UPDATE Tensiuni în PSD. Dragnea îl vrea plecat pe Toader și pune presiune pe Dăncilă/ Cine ar putea să-l înlocuiască pe Toader la ministerul Justiției

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2019, 10:38 Actualitate | Politic


Dancila si Dragnea
Foto: Captura Digi 24
Surse social democrate au declarat pentru Hotnews.ro că remanierea lui Tudorel Toader este iminentă iar social democrații iau în calcul mai multe variante pentru portofoliul de la Justiției. Printre numele vehiculate se numără Eugen Nicolicea dar și Rober Cazanciuc. De precizat este că deși inițial Dragnea dorea să amâne remanierea dupa sărbători, strategia a fost schimbata rapid. Potrivit surselor citate, în interiorul PSD există tensiuni, Liviu Dragnea având informații că premierul Viorica Dăncilă face opoziție și adună adepți.

Liderul PSD este nemulțumit de faptul că premierul Viorica Dăncilă l-a susținut pe ministrul Justiție chiar și după acesta a refuzat să promoveze legile justiției. Sursele citate susțin că nu s-a decis pănă la acestă oră dacă lista miniștrilor remaniați va fi una extinsă.

Remanierea lui Tudorel Toader va fi decisă miercuri, în Comitetul Executiv al PSD unde social democrații intenționează să-i retragă sprijinul politic și, astfel să-i forțeze mâna premierului Viorica Dăncilă.

Pe lista scurtă a posibililor înlocuitori ai lui Tudorel Toader se află parlamentarii PSD Eugen Nicolicea, Robert Cazanciuc, Șerban Nicolae și Nicușor Halici.

De precizat este că relația dintre Liviu Dragnea și Viorica Dăncilă s-a răcit de câteva săptămâni după ce premierul l-a susținut pe ministrul Justiției care a refuzat să dea ordonanțele atât de așteptate de liderul PSD.

Discuțiile în PSD pe tema remanierii sunt în plină desfășurare, astfel că până la acestă oră încă nu este clar dacă, pe lângă Tudorel Toader, Rovana Plumb și Natalia Intotero, care candidează pentru parlamentul European, ar mai putea fi remaniați și alți miniștri.

Pe lângă cele trei nume sigure pentru remaniere sunt vehiculate și numele lui Viorel Ștefan, vicepremier, George Ciamba, ministru delegat pentru afaceri europene, și Ioan Deneș, ministru al Apelor și Pădurilor. De asemenea este luată în calcul și varianta reorganizării Guvernului, variantă care ar neceisita un vot în Parlament și ar evita problema vaidări minișrilor de către Iohannis. În acest moment majoritatea PSD-ALDE are 240 de parlamentari , număr suficient având în vedere că pentru a trece o reorganizare este nevoie de jumătate plus unu, mai exact 233 de voturi. Vezi aici mai multe detalii

Comitetul Executiv al PSD se va reuni miercuri de la ora 12.00. La ședință au fost invitați toți miniștrii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11157 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    nicolicea sau serban (Marţi, 16 aprilie 2019, 10:43)

    premierul grivco [utilizator]

    cazanciuc a mai fost si n-a facut nimic!
    • +21 (25 voturi)    
      Gretoase personaje (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:36)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      si fara coloana vertebrala, cum ii place lu' nen'tu draknea.
      Au demonstrat multe, dar nimic pozitiv.
      Deci sunt perfecti pentru pozitia de ministru psd.
      Vai de tara asta, a incaput pe mana hotilor.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +13 (15 voturi)    
        Gretoase rau de tot! (Marţi, 16 aprilie 2019, 12:27)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Mai ales soferul Serban, care este expert in sex a..l! A spus-o cu gura toata, in parlementul hotilor!
        Daca acum avem un "profesor universitar", de ce nu am avea si un mahalagiu ministru al justitiei! O sa imparta justitia asa cum stie el mai bine, primul lucru va fi sa-l scoata pe seful lui din puscarie (Am uitat cum se numeste, parca Voicu).
    • +2 (2 voturi)    
      Cam ce ar fi trebuit sa faca.. (Marţi, 16 aprilie 2019, 14:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      .. in umila dumneavoastra parere?
      • -3 (3 voturi)    
        cazanciuc? (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:40)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        macar ce a facut toader
        • +1 (1 vot)    
          Adica? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 4:39)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Scrie cu cuvintele tale, nu ai de ce sa-ti fie rusine. Hai ca te ajut eu: sa-i scape pe borfasi de parnaie, asta trebuie sa faca, nu-i asa?
  • +25 (27 voturi)    
    De departe cei mai buni ... (Marţi, 16 aprilie 2019, 10:53)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...articolul 7 e pe drum !!!
  • +5 (15 voturi)    
    propuneri (Marţi, 16 aprilie 2019, 10:55)

    Ilidia [utilizator]

    Daca acestea sunt "propunerile"e clar ce "rezerva de cadre" are PSD. Singurul cat de cat intreg la minte ar fi Cazanciuc....
    • +4 (4 voturi)    
      daca face ce vrea Dragnea... (Marţi, 16 aprilie 2019, 13:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      daca face ce vrea Dragnea... este aceeasi mizerie.
  • -7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:01)

    [anonim]

    • +8 (10 voturi)    
      La fel de rău, nu mai rău (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui

      Într-un fel, 2Dorel e mai rău, pentru că totuși este profesionist (nu prea mult, dar totuși...).
      Cât despre ceilalți, sunt bâtă și cizmă, habar nu au de domeniu, diplome obținute la apelul bocancilor rusești...

      Ce legi bune aveam până acum (OUG-uri care înfloreau economia, cum înflorește mucegaiul pe gunoi), dar de acum încolo, cu d-alde Șerban, Nicolicea sau culmea profesionalismului, Don Ciordacke de Japka, o să avem legi de o să ne luăm lumea-n cap (Europa, venim, că ca ăștia nu vrem să fim)...
  • +22 (28 voturi)    
    tipic (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Inlocuiesc pesedistii un gunoi cu o hazna.
    • +17 (21 voturi)    
      22 Decembrie Vine Mai Devreme ? (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aceste Nume ale P$D sunt Florile de Mucegai in Saptamana Floriilor
  • +13 (17 voturi)    
    KJ ce părere are? (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    :)))) L-a întrebat careva? Tustrei mi-s pesedisti infocati, adica hoti sau complice la jaf. Din gruparea infractionala psd nu pot face parte decât gunoaie ca ei.
  • -8 (22 voturi)    
    votez pentru nicolicea (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:07)

    mmmircea [utilizator]

    desi nici mitraliera sau codrin nu cred ca m-ar dezamagi.
  • -9 (17 voturi)    
    Catastrofa anuntata (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:12)

    animatron [utilizator]

    Opozitia e in rolul ei atunci cand gaseste vulnerabilitati in procesul de guvernare si aduce acuzatii.
    A fost normal sa fie extrem de nemultumita de conflictul intre dl ministru Toader si dna Kovesi, pt ca esential asta i se reproseaza.

    Ce e mai putin normal si din pacate specific clasei politice romanesti in intregime, e inversunarea si isteria anti-Toader, atacurile la persoana, exagerarile grosolane despre presupusa intelegere cu "penalii" din PSD-ALDE-UDMR.

    S-a dovedit (si am scris aici de mai multe ori de cand dumnealui e ministru) ca dl Toader a fost mai mult un obstacol decat un ajutor pt PSD, ca a "sabotat" si retardat toate proiectele legislative care contraveneau Constitutiei sau legilor organice, proiecte venite de la grupul toxic Nicolicea-Iordache.

    Nu a acceptat nici o presiune desi a fost injurat public si amenintat golaneste de lideri ai PSD, s-a incercat de cateva ori sa fie dat afara.

    Dragnea afirma ca dl Toader l-a pacalit pe el si PSD-ul, ca "nu face nimic", etc. Si are dreptate, ministrul Justitiei nu l-a favorizat cu nimic, nu l-a "scapat" de nici un dosar, de nici o judecata.

    Poate ca Opozitia va fi satisfacuta pavlovian ca pica "Slugarel", dar e o satisfactie pe termen ff scurt, pt ca va realiza rapid ca cei care pot urma rectorului iesean nu numai ca nu ajung la nivelul sau profesional de expertiza (de departe cel mai competent ministru al Justitiei din ultimii 20 de ani), dar sunt cu adevarat niste slugi ale PSD-ului !

    Opozitia, care zice ca apara independenta Justitiei, ar fi trebuit sa inteleaga rolul compromisului in situatia data, cand Puterea e bine instalata si are o majoritate clara in parlament (au picat toate motiunile), sa priceapa ca nu va fi un ministru care sa faca 100% politica Opozitiei, dar ca si un 50% era mai bine decat 0%.

    Acum va veni unul care nu va avea nici o ezitare sa execute toate ordinele dlui Dragnea si a altor "penali", iar Opozitia va avea motive sa-l regrete pe acel "slugarel" injurat si de PSD.
    • +7 (9 voturi)    
      Enumera, te rog, ce a facut Toader (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:51)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      in 2 ani, pt. a-l califica "cel mai competent" si nu-l elogia pt. ca i-a dus cu presul pe Iordache si Nicolicea.
      Citiva ministri ai Justitiei in ultimii 20 de ani:
      Monica Macovei
      Cristian Diaconescu
      Valeriu Stoica
      Catalin Predoiu
      Raluca Pruna
      Fiecare din astia e infinit mai onorabil decit Toader.
      • -8 (8 voturi)    
        ia-ti pruna la spinare si lasa-ne (Marţi, 16 aprilie 2019, 13:58)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

        despre valeriu stoica care facilita comercializarea de minori nu mai vorbesc. Macovei, fost procuror comunist, tovarasa de pahar cu zeus, ce-o recomanda ? Esti cel putin lipsit de bun simt, daca nu ticalos, sa citezi numele unor profesionisti ca Diaconescu sau Predoiu alaturi de ... pruna
    • +6 (6 voturi)    
      animatron, animatoare-admiratoare a lui Toader, (Marţi, 16 aprilie 2019, 14:07)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Iacata citeva din marile infaptuiri ale iubitului tau:
      - nu l-a adus in tara pe fugarul S.Ghita, desi era treaba lui s-o faca (mai mult, a "facut" actele in asa fel incit cererea de extradare sa fie refuzata - unde-i "profesionalismul?);
      - nu a tinut cont de avizul CSM in cazul Kovesi, de care amintesti - cind ignori, cu buna stiinta si doar ca sa iti iasa tie pasenta, avizul celui mai in drept organism, unde este profesionalismul?
      - si-a folosit abilitatile de imbirligator al justitiei si complicitatile judecatorilor CCR spre a-l elimina pe Presedinte din procesul de numire a ocupantilor functiilor superioare in magistratura . Cita vreme Toader al dumitale a fost judecator CCR, au fost in regula atributiile Presedintelui? - unde este profesionalismul?
      - urla din toti rarunchii ca DNA a facut sute de dosare judecatorilor (normal, au existat in fiecare in parte cel putin cite o reclamatie, apoi cvasi-majoritatea au primit NUP, deoarece fapte penale chiar nu existatu), dar a tacut ca mortu-n papusoi cind pupila sa, SIIJ, a anuntat cu surle si trimbite ca a deschis dosare penale lui Timmermans si lui Jourova - unde este profesionalismul?
      As mai contiuna, dar am de lucru...
      Daca dumneata nu ai, astept cu mare bucurie sa ma contrazici!
      -
      • +2 (2 voturi)    
        La asa ceva Complet si Corect (Marţi, 16 aprilie 2019, 16:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Asta @animatron, ce ar putea spune? Doar nishte ghiortzaituri de la Salcia
  • +10 (12 voturi)    
    straluciti (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:32)

    varavara [utilizator]

    Cei mai straluciti juristi ai Romaniei se pregatesc sa ii ia locul lui Toader.
    Vai de capul nostru daca numai pe jartelele astea le are PSD-ul.
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:35)

    [anonim]

  • -9 (15 voturi)    
    Votez cu Nicolicea (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:36)

    n.dumiritu [utilizator]

    Cazanciuc ezitant, Nicolae cu agenda proprie si cu hazard de complot odata instalat intr-un post cu putere.

    Nicolicea, dreptul la batrinete la fara frecventa la Shpilu, e ceea ce poate oferi mai merituos partidul. Ori la bal, ori la spital.

    https://adevarul.ro/news/politica/secretul-nicolicea-facut-dreptulla-spiru-haret-forma-Invatamant-distanta-ramas-repetent-primafacultate-1_5a3954c25ab6550cb85f43c5/index.html
    • +9 (11 voturi)    
      bai Dimitrovski (Marţi, 16 aprilie 2019, 12:21)

      iareu [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      voteza la tine acasa in russia de unde apartii
  • +6 (8 voturi)    
    Cine ar putea s-o inlocuiasca pe viorica!!?? (Marţi, 16 aprilie 2019, 11:59)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Asta e intrebarea, ca vad ca se cam vehiculeaza ideea s-o schimbe (presupun ca nu de pampersi).
    Pai unde mai gasesti pe cineva atat de maleabil si neconflictual?
    E... cine ar putea fi atat de prost sa se lase manipulat la nesfarsit fara nicio obiectie?
    Daca nici cu veorica n-a mers ...
  • +6 (8 voturi)    
    Doamne ferește! (Marţi, 16 aprilie 2019, 12:07)

    osica [utilizator]

    Fără alte comentarii...
  • +7 (9 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 16 aprilie 2019, 12:21)

    inmono [utilizator]

    o motiune de cenzura a PSD organizata de Dragnea impotriva guvernului Dancila pe cand ? hai baieti ca doar aveti experienta sa va dati jos propriile guverne cand nu mai asculta ordinele lui Livache.
  • +8 (10 voturi)    
    serban nicolae... (Marţi, 16 aprilie 2019, 12:25)

    ceoteldrum [utilizator]

    care dintre voi au vazut sinister?numirea lui ca ministru al justitiei ar face parte din franciza!