragnea.
  • +11 (11 voturi)    
    he he (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:52)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    O sa fie matrasit exact cum i-a matrasit si el pe altii.
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:54)

    tirolez [utilizator]

    Viorica aduna adepti?:))) Bine. N-a reusit TUdose, care venea de la Braila, dar ea care vine fix din fieful lui Dragnea?
  • +4 (4 voturi)    
    Dragnea il loveste (Marţi, 16 aprilie 2019, 17:42)

    varavara [utilizator]

    si pe Tariceanu odata cu Tudorel, acesta fiind din partea ALDE. Probabil ii ofera ceva in schimb.
    O sa ne dam seama ca exista si jigodii mai mari decat Tudorel cand PSD va pune o sluga cu facultatea de drept facuta prin corespondenta (Nicolicea, Serban, Iorgache, sunt destui...)
    • +1 (1 vot)    
      da, sa-l vedem pe mos ce face, (Marţi, 16 aprilie 2019, 19:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      ca mai ieri se dadea cocos: niciodata n-am sa votez impotriva unui ministru al acestui guvern!
  • -3 (7 voturi)    
    Daca Tudorel o sa fie schimbat sa vezi (Marţi, 16 aprilie 2019, 17:48)

    xrogo [utilizator]

    schelelaieli si bocete la opozitie si #rezist cand o sa vina unul care o sa taie si-o sa spanzure o sa-i duceti dorul lui Tudorel!
    • -1 (1 vot)    
      aham (Marţi, 16 aprilie 2019, 20:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pot sa te intreb ceva?

      d c te bucuri ca e distrusa justitia?! ai furat niste bani sau d c consideri tu ca e bine ce se intampla in tara asta...

      dupa mistourile de 2 lei , presupu nca te bucuri.
    • -1 (1 vot)    
      sa inteleg (Miercuri, 17 aprilie 2019, 10:07)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca tu iti doresti sa se faca praf justitia, sa fie ocrotiti si protejati hotii, ca prea te bucuri de toate idioteniile facute de astia in ultimii ani.
      Amara paine de postac platit mananci.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai mai cascatilor, eu n-am vrut sa se (Joi, 18 aprilie 2019, 8:11)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        schimbe Tudorel, voi il huleati si-l porecleati Gargamel, Bubosul si alte invective cum va venea la gura, asta ati vrut asta aveti!
        • 0 (0 voturi)    
          aici ai dreptate (Joi, 18 aprilie 2019, 10:17)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Nu m-am gandit ca din rezerva nesecata de idioti ai PSD poate veni altul in locul lui Gargamel, cu mult mai javra
  • 0 (0 voturi)    
    Manevra de tip Dracnesc .... (Marţi, 16 aprilie 2019, 22:01)

    astronaut [utilizator]

    Dupa cum stau lucrurile Dracnea si-a cam rezolvat problemele de moment cu Justitia , DNA -ul ia dat o mana de ajutor prin ''exceptiile''ridicate de procurorul de sedinta , dar urmeaza CEX-ul PSD-ist si pentru COLEGI NU S-A FACUT NIMIC , s'atunci CINEVA trebuie sa fie ''sacrificat ''pe altarul democratiei psd-isto-comuniste si acela va fi tuDOREL CU MANUTA VASILICAI !!!