Planul PSD ca să scape de Tudorel Toader și să-l lase pe Iohannis fără spațiu de manevră. Trei mutări strategice pregătite de social-democrați

de Luminița Pîrvu     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 17:27 Actualitate | Politic


Dragnea, Dancila si Plumb 2
Foto: Facebook
Zilele lui Tudorel Toader în fruntea ministerului Justiției par a fi numărate, social-democrații plănuind să scape de el din guvern la pachet cu o serie de miniștri care fie candidează pentru europarlamentare, fie au intrat pe lista neagră a lui Liviu Dragnea. Ca să nu ajungă la mâna lui Klaus Iohannis din nou, PSD ia în calcul o reorganizare a Guvernului. Această mutare presupune un vot în Parlament, iar în cazul în care acesta va fi pozitiv, șeful statului nu poate decât să-i numească.

Pe scurt, strategia PSD:
  • Senatorii PSD ar urma să voteze moțiunea împotriva ministrului Justiției
  • În Comiterul Executiv în care se discută remanierea, liderii sociali-democrați ar urma să-i dea un vot de blam lui Tudorel Toader. Pregătiți să-i ia locul: Nicolicea și Halici
  • Ca Iohannis să nu aibă spațiu de manevră, PSD ia în calcul o reorganizare a Guvernului
Planul conducerii PSD este în linii mari conturat, iar social-democrații vor să scape de Tudorel Toader cât mai repede posibil. Surse social-democrate au declarat pentru Hotnews.ro că senatorii PSD ar urma să voteze alături de opoziție moțiunea simplă la adresa ministrului Justiției.

Următorul pas va fi în ședința Comitetului Executiv al PSD, programată săptămâna viitoare unde premierul Viorica Dăncilă va face o evaluarea a activității acestuia, iar conducerea partidului va cere retragerea sprijinului politic pentru ministrul Justiției.

De altfel, premierul Viorica Dăncilă a declarat că va prezenta social-democraților evaluarea sa în legătură cu Tudorel Toader în ședința CEX.

"O decizie o voi lua în cadrul Comitetului Executiv Național, când am să ascult și părerea colegilor mei și o să îmi spun și eu părerea. O evaluare o prezint tot în Comitetul Executiv Național. Suntem un guvern politic, suntem susținuți politic și este foarte bine ca aceste discuții să le avem în cadru politic, în cadrul CEx. După ce vom lua această voi ieși public și am să o comunic”, a declarat Viorica Dăncilă.

În culise, social-democrații fac pronosticuri privind variantele pentru portofoliul la ministerul Justiției. "Înlocuitorul lui Toader trebuie să fie un parlamentar, să fie asumat politic. Numele parlamentarilor Eugen Nicolicea și Nicușor Halici sunt variante de luat în calcul", au explicat pentru Hotnews.ro, sursele citate.

În ședința Comitetului Executiv este așteptat ca și miniștrii Rovana Plumb și Natalia Intotero să-și anunțe demisiile, iar premierul Viorica Dăncilă să fie forțată, în urma solicitării colegilor să-i ceară demisia lui Tudorel Toader.

De altfel, Liviu Dragnea a anunțat public și schimbarea din Guvern a Rovanei Plumb și a Nataliei Intotero care se pregătesc să intre în campania electorală pentru europarlamentare.

Sursele Hotnews.ro susțin că dincolo de cele trei nume deja vehiculate public există posibilitatea unor modificări la structura Guvernului. "Dragnea este nemulțumit de prestația vicepremierului pe Afaceri Externe Ana Birchall care, în opinia acestuia, nu a gestionat deloc relația externă cu partenerii americani și europeni în scandalul ordonanțelor. De exemplu, portofoliul acesteia ar putea fi scos din structura Guvernului și astfel ar avea loc o reorganizare. Este o variantă de lucru", spun sursele social democrate.

De asemenea, pe lista neagră a lui Liviu Dragnea s-ar afla și ministrul Sănătății, Sorina Pintea, ministrul Apelor și Pădurilor, Ioan Deneș, dar și vicepremierul Viorel Ștefan și George Ciamba cel al afacerilor europene. De precizat este că șeful PSD este nemulțumit și de premierul Viorica Dăncilă de modul în care a gestionat tema ordonanțelor de urgență.

În contextul în care Dragnea vrea să scape de mai mulți miniștri ai cabinetului și pentru a evita un nou blocaj la nivelul numirii noilor miniștri, PSD intenționează să meargă pe varianta validării noii structuri a Executivului în Parlament

"Majoritatea în Parlament este una fragilă, dar preferăm să riscăm să pice numirile decât să-i oferim lui Iohannis posibilitatea unui nou joc electoral și blocarea activității ministerelor", au explicat sursele Hotnews.ro.

De precizat este că ședința Comitetului Executiv a PSD a fost împinsă pentru săptămâna viitoare în contextul în care se așteaptă ședința Curții Constituționale de miercuri în care se va lua o decizie privind completurile specializate, decizie de maxima importanță pentru Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















55119 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    psdu asta (Luni, 8 aprilie 2019, 17:34)

    liviu_ [utilizator]

    face si ceva pt tara?!
    deja la psd nu mai e valabila nici "celebra" vorba "a furat, dar a si dat ceva" (o vorba oricum idioata), dar psd acum nu mai da nimic... doar fura!
    • -7 (11 voturi)    
      E alt lazar, nu e ala! (Luni, 8 aprilie 2019, 19:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E alt lazar, nu e ala!
    • +13 (15 voturi)    
      Sunt valabile alte vorbe (Luni, 8 aprilie 2019, 20:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      - da cu o mana si ia cu patru.
      - PSD nu creeaza stie doar sa distruga



      De 3 ani numai de legile justitiei s-au legat. Cand a fost la concret, au facut legi pe jenuche care au aruncat economia in aer.
    • +9 (9 voturi)    
      Tudorel și Dragnea se spală reciproc. (Marţi, 9 aprilie 2019, 8:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cu scuipat.Maurul(Tudorel) și-a făcut treaba,deci poate să plece și Dragnea îi dă cu scuipat ca să-l curețe,să nu-l linșeze societatea civilă unde Tudorel ar vrea să revină.Știe el că găsește fraieri să le ia banii,să-i apere,ori albească banii negri,că nu sa făcut notar degeaba.
  • +12 (14 voturi)    
    La Kiseleff zece Ora pamantului (Luni, 8 aprilie 2019, 17:38)

    un domn [utilizator]

    prin Orele Feshtilelor Functzionale
  • +10 (12 voturi)    
    Si daca (Luni, 8 aprilie 2019, 17:46)

    spysoby [utilizator]

    Daca nu au majoritate ,atunci sunt fii ploi.
  • -20 (24 voturi)    
    stați puțin (Luni, 8 aprilie 2019, 17:52)

    Mazeta [utilizator]

    Toader este cu noi sau cu ei?
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 aprilie 2019, 20:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      • +7 (9 voturi)    
        raspuns (Luni, 8 aprilie 2019, 22:20)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui

        Crezi ca merita sa-i raspunzi unei "mazete", u fel de prostul satului la jocurile de carti ?
    • -3 (3 voturi)    
      Depinde care din voi (Marţi, 9 aprilie 2019, 1:31)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunteti noi sau ei. :))

      V-a tras-o Tudorel, trebuie sa recunosti.
    • +1 (1 vot)    
      tudorel (Marţi, 9 aprilie 2019, 13:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e cu hotii si aparatorii hotilor, deci e cu voi!
  • +15 (19 voturi)    
    opozitia (Luni, 8 aprilie 2019, 17:53)

    andimi [utilizator]

    Ce ar fi ca opozitia sa iasa de la vot la motiunea Tudorel! Uite asa, ca sa nu faca jocul psd-istilor!
    • -4 (6 voturi)    
      Ar fi minunat, dar nu e premiera! (Luni, 8 aprilie 2019, 19:36)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Ar fi minunat ca opozitia sa nu-si voteze motiunea pe care a semnat-o, dar nu e premiera! S-a mai intamplat pa PNL-USR. Au semnat X motiunea si au votat-o X-4.
    • +4 (6 voturi)    
      Poate (Luni, 8 aprilie 2019, 20:07)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      O alta varianta este sa il sustina pe Slugarel. Ar fi riscant ca imagine, dar ar merita ca sa incurce. Dar cred ca ar fi castig pe termen scurt daca restructureaza tot guvernul.
  • +14 (16 voturi)    
    Muezinul sef isi cheama la adunare lemurienii ?! (Luni, 8 aprilie 2019, 18:19)

    Plagarus [utilizator]

    Note muzicale false in psd.
  • +13 (19 voturi)    
    poate-și ia (Luni, 8 aprilie 2019, 18:43)

    nahir [utilizator]

    o plăcuță suedeză, hamsterul, cu manevra asta în care mizează pe majoritate parlamentară, că pe zi ce trece, văd că i se tot subțiază. O să fie foarte distractiv.
    În plus, mă întreb de ce nu l-a înlăturat pe gargamel la remanierea anterioară, când toată lumea se aștepta la asta, mai ales că se pare că are 2 preopinenți care nu au nicio jenă să dea ordonanțe nașpa?
    Și, oare vasilica va contrasemna OUG-ul pe care și-l va asuma niciolicea sau ălălalt candindat?
  • +18 (22 voturi)    
    pregatesc marea lovitura (Luni, 8 aprilie 2019, 18:44)

    Gobelin [utilizator]

    "Înlocuitorul lui Toader trebuie să fie un parlamentar" , conditia este impusa datorita imunitatii. Inseamna ca viitorul ministru va avea sarcina clara de a scapa turma pesedizda de justitie cu orice pret, inclusiv printr-un eventual abuz in serviciu , etc...
    • +3 (7 voturi)    
      Nice catch (Luni, 8 aprilie 2019, 20:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Asta mi-a scapat. Oricum, Nicolicea visa la postul asta de mult timp. Si daca TiTi merita batut cu rnaga pentru ceea ce a facut, Nicolicea si Ciordache sunt chiar fara scrupule. Aia sunt cu adevarat periculosi.

      Degeaba vorbeam cu prietenii si scriam p-aici ca sa speram sa atingem 2020, ca se pare ca nici 16 mai nu mai apucam cu lichelele astea...

      Daca nu scoate un roex Mustaciosul, clar UE ne va da afara in suturi.
      Nu cred ca mai este timp, trebuie sa scoata si sa aplice art. 7 urgent, precum si restul de procese pe infringement (si avem suficiente) ca sa ii tina ocupati, ca altfel, ne-o luam grav.
  • +14 (18 voturi)    
    Din lac in putz (Luni, 8 aprilie 2019, 18:50)

    ber [utilizator]

    Tot tractorist de Vrancea dar cu studii la o fabrica de diplome bine vazuta de psd. Apoi secretar de comuna si manager de proiecte comunale. Mama, mama ce-o sa mai zbarnaie justitia! Pe Nicolicea il stim ....
  • +21 (25 voturi)    
    Sorina Pintea (Luni, 8 aprilie 2019, 18:51)

    t4v1 [utilizator]

    > pe lista neagră a lui Liviu Dragnea s-ar afla și ministrul Sănătății, Sorina Pintea

    toate controalele alea... au scos mizeria la suprafata si au deranjat clientela PSD din sistemul corupt de sanatate
  • +6 (8 voturi)    
    Oare ce va face opozitia? (Luni, 8 aprilie 2019, 18:52)

    t4v1 [utilizator]

    Va vota impotriva lui Tudorel Toader cu riscul sa-l vada pe Nicolicea ministru al justitiei?!
    • -1 (3 voturi)    
      Votul are doar (Luni, 8 aprilie 2019, 20:37)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      caracter orientativ!
  • +10 (12 voturi)    
    . (Luni, 8 aprilie 2019, 18:56)

    theo667 [utilizator]

    Ohoo iar ii imbogateste dragnea pe oti parlamentarii ''independenti'' minoritati, le da si pe 'racu si pe tacsu udmereului ,vinde 3 rinichi radulescu si trece nicolicea sef la justitie. O sa fieinteresant.In cazul in care nu e condamnat pana atunci
  • +7 (9 voturi)    
    Nicolicea (Luni, 8 aprilie 2019, 22:22)

    Ilidia [utilizator]

    Nico-lichea ministru !? Asta ar fi culmea ticalosiei....
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 9 aprilie 2019, 7:50)

    europeanul2 [utilizator]

    Nu va mai luati de Mazeta! Cred ca asa s-a nascut. Cu siguranta a mostenit ceva pe cale genetica!
  • 0 (0 voturi)    
    OH . (Marţi, 9 aprilie 2019, 16:25)

    letsoc [utilizator]

    Lumea este condusa prin foame , sex si minciuna . Amin . Cu stima , NC .